[Çözüldü] Ubuntu depoları neden güncel tutulmuyor?

Başlatan parduscix, 07 Eylül 2015 - 22:50:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parduscix

Ubuntu depoları çok eski sürümlerle dolu.
Ör: firefox 28. Sürüm şu an 40. Sürüm var.
Ubuntu depoları neden güncel tutulmuyor.
Güncel tutulan başka bir depo varsa ubuntu deposunu kaldırıp onu kullanacağım. (Pardus Topluluk 3.0 kullanıyordum hiç bu sorun yoktu. hatta iso bile güncel tutuluyordu.

Minty

Zaten ne yaparsanız yapın en güncel sürümünü kullanmak için update işlemini yapmayacak mısınız? Bu yüzden ha 25. sürümü ha 50. sürümü ne fark eder ki? Sisteminizi açtığınızda güncelleme ile ilgili iletiyi alıp güncelleyip öyle kullanmıyor musunuz? Firefox çok hızlı sürüm değiştiriyor. Zaten hızına yetişemeyeceksiniz, depoyu güncelleyenler de yetişemez. Çünkü depoda tonla uygulama var ve her biriyle uğraşmak çok ciddi vakit alıyor.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

betseg

parduscix

Alıntı yapılan: ertancetin - 07 Eylül 2015 - 23:14:12
Zaten ne yaparsanız yapın en güncel sürümünü kullanmak için update işlemini yapmayacak mısınız? Bu yüzden ha 25. sürümü ha 50. sürümü ne fark eder ki? Sisteminizi açtığınızda güncelleme ile ilgili iletiyi alıp güncelleyip öyle kullanmıyor musunuz? Firefox çok hızlı sürüm değiştiriyor. Zaten hızına yetişemeyeceksiniz, depoyu güncelleyenler de yetişemez. Çünkü depoda tonla uygulama var ve her biriyle uğraşmak çok ciddi vakit alıyor.
Mesela belli başlı uygulamalar hep güncel tutulsa depoda yada uygulamaların kendi depolarına yönlendirilme yapılsa bu tür sorunlarla uğraşılmaz.
Mesela Debian depoları hep güncel tutuluyor.
Onlar nasıl yapıyorsa ubuntuda yapmalı.

Depolarla ilgilenenler işi boşluyor sanki.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2015 - 23:36:02

Alıntı yapılan: ertancetin - 07 Eylül 2015 - 23:14:12
Ben şahsen pek güncelleme yapmayı sevmeyen bir insanımdır. Ayrıca tonla uygulama varsa tonla ilgilenen insan da vardır demektir. Bu bir engel teşkil etmez bence.
Kullanıcılardan gelen istekler üzerine depolardaki ilgili paketler güncellenmeli yada en azından sistemde entegre gelen uygulamalar hep güncel olmalı

gecegezen

Hangi sürümü kullanıyorsunuz acaba kullandığınız sürümün desteği bitmiş olabilir. Çünkü desteklenen sürümlerde bazı programlar biraz geride kalabiliyor ama firefox gibi programlar genelde son sürümleri kısa sürede depolara giriyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

natgho

İyide güzel kardeşim, o zaman linux'unun güvenli olmasını bekleme, güncelleme neden yapılır? yazılımda bir hata/bug/açık bulunur/rapor edilir, geliştiriciler bunu onarırlar ve sürüm güncellerler.
Sen güncelleme yapmayı sevmiyorsan, bunları nasıl alabilirsin başka türlü?
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

alquirel

Burada demek istediğin "eski sürümler niye hala depolarda tutuluyor, niye sadece güncel sürüm bırakılmıyor" gibi bir şey mi?

