[Çözüldü] Ses seviyesini 25%in altına düşürünce ses gelmemesi problemi

Başlatan Afken, 30 Ağustos 2015 - 22:05:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Afken

Merhaba arkadaşlar, aynı konuyu Linux Mint forumunda da açtım fakat henüz bir sonuca varamadım Butterfly'ın yardımlarına rağmen. Sanırım o da cevap vermeyi bıraktı bu konuda. Ufak bir problemim var. Bu mesele bende tam 2 yıldır var. Yani ilk Linux maceralarımın başladığı günden beri. Fakat ben bunu sistem özelliği sanıyordum :) Çünkü kurduğum tüm dağıtımlarda aynı sorunla karşılaştığım için sorun olduğunu anlamamıştım.

Ses seviyesi 25%'in altına düştüğünde ses gelmemeye başlıyor artık, sessiz moda geçti görünmüyor ama ses de alamıyorum, o kadar kısılıyor yani. Bir diğer detay ise 95%'ten sonra 100%'e geçerken ses aniden biraz daha fazla yükseliyor. Ses aygıtlarında 4 seçim var, ekran görüntüsü:

Gerekli Çıktılar:
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC662 rev1
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ clear
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC662 rev1
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ lsmod | grep snd
snd_usb_audio         135175  2
snd_usbmidi_lib        24860  1 snd_usb_audio
snd_hda_codec_realtek    70475  1
snd_hda_codec_generic    62931  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          29285  3
snd_hda_controller     29252  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec         120371  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_hwdep              13272  2 snd_usb_audio,snd_hda_codec
snd_pcm                87194  5 snd_usb_audio,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_seq_midi           13324  0
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            25722  2 snd_usbmidi_lib,snd_seq_midi
snd_seq                56592  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14137  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              28648  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    66670  21 snd_hda_codec_realtek,snd_usb_audio,snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_usbmidi_lib,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              14599  2 snd,snd_hda_codec
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Altaygıtlar: 1/1
kart 1: MicroII [Audio Advantage MicroII], aygıt 0: USB Audio [USB Audio]
  Altaygıtlar: 0/1
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $

Not: Arkadaşlar, buraya tıklayarak Mint forumunda açtığım konuyu ve denediklerimizi görebilirsiniz. Yardımlarınızı bekliyorum..

Sistemde sadece 1 adet usb ikili ön hoparlör bağlı, standart gelen. Başka bir ses aygıtı bağlı değil.

edit video: https://www.youtube.com/watch?v=k7dkDvy5wMU
"biz istedikten sonra bize barış mı yok"

decent

Afken

Alıntı yapılan: decent - 30 Ağustos 2015 - 22:50:50
inxi -F
alalım, büyük resmi de görelim.

Buyrun:

perayknox@perayknox-O-E-M ~ $ inxi -F
System:    Host: perayknox-O-E-M Kernel: 3.16.0-38-generic i686 (32 bit)
           Desktop: Cinnamon 2.6.13  Distro: Linux Mint 17.2 Rafaela
Machine:   System: O.E.M product: O.E.M
           Mobo: FOXCONN model: G41MXE/G41MXE-K version: 1.0 Bios: American Megatrends version: 080015 date: 09/30/2011
CPU:       Dual core Pentium CPU E5400 (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 ssse3 vmx)
           Clock Speeds: 1: 1203.00 MHz 2: 1203.00 MHz
Graphics:  Card: Intel 4 Series Integrated Graphics Controller
           X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1440x900@59.6hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel G41 x86/MMX/SSE2 GLX Version: 2.1 Mesa 10.1.3
Audio:     Card-1: Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel
           Card-2: C-Media CM102-A+/102S+ Audio Controller driver: USB Audio
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.16.0-38-generic
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
           IF: eth0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 90:fb:a6:34:5f:b3
Drives:    HDD Total Size: 1328.3GB (8.3% used) 1: id: /dev/sda model: WDC_WD10EZEX size: 1000.2GB
           2: id: /dev/sdb model: WDC_WD3200AAJS size: 320.1GB 3: USB id: /dev/sdg model: Cruzer_Blade size: 8.0GB
Partition: ID: / size: 47G used: 5.9G (14%) fs: ext4 ID: /home size: 47G used: 2.3G (6%) fs: ext4
           ID: swap-1 size: 4.09GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 40.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 164 Uptime: 57 min Memory: 778.0/1888.1MB Client: Shell (bash) inxi: 1.9.17
perayknox@perayknox-O-E-M ~ $

Bu arada hatırlatmakta fayda var, konu metninin sonunda verdiğim linkte diğer konuda yaptıklarım yazıyor. (Başka forumda) Görünürde bir şey değişmedi fakat yapılacak işlemlere etkisi olabilir diye söylemek istedim.

decent

alsamixer
komutu ile açılan pencerede F5 kısayolunu kullanarak gelen ayarlardan baştan sona tüm seçenekleri gözden geçirebiliriz.

