Ekran Kartı Driver'i Yükleme Sorunu

Başlatan emresaygin, 06 Eylül 2015 - 12:26:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emresaygin

Merhaba arkadaşlar işletim sistemim elementary os türkçe forumu yok daha doğrusu düzgün bir forumu yok o yüzden buraya yazıyorum bildiğim kadarıyla ubuntu tabanlı elementary os . Sistem ayarlarından Renk kısmına girdiğimde monitörümün markası gözüküyor ve videolarda donma yapıyor. Ekran kartımı görmüyor arkadaşlar Sistem ayarları :

Ekran kartım :

Ndivid gForce 210

lspci | egrep "VGA|3D|Display" :01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218 [GeForce 210] (rev a2)

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 210/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_depth_texture, GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 8192 x 8192
DVI-I-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 434mm x 236mm
   1600x900       60.0*+
   1280x1024      75.0     60.0 
   1280x720       60.0 
   1024x768       75.0     60.0 
   800x600        75.0     60.3 
   640x480        75.0     72.8     59.9 
DVI-I-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Yardımlarınızı bekliyorum...

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Minty

~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

emresaygin

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 06 Eylül 2015 - 12:30:28
Desteklenen ekran kartları: http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_190.42
Ekran kartı kurulumu: http://www.howopensource.com/2012/10/install-nvidia-geforce-driver-in-ubuntu-12-10-12-04-using-ppa/
Elemantary OS ubuntu tabanlı olduğu için sorun çıkmaması lazım...

Hocam Nvidia'nın kendi sitesinden .run uzantılı dosyayı indirdim fakat bir türlü kuramadım 720p video izlediğimde tam ekranda donuyor.

-DıLgEş-

chmod +x programadi.run
./programadi.run

Bu şekilde denediniz mi?
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

Minty

sudo sh /dosyayisürkleyipbırakın bu şekilde olmuyor mu?

emresaygin

Alıntı yapılan: ertancetin - 06 Eylül 2015 - 12:30:49
Ayrıca konu açarken dikkat ediniz.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Düzeltim hocam teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2015 - 12:43:33

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 06 Eylül 2015 - 12:35:44

chmod +x programadi.run
./programadi.run

Bu şekilde denediniz mi?

Böyle bir uyarı veriyor hocam :

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2015 - 12:44:03

Alıntı yapılan: ertancetin - 06 Eylül 2015 - 12:36:13
sudo sh /dosyayisürkleyipbırakın bu şekilde olmuyor mu?

maalesef üstteki resimdeki hatayı veriyor hocam :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2015 - 12:50:44

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 06 Eylül 2015 - 12:30:28
Desteklenen ekran kartları: http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_190.42
Ekran kartı kurulumu: http://www.howopensource.com/2012/10/install-nvidia-geforce-driver-in-ubuntu-12-10-12-04-using-ppa/
Elemantary OS ubuntu tabanlı olduğu için sorun çıkmaması lazım...

Hocam sitede anlatılan herşeyi yaptım ve ekran kartımda destekleniyor. Fakat böyle bir ekran geliyor :

heartsmagic

Sürücü kurulumu ile uğraşma, zaten sürücülerin kurulu görünmekte. İlk iletide çıktıda devrede olan sürücü Nvidia.
Hangi videolarda donma oluyor? Yereldeki bir videoda mı, internetten izlediğin videolarda mı?

Konuyu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyalım. Her ne kadar Elementary OS, Ubuntu temelli olsa da genel bölümlerimizde sadece Ubuntu konuşuyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 13:41:54
Sürücü kurulumu ile uğraşma, zaten sürücülerin kurulu görünmekte. İlk iletide çıktıda devrede olan sürücü Nvidia.
Hangi videolarda donma oluyor? Yereldeki bir videoda mı, internetten izlediğin videolarda mı?

Konuyu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyalım. Her ne kadar Elementary OS, Ubuntu temelli olsa da genel bölümlerimizde sadece Ubuntu konuşuyoruz.

İnternette'ki videolarda donma yapıyor hocam...

heartsmagic

Flash tabanlı mı videolar? Hangi tarayıcı ile oluyor sıkıntı?

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 14:17:51
Flash tabanlı mı videolar? Hangi tarayıcı ile oluyor sıkıntı?

Videoları youtube'den izliyorum. Kullandığım tarayıcı Chromium...

heartsmagic

Youtube haricinde başka bir yerde sorun var mı?
Chromium harici bir başka tarayıcı ile deneyebilir misin?
HTML5 ile deneme şansın var mı? https://www.youtube.com/html5 adresine gidersen kendisini etkinleştirebilirsin.

dpkg -l | grep nvidia
ne diyor?

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 15:18:51
Youtube haricinde başka bir yerde sorun var mı?
Chromium harici bir başka tarayıcı ile deneyebilir misin?
HTML5 ile deneme şansın var mı? https://www.youtube.com/html5 adresine gidersen kendisini etkinleştirebilirsin.

dpkg -l | grep nvidia
ne diyor?

