Win 7 win10 yükseltm ubntuya devam?

Başlatan eorkun, 29 Ağustos 2015 - 23:41:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eorkun

Merhaba PC imde uzun süredir SSD diskimde win7, yanında da 1 TB lik HDD diskim iki bölüm ayrılmış ve bir bölümnde ubuntu kurulu kullanmaktayım. Ancak Win10 yükseltmesi geldiğinde ve her win 10 kurmak istediğinde pc restart edip grub ta win7 yi seçiyordum. win7 tekrar başlıyordu. win10 tekrar yüklenip hadi kurmak için restart yapalım diyordu. Bu kısır döngü sonucunda maalesef win10 un grub tan dolayı kurulamadığı gerçeğini öğrendim. klasik fixmbr yöntemi ile Grub u kaldırmama rağmen bu mbr a win10 yine de yüklenmedi bende çareyi 1 TB lik HDD yi pcden ayırıp , SSD ye format atıp win7 kurmakta buldum ve win10 a yükselttim. Gerisi de size kaldı :):)

Şimdi;
Ubuntu silinmedi aslında duruyor. HDD yi taksam göremeyeceğim.
Grubu HDD yi takıp mı yüklemem lazım ??? HDD yi takmadan mı?
Biraz yardıma ihtiyacım var...

Floki

1- HDD'i tak
2- Live USB ile hazılanmış olan Ubuntu imajı ile sistemi live olarak başlat.
3- Boot-repair programı ile grubu onar.(Ubuntu -Wiki'de programın ayrıntıları mevcut)
Bu kadar.

Scipio

Windows 10 yeniden başlatmak istediğinde Ubuntu'ya girip grub'a ayar çeksen de olurmuş aslında. Grub ekranında Windows 10'un görünmesini sağlaman yeterdi diye düşünüyorum.

eorkun

Alıntı yapılan: Scipio - 30 Ağustos 2015 - 00:44:21
Windows 10 yeniden başlatmak istediğinde Ubuntu'ya girip grub'a ayar çeksen de olurmuş aslında. Grub ekranında Windows 10'un görünmesini sağlaman yeterdi diye düşünüyorum.
Maalesef win 10 temiz mbr istiyor. grublu olmuyor..

natgho

Alıntı yapılan: eorkunAlıntı yapılan: Scipio - Bugün, 00:44:21Windows 10 yeniden başlatmak istediğinde Ubuntu'ya girip grub'a ayar çeksen de olurmuş aslında. Grub ekranında Windows 10'un görünmesini sağlaman yeterdi diye düşünüyorum.Maalesef win 10 temiz mbr istiyor. grublu olmuyor..
Olayın çok basit bir püf noktası var, EFI'nin olduğu yere kurulumda "elle biçimlendirme" diyip /boot/efi'yi yüklerseniz sorun çözülüyor :)
Başlangıç sırasında (sisteminizde başlangıçta sistem seçmek için hangi tuş kullanılıyorsa) ona basarak grub'a geçebiliyorsunuz böylece.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

eorkun

Alıntı yapılan: Floki - 29 Ağustos 2015 - 23:51:39
1- HDD'i tak
2- Live USB ile hazılanmış olan Ubuntu imajı ile sistemi live olarak başlat.
3- Boot-repair programı ile grubu onar.(Ubuntu -Wiki'de programın ayrıntıları mevcut)
Bu kadar.

Floki Allah senden razı olsun 1ay sonra ubuntuma kavuştum gelsin sanal pc denemelerim hobbaaa

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ağustos 2015 - 03:00:55

Grub hala win7 görüyor 10 u normal midir bu ?

Floki

Açınca Windows 10 açılıyorsa sorun yok. Eğer çok rahatsız ederse /boot/efi içerisindeki Windows 7 klasorunun adını Windows 10 yapabilirsin. Sonra da grub-update yaparsın . Ya da config dosyası üzerinde oynarsın fakat ben daha önce denemedim. Bence hiç kurcalama.

eorkun

Alıntı yapılan: Floki - 30 Ağustos 2015 - 09:26:05
Açınca Windows 10 açılıyorsa sorun yok. Eğer çok rahatsız ederse /boot/efi içerisindeki Windows 7 klasorunun adını Windows 10 yapabilirsin. Sonra da grub-update yaparsın . Ya da config dosyası üzerinde oynarsın fakat ben daha önce denemedim. Bence hiç kurcalama.
hiç niyetim yok ben anlıyorum nasılsa :P

heartsmagic

Çözülen konularımız için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

@heartsmagic izninle bir şey daha eklemek istiyorum arkadaşım çünkü bu sorunu ben de yaşadım. Hatta belki arkadaşın sorunu da budur. Anladığım kadarıyla 2 disk kullanıyor.

İki tane diski bulunanlar ise ubuntu hangi diskte olacaksa bios'tan onu 1. disk yapacaklar. Kısaca grub'un boot edilebilmesi için bios'ta linux kurulu diskin 1. sırada olması, windows diskinin 2. sırada olması gerekir. Aksi bir durumda hiçbirşey açılmaz ve bilgisayara ne kadar format atarsanız atın grub geri gelmez. Çünkü windows kurulu disk'ten boot yapmaya çalışır ama bizim işimiz grub ile. Hiçbirşey boot edilemez. Grub repair falan yemez çünkü grub sağlamdır. Bios'u biraz kurcalayarak rahatlıkla çözülebilir. Bunu da eklemek istedim...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

İzne gerek yok tabi @eronis, başlık kapatılmadığı sürece ekleme yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.