Eğer "depoda güncelini bulamıyorum" diyorsan iş değişir. Zira tek örneğini verdiğin şey Firefox, onun da cevabı verilmiş durumda zaten :

Alıntı yapılan: matrax_41 - 07 Eylül 2015 - 23:30:45
Ubuntu'nun destek süresi sona ermemiş tüm sürümlerinde firefox'un son sürümü olan 40.0.3 sürümü bulunuyor.

http://packages.ubuntu.com/search?keywords=firefox&searchon=names&suite=precise&section=all
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=firefox&searchon=names&suite=trusty&section=all
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=firefox&searchon=names&suite=vivid&section=all

V-K

Güncelligin bir parça geride kalması güvenlik nedeniyle oldugunu biliyorum, ayrıca firefox'un bende her zaman güncel sürümü kurulu. Acaba sizi şikayete sevkeden source.list dosyasının eski olması olabilir mi? Zira bu dosyayı her zaman kontrol ederim, kurulu sürümle uyuşuyorsa sorun olmaz. Yine de ustalarımız daha açıklayıcı bilgiler sunabilir...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

parduscix

Alıntı yapılan: V-K - 08 Eylül 2015 - 02:03:29
Güncelligin bir parça geride kalması güvenlik nedeniyle oldugunu biliyorum, ayrıca firefox'un bende her zaman güncel sürümü kurulu. Acaba sizi şikayete sevkeden source.list dosyasının eski olması olabilir mi? Zira bu dosyayı her zaman kontrol ederim, kurulu sürümle uyuşuyorsa sorun olmaz. Yine de ustalarımız daha açıklayıcı bilgiler sunabilir...
Sizdeki sources.list içeriğini gönderirmisiniz kontrol edeyim kendiminkiyle.

heartsmagic

Şu kullandığın Ubuntu sürümünü bir söylesen de insanlar ortaya kör şekilde cevap vermese? Bak kaç kişi sana Firefox sürümü hakkında bilgi vermiş tek cevap vermemişsin. Madem başka bir dağıtımdan bu kadar memnunsun, madem sorulara cevap vermeyeceksin neden Ubuntu kullanıp Ubuntu forumunda başlık açıyorsun? Yok mesele Pardus reklamıysa tamam anladık kendisi süper bir dağıtım. Var mı başka söylemek istediğin bir şey?

Ha yok bir şeyi anlaman için üç defa söylenmesi gerekiyorsa bir de ben söyleyeyim:

14.04 üzerindeki Firefox sürümü: 40.0.3+build1-0ubuntu0.14.04.1
15.05 üzerindeki Firefox sürümü: 40.0.3+build1-0ubuntu0.15.04.1

Güncel olmayan uygulamalar var mı? Vardır tabi, bu da depo politikası ile ilgilidir ve Ubuntu bu kararı gütmektedir. Başka bir dağıtım daha mı güncel, sen böyle mi kullanmak istiyorsun peki kullan. Ancak başlık açıyorsan da cevapları yorumla lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ulupınar

Alıntı yapılan: parduscix - 07 Eylül 2015 - 22:50:53
Güncel tutulan başka bir depo varsa ubuntu deposunu kaldırıp onu kullanacağım. (Pardus Topluluk 3.0 kullanıyordum hiç bu sorun yoktu. hatta iso bile güncel tutuluyordu.

Ubuntu LTS sürümü kullanıyorsanız güncellemeler geç gelebilir.

heartsmagic

@ulupınar, sana da sorayım yazdıklarımızın hangi noktasını anlamadın?

Bir daha yazayım:

12.04 mü?

40.0.3+build1-0ubuntu0.12.04.1

parduscix

Alıntı yapılan: ulupınar - 08 Eylül 2015 - 11:46:51
Ubuntu LTS sürümü kullanıyorsanız güncellemeler geç gelebilir.
Ubuntu 14.04 LTS kullanıyorum isoyu ilk çıktığı zaman indirdim.
Pardus Topluluk 3.0 kullanıyordum sıkılıp aynı isoyu usbye yazdırıp tekrar kurdum.
Şu an firefoxu silip chromium kurdum fakat oda eski sürüm. (firefoxu güncellerken (Netten ubuntuya uygun paketi indirip dpkg ile kurarak güncellemek istiyordum.) paketi eksik indirip kurmuş firefox bozuldu konsoldan chromium indirdim. firefox'u kaldırdım.)