Kodun Çıktısı :

dpkg -l | grep nvidiaii  nvidia-304                                  304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                                 amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
rc  nvidia-304-updates                          304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
rc  nvidia-340                                  340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-340-updates                          340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-libopencl1-304-updates               304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA OpenCL Driver and ICD Loader library
rc  nvidia-libopencl1-340                       340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA OpenCL Driver and ICD Loader library
ii  nvidia-opencl-icd-304                       304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                                 amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-304-updates               304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-340                       340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-340-updates               340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                0.6.2                                                           amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                             355.06-0ubuntu0~xedgers14.04.1                                  amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver 

https://www.youtube.com/html5 bu adrese gittiğimde hepsi etkin durumda gözüküyor hocam. İllede chromium kullanmamın sebebi; youtube'de dizi izliyorum. Diziyi tam ekran yapınca midoride sekmeler gizlenmiyor, firefox'da mouse gizlenmiyor, dakika göstergesi filan kaybolmuyor otomatik olarak. Başka bir tarayıcı varsa deneyeyim, bu arada yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

heartsmagic

Sadece nvidia-prime paketi var gibi. Çıktında tek kart görünüyordu, bu makinede çift kart yoktu değil mi eminiz? Prime'a ihtiyaç yok o zaman, sadece sürücüleri kursak yeterli. Gerçi sürücü bilgisinde Nvidia görünüyordu, ben de şaşırdım şu an. Prime nedeniyle olabilir mi diye düşünmekteyim.

sudo apt-get purge nvidia-prime
sudo apt-get install nvidia-340

Böylece 340 sürümü kurulmuş olacak. Sistemi yeniden başlatır, şu çıktıları tekrar geçersin buraya.
glxinfo | grep render
dpkg -l | grep nvidia

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 17:02:00
Sadece nvidia-prime paketi var gibi. Çıktında tek kart görünüyordu, bu makinede çift kart yoktu değil mi eminiz? Prime'a ihtiyaç yok o zaman, sadece sürücüleri kursak yeterli. Gerçi sürücü bilgisinde Nvidia görünüyordu, ben de şaşırdım şu an. Prime nedeniyle olabilir mi diye düşünmekteyim.

sudo apt-get purge nvidia-prime
sudo apt-get install nvidia-340

Böylece 340 sürümü kurulmuş olacak. Sistemi yeniden başlatır, şu çıktıları tekrar geçersin buraya.
glxinfo | grep render
dpkg -l | grep nvidia

Ekran'ın çözünürlüğü 1024*768'e düştü normali 1600*900'dü .

Çıktılar :

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_query_renderer, GLX_OML_swap_method, GLX_SGIS_multisample,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

dpkg -l | grep nvidia
rc  nvidia-304                                  304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                                 amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
rc  nvidia-304-updates                          304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA legacy binary driver - version 304.125
ii  nvidia-340                                  340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4                                  amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-340-updates                          340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
rc  nvidia-libopencl1-304-updates               304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA OpenCL Driver and ICD Loader library
rc  nvidia-libopencl1-340                       340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA OpenCL Driver and ICD Loader library
rc  nvidia-opencl-icd-304                       304.125-0ubuntu1~xedgers14.04.1                                 amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-304-updates               304.125-0ubuntu0.0.2                                            amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-opencl-icd-340                       340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4                                  amd64        NVIDIA OpenCL ICD
rc  nvidia-opencl-icd-340-updates               340.76-0ubuntu0.1                                               amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-settings                             355.06-0ubuntu0~xedgers14.04.1                                  amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

heartsmagic

İlginç, sürücü kurulmasına rağmen neden devreye girmiyor acaba. Kartın da 340 sürücüsü ile destekleniyor:
http://www.geforce.com/drivers/results/91217

Dikkatimi bir şey çekti, sürücü xedgers deposundan gelmiş, sen mi ekledin PPA'yı?
Alıntı Yap340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4

apt-cache policy nvidia-340

ne diyor?

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 17:35:08
İlginç, sürücü kurulmasına rağmen neden devreye girmiyor acaba. Kartın da 340 sürücüsü ile destekleniyor:
http://www.geforce.com/drivers/results/91217

Dikkatimi bir şey çekti, sürücü xedgers deposundan gelmiş, sen mi ekledin PPA'yı?
Alıntı Yap340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4

apt-cache policy nvidia-340

ne diyor?

