Linux altında assembly/C++ çalışma

Başlatan Neofit, 09 Eylül 2015 - 11:34:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Neofit

Merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım. Acemiler bölümünde yeni konu açma butonu yoktu bende buraya açtım artık konu uygunmu değilmi bilemicem ama yinede sormak istiyorum.

Arkadaşlar konu başlığındaki gibi ben linux altında assembly çalışmayı düşünüyorum. Yeni başladım linux kullanmaya. Bu arada ubuntu kullanıyorum sürüm 14.04.
Biraz araştırdığımda windowsdada çalışmışlığım vardı biraz assembly'e buradaki syntaxıyla aynı değil sanırsam. İngilizcemde zayıf sizce bu dile ingilizcemi geliştirdikten sonramı başlasam linux altında çalışmaya , windowsda azda olsa türkçe kaynak buldum yani orada zaten çalışıyorum birde linux kullanmayı öğreneyim diye düşündüm.

Ayrıca C++ da çalışıyorum , linuxda code blocks kurdum ama hazır projeleri eklerken onları incelemek istediğimde debug etmiyor nedense bazı .h la başlayan C kütüphaneleri tanımıyor , code blocks yeni kullanmaya başladım hep visual studio kullanıyordum. Code Blocksda nasıl kütüphane ekleyebiliriz ? Veya burada terminalden nasıl ekleyebilirim istediğim kütüphaneyi sonuçta burası linux yani :D

heartsmagic

Merhaba, hoş geldin. 

Acemiler ile ilgili bölüm bilgi amaçlı olduğu için konu açamaman normal. Sorun yaşadığın konularla ilgili doğru bölümlere gidersen konu açabildiğini görürsün. Bu konuyu da programlama tarafına taşıyalım.
İletilerinin tamamını koyu olarak yazmazsan seviniriz, daha okunaklı olur böylece :)

Forumda tek bir başlıkta sadece bir sorunu konuşmayı daha uygun buluyoruz, sonrasında açacağın başlıklar için aklında olsun. Şundan dolayı yapıyoruz bunu, şimdi birisi sana ASM hakkında bilgi verecek bir başkası Codeblock. Ortalık karışacak, ayrıca başlığa bakan birisi Codeblock ile ilgili bir şey görmeyecek. 

Çalışmalarında başarılar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Neofit

Teşekkür ederim koyu olunca daha okunaklı olmazmı ya :D

heartsmagic

Şu an rahatlıkla okuyabiliyoruz, daha fazla koyu olması göz yorar sadece :) 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

-DıLgEş-

Linux altında Assembly için GAS, hem windows hem linux altında ise nasm kullanabilirsiniz. CodeBlocks ile ilgili sorun yaşıyoranız netbeans C++ veya QtCreator deneyebilirsiniz.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Neofit

Sorun yaşamak değilde bazı grafik kütüphaneleri eklemek istediğimde nasıl eklicemi bilmiyorum bu yani bu arada türkçe kaynak yoktur eminimki linux altında asm çalışmak içün haksızmıyım :D

-DıLgEş-

gtk2-dev ve gtk3-dev gibi paketler gtk için yüklemek ggerekiyor. QT için libglu1-mesa-dev paketlerini kurmak gerekiyor. Bunlar otomatik olarak /usr/include/ dizinine yerleştiriliyor. Mesela GTK için:

#include "gtk/gtk.h"   // /usr/include/ dizini zaten tüm IDE ler tarafından kontrol ediliyor. Burada gtk.h gtk klasörüne geliyor.

Qt için kurduğun dizinde başlık dosyasını yazman yeterli oluyor. Biraz araştırma yaparsan bunların olacağını bulabilirsin.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

TopKek

Ben de assembly calismak istiyorum fakat gorundugu kadariyla DOS ortamindaki assembly ile arasinda bayagi fark var. Sizce Linux altinda Assembly'ye alismak icin nasil bir yol izlemeliyim
Arch Linux mu Gentoo mu?

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: Web_MonsterBen de assembly calismak istiyorum fakat gorundugu kadariyla DOS ortamindaki assembly ile arasinda bayagi fark var. Sizce Linux altinda Assembly'ye alismak icin nasil bir yol izlemeliyim
Önce nasm yükle. Daha sonra, eğer sistemin x86 ise x86 assembly dersleri için kaynak ara... Nasm için uygun olanları bol bol vardır. Eğer NASM istemezsen GAS kurulu olarak geliyor. Linux altında Assembly için bir IDE yok sanıyorum.

Amenofis

Hangi cpu mimarisi ile çalışacaksınız onun "programming manual" ini cpu üreticisinin sitesinden bulun ve okuyun. İşlemciyi tanımadan asm kullanamazsınız.

Bir de herkes tutturmuş bir x86 gidiyor. Güncel gelişmeleri takip etmenizi öneririm beyler, artık en önemli mimari x86 değil.