heartsmagic

Körler sağırlar birbirini ağırlar diyorsunuz yani. Başlığı kapatayım mı ne dersin @parduscix? Siz başka tarafta bu "yanlış bilgilendirmeleri" konuşmaya devam etseniz? Hani depoyu boşlayanlar, Firefox sürümünün eski olması vs gibi. Ne dersin? Yoksa soruları görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz? Yok öyle olacaksa samimi olarak konuşayım bu foruma hiç uğramayın. Uğramayın ki canımız sıkılmasın, Pardus türevlerinden de daha fazla nefret etmeyelim sizin sayenizde.

ulupınar

Alıntı yapılan: parduscix - 07 Eylül 2015 - 22:50:53

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2015 - 22:50:53
@ulupınar, sana da sorayım yazdıklarımızın hangi noktasını anlamadın?

Bir daha yazayım:

12.04 mü?

40.0.3+build1-0ubuntu0.12.04.1

Konuyu açan arkadaş firefox örneğini vermiş ve devamında Ubuntu depolarındaki yazılımlar çok eski sürümlerde neden güncel tutulmuyor diye sormuş. Verdiği örnek yanlış olabilir. Fakat sorunun tam cevabını alamadığını düşünüyorum. Varsa güncel depolar onların adreslerini istemiş. Bunda kırılacak gücenecek bir durum yok.

parduscix

Ben hala cevabımı alamadım.
Birisi bana güncel depo adreslerini yollayabilir mi ? Kendiminkilerle karşılaştırayım. Sonra ister konuyu kapatın ister bannlayın.  >:(

natgho

Alıntı yapılan: parduscixBen hala cevabımı alamadım.
Birisi bana güncel depo adreslerini yollayabilir mi ? Kendiminkilerle karşılaştırayım. Sonra ister konuyu kapatın ister bannlayın. 
https://help.ubuntu.com/community/Repositories/CommandLine#Adding_the_Universe_and_Multiverse_Repositories
buradan istediğiniz karşılaştırmayı yapabilirsiniz.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

parduscix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2015 - 15:30:15
Körler sağırlar birbirini ağırlar diyorsunuz yani. Başlığı kapatayım mı ne dersin @parduscix? Siz başka tarafta bu "yanlış bilgilendirmeleri" konuşmaya devam etseniz? Hani depoyu boşlayanlar, Firefox sürümünün eski olması vs gibi. Ne dersin? Yoksa soruları görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz? Yok öyle olacaksa samimi olarak konuşayım bu foruma hiç uğramayın. Uğramayın ki canımız sıkılmasın, Pardus türevlerinden de daha fazla nefret etmeyelim sizin sayenizde.
Depolar ile ilgisi dediğim bir sözden dolayı pardustan nefret edecekseniz bence edin.(anlayan anladı ne demek istediğimi)
Konuyu kapatmak istiyorsanız kapatabilirsiniz fakat ubuntunun en muhteşem olmadığını hatırlatmak isterim.(dağıtımlar birbirine üstün tutulamaz her birinin ayrı yeri var)

Ayrıca ben düzgün bir biçimde sorumu sordum, eleştirimi yaptım sadece.
Hata bendeyse hatamı söyleyin telafi edeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Eylül 2015 - 19:32:46