böyle bir çıktı veriyor :

apt-cache policy nvidia-340nvidia-340:
  Kurulu: 340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4
  Aday:   340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4
  Sürüm çizelgesi:
*** 340.76-0ubuntu1~xedgers14.04.4 0
        500 http://ppa.launchpad.net/xorg-edgers/ppa/ubuntu/ trusty/main amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     340.76-0ubuntu0.1 0
        500 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-updates/restricted amd64 Packages
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xorg-edgers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-indicators-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary-os-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-x-swat-x-updates-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'versable-elementary-update-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-icons-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nilarimogard-webupd8-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'moka-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'xorg-edgers-ppa-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-indicators-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'elementary-os-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'ubuntu-x-swat-x-updates-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'versable-elementary-update-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'noobslab-icons-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'nilarimogard-webupd8-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'patches.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'moka-stable-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

hocam çok sıkıntılı bir işletim sistemi arch linux'a geçmeyi düşünüyorum ondada böyle sıkıntılar çekermiyim sizce

heartsmagic

xorg-edgers deposunu sen mi ekledin yoksa ekli mi geliyor Elementary'de? Hayır, PPA'yı kaldıralım normal depolardan alalım diyeceğim ama durum ne olur bilemiyorum.
Sıkıntısız sistem yok, hepsinin bir sıkıntısı var. Sadece Linux için konuşmuyorum tabi. Mesele sana uygun olanı seçip, sıkıntı çıktıça çözmeye çalışmak.

emresaygin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2015 - 18:07:03
xorg-edgers deposunu sen mi ekledin yoksa ekli mi geliyor Elementary'de? Hayır, PPA'yı kaldıralım normal depolardan alalım diyeceğim ama durum ne olur bilemiyorum.
Sıkıntısız sistem yok, hepsinin bir sıkıntısı var. Sadece Linux için konuşmuyorum tabi. Mesele sana uygun olanı seçip, sıkıntı çıktıça çözmeye çalışmak.

Peki hocam son bir soru .

Görselliğe önem veren bir insanım . Sistem özelliklerim iyi

intel i3

asus h61pro ana kart

6gb ram

nvidia gForce 210 ekran kartı

hangi sürümü kurmamı istersiniz acaba sorunlarla baş etmeyi severim. Arch Linux'u çok beğeniyorum ama çok zor onun kurulumu da architech'i indirdim sıkıntı çıkardı hangi sürümü kurmalıyım sizce donanımlı stabil bir sistem olarak

Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim. Süper bir forum sitesi...

heartsmagic

Bu konuda net bir şey söylemek çok zor. Zira ben Elementary kurarım üzerine hiçbir şey eklemem, arkadaşın biri süssüz püssüz Ubuntu kurup misler gibi yapar :) Bu senin ilgine, görsel becerine bakıyor biraz. Neticede Arch da kursan, Ubuntu da kursan kurup kurcalayacak olan sensin.

emresaygin

peki hocam kurcalerken en az sıkıntı çıkartan ve en donanımlı olan dağıtım hangisidir sizce ?

Minty

Alıntı yapılan: emresaygin - 06 Eylül 2015 - 18:36:05
peki hocam kurcalerken en az sıkıntı çıkartan ve en donanımlı olan dağıtım hangisidir sizce ?
Ben Linux Mint diyorum. Sorun çıkartmıyor kolay kolay bana şahsen.

emresaygin

Alıntı yapılan: ertancetin - 06 Eylül 2015 - 19:20:10
Alıntı yapılan: emresaygin - 06 Eylül 2015 - 18:36:05
Ben Linux Mint diyorum. Sorun çıkartmıyor kolay kolay bana şahsen.

hmm peki özelleştirme olayı nasıl hocam basitmi ?

decent

Alıntı yapılan: emresaygin - 06 Eylül 2015 - 18:15:13
Peki hocam son bir soru .

Görselliğe önem veren bir insanım . Sistem özelliklerim iyi

intel i3

asus h61pro ana kart

6gb ram

nvidia gForce 210 ekran kartı

hangi sürümü kurmamı istersiniz acaba sorunlarla baş etmeyi severim. Arch Linux'u çok beğeniyorum ama çok zor onun kurulumu da architech'i indirdim sıkıntı çıkardı hangi sürümü kurmalıyım sizce donanımlı *kararlı bir sistem olarak

Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim. Süper bir forum sitesi...

Ubuntu 14.04 yükleyip kullandın mı ?

• Nvidia sahipli sürücülerini otomatik yükleriz, yapılandırırız.
  • Güncel Flash eklentisini yükleriz.

Yok ben yine de Arch Linux düşünüyorum diyorsan 64 bit Manjaro Linux Gnome veya KDE sürümlerinden birini indirip "live/canlı" başlatırsın, "none-free/sahipli sürücü" seçeneği ile masaüstüne ulaşırsın.

Böylece kuruluma gerek kalmadan;

• Bu dağıtım sorun çıkarıyor mu?
  • Kullanabilir miyim?
  • İsteklerimi karşılıyor mu?
  • vd. ...?
sorularına yanıt arayabilirsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: emresayginpeki hocam kurcalerken en az sıkıntı çıkartan ve en donanımlı olan dağıtım hangisidir sizce ?
Benim için Ubuntu, başkası için Mint, diğeri için Arch, seveni için Gentoo... :) Tek bir cevap yok, anlatmaya çalıştığım o zaten.