Windows 10 yanına Ubuntu kurdum, açılışta Windows görünmüyor.

Başlatan koulutyhma, 27 Ağustos 2015 - 13:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koulutyhma

Windows 10 İşletim sistemli bilgisayara Ubuntu yu kurdum kurulum alanın swap alanını ayarladım duzgun bir şekilde kurdum fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda windows 10 -ubuntu seçeneği gelmiyor direk ubuntuyu açıyor.(harddiski komple silmedim ubuntuda soldaki cubukta windows dosyalarım gozukuyor) Yani  Windows 10 'a geçiş yapamıyorum yardımcı olurmusunuz.(Sony VAIO SVE1712W1EB)

rutku

Ubuntu kurulumunu, UEFI modunda yapmamışsınız. BIOS ayarlarından uefi yerine legacy seçip ubuntuyu öyle kurduğunuzu düşünüyorum. BIOS ayarlarını ve kurulum aşamalarını açıklayın lütfen.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

koulutyhma

Bios Uefi modunda Yükleme asaması ise ubuntu resmi sitesinden son guncel versiyonu indirdim usbye attım programl ile tabiki sitede anlatımı vardı.100 gb ve 10 gb lik alan olusturdum windows 10 açıkken 10 gb lik yeri swap 100 gblik yeri ise ubuntuyu kurdum ext4 yaptım dosyayı 100 gb lik olanı yani digeri ise takas alanı olarak isaretledim ve kurulumu yaptım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 13:48:03

şimdi ueıf modunu legacy yaptım system not found dedi tekrar eski haline ueıf ye çevirdim windows açıldı bu seder ubuntuya geçemiyorum :S :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 14:52:41

bilen biri yok mu yaa :S

rutku

:D windows üzerinden rufus programı ile uefi destekli olarak flash diske ubuntuyu kur. Öyle kurmayı dene. Kurulum diskinde sıkıntı oluşmuş.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Floki

Bir aç biosu bak orada 2 tane belkide 3 tane seçenek var. En üstte Windows boot manager varsa Windows , Ubuntu varsa ubuntu açılır. Bootloaderı onarmadıkça da sana bilgisayar şunu mu açayım bunu mu açayım diye sormaz. Biostan halledeceksin hangisine girmek istiyorsan.

fsutil

Bende de aynı sorun olmuştu. EasyBCD programı ile Ubuntuyu boot listesine al, sorun çözülecek.

http://neosmart.net/EasyBCD/

parduscix

direkt GRUB geliyorsa GRUB customizer ile ekle windowsu

Scipio

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırmayı deneyin.

sudo update-grub

earas

Boot seçenekleri arasında USB hem legacy hem de uefi olarak listeleniyor çoğu PC'de. BIOS uefi ayarları açık olsa bile, USB'yi uefi destekli yazdırmış olsan bile boot ekranında usb'yi seçerken uefi boot olanı değil de diğerini seçmişsen yine aynı sonuç olur. Ek bilgi olarak öyleyeyim dedim.

koulutyhma

rufus programı ile dediğini yaptım bu sefer grub gelmiyor eskiden geliyordu ama içinde windows 10 yoktu şimdi hiç gelmiyor Scipo senn dediğin kodu uç birime yazdım işlem bitti yazdı kapadım açtım sorun aynı değişen bişey yok :S olmayacak bu galiba :S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ağustos 2015 - 14:46:10

internette ubuntu grup onarma diye bi konu vardı dediklerini uyguladım grubun en son şekli bu windows 10 a geçmek için hangisini seçecegim bilmiyorum ?

pars bilisim

Yeni konu açmaya gerek duymadım aynı sorundan ötürü.
Ubuntu tabanlı EOS güncel sürümü çıkınca , duramadım ssd bir bölüm açtım ama maalesef.
Grub kuruldu demesine rağmen GPT diskteki Windows 10 mbr yapısını uçurmuş

Tesadüfi kurulan birkaç linux dağıtımı dışında hep bu sorunla boğuşuyorum 1 yıldır.

Sadece bende değil bu arkadaşımzı gibi internetten çeşitli zamanlarda açılmış yığınla konu var, maalesef onlarında pek çoğu çözüm bulamayıp, çareyi linux dağıtımını  uçurmakla bulmuş.