Alıntı yapılan: natgho - 08 Eylül 2015 - 19:28:29
Alıntı yapılan: parduscixBen hala cevabımı alamadım.
Birisi bana güncel depo adreslerini yollayabilir mi ? Kendiminkilerle karşılaştırayım. Sonra ister konuyu kapatın ister bannlayın. 
https://help.ubuntu.com/community/Repositories/CommandLine#Adding_the_Universe_and_Multiverse_Repositories
buradan istediğiniz karşılaştırmayı yapabilirsiniz.
Sağol sorunumu çözdüm

ata1

ben bir arch ve manjaro kullanıcısıyım sana resimle anlatmaya çalışayım .depo olarak gördüğün gibi aur ekledim güncellemeleri ne sıklıkla kontrol etsini 1 saat ayarladım .
ve eklediğim paketlerin güncelliğini o kontrol ediyor . sanırım daha anlaşılır olmuştur

heartsmagic

Alıntı yapılan: parduscixDepolar ile ilgisi dediğim bir sözden dolayı pardustan nefret edecekseniz bence edin.(anlayan anladı ne demek istediğimi)

Pardus'tan veya sizin kedigillerden neden nefret aşamasına geldiğimi tekrar anlatmama gerek var mı? Farklı başlıklarda defalarca söyledim. Affetsin tüm forum ahalisi beni, yırtık dondan fırlar gibi hemen her başlığa Pardus, Pisi vs. dağıtımını sıkıştırma gayreti içindesiniz. Müslüman mahallesinde salyangoz satacaksanız bari bunu doğru düzgün bir şekilde yapın. Bakın birçok arkadaş farklı dağıtımlardan bahsediyor onlara bir şey deniyor mu? Herkesin başımızın üzerinde yeri var, ancak sevdiği dağıtımı görev addetmiş gibi diğer insanlara nefret ettirmeye çalışanlara yok. Kısacası nefret benim suçum değil, sizin suçunuz. Pardus, Pisi hepsi aynı benim gözümde şu an.

Alıntı Yap
Konuyu kapatmak istiyorsanız kapatabilirsiniz fakat ubuntunun en muhteşem olmadığını hatırlatmak isterim.(dağıtımlar birbirine üstün tutulamaz her birinin ayrı yeri var)

Bak misal, nefret edilmeye bir örnek. Ben bu başlığın neresinde Ubuntu muhteşem dedim? Geçtim bu başlığı, forumda Ubuntu için muhteşem, sorunsuz dediğim bir örnek gösterebilir misin bana? Kişisel kullanımdan bahsetmiyorum, genellemeden bahsediyorum. Ben, sizlerin aksine, sevdiğim ve kullandığım dağıtımın sıkıntılarının da farkındayım. Benim gözümde hiçbir zaman Ubuntu gibi kocaman bir dağıtım sorunsuz olmayacak. Umarım sözü nereye bağladığımı anlayabilmişsindir.

Alıntı Yap
Ayrıca ben düzgün bir biçimde sorumu sordum, eleştirimi yaptım sadece.
Hata bendeyse hatamı söyleyin telafi edeyim.

Düzgün bir şekilde? Hatanı kaç defa bu başlıkta söyledim, ırgalamadın ki.

1. Başlık açılmış, depolar neden güncel değil denmiş. Firefox örneği verilmiş, sürüm bilgisi olarak da Nuh nebiden kalma bir örnek gösterilmiş. Başlığa bakan yeni bir kullanıcının kafası çok karışır.
2. Bir arkadaş gelmiş (@matrax_41) güzelce durumu izah etmiş. Hiç sallamamışsın, cevap vermemişsin.
Bakalım ne yazmışsın:

Alıntı YapOnlar nasıl yapıyorsa ubuntuda yapmalı.

Depolarla ilgilenenler işi boşluyor sanki.

3. @alquirel gelmiş, durumu daha da ayrıntılı açıklamış, yine sallamamış ve cevap vermemişsin. Tutup başka yorumlar yapmışsın.
4. Ben gelmişim, bakmışım sen dinlemiyorsun kimseyi bir de ben yazmışım, yine dinlememiş, yine sallamamışsın.
5. Senin kör arkadaş gelmiş (@ulupınar) üç kişinin sürüm bilgisi verdiği Firefox meselesine hiç değinmeden, LTS'de sürümler geriden gelebilir demiş. Yeni kullanıcı olsam ne düşünürüm?
6. Ne hikmetse üç kişiye cevap vermeyen sen bu arkadaşa cevap vermişsin. Ne güzel, demek ki yazılanlar okunabiliyor.

Nedir mesele Allah aşkına, anlama sıkıntısı mı var? Yoksa eğlenmek için bu forumu mu trollüyorsunuz beraberce?

Alıntı Yap
... Sonra ister konuyu kapatın ister bannlayın.

Ona doğru gidiyoruz zaten, yanlış yönlendirilen kullanıcılar, bilip bilmeden yapılan yorumlar, verilen cevapların ırgalanmaması. Hani böyle giderse forum temiz kalsın diye onu da yaparız.

Alıntı yapılan: ulupınarKonuyu açan arkadaş firefox örneğini vermiş ve devamında Ubuntu depolarındaki yazılımlar çok eski sürümlerde neden güncel tutulmuyor diye sormuş. Verdiği örnek yanlış olabilir. Fakat sorunun tam cevabını alamadığını düşünüyorum. Varsa güncel depolar onların adreslerini istemiş. Bunda kırılacak gücenecek bir durum yok.

Neyine kırılayım, güceneyim? Ubuntu benim babamın malı değil ki. Sizin Pardus'a veya Pisi'ye baktığınız gözle bakmıyorum ben dağıtımlara. Araç onlar benim için. Gereksiz yere fanatikliğini yapmam, övmem, göklere çıkartmam, reklamını da yapmam. Bunu yapmadığım gibi gereksiz yere onların aşağılanmasına da müsaade etmem ama. Bunu yaparken de sizin Pardus ve kedigillere yaptığınız gibi duygusal yaklaşmam, elimdeki argümanları ortaya koyar, gerçekleri anlatmaya çalışırım.

Kısacası bana zeytinyağlılık yapmayın sanki kırılan, gücenen benmişim gibi. Ortada bir yanlış vardı, düzeltilmesi gerekiyordu, düzeltildi.

Adam gibi başlık açılır, neden genel anlamda LTS sürümlerde uygulama sürümlerinin geriden geldiği sorulur. Cevaplayan insanlar dinlenir, karşılıklı bilgi alışverişi olur. Buna amenna, zaten neden itiraz edelim? X uygulamasının sürümü doğru verilir, sorulur neden geriden geliyor diye. Ancak tutup Firefox'un sürümüne 28 denip, bir de üzerine depoları boşluyorlar diye saçma sapan bir yorum yapılıp, insanların verdiği cevaplar dinlenmezse uygulanacak muamele budur bu forumda. Beğenmeyen başka foruma gidebilir, hatta gitsinler ki bizleri yasaklama gibi nahoş bir uygulama ile karşı karşıya bırakmasınlar.

Bu forum gerçekleri vermeye çalışan, temiz kalmak için gayret gösteren, kullanıcılarını sallama cevaplarla değil doğru cevaplarla yönlendirmeye çalışan bir forum. Tatlı dille anlatmaya çalıştık şimdiye kadar kalp kırmayalım diye, elden bir şey gelmiyor demek ki. Kalpler kırılacak, ancak biz bu düzeni elimizden geldiği kadar korumaya devam edeceğiz.

Konuyu da kapatmıyorum, açık kalsın. Varsa söyleyecek bir şeyiniz söyleyin bakalım neredeymiş hatamız? Yoksa da lütfen, ama lütfen bu davranışlardan vazgeçin. Öteki türlü kör, sağır dinlemeden forumda huzur bulalım diye gerekeni yapmak durumunda kalacağım.

w01ky

Hacı güncel olsa ne olur olmasa ne olur.kullanacağın programların web adreslerine git en son sürümleri ordan al...virtualbox da güncel değil depoda mesela..ben genelde sitesinden indirir kurarım.

Reverser

Gerekli açıklamalar zaten yapıldı, konuyu kapatalım.

XFCE ROCKS !