[Çözüldü] Nvidia 230 M sürücü problemi..Xserver uçuyor :)

Başlatan mkdir, 29 Aralık 2009 - 20:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkdir

Merhaba Arkadaşlar,
Ben eski bir debian kullanıcısı olarak tavsiye üzerine ubuntuya geçtim. Ubuntuyu kurdum. Kendisi Nvidia sürücüsünü güncelleştirmek istedi ve ben de kabul ettim. Bilgisayarı yeniden başlatınca x-server uçtu. Bunun üzerine x-severi yeniden kurup nvidianın resmi sitesinden aldığım driverdan kurulum yaptım ama sonuç 2.kez yine aynı. Foruma şöyle bir göz attım ama çözüm göremedim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

ironic

Merhaba,

Kullanılan Ubuntu sürümü Lucid (10.04) mi ?

mkdir

sürümü hakkında bilgim yok, ancak dün bu siteden indirdim... Download kısmından amd64

ironic

Orda 9.10 vardı. Biz yine de emin olalım.

cat /etc/lsb-release

komutunda kullanılan sürüm yazar.

mkdir

ironic

Ubuntu' nun önerdiği ve Nvidia sitesinden indirdiğin sürücü numaraları nedir ?

mkdir

Nvidianın resmi sitesinden indirdiğim driver 190.53 xserver uçuk olduğu için ubuntunun önerdiğine bakamıyorum, ancak kurulumdan hemen sonra bazı sürücüleriniz pasif diyerekten kendisi sürücü yüklemek istemişti. Sürücüyü yükledi ve yine aynı sonuç başlangıçta pc çalışıyor ancak görüntü hiç yok yani x-server uçuyordu...

ironic

Ubuntu büyük ihtimalle 185 serisi sürücüleri önermiştir. Henüz 190 serisi sürücüler depoya girmemiş. Biraz araştırdım fakat bir hata kaydına ulaşamadım. 195.x beta sürücüleri denenebilir .

mkdir

ne yapmamı öneriyorsunuz tam olarak? bu sıkıntı görüntü özelliklerini tam olarak kullan seçeneğini seçmemle başladı. Seçtiğimde bazı sürücüleriniz tam olarak kullanılmıyor diyerek, sürücü güncellememi önerdi ardından xserver uçtu. Sonra yeniden kurdum randıman alamadım tekrar kuruluma gittim. 190 recoveryden kurdum. çünkü x-systemde çalışırken nvidianın sitesinden aldığım .run uzantılı driverı kurmadı. Ama sonuç yine aynı.... Ne yapayım ben şimdi?

ironic

Bu karta destek 190.42 sürümünde  başlamış. Dediğim gibi Ubuntu depolarından herhangi bir işlemle kurulacak uygun sürücü yok. Mecburi elle kuruluma gideceğiz. Öneri yapacak kadar bu konuda tecrübeli değilim . 190.53' de sorun çıkartıyorsa geriye beta sürücüleri kalıyor.

mkdir

son olarak, biraz evvel nvidianın tüm driverlarını kaldırdım, x-server-xorg u tamamen kaldırdım. Xseverı tekrar kurdum ama hala görüntü yok :(
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim....(Nvidia GT 230 M )
Yardımlarınız için teşekkürler...

zeitgeist

Açık kaynak sürücüleri kurmayı deneyebilirsin:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-nv

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mkdir

Sorunu aşağıdaki linkte anlatılan yönergelere göre çözdüm. Kolay gelsin. Yardımlarınız için teşekkürler....
http://www.nvnews.net/vbulletin/showpost.php?p=2118873&postcount=22

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.