Yani müdaahelede edemiyorsun, bence kurulumda "GRUP KURMAK İSTİYOR MUSUNUZ?" diye sormalı, böyle bir seçeneğim olsa "hayır" der sonra Windows tarafına geçip EASY BCD ile yanına eklerimö, bu şekilde kurup kullandığım zamanlarda oldu
Yıl 2009 ve hala Linux distroları uefi ile sorun yaşıyor,gerçekten ilginç
Şimdi en baştan format atacağım.

illedelinux

Alıntı yapılan: pars bilisim - 16 Kasım 2018 - 23:54:37

Yani müdaahelede edemiyorsun, bence kurulumda "GRUP KURMAK İSTİYOR MUSUNUZ?" diye sormalı,

Debian soruyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

gecegezen

O soru durumu sistemi hazırlayan kisiye ait biraz mesela ubuntu daha ziyade son kullanıcı yönelik çalıştığı için sormaması bence doğal çünkü kafa sorarsa ve hayırı seçen kullanılıcılar kendi başının çaresine bakabilen kullanıcılardır, bu kullanıcılar için evet hayır fark etmez pek fazla ama sorarsa ve son kullanıcı hayırı seçerse o zaman al basine belayı forumlarda bir sürü başlık daha ubuntu son kullanıcıyı hedefliyor.
Hani farklı bir dağıtım istiyorsan arch gentoo gibi dağıtımlar yükleme konusunda sana hiç bir şey sormuyalar ve zaten bir yükleyixileride yok gibi. her şeyi se söylüuorsun şunu kur buda olsun diye.
Bir diğer örnek windows'un açılış yöneticisi hani senin örnek gösterdiğin farklı işletim sistemlerini açmıyor bile bcd'li programları hiç kullanmadım ama gördüğüm kadari le grup yüklüyor ve onu ile boot ediyor diğer İ.S.lerini ki çoğu linux dağıtımın mbr kaynı kendi üstüne alma sebebiden budur windows açılış yöneticisi sadece windowsu açıyor.

Senin durumda ise gpt diskten bahsetmisin o zaman mbr kullanmana gerek yok ki efi bölümü oluşturusun bir tane veya bır kaç tane anakart efi bölümündeki efi dosyasını okur ve boot olayını ona bırakır. açılıştada aynı usb'den boot eder gibi gerekli tuşa başarsın (bende msı F11,) windowsu seçersin boot edersin bu kadar. Varsayın olarak değiştirmeyi uefi menusunden (eskiden biostu) değiştirisin.ama sen windosu grup ile boot etmek istiyorsan bu hala mümkün eskisi gibi ama bunun için sorunu görelim. uç birimden ;
sudo fdisk -l
sudo cat /boot/grub/grub.cfg
os-prober
Çıktılarını alabilirmiyiz.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

pars bilisim

Teşekkürler cevaplar için. Yukarıdaki arkadaşımızın söylediği gibi debian seçim hakkı tanıyor ise onu bir denerim.

Sitemide yazalım:

Fx 6300 işlemci
GIGABYTE GA 970 UD3P
8GB RAM
120 GB BIOSTAR SSD

Son olarak ELEMENTARY OS son sürümünü denedim yine başarılı olamadım

Kısaca durum şu:
Linux kuruyorum Windows;
Windows kuruyorum Linux uçuyor(haliyle).

"[[ -e /sys/firmware/efi ]] && echo EFI || echo BIOS"

komut satırı aslında sorunumu bir defaya mahsus çözmüştü.Bir daha ne yaptıysam yukarıdaki kısır döngüden kurtulamadım.

Evet sizin dediğiniz mantıkla sistemdeki HDD'lerin bir bölümünü ayırıp linux kurunca ,F12 boot menüsünden girebiliyorum.
Ancak benim amacım SSD Windows 10+ LINUX dağıtımı aynı anda kurup kullanabilmek.. SSD boot menüsünden seçinde yine Windows açılıyor, bölüm seçme yok sadece mevcut diskleri seçebiliyorsunuz.

Bahsettiğim şeyleri çok uzun süredir kullanıyordum core 2 duo'dan şuan 5 yıllık emektar FX sistemimde de

Grub önceden gerçekten sorunsuzdu. Ne olduysa V 1.99 sürümünden sonraki(GRUP 2.0) olmaya başladı
Diyeceğim benim sistem tırışka, nerdeyse her forumun linux bölümlerinden , hatta birebir aynısı diyeceğim sıkıntılar mevcut. Bence ön yükleyici olarak grub 2.0 baştan ele alınmalı, yada tamamen başka sisteme geçilmeli. Bu konuda boş vakitlerimde seve seve "tester" olurum

Ancak her ne olursa olsun, kullanıcıya bu seçenek sunulmalı, son kullanıcı için gerekli bilgilendirmeler yapılır. Yada varsayılan olarak seçili olur, kaldırmak isteyen seçeneği kaldırır.
Paylaştığınız komut çıktılarını size veremiyorum,çünkü linux kurulu olduğu bölüme ulaşamıyorum

Boot repair deneyeceğim, sonucu size bildiririm

gecegezen

aslında grub1.99 versionuda güzel tamm bir çok şey değişti ama ana mantığı yine aynı ama arka planda başka şeyler değişti artık piyasada uefi denilen bir olğu var. uefi bios gibi bütün isi isletim sistemine bırakıp çekilmiyor ha geni dönük uyumluk var orası ayrı ama uefi daha gelişmiş bir sistem he birde eski sistemler var bioslu bioslu sistemler mbr okuyup bütün isi mbr ne varsa o programa bırakıyordu ama uefi olan sistemler geri dönük uyumluluk için benzer bir şey yapsada efi isaretli bölümü bakıp oradaki efi dosyalarını bulup listesinde hangisi varsa onu çalıştıryor. yani kısaca sizdeki f12 boot menüsü sadece aygıtları değil isletim sistemlerinide gösteriyor bende (örnek 1) bu benim bilgisayarda ki boot menüsü eski hali burada efi destekli windows usb hazirlamistim. Ekranda 3 cihaz takılı 2 hdd bir usb. Eski grub efi desteği yoktu ondan devam edilmiyor.Gördüğüm kadarıylade anakartınız efi desteki zaten.

1*https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188

pars bilisim

Alıntı yapılan: gecegezen - 17 Kasım 2018 - 18:23:58
aslında grub1.99 versionuda güzel tamm bir çok şey değişti ama ana mantığı yine aynı ama arka planda başka şeyler değişti artık piyasada uefi denilen bir olğu var. uefi bios gibi bütün isi isletim sistemine bırakıp çekilmiyor ha geni dönük uyumluk var orası ayrı ama uefi daha gelişmiş bir sistem he birde eski sistemler var bioslu bioslu sistemler mbr okuyup bütün isi mbr ne varsa o programa bırakıyordu ama uefi olan sistemler geri dönük uyumluluk için benzer bir şey yapsada efi isaretli bölümü bakıp oradaki efi dosyalarını bulup listesinde hangisi varsa onu çalıştıryor. yani kısaca sizdeki f12 boot menüsü sadece aygıtları değil isletim sistemlerinide gösteriyor bende (örnek 1) bu benim bilgisayarda ki boot menüsü eski hali burada efi destekli windows usb hazirlamistim. Ekranda 3 cihaz takılı 2 hdd bir usb. Eski grub efi desteği yoktu ondan devam edilmiyor.Gördüğüm kadarıylade anakartınız efi desteki zaten.

1*https://www.youtube.com/watch?v=ERrnugWCHpo&t=188

Aynen , video'daki gibi sistem var bende de.

Zaten Video'da olduğu gibi UEFI: diye belirtiyor imaj dosyasını.
Maalesef boot-repair'de sorunuma çare olamadı. Boot-repair 2 sistemi de gördü, ama Grub'u onarıp tekrar getiremedi.Kısacası bende seçenekler maalsef tükendi. Sanırım bir süre daha Linux'tan uzak kalacağız :(

sinan54

Dün windows 10 yanına LXQt 18.10 kurulumu yaptım.Linux kurulumları yapılırken Grubun nereye kurulacağını kendiniz disk yapılandımada şeçebilirsiniz.Mesela ben Windows grub içine kurdum.Burada dikkat edilecek durum Windows grubun kurulu olduğu diski biçimlendirmeyeceksiniz.Windows tarafında hızlı başlatma kapalı olmalıdır.Denetim masası güç seçeneklerinden ulaşabilirsiniz.Bilgisayar açılışında grub size açılış için Windows ve Ubuntu seçeneklerini sunar.Fakat dünkü kurulumda buraya kadar anlattıklarım
LxQt güncellemesinden sonra koptu,güncelleme sonrası grub ekranı açılışta çıkmayıp direkt Ubuntu açıldı.Bu durumda bios önyüklemeden (bende F11 Tuşu) Windows sistemi açabilirsiniz.Yok ben grub'dan sistemi seçeyim dersen grup onarımı yapacaksınız.Boot repair programını kurulu sistemde çalıştırmak hata verebilir.Live sistemle onarım yapılmalıdır.

