[Çözüldü] Ubuntu'da Dolby Digital Teknolojisi

Başlatan Minty, 03 Eylül 2015 - 10:19:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Selamunaleyküm cümleten. Bilgisayarımı Windows'ta kullanırken Dolby Digital teknolojisiyle kullanıyordum ve ses yarı yarıya artıyordu neredeyse. Ancak Linux platformunda bunu aktifleştirebileceğim bir seçenek var mı diye size sormak istedim. Linux Mint kullanıyorum.
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Device 9840
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH Azalia Controller (rev 02)

ATI R6xx HDMI
snd_hda_codec_conexant    24576  1
snd_hda_codec_generic    69632  1 snd_hda_codec_conexant
snd_hda_codec_hdmi     53248  1
snd_hda_intel          32768  7
snd_hda_controller     32768  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec         143360  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_hwdep              20480  1 snd_hda_codec
snd_pcm               106496  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_seq_midi           16384  0
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            32768  1 snd_seq_midi
snd_seq                65536  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              32768  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    86016  24 snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              16384  2 snd,snd_hda_codec

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: HDMI [HDA ATI HDMI], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 1: Generic [HD-Audio Generic], aygıt 0: CX20751/2 Analog [CX20751/2 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

heartsmagic

Dolby Digital'ın ses arttırma ile pek ilgisi olmasa gerek. Sesin gelmesi gereken kanallardan ses alamıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Minty

Ses alıyorum ama gerçekten fark ediyordu. Dolby ayarlarından film ayarına getiriyordum mesela bayağı ses çıkıyordu sesi kısık olan filmlerde bile. Şu anda Dolby kapalı ayarındaki gibi ses alıyorum. Aynı randımanı vermiyor yani.

heartsmagic

Dolby işini görüyor mu yani? İlk mesele bu olsun, hoş ses konularından pek anlamam ama bakınırız bir şekilde. Eğer Dolby çalışıyorsa burada yapı biraz farklı diyeceğiz mecburen. Sesi yükseltmenin başka yollarını arayacağız.

Minty

Dolby işimi fazla fazla görüyor. Biraz araştırdım ancak programın Linux versiyonu yok sanırım. Ses yükseltme sizin için basit bir konu gibi geliyor, aynı ses canlılığını yakalayamadığımı düşünüyorum. Acaba sistemi 5.1 ses sistemi gibi mi gösteriyor ne yapıyor anlamış değilim ama şu anda gerçekten sanki iki kanaldan ses alıyorum gibi geliyor. Ayrıca Mint'de ses seviyesini Ubuntu'da olduğu gibi  sesin %100'ü geçmesine izin ver seçeneği yok, olsa bir miktar işimi yine görür. Ayarları açıyorum, oradan sesi yükseltiyorum derken biraz uğraştırıyor. Normalde fare tekerleğini ses simgesinin üstüne getriip yukarı doğru itekliyorum ses açılıyor. Ama %100'ü geçmiyor maalesef. Bunu halledersiniz gibi geliyor ancak 5.1 gibi bir şey olabilir mi acaba hakikaten düşünmüyor değilim. :) Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

lnxdev

Benim bilgisayarda da beats audio var. Ben şöyle bir çözüm buldum http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=12489414#post12489414 bilmiyorum Dolby da işe yararmı.

heartsmagic

Basit gelmesinden değil tabi sorularımın nedeni :) Dediğim gibi ses konularında ben de çok tecrübeli değilim ama Dolby sağlıklı çalışıyorsa sorun başka bir yerdedir.

speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -twav

ne yapıyor?

Floki

Dolby teknolojisi bende de var. Ses gerçekten 2 katına çıkıyor. Kalitesi de bozulmuyor. Linux'ta maalesef destek yok. Ama alternatif olarak sistem geneline uygulanabilen PulseAudioEqualizer kullanabilirsin.

Minty

Çıktı şöyle diyor:
speaker-test 1.0.27.2

Oynatım aygıtı plug:surround51
Akım değiştirgeleri 48000Hz, S16_LE, 6 kanal
WAV dosya(ları)
Oynatma açma hatası: -2,Böyle bir dosya ya da dizin yok

parduscix

Pulse Audio  kullan Dolby yanında hiç sayılır.
Max ses seviyesi %153 ve tüm sesleri kontrol edebililorsun. Ayrıca ses kaliteside fena deyil.