Afken

Alıntı yapılan: decent - 30 Ağustos 2015 - 23:30:51
alsamixer
komutu ile açılan pencerede F5 kısayolunu kullanarak gelen ayarlardan baştan sona tüm seçenekleri gözden geçirebiliriz.

Hocam açılan ekranda master'daki ses değeri şu anda hoparlörde açık olan ses değeriyle uyuşmuyordu, ben de f6'ya basarak diğer ses kartına baktım, onunla uyuşuyor hemen hemen, bende yükseltip tekrar alsamixer yazıp bakınca bunda da değiştiğini gördüğüm için böyle diyorum. Fakat dikkatimi çekti bende %81 ise, alsamixer'de master 77 olarak görünüyor. bende artırınca burda da artıyor ama alsamixer hep daha az.

Bunu full yapmıştım bugün ardından gereken kodla kaydettip bu konfigürasyonu. *yeniden başlattım fakat değişmemişti..

edit: kısa bir videoyla durumu gösterdim: https://www.youtube.com/watch?v=k7dkDvy5wMU

decent

1- USB bağlantı ile çalışan ses çıkışı yerine, normal ses çıkışını başka hoparlör ile deneyebilir miyiz ?

2- Çözüme ulaşmak için paketlerin farklı sürümlerini içeren ve  mümkünse canlı çalışan Manjaro gibi bir dağıtım ile irdelemeye devam edebiliriz.

Örnek olarak aşağıdaki iso dosyasını USB belleğe yazarak sistemi canlı başlatabilirsin.
http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.13.1/xfce/manjaro-xfce-0.8.13.1-i686.iso/download

Afken

Alıntı yapılan: decent - 31 Ağustos 2015 - 01:25:41
1- USB bağlantı ile çalışan ses çıkışı yerine, normal ses çıkışını başka hoparlör ile deneyebilir miyiz ?

2- Çözüme ulaşmak için paketlerin farklı sürümlerini içeren ve  mümkünse canlı çalışan Manjaro gibi bir dağıtım ile irdelemeye devam edebiliriz.

Örnek olarak aşağıdaki iso dosyasını USB belleğe yazarak sistemi canlı başlatabilirsin.
http://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/0.8.13.1/xfce/manjaro-xfce-0.8.13.1-i686.iso/download

Merhaba,

Manjaro'yu indiriyorum. Yaklaşık 1 saat kadar sonra canlı olarak kullanabileceğim. Manjaro'da sadece bu sorunun varlığına mı bakacağım? Eğer başka yapacağım bir şey varsa söylemenizi rica ediyorum.

Öte yandan şu anda jak girişiyle bağlanan, fişe takınca çalışan ön hoparlör vardı elimde ayrıca. Onu taktım şu anda. (Jak girişli, eski bilgisayarlarda olan tipler) Bunda da aynı sorun devam etmekte. Kulağıma iyice dayadım hoparlörü, dikkat ettim ki 25%'ten aşağı düşünce de ses aslında geliyormuş ama o kadar az ki duyulmayacak gibi neredeyse. Ancak kulağa koyunca hissediliyor. Bunda da yine usb hoparlörde olduğu gibi, videodaki gibi 95'ten 100'e geçerken ses oranı, aniden bir yükselme söz konusu.

ÇÖZÜLDÜ!
Arkadaşlar, gördüm ki Ubuntu için zaten bug bildirimi yapılmış ama "düşük önemlilik" derecesiyle 3 yıldır hala çözülmemiş. Hatta bunun bir basit fonksiyon eksikliği olduğu kanısı var. Her neyse, çok kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Yabancı bir forumda buldum. İnsan bu tarz sorunları nasıl aratacağını bilmiyor fakat sorun yaşayan bir insan gözüyle araştırınca benim gibi yazanları gördüm.

Çözüm:
Sorunu çözmek için bir Pulseaudio konfigürasyon dosyasını düzenleyeceğiz. Aşağıdaki komutu terminalde (CTRL + ALT + T) çalıştırın.

gksu gedit /etc/pulse/default.pa

Aşağıdaki satırı bulun (udev-detect'ten sonrası biraz farklı olabiliyor, bende farklıydı):
load-module module-udev-detect

Satırı şununla değiştirin:
load-module module-udev-detect ignore_dB=1

Kaydedin ve kapatın. Ardından aşağıdaki komutu yazarak PulseAudio servislerini kapatın.

Kapatıldığı anda kendisini yeniden başlatacağı için reset atmanıza gerek kalmayacaktır:

killall pulseaudio

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST