Ubuntu 14.04.3 LTS icin Ati Radeon HD7670M ekran kartı kurulum hatası

Başlatan JuanCarlito, 20 Ağustos 2015 - 20:47:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JuanCarlito

Merhabalar,

Dünden beri ekran kartını kurmaya çalışıyorum fakat hangi yöntem ile kurarsam kurayım hata veriyor. Ekran kayıyor, kullanılmaz hale geliyor.

Kurmaya denediğim yöntemler:
sudo apt-get install fglrx*
Sonuç: siyah ekrana düştüm ve konsoldan silerek tekrar açtım.
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
Çıktısı:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
xserver-xorg-video-ati : Bağımlılıklar: xorg-video-abi-15
                          Bağımlılıklar: xserver-xorg-core (>= 2:1.14.99.902)
                          Bağımlılıklar: xserver-xorg-video-glamoregl ama kurulmayacak
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

AMD sitesinden .zip indirip, .run uzantılı genel dosyayı kurmaya çalıştığımda da sadece konsol olarak açıldı.

En son ek sürücülerden denedim, sonuç olarak ekran bu hale geldi.

http://i62.tinypic.com/2n8yl2u.jpg

Çıktılar:

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_query_renderer, GLX_OML_swap_method, GLX_SGIS_multisample,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1366 x 768, current 1366 x 768, maximum 1366 x 768
default connected primary 1366x768+0+0 0mm x 0mm
   1366x768       76.0*

decent

Aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsin:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Trusty_Installation_Guide

Uygulamaya geçmeden önce tüm belgenin okunmasını tavsiye ederim.

-DıLgEş-

Sadece fglrx, dkms, fglrx-core ve fglrx-amdcccle paketleri kurulsa yeter. Diğer paketler zaten kurulmuyor. Elle kurduğumda bu paketler tek lazım oluyor.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

JuanCarlito

Alıntı yapılan: nurullahisrgan - 21 Ağustos 2015 - 12:08:22
Sadece fglrx, dkms, fglrx-core ve fglrx-amdcccle paketleri kurulsa yeter. Diğer paketler zaten kurulmuyor. Elle kurduğumda bu paketler tek lazım oluyor.
Alıntı yapılan: decent - 20 Ağustos 2015 - 23:55:57
Aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsin:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Trusty_Installation_Guide

Uygulamaya geçmeden önce tüm belgenin okunmasını tavsiye ederim.

*.deb dosyalarını kurarken fglrx-core dosyasında sorunu raporla şeklinde hata veriyor. Anladığım kadarıyla /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/make.log adresine yazıyor sorunu. Onun çıktısı:
DKMS make.log for fglrx-core-15.200 for kernel 3.19.0-26-generic (x86_64)
Cts Ağu 22 17:23:49 EEST 2015
/usr/sbin/dkms: satır 73: cd: /var/lib/dkms/fglrx/15.200/build: Böyle bir dosya ya da dizin yok
AMD kernel module generator version 2.1
doing Makefile based build for kernel 2.6.x and higher
rm -rf *.c *.h *.o *.ko *.a .??* *.symvers
make -C /lib/modules/3.19.0-26-generic/build SUBDIRS=/var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x modules
make[1]:`/usr/src/linux-headers-3.19.0-26-generic' dizinine giriliyor
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/firegl_public.o
/var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/firegl_public.c:6426:12: warning: 'KCL_fpu_save_init' defined but not used [-Wunused-function]
static int KCL_fpu_save_init(struct task_struct *tsk)
            ^
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_acpi.o
/var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_acpi.c:832:20: warning: 'KCL_ACPI_Slot_No_Hotplug' defined but not used [-Wunused-function]
static acpi_status KCL_ACPI_Slot_No_Hotplug(KCL_AaCPI_DevHandle handle, u32 lvl, void *data, void **rv)
                    ^
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_agp.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_debug.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_ioctl.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_io.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_pci.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_str.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_iommu.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl.o
  CC [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/kcl_wait.o
  LD [M]  /var/lib/dkms/fglrx-core/15.200/build/2.6.x/fglrx.o
  Building modules, stage 2.
  MODPOST 1 modules
FATAL: modpost: GPL-incompatible module fglrx.ko uses GPL-only symbol 'pci_ignore_hotplug'
make[2]: *** [__modpost] Hata 1
make[1]: *** [modules] Hata 2
make[1]: `/usr/src/linux-headers-3.19.0-26-generic' dizininden çıkılıyor
make: *** [kmod_build] Hata 2
build failed with return value 2

heartsmagic

3.19.0-26 sürümlü çekirdek ile sorun var. 14.04.3 için daha yeni bir çekirdek var mı ve bu sorun düzeltilmiş midir bilemiyorum, ancak çözüm için sürüm düşürmeyi öneriyorlar.

sudo apt-get purge linux-headers-3.19.0-26 linux-headers-3.19.0-26-generic linux-image-3.19.0-26-generic
sudo apt-get install linux-headers-3.19.0-25 linux-headers-3.19.0-25-generic linux-image-3.19.0-25-generic

Sistemi yeniden başlatıp denersin. Gerçi bu çözüm elle sürücü kurulumu için, depolardan kurulan sürücü neden sorun yapıyor onu göremedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

JuanCarlito

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ağustos 2015 - 18:19:38
3.19.0-26 sürümlü çekirdek ile sorun var. 14.04.3 için daha yeni bir çekirdek var mı ve bu sorun düzeltilmiş midir bilemiyorum, ancak çözüm için sürüm düşürmeyi öneriyorlar.

sudo apt-get purge linux-headers-3.19.0-26 linux-headers-3.19.0-26-generic linux-image-3.19.0-26-generic
sudo apt-get install linux-headers-3.19.0-25 linux-headers-3.19.0-25-generic linux-image-3.19.0-25-generic

Sistemi yeniden başlatıp denersin. Gerçi bu çözüm elle sürücü kurulumu için, depolardan kurulan sürücü neden sorun yapıyor onu göremedim.

Kurulumda bir hata vermedi. Fakat amdcccle ile açtığımda bir hata olduğu yönünde hata çıktı.Yeniden başlattığımda ekran kayar gibi gözüküyor ve ubuntu açılmıyor. Komut kısmına girip oturumda açamıyorum. Ekran komple gitti.

heartsmagic

Görüntünün tümden gitmesi normal değil, en kötü ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşüp sürücüleri kaldırabiliyor olman lazım. Hiç olmadı kurtarma kipine girip yaparsın bu işi.

JuanCarlito

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ağustos 2015 - 20:11:51
Görüntünün tümden gitmesi normal değil, en kötü ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşüp sürücüleri kaldırabiliyor olman lazım. Hiç olmadı kurtarma kipine girip yaparsın bu işi.
Malesef açamadım. Güvenli ekran kipinde açmayı denediğimde gene imleç(_) ekranın ortasında bir yerde çıkıyor. Daha öncede linux-headers-3.19.0-26 da bu tarz hatalar vermiş, 25 sürümüne dönerek güncellemiştim. bu sefer açamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2015 - 21:06:42

Yabancı bir forumda Catalyst 13.2 beta6 kurunca çalıştırabildiğini söyleyen birisi var. Ekran kartı modellerimiz uyuyor, hatalarımızda. Acaba o versiyona nasıl ulaşabilirim ? sitede günceller var.

heartsmagic

Doğru çekirdekle sistemi açtığına emin miydin peki? Yeniden mi kurdun sistemi şu an? Son sorduğun soru için kaynak neresi? Sürücülerde mi sıkıntı varmış yani?

JuanCarlito

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2015 - 12:36:16
Doğru çekirdekle sistemi açtığına emin miydin peki? Yeniden mi kurdun sistemi şu an? Son sorduğun soru için kaynak neresi? Sürücülerde mi sıkıntı varmış yani?

Evet,tek 3.19.0-25 mevcuttu. Sistemi tekrar kurdum. O sürüme ulaşamasamda Catalyst 13.4 sürümü bulup denedim. Hiç bir şekilde kurulumu gerçekleştiremedim. fglrx kurulumu yapınca ekran kayıyor, çizgiler çıkıyor. Ek sürücülerdeki X-server-org kullanılabiliyor sadece ki o şekilde cairo-dock kurdum, 2D kullanabildim. Bir çok forumu, linux mint forumlarınıda göz gezdirdim. Ekran kartı modeli ile ilgili sorun olduğu yazılıyor. 4 senedir 5 farklı laptopta Ubuntu kullanıyorum hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Ubuntu 12.04 LTS kursam çözüm olabilir mi ya da sorun ile ilgili ne gibi tavsiye verebilirsiniz ?

heartsmagic

Eski sürücü denemek makul değil bence zaten. Dağıtımı da 12.04'e kadar geri götürmeye gerek yok. Çekirdeği düşürsen biraz geriye? Örneğin 3.17 gibi bir şeye?

JuanCarlito

fglrx kurduktan sonra ilk açılışta ekran kaymış halde geliyor. Askıya alıp, çalıştırdığımda normal çalışıyor. Şu an böyle işimi görüyor. Çözüm önerisi var mıdır bilemem.

-DıLgEş-

Kusura bakmayın çekirdeğin 3.19 olduğunu bilseydim kurun demezdim. Ben de kurdum ekran gitti bir daha gelmedi. 14.10 ile gelen çekirdek sürümüyle kurun. 3.16 yada 3.17 olmalı...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..