gecegezen

uefi desktekliyorsa ve sistemileri efi olarak kurysanızki, disk, gpt olduğundan o şekilde kurulu olduğunu varsayıyorum, o zaman anakart boot menüsünde windows ve ubuntu diye isletim sistemlerinide görmelisiniz. oradan ubuntu veya windows diye değiştirmelisiniz diye düşünüyorum. mesela ben oradan değiştiriyorum genelde daha kolay geliyor bana. oradan ubuntyu açıp grub düzenlemeside yapabilirsiniz.
@sinan evet efi bölümü ortak kullancaksanız kesinlikle bicimlendirmeyin o zaman windowsun efi dosyaları silmiş olursunuz.

pars bilisim

boot-repair ile tekrar onarmayı denediğimde Grup2 yeniden kuruldu.
Ancak açılışta bazen geliyor bazen gelmiyor.

Gücü tamamen kesip, bilgisayarı tekrar açınca geliyor.
Bunu da düzeltebilrisem çok iyi olacak :)

Çetin

Selam arkadaşlar

Bugün itibariyle linux a geçiş yaptım. Bu konuya yazdım benim sorunumla alakalı diye yeni konu açmak istemedim. Forumu ve baska yerleride bu sorunla ilgili arattım ancak bi netice elde edemedim.

Ben önce ubuntu 19.04 ü windows un yanına kurdum. ama ubuntu hoşuma gidince windowsdan tamamen kurtulmak istedim. Kurtuldumda. Hatta windowsdan kalan bölünmüş boş diski ubuntu nun yüklü oldugu sistem diski ile internetten gördüğüm şekilde birleştirdim. gayet güzel çalışıyor * her şey

Ancak baslangıcta grub ekranı geldiği zaman hala windows boot manager i görüyorum.bu normal bi durummudur. windows u tamamen kaldırmama rağmen bunu görmem

eğer normal bir durumsa zaten sıkıntı yok. ama değilse bunu nasıl silebilirim

bu arada açılışta sorun yok normal ubuntuyu baslatıyor

internetten grub silme konuları çıkıyor hep windows boot manager silme çıkmıyor.

teşekkürler

şunu da eklemek istiyorum bootrepair denen yöntemi de okudum ancak bu sorun için olup olmadıgından emin olamadım

gecegezen

Alıntı yapılan: Çetin - 04 Haziran 2019 - 11:10:48
Selam arkadaşlar

Bugün itibariyle linux a geçiş yaptım. Bu konuya yazdım benim sorunumla alakalı diye yeni konu açmak istemedim. Forumu ve baska yerleride bu sorunla ilgili arattım ancak bi netice elde edemedim.

Ben önce ubuntu 19.04 ü windows un yanına kurdum. ama ubuntu hoşuma gidince windowsdan tamamen kurtulmak istedim. Kurtuldumda. Hatta windowsdan kalan bölünmüş boş diski ubuntu nun yüklü oldugu sistem diski ile internetten gördüğüm şekilde birleştirdim. gayet güzel çalışıyor * her şey

Ancak baslangıcta grub ekranı geldiği zaman hala windows boot manager i görüyorum.bu normal bi durummudur. windows u tamamen kaldırmama rağmen bunu görmem

eğer normal bir durumsa zaten sıkıntı yok. ama değilse bunu nasıl silebilirim

bu arada açılışta sorun yok normal ubuntuyu baslatıyor

internetten grub silme konuları çıkıyor hep windows boot manager silme çıkmıyor.

teşekkürler

şunu da eklemek istiyorum bootrepair denen yöntemi de okudum ancak bu sorun için olup olmadıgından emin olamadım
Efi bölümünde windowsun efi dosyaları duruyordur büyük olasılıkla. Sisteminiz son durumu görmek açısından aşağıdaki komutların çıktılarını alabilirmiyiz.
sudo efibootmgr -vsudo ls /boot/efi/
sudo fdisk -l

İlk komut açılış kaydını listeler, 2. komut /boot/efi altındaki klasör ve dosyaları listeler son komutsa disk yapısını listeler, birden fazla efi bölümü var mı diye merak ettim normalde olmaz ama

Çetin

Efi bölümünde windowsun efi dosyaları duruyordur büyük olasılıkla. Sisