32-64 bit fark çelişkisi

Başlatan V-K, 30 Ağustos 2015 - 13:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V-K

Merhaba sevgili dostlar...

Kullanım esnasında 64 bit'in daha performanslı ve 32 bit'e nazaran sistemi daha az yorduğu kabul görmüş bilimsel bir gerçektir.
Ancak benim bilgisayarımda bu durum tersine işliyor, 32 bit ile hiç bir performans düşüklüğü olmazken, 64 bit ile bir-iki saat sonra ağırlaşma olduğunu hissediyorum. Bu tecrübeyi bir çok linux sürümlerinde yaptığım testlerde edindim...
Sistemim amd işlemci 4 gb ram. Ayrıca kde ve gnome sürümlerinde herhangi bir aksama yaşamasam da sevdiğim için lxde kullandığımı belirteyim...
Bu mesajı herhangi bir sorunum olduğu için değil, bu çelişki bir istisna mı, yoksa olası sonuçlardan biri mi, açıklığa kavuşturulması gerekir diye düşündüm. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

grayloop

RAM önemli bir etken elbette, işlemciniz nedir?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

V-K

İşlemci :   AMD Athlon (tm) 64 x2 Dual Core Processor 6000+

decent

Şu paketi yükleyin :
sudo apt-get install inxi

Ardından aşağıdaki komutun çıktısını buraya aktarın:
inxi -F

[decent@manjaro ~]$ inxi -F
System:    Host: manjaro Kernel: 3.18.20-1-MANJARO x86_64 (64 bit)
           Desktop: Gnome 3.16.3 Distro: ManjaroLinux 0.8.13.1 Ascella
Machine:   Mobo: ASUSTeK model: M5A78L-M LX V2 v: Rev X.0x
           Bios: American Megatrends v: 0902 date: 03/26/2012
CPU:       Triple core AMD Athlon II X3 435 (-MCP-) cache: 1536 KB
           clock speeds: max: 2900 MHz 1: 2200 MHz 2: 2900 MHz 3: 2200 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Juniper XT [Radeon HD 5770]
           Display Server: X.Org 1.17.2 driver: fglrx
           Resolution: 1920x1080@60.00hz
           GLX Renderer: AMD Radeon HD 5700 Series
           GLX Version: 4.5.13397 - CPC 15.20.1046
Audio:     Card-1 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Juniper HDMI Audio [Radeon HD 5700 Series]
           driver: snd_hda_intel
           Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)
           driver: snd_hda_intel
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k3.18.20-1-MANJARO
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169
           IF: enp2s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full
           mac: 30:85:a9:44:05:90
Sensors:   None detected - is lm-sensors installed and configured?
Info:      Processes: 172 Uptime: 5:00 Memory: 1538.2/3955.6MB
           Client: Shell (bash) inxi: 2.2.28
[decent@manjaro ~]$

V-K

System:    Host: metin-desktop Kernel: 3.16.0-46-generic i686 (32 bit)
           Desktop: LXDE (Openbox 3.5.2) Distro: Ubuntu 14.04 trusty
Machine:   Mobo: AFox model: ARS780-M1 version: 1.0 Bios: American Megatrends version: 080014 date: 05/29/2008
CPU:       Dual core AMD Athlon 64 X2 6000+ (-MCP-) cache: 2048 KB flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 svm)
           Clock Speeds: 1: 1800.00 MHz 2: 1800.00 MHz
Graphics:  Card: NVIDIA G96 [GeForce 9400 GT]
           X.Org: 1.16.0 drivers: nouveau (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1024x768@75.1hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on NV96 GLX Version: 3.0 Mesa 10.3.2
Audio:     Card-1: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA) driver: snd_hda_intel
           Card-2: Pixart Imaging driver: USB Audio
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.16.0-46-generic
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
           IF: eth0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 00:1f:e2:4e:52:06
Drives:    HDD Total Size: 80.0GB (23.1% used) 1: id: /dev/sda model: SAMSUNG_HD080HJ size: 80.0GB
Partition: ID: / size: 21G used: 18G (91%) fs: ext4 ID: swap-1 size: 1.06GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
           ID: swap-2 size: 1.06GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 40.0C mobo: N/A gpu: 55.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 151 Uptime: 19 min Memory: 342.2/4047.2MB Client: Shell (bash) inxi: 1.9.17
metin@metin-desktop:~$

betseg

V-K

Gönderdigim sonuçlar için herhangi bir yanıt gelmedi, bir sorun mu var acaba?

Reverser

Alıntı yapılan: V-K - 30 Ağustos 2015 - 13:24:54
Kullanım esnasında 64 bit'in daha performanslı ve 32 bit'e nazaran sistemi daha az yorduğu kabul görmüş bilimsel bir gerçektir.
Böyle bir şey yok. 64 bit sistem 32 bit sisteme göre daha fazla RAM kullanır. Yine de bahsettiğin gibi bir durumun oluşması ilginç...

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

decent

RAM hariç diğer donanıma bakarak bu sistemde 32 bit kullanmayı tercih ederdim.

eronis

Yok öyle bir dünya :D 32 bit ile 64 bit arasındaki farkı bilmeyenler baya konuşuyor bu konuda. Bir işlemcinin 64 bit olması onu 32 bit işlemciden hızlı yapmaz, bunu söyleyen yanılıyor. Eğer 4 GB ve üstü RAM'in yok ise 32 bit kullanmanda bir sakınca yok. Aslında 2GB RAM'in olsa da 64 bit kullanırsın, bunlar işlemcinin destekleyip desteklemediğine bakar. 64 bit ile 32 bit'in arasındaki fark 32 bit 4GB'a kadar RAM desteklerken 64 bit 16.000.000 küsür GB ram destekler. Aralarında başka bir fark yok. 64 bit, 32 bitten hızlıdır demek yanlış. Eğer 2 GB ve üstü ram'in varsa 64 bit kullanman akıllıca olacaktır ama 32 bit kullanmanda da bir sakınca yok. Daha fazla bit sadece daha fazla ram'in varsa işe yarar.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

V-K

Teşekkürler decent...

Zaten ben de 32 bit kullanıyorum...

Ayrıca şunu da ifade etmek istiyorum, 64 bit'in daha performanslı oldugu sonucu benim teorim değil, okuduğum kaynakların ortak görüşü, ya da aynı görüşte olan kaynakları tesadüfen okumuş olabilirim. Zaten buradaki amacımız yanılgıları ve bahsettiğim çelişkinin nedenlerini ortaya çıkarmak. Siz dostların yardımıyla şu ana kadar benim çıkardığım sonuç şunlar;
1- 64 bit'in daha performanslı olacağına kesin gözle bakamayız.
2- Benim bilgisayarın örneginde olduğu gibi sistem 64 bit'i desteklese de ve 4 gb ram olsa da 32 bit'den daha performanslı olacağının garantisi yoktur.

İlgilenen bütün arkadaşlara sonsuz saygı ve başarılar...

heartsmagic

Alıntı yapılan: V-K
1- 64 bit'in daha performanslı olacağına kesin gözle bakamayız.

Kesin demek istemem ancak doğru donanım ve doğru yazılım ile 64bit 32bit'ten daha fazla başarım sağlamalı. Öteki türlü bir anlamı olmaz. Zira aynı uygulamayı daha fazla bellek imkânı ile kullanabilmek küçük bir şey değil.

Alıntı Yap
2- Benim bilgisayarın örneginde olduğu gibi sistem 64 bit'i desteklese de ve 4 gb ram olsa da 32 bit'den daha performanslı olacağının garantisi yoktur.

Zaten son kullanıcı olarak bizlerin büyük başarım farkları görmemiz çok olası değil. Ağır uygulamalar kullanırken bir ihtimal gözümüze çarpar, o da ne kadar olur bilemiyorum. Sendeki durum @Reverser'a geldiği gibi bana da ilginç geldi. Ağırlaşmadan kastın ne bilmiyorum fakat sebebi ben de merak etmiyor değilim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

V-K

Zaten bana da garip geldigi için bu konuyu açtım, 64 bit'de 1-2 saat kullanımdan sonra hafif bir yavaşlama oluyor.
32 bit'de bilgisayar hiç kapanmadığı günler oldu en küçük bir yavaşlama veya anormallik görmedim.
64 bit olarak denediğim sürümleri belki bilmek istersiniz; point linux, ualinux, lubuntu, xubuntu, chaletos, lxle, bellaos, debian, zorinos.
Bunların 32 bit olanlarında herhangi bir sorun omadı...

Peki sistemin işlemcisi veya başka bir parçası 64 bit için yetersiz olabilir mi?.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Eylül 2015 - 13:10:40

Arkadaşlar kurulum esnasında karşılaştıgım garip bir durumu size bildirmeyi unuttum, yeni aklıma geldi...

64 bit olanların hiç biri Türkçe kurulmadı, kurulum esnasında çöktü, hepsini İngilizce kurmak zorunda kalmıştım, oysa 32 bit olanlarda böyle bir durum yaşamadım, bu garip olay belki siz dostlara bir fikir verebilir...

eronis

point linux, ualinux, chaletos, lxle, bellaos, (belki zorin os) türkçe kurulmamasında şaşılacak * bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şahsen geçmişte Ubuntu ve türevlerini (Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME -Şu an gnome kullanıyorum-, Kubuntu'da) türkçe konusunda bir sıkıntı yada kurulum hatası yaşamadım. Çevirileri tek kelime ile harikaydı ve oldukça hızlı ve stabillerdi :) Linux Mint, Elementary OS, Manjaro, Arch Linux gibi dağıtımlarda da hiç yaşamadım. Debian hiç denemedim, debian pek bana göre değil. Opensuse'de bu dediğin kurulum hatasını ben de aldım, ingilizce sorunsuz gerçekleşti. Benden sana bir tüyo, türkçe bir foruma sahipse dağıtımı kullan, yoksa ve ingilizcen de iyi değilse hiç bulaşma.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Floki

32 - 64 bit farkı
1- 64bit sistem biraz daha fazla ram kullanır.
2- 32bit sistem 3.5 gb üzeri Ram'i görmez iken 64 bit ile 3.5 GB üzeri Ram kullanılabilir.
3- 64 bit yazılımlar her ne kadar çok gibi görünse de yıllardır devam eden birikmiş, kararlı, uzun test süreleri geçirmiş 32 bit yazılımlar her zaman daha performanslı çalışmaya meyillidir. Tabiki düşük ram kullanan yazılımlardan bahsediyoruz. Çünkü birçok yazılım 32 bit mimaride iken yeni çıkan 64 bit mimariye uydurulmaya çalışılmıştır ve %100 başarılı olmuş denemez. Dolayısıyla bazı programların 32 bit versiyonlarının daha performanslı çalışması gayet normaldir.