Bilgisayarımın ekran kartı sürücüleri sorunsuz mu?

Başlatan avasl, 01 Eylül 2015 - 15:19:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avasl

Merhabalar,

Hp g62 den lenovo z5070 e geçtim.

ahmet@ahmet-Lenovo-Z50-70 ~ $ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +43.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 0:         +39.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:         +40.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

ahmet@ahmet-Lenovo-Z50-70 ~ $ lspci | grep -E "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
03:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev ff)

PCI (sysfs) 
  *-display               
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
       üretici: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       sürüm: 0b
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: msi pm vga_controller bus_master cap_list rom
       yapılandırma: driver=i915 latency=0
       kaynaklar: irq:62 bellek:c3000000-c33fffff bellek:d0000000-dfffffff ioport:5000(boyut=64)

Şuan bilgisayarımda nvidia mı etkin yoksa intel mi?

İşlemci sıcaklığı bu şekilde.Normal mi? Fakat ekran kartı sürücülerinin sorunsuz olup olmadığını nasıl anlarım. Herkese teşekkürler. Hayırlı günler.

Bu arada bilgisayarımın hiç fanı çalışmıyor. Normal bi durum mudur? Çok nadir duyuyorum ufak bir fısıltı şeklinde.

fsutil

Hayır şuan Nvidia çalışmıyor. Bumblebee' yi kurdunuz mu ?
Fanda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bilgisayar sıcaklığı makul seviyede.

Bumbblebee kurulumu için -> https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0

avasl

Alıntı yapılan: BoraT5 - 01 Eylül 2015 - 15:30:53
Hayır şuan Nvidia çalışmıyor. Bumblebee' yi kurdunuz mu ?
Fanda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bilgisayar sıcaklığı makul seviyede.

Bumbblebee kurulumu için -> https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41898.0

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Bilgisayarımda NVIDIA X Server Settings diye bir program varmış yeni gördüm. Orada ekran kartı seçimini yapabiliyorum. Ayrıca Bumbblebee kurmama gerek var mıdır? Varsa niçin vardır? Teşekkürler.

heartsmagic

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee" ne diyor?

Sisteminde Optimus teknolojisi var, yani Nvidia'nın çift kart teknolojisi. Bu teknolojiyi bizim tarafta destekleyen yöntemlerden biri Bumblebee'dir. Doğrudan sürücü kurulumu yapılmaz, çoğu durumda sorun oluşturur. Örneğin bazen uygulamalar kilitlenir, X çöker vs. Şu an için bir çıktıyı görelim, ona göre yorum yaparız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

avasl

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Eylül 2015 - 15:49:56
dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee" ne diyor?

Sisteminde Optimus teknolojisi var, yani Nvidia'nın çift kart teknolojisi. Bu teknolojiyi bizim tarafta destekleyen yöntemlerden biri Bumblebee'dir. Doğrudan sürücü kurulumu yapılmaz, çoğu durumda sorun oluşturur. Örneğin bazen uygulamalar kilitlenir, X çöker vs. Şu an için bir çıktıyı görelim, ona göre yorum yaparız.

Hocam buyurun

ahmet@ahmet-Lenovo-Z50-70 ~ $ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee"
ii  nvidia-340                                  340.76-0ubuntu0.1                                   amd64        NVIDIA binary driver - version 340.76
ii  nvidia-340-uvm                              340.76-0ubuntu0.1                                   amd64        Transitional package for nvidia-340
ii  nvidia-libopencl1-340                       340.76-0ubuntu0.1                                   amd64        NVIDIA OpenCL Driver and ICD Loader library
ii  nvidia-opencl-icd-340                       340.76-0ubuntu0.1                                   amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                0.6.2linuxmint1                                     amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-prime-applet                         1.0.3                                               all          An applet for NVIDIA Prime
ii  nvidia-settings                             346.72-0ubuntu1                                     amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
ahmet@ahmet-Lenovo-Z50-70 ~ $

heartsmagic

Yöntemlerden biri Bumblebee demiştim, sen ikinci yöntemi değerlendirmişsin yani Prime'ı. Şimdi merak ettim açıkçası, acaba ek sürücülerden kurulum yap dediğimizde Prime beraberinde geliyor mu? Eğer öyleyse benim "Elle sürücü kurulmamalı" uyarılarıma bir son vermem gerekebilir.

Sistemi bu şekilde gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. İstediğin an Nvidia ve Intel arasında geçiş yapman da mümkün. Sıcaklık son derece iyi, fanın çalışmaması da bir sorun değil zira sıcaklık böyle olduğu sürece fazlaca çalışmasına gerek yok zaten.

avasl

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Eylül 2015 - 16:21:30
Yöntemlerden biri Bumblebee demiştim, sen ikinci yöntemi değerlendirmişsin yani Prime'ı. Şimdi merak ettim açıkçası, acaba ek sürücülerden kurulum yap dediğimizde Prime beraberinde geliyor mu? Eğer öyleyse benim "Elle sürücü kurulmamalı" uyarılarıma bir son vermem gerekebilir.

Sistemi bu şekilde gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. İstediğin an Nvidia ve Intel arasında geçiş yapman da mümkün. Sıcaklık son derece iyi, fanın çalışmaması da bir sorun değil zira sıcaklık böyle olduğu sürece fazlaca çalışmasına gerek yok zaten.

Teşekkürler hocam. Fazla bilgim olmadığı için prime meselesini tam olarak anlamadım ama komut satırı ile ayriyeten bir kurulum yapmadım. Sadece donanım kısmından nvidia önerilen seçeneğini tıkladım. Ordan nvdia uygulamasına girdiğim zaman bana intel mi nvidia mı diye seçenek sundu. Oradan intel seçiliymiş zaten. Başka kurcalamadım.

Floki

Doğrudan sürücüyü önerilenler içerisinden kurunca Nvidia Prime uygulaması geliyor. Ama bazen Nvidia Driver'ı kendiliğinden siliniyor. Sebebini bilmiyorum. Tekrar yüklemek zorunda kaldığım oluyordu.

heartsmagic

@avasl, tamamdır şu an bir sıkıntın yok. Söylediğimiz gibi, iki yöntem var bizim tarafta. Sen sürücüleri kurmayı denediğinde sistem Prime'ı kurmuş. Eğer sorun senin için çözüldüyse: cozuldukonusu

@Floki, şimdi biraz biraz daha netleşiyor olay benim için. Demek ki sürücü aracı artık Optimus'u algılayıp Prime'ı kurabiliyor.