Minty

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2015 - 00:35:44
Basit gelmesinden değil tabi sorularımın nedeni :) Dediğim gibi ses konularında ben de çok tecrübeli değilim ama Dolby sağlıklı çalışıyorsa sorun başka bir yerdedir.

ne yapıyor?
Sizin komutunuz çalışmamıştı, şöyle bir komutu uyguladım:
speaker-test -c 6 -t wav
0 - Front Left
4 - Center
1 - Front Right
3 - Rear Right
2 - Rear Left
5 - LFE hepsinden de ses aldım. Galiba 5.1 olacak bunun ayarları hocam :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2015 - 16:43:32

Alıntı yapılan: parduscix - 04 Eylül 2015 - 11:34:15
Max ses seviyesi %153 ve tüm sesleri kontrol edebililorsun. Ayrıca ses kaliteside fena *değil.
Pulse'nin öyle ahım şahım bir şeyi yok ki. Değiştirilebilir bir tane ayarı yok. Değiştirince ses gidiyor zaten. O yüzden fazla kıpırdatmayacaksın. Sesi zaten %130'a kadar açabiliyordum. O yüzden ben pek bir yararını görmüyorum şimdilik.

parduscix

Alıntı yapılan: ertancetin - 04 Eylül 2015 - 16:37:43
Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2015 - 00:35:44

ne yapıyor?
Sizin komutunuz çalışmamıştı, şöyle bir komutu uyguladım:
speaker-test -c 6 -t wav
0 - Front Left
4 - Center
1 - Front Right
3 - Rear Right
2 - Rear Left
5 - LFE hepsinden de ses aldım. Galiba 5.1 olacak bunun ayarları hocam :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2015 - 16:43:32

Alıntı yapılan: parduscix - 04 Eylül 2015 - 11:34:15
Max ses seviyesi %153 ve tüm sesleri kontrol edebililorsun. Ayrıca ses kaliteside fena *değil.
Pulse'nin öyle ahım şahım bir şeyi yok ki. Değiştirilebilir bir tane ayarı yok. Değiştirince ses gidiyor zaten. O yüzden fazla kıpırdatmayacaksın. Sesi zaten %130'a kadar açabiliyordum. O yüzden ben pek bir yararını görmüyorum şimdilik.
Benim Samsung RV520 Laptopta %153 ses açabiliyorum.
Bu galiba hoparlörle alakalı bir durum.
Pulse Audio ses seviyesi ayarlamak için (alsa kullanırken sesi az geliyorsa pulse kullanmak daha mantıklı)

Minty

@parduscix keşke bütün mesajı alıntı yapmasaydınız. Bakın ben de açıyorum. Ses ile ilgili sıkıntı yok diyorum, aynı doğallığı aynı ses döngüsünü alamıyorum. Dolby gerçekten fark ettiriyormuş bunu anladım yani.

Floki

PulseAudio , Dolby'nin yanından geçemez. Zaten adamlar özellikle bu özelliğe sahip bilgisayarlarda ibare koymuşlar "bazı özellikler sadece Windowsta kullanılabilir" diye. Henüz Linux'ta bir driverı falan yok. Olacağını da sanmıyorum. PulseAudio kullanıyorum ama arkadaşın dediği gibi yakınından bile geçmiyor. Dolby sana harici hoparlör takmışsın gibi ses veriyor.

heartsmagic

Minty

İkinci verdiğiniz link C-Media sürücüsünün kurulumunu yapmış. Benim sürücüm farklı olduğu için bu işlemin işe yarayacağını sanmıyorum. Birinci verdiğiniz linke baktım. Birkaç değişkeni değiştirdim ses biraz garip gelmeye başladı. 3D olacakmış gibi ama zorlanıyormuş gibi :)
Şu ayarları yaptım: etc>pulse>daemon.config dosyasını açıp düzenledim
rate=48000
channels=6
channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,front-center,lfe

Fazladan yapmam gereken bir ayar var mı? Dolby Teknolojisini yakalamak üzereyim :) Piano sesleri çok yüksek geliyor misal müziğin üstüne çıkarmış gibi. (Sen de buldun da bunuyorsun diyeceksin haklısın. Konu tam anlamıyla çözülebilir mi acaba diye merak ediyorum ondan soruyorum.) Ayrıca ilginç bir şekilde ses seviyesinde %100 iken eskiden %130 gibi ses geliyor :)

heartsmagic

Söylediğim gibi zaten ses konularında çok bilgili değilim, elde de öyle bir donanım olmayınca deneme yanılma yoluyla da bir şey yapmam. Hani, bu işi çözsen çözsen sen çözersin şu an :)Güzel de bir kaynak olur bizler için.

Minty

O zaman şöyle bir yazıyla konuyu kapatıp çözüldü etiketini koyalım.Denediğim kadarıyla bi hayli performans vermeye başladı ve Linux için haksızlık yapmayım deyip bu kaliteyle yetinmeye karar verdim. Yapılması gereken:
Etc>Pulse>Daemon.config dosyasını metin düzenleyicisiyle açıp aşağıdaki değişkenleri benim verdiğim ayarlarla değiştirmek.
rate=48000
channels=6
channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right,front-center,lfe

bunları yaptıktan sonra
pulseaudio --kill
komutuyla Pulseaudio'yu yeniden başlatsınlar. Eğer programı yeniden başlatmada bir sorun olursa sistemi yeniden başlatmak işinizi görecektir. Cevaplarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. :)

heartsmagic