ubuntuya veya herhangi bir dağıtıma paket uyarlama

Başlatan parduscix, 05 Eylül 2015 - 20:29:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parduscix

İlk iş uygulamayı başka dağıtımda indirip paketleri usb bellek ile hedef sisteme getirin.
Arşiv yöneticisi ile açın (ark olmaz gnomedaki olmalı)
Tümünü çıkarın (ext3-4 olmalı çıkarılan yer)
DEBİAN klasörüne girin ve control hariç tümünü açıp hedef dağıtıma uygun şekilde düzenleyin (bash bilmek lazım)
diğer klasörlerden uygun olmayan içerikleri uygun hale getirin (c++ java c# ... bilmek lazım)
en son dpkg -b ./ komutu ile paketleyin.
Kurulumu live cd/usb ile kurup test edin sorunları gidermeye çalışın.
bu sayede başka dağıtıma ait paketleri kullanabiliyorsunuz.
Bazı paketler bu işleme ihtiyaç duymuyorlar onları direkt kurabilirsiniz.(hangileri olduğunu uygulamanın setesinden öğrenebilirsiniz.

Bunu neden anlatıyorum? Çünkü Debian tabanı giderek yaygın hale geliyor ve yeni dağıtımların sayısı giderek artıyor. Her yeni dağıtım için yeni paket beklemek yerine bazılarını uyarlayabilirsiniz.(pardusta olmayan paketleri debiandan uyarlayıp kuruyorum.[ör:software-center pardusa yok ve debian deposundan kurunca bozuk paket oluyor, Remastersys Debianda kullandım bu sayede (ubuntuya has uygulama)])

Bildiğiniz uyarlama yöntemi varsa söyleyin bende öğreneyim.
Yanlışım varsa düzeltin yanlışımı öğreneyim.
(Not: programlama bilgisi tam olmayanlar bu işlemi yapmasınlar)

ulupınar

Paketler adı üstünde paketlenmiş ikilik(binary), belgeler, ayar dosyaları, servis dosyaları gibi sisteme ait bir takım şeyler içerir. Bir yazılımın derlendiği ortam ve linklendiği kütüphaneler farklı ise paketleri o şekilde dağıtımlar arasında taşımak mümkün olmaz. Paketlemeyi öğrenmek gerekir.

parduscix

Alıntı yapılan: ulupınar - 05 Eylül 2015 - 21:30:04
Paketler adı üstünde paketlenmiş ikilik(binary), belgeler, ayar dosyaları, servis dosyaları gibi sisteme ait bir takım şeyler içerir. Bir yazılımın derlendiği ortam ve linklendiği kütüphaneler farklı ise paketleri o şekilde dağıtımlar arasında taşımak mümkün olmaz. Paketlemeyi öğrenmek gerekir.
Tabiki iki sistem aynı tabanda olmalı
Android uygulamasını ubuntuya taşıyamayız.(genymotion gibi emulatörler hariç ki onlar taşımış sayılmaz)
Pisiyi deb yapmak mümkün olabilir fakat çok zor.
Deb - RPM dönüşümünü yapan bir yazılım vardı adını hatırlayamadım şimdi.
Tar.gz - deb için yapay zeka yada normal insan (bir yazılımcı ) gerekir. Otomatik dönüşüm yapılamaz.

plazma

Başlığı yanlış yerde açmışsınız. İngilizce bölümü burası :)

parduscix

Alıntı yapılan: plazma - 05 Eylül 2015 - 23:03:03
Başlığı yanlış yerde açmışsınız. İngilizce bölümü burası :)
Afedersiniz taşıyıversin yetkili