[Çözüldü] Ubuntu'ya geçmek istiyorum ama..

Başlatan fkartal0010, 28 Ağustos 2015 - 23:40:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fkartal0010

Merhaba arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Kısaca dertlerimi anlatayım biraz konu uzun olabilir ama yardımlarınızı esirgemeyin. Ben Windows'un çeşitli saçma sapan kasmalarından, aldığım mavi ekran hatalarından sıkılmış durumdayım. Ubuntu'ya geçmeyi birkaç kez denedim ama bir şeyler ters gitti madde madde yazmak istiyorum hem sizin için okuması ve anlaşılması daha kolay olur.
1-) Tek kullandığım program Steam onda da sadece CS:GO (Counter Strike) oynuyorum ki artık linux desteği gelmiş bulunmakta bu bir sorun teşkil etmiyor açıkçası.
2-) Laptop kullanıcısıyım Çift ekran kartına sahibim birisi Intel HD Graphics 3000 diğeri ise NVIDIA GeForce 520MX öyle ahım şahım bir bilgisayar değil ama günümüz koşullarında iyi.
3-) Çift ekran kartları için Bumblebee ve Prime varmış. Prime kafama yattı yapmaya çalıştım malesef yönergelerde siyah ekrana düşebilirsiniz yazısını malesef ki yaşadım ve hayal kırıklığına uğradım beni benden aldı tekrar dönüş yaptım windows'a o sorun nasıl çözülür nasıl edilir bilmiyorum.
4-) 15.04 Kurdum ilk başta update üzerinden oluşan sorun boot seçeneğini mahvetti bilgisayarı açamadım ben mi hata yaptım dedim ve 14.04 yükledim yine olmadı.(Çift ekran kartında ki siyah ekrandan dolayı vazgeçtim).

Nasıl bir kullanıcıyım?
1-) Teknoloji meraklısıyım bir işletim sistemi kullanıyorsam en güncel halini kullanmam gerekli şuan o yüzden Update hastası bir insanımdır.
2-) Her şeyi otomatik tek tıkla halletmek artık sıkıcı gelmeye başladı ve kodlarla ilgilenmek istiyorum amacım kendimi geliştirmek, merak, farklılık.

velhasıl kelam arkadaşlar ben ubuntuya geçmek istiyorum şuan Windows 10 orjinal kullancısıyım fakat gerçekten sıkıldım xp'den beri kullanıcısıyım bu Microsoft'un. Bana yardım edebilecek bir yetkili veya uzman birini arıyorum herkes babasının hayrına bir şey yapmaz ama bu işlerle ilgilenen daha doğrusu yardım etmeyi seven birisi varsa benim ihtiyacım var. Öneri ve yorumlarını bekliyorum.
Not: Kurulum için bilgileri biliyorum tek sıkıntım UEFI destekli anakartım acaba UEFI'yi kapatıp mı kurmalıyım yoksa UEFI desteklide olsa bir şey farkeder mi?

Scipio

3) Bumblebee'yi denediniz mi? Ben Prime hiç denemedim Bumblebee kurdum ilk ve iyi çalışıyor.
4) Grub önyükleyicisi bozulursa bunu tekrar düzeltebilirsiniz. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak

betseg

UEFI, Linux için sorun olmaz. Ayrıca sizinki gibi yeni ekran kartlarında Bumblebee daha iyi olur gibi. 
Bu arada sizin gibi bir kullanıcı için Arch iyi olabilir.

parduscix

Ubuntu kuracaksan UEFI açık yada kapalı fark etmez çünkü ubuntunun uefi desteği var.
Bir kere Linux için yüksek sürümden önce stabilite önemlidir.Bu yüzden herşeyi ölümüne güncellemek sistemi bozabilir.
Çift ekran kartı olayı Ubuntunun ayarlarından yapılabiliyordu.(hangisini kullanacağını seçebiliyorsun.)
Ubuntu (yada başka dağıtım) ile ilgili bir deneme yapacaksanız Live CD ile yapmanızı öneririm çünkü en kötü ihtimalle reset atar eski hale döndürürsünüz...
linuxta UI ile yaptığınız her işi konsol ile yapabiliyorsunuz.(hatta daha fazlasını) Bu açıdan linux tam size göre bir işletim sistemi.
Ayrıca Dual boot yapıp Windows'tan oyun linux'tan geri kalan şeklinde kullanabilirsiniz.(Ben öyle kullanıyorum).
Yeni başlayacaksanız ubuntuyu tavsiye etmem çünkü Unity biraz farklı geliyor ilk başta alışması zaman alıyor.(KDE içeren bir dağıtımla başlamayı tavsiye ederim.)
Pardus topluluk 3.0 ile başlayın derim. çünkü kurulumu ve arayüzü kolay ve alışılmış geliyor.
Yok ben farklı bir şey istiyorum, kullandığım şey sadece bende olsun, diyorsanız Unity Görünümlü GNOME deneyin derim nasıl yapılacağını bizzat anlattım:

http://www.portal.pardustopluluk.org/forum/diger/141-gnome-unity-gorunumu-verme

betseg

Pisi Linux da önerebilirim KDE için. Pardus (2011) tabanlı.

parduscix

Alıntı yapılan: betseg - 29 Ağustos 2015 - 00:05:35
UEFI, Linux için sorun olmaz. Ayrıca sizinki gibi yeni ekran kartlarında Bumblebee daha iyi olur gibi.
Bu arada sizin gibi bir kullanıcı için Arch iyi olabilir.
@betseg linux için uefi sorun olmaz demişsiniz ama bazı dağıtımların uefi desteği yok (Pardus 2009-2011-2013-TS2.0-TS3.0) gibi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2015 - 00:12:02

BEnce en güzel dağıtım PTS 3.0

fkartal0010

Alıntı yapılan: Scipio - 28 Ağustos 2015 - 23:56:50
3) Bumblebee'yi denediniz mi? Ben Prime hiç denemedim Bumblebee kurdum ilk ve iyi çalışıyor.
4) Grub önyükleyicisi bozulursa bunu tekrar düzeltebilirsiniz. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_onarmak
3 için cevap yazıyorum. Prime kurulumunda Ek sürücüler kısmında Özel ve test edilmiş seçiyoruz hani yani açıklamada öyle ve ben onu seçtiğim için gittiğini biliyorum. Merak ettiğim onu seçmesem de otomatik kendi kalsa ne olur bir de internetten güncel driver indirip kursam acaba siyah ekrana düşer miyim yine?
Alıntı yapılan: betseg - 29 Ağustos 2015 - 00:10:37
Gnome olayı sanırım tam benlik KDE pek hoşuma gitmedi :)
Alıntı yapılan: parduscix - 29 Ağustos 2015 - 00:08:23
Ubuntu kuracaksan UEFI açık yada kapalı fark etmez çünkü ubuntunun uefi desteği var.
Bir kere Linux için yüksek sürümden önce stabilite önemlidir.Bu yüzden herşeyi ölümüne güncellemek sistemi bozabilir.
Çift ekran kartı olayı Ubuntunun ayarlarından yapılabiliyordu.(hangisini kullanacağını seçebiliyorsun.)
Ubuntu (yada başka dağıtım) ile ilgili bir deneme yapacaksanız Live CD ile yapmanızı öneririm çünkü en kötü ihtimalle reset atar eski hale döndürürsünüz...
linuxta UI ile yaptığınız her işi konsol ile yapabiliyorsunuz.(hatta daha fazlasını) Bu açıdan linux tam size göre bir işletim sistemi.
Ayrıca Dual boot yapıp Windows'tan oyun linux'tan geri kalan şeklinde kullanabilirsiniz.(Ben öyle kullanıyorum).
Yeni başlayacaksanız ubuntuyu tavsiye etmem çünkü Unity biraz farklı geliyor ilk başta alışması zaman alıyor.(KDE içeren bir dağıtımla başlamayı tavsiye ederim.)
Pardus topluluk 3.0 ile başlayın derim. çünkü kurulumu ve arayüzü kolay ve alışılmış geliyor.
Yok ben farklı bir şey istiyorum, kullandığım şey sadece bende olsun, diyorsanız Unity Görünümlü GNOME deneyin derim nasıl yapılacağını bizzat anlattım:

