[Çözüldü] Ubuntu Kurduktan Sonra Harddisk Bölümlendirme

Başlatan ugurturkmen, 04 Eylül 2015 - 18:16:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugurturkmen

Merhaba hocalarım, üstatlar;

Bir Web programcısı olarak bende Ubuntu kurdum ve aranıza katıldım, fakat kurarken harddiskimi tek bölüm olarak kurdum aceleden 2 bölüme bölümlendirme yapmadım.
Kurulum yaptıktan sonra Harddisk'imi bölümlendirmem mümkün müdür?

Teşekkürler

natgho

Merhaba, aramıza hoşgeldin, konu linux ise "mümkün müdür?" değil de soru "nasıl yapabilirim?" dir :)
Sisteminizde şu an linux tek partition'da çalıştığından sistem devredışı iken bölümlendirme yapabilirsiniz o da çok basit.
Kurulumu yaptığınız medya ortamı (CD USB vs.) ile sistemi başlatınız, "gparted" adlı programı çalıştırınız, sistemin olduğu partition'a sağ tıklayıp alanı küçült dedikten sonra boyutu belirtip tamam demeniz yeterli, dosyalarınızın güvenle saklanması açısından biraz zaman alabilmekte, yalnız dikkat edin, hangi sistemi kurduysanız o sistemle diski bölün, bazen dosya koruma ile alakalı sıkıntı çıkabiliyor aksi halde.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

ugurturkmen

Alıntı yapılan: natgho - 04 Eylül 2015 - 18:24:07
Merhaba, aramıza hoşgeldin, konu linux ise "mümkün müdür?" değil de soru "nasıl yapabilirim?" dir :)
Sisteminizde şu an linux tek partition'da çalıştığından sistem devredışı iken bölümlendirme yapabilirsiniz o da çok basit.
Kurulumu yaptığınız medya ortamı (CD USB vs.) ile sistemi başlatınız, "gparted" adlı programı çalıştırınız, sistemin olduğu partition'a sağ tıklayıp alanı küçült dedikten sonra boyutu belirtip tamam demeniz yeterli, dosyalarınızın güvenle saklanması açısından biraz zaman alabilmekte, yalnız dikkat edin, hangi sistemi kurduysanız o sistemle diski bölün, bazen dosya koruma ile alakalı sıkıntı çıkabiliyor aksi halde.

O zaman bundan sonra ki tüm kullanacağım cümlelerin sonu nasıl yaopabilirimle bitecek :)
Çok teşekkürler üstat işlemi bugün yapıp geri dönüş sağlayacağım ellerine sağlık :)

V-K

İşte linux'u bunun için çok seviyor ve hayranıyım, linux'da sorunların çözümü için "Mümkün değil, imkansız" gibi olumsuzlukların yeri yoktur, anahtarın olmasa da çözüm kapısına gelmen yeterli...

Çok teşekkürler natgho, bu konu için ayrı bir bilgilendirme açılmalı ve herkes linux'un ne oldugunu daha iyi öğrenmeli...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

natgho

Alıntı yapılan: V-Kİşte linux'u bunun için çok seviyor ve hayranıyım, linux'da sorunların çözümü için "Mümkün değil, imkansız" gibi olumsuzlukların yeri yoktur, anahtarın olmasa da çözüm kapısına gelmen yeterli...

Çok teşekkürler natgho, bu konu için ayrı bir bilgilendirme açılmalı ve herkes linux'un ne oldugunu daha iyi öğrenmeli...
birkaç ay linux kullanan genel kesim farkediyor birşeyi yapamamak diye birşeyin olmadığını V-K, bunun için bu kadar seminer, kamp, linux günleri yapılıyor, insanlara Linux'un öcü olmadığını, bilhassa bazen windows'tan ve mac'ten bile daha kolay olabileceği gösteriliyor, üniversite başlangıcında bir sunum yapacağım, video'ya çektirebilirsem buraya konusunu açarım :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

V-K

Memnun olurum, linux tanıtımı için yapılan en küçük bir olayı dahi önemsiyorum...

Ayrıca konuyla alakalı oldugu için linux ile tanışma sürecinin herkesin bilmesinde yararlı olacagını düşünüyorum...

Sekiz yıllık bilgisayar kullanıcısıyım. Bundan bir buçuk yıl öncesine kadar linux'un adını duymaktan öte bir işletim sistemi oldugu hakkında dahi herhangi bir bilgiye sahip degildim. İnterneti genelde araştırma üzerine kullanmama ve windows'tan memnun olmamama ragmen altı buçuk yıl sonra linux'u keşfetmiş olmam bana normal gelmedi. Linux gibi mükemmel bir işletim sisteminin varlıgından bihaber olmamın tek suçlusu ben olamazdım, mutlaka kendini sezdirmeyen başka etkenler vardır. Bu konuyu biraz araştırdıgımda pardus'un kaldırılma nedeni bana gereken ipucunu verdi. Linux'un tanıtılma ve kullanılmasını yaygınlaştırmanın önünde en önemli nedeni bir cümleyle özetleyebilirim, dünyayı kendi ağına hapseden para ve güç etkisi...

Saygılarımla...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

ugurturkmen

@natgho hocam dediğinz gibi işlemi yaptım, ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim :) @V-K size gerçekten katılıyorum hergün bir maceraya giriyorsun linux ile :)

natgho

Alıntı yapılan: ugurturkmen@natgho hocam dediğinz gibi işlemi yaptım, ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim @V-K size gerçekten katılıyorum hergün bir maceraya giriyorsun linux ile
Rica ederim :), sorununuz çözüldüğüne göre lütfen:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0