http://www.portal.pardustopluluk.org/forum/diger/141-gnome-unity-gorunumu-verme

Dual boot olayını düşündüm fakat çifte takılmak pek bana göre bir şey değil diğer bir işletim sistemine bağımsız olarak işlemleri yürütebilir ki işletim sistemleride bunları düşünüp tasarlanmıştır yani yanlış anlayın kötü bir şey demedim ama windows'tan kopmak istiyorum. Stabil konusunda da evet stabilite çok önemli olduğunu duydum. Yeni başlamıyorum Steam kullanmadan önce Ubuntu kurmuştum yine herhangi bir exe'ye ihtiyaç duymadığım için Ubuntu tam benlikti.
Alıntı yapılan: betseg - 29 Ağustos 2015 - 00:10:37
Sanırım ubuntu konusunda inatçılık yapacağım :)

betseg

Ubuntu, Unity ile gelir. Ubuntu GNOME var, GNOME ile gelir. Bunun gibilerin listesi: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFlavors

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2015 - 00:34:02

Ayrıca her şeyin en yeni halini kullanmayı ve kod/komut yazmayı seviyorsanız tekrardan Arch önermek istiyorum.

fkartal0010

Alıntı yapılan: betseg - 29 Ağustos 2015 - 00:32:58
Ubuntu, Unity ile gelir. Ubuntu GNOME var, GNOME ile gelir. Bunun gibilerin listesi: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuFlavors

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2015 - 00:34:02

Ayrıca her şeyin en yeni halini kullanmayı ve kod/komut yazmayı seviyorsanız tekrardan Arch önermek istiyorum.

Yardımların için teşekkürler. Peki ya ubuntu için sürüm önerin nedir? 14.04 düşünüyorum ben birde çift ekran kartı için yardıma ihtiyacım olacak. Ben o Ek sürücüler kısmında özel ve test edilmişi seçmesem bile aynı performansı alabilecek miyim?

heartsmagic

Önce bir Ubuntu'yu kur, sonra sorun yaşarsan forumda başlık açarsın bizler de yardımcı olmaya çalışırız. Sürüm konusu sana bağlı, uzun süreli destek istiyorsan 14.04 kur, güncel sürüm istiyorsan 15.04 kur. Güncellik kafanı karıştırmasın ama, senin önüne bir 14.04 bir de 15.04 koysak aradaki farkı anlamazsın. Demem o ki, 14.04 öyle çok ama çok gerilerden gelmiyor.

Kurulum yapmadan önce bu şekilde başlık açarsan yol alamazsın. Kur sistemi, sonra sorun yaşarsan aç başlığı yardımcı olmaya çalışalım. Çift ekran kartı için öğrendiğin üzere iki seçeneğin var. Biri Prime, diğeri Bumblebee. Kurulumu yapar da siyah ekran sorunu yaşarsan sistemi kaldırmana veya tümden yeniden kurmana gerek yok. Forumda başlık açarsın sürücü kaldırma yöntemini anlatırız. Hatta, Ubuntu kurduktan sonra sadece Prime meselesi için başlık açarsın. Orada sürücü kaldırma yolunu konuşuruz, not alırsın. Siyah ekran yaşarsan da aşmaya çalışırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fkartal0010

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ağustos 2015 - 11:54:20
Önce bir Ubuntu'yu kur, sonra sorun yaşarsan forumda başlık açarsın bizler de yardımcı olmaya çalışırız. Sürüm konusu sana bağlı, uzun süreli destek istiyorsan 14.04 kur, güncel sürüm istiyorsan 15.04 kur. Güncellik kafanı karıştırmasın ama, senin önüne bir 14.04 bir de 15.04 koysak aradaki farkı anlamazsın. Demem o ki, 14.04 öyle çok ama çok gerilerden gelmiyor.

Kurulum yapmadan önce bu şekilde başlık açarsan yol alamazsın. Kur sistemi, sonra sorun yaşarsan aç başlığı yardımcı olmaya çalışalım. Çift ekran kartı için öğrendiğin üzere iki seçeneğin var. Biri Prime, diğeri Bumblebee. Kurulumu yapar da siyah ekran sorunu yaşarsan sistemi kaldırmana veya tümden yeniden kurmana gerek yok. Forumda başlık açarsın sürücü kaldırma yöntemini anlatırız. Hatta, Ubuntu kurduktan sonra sadece Prime meselesi için başlık açarsın. Orada sürücü kaldırma yolunu konuşuruz, not alırsın. Siyah ekran yaşarsan da aşmaya çalışırsın.
Teşekkürler her şey için, amacım sadece sorundan ziyade bilgi ve fikir almaktı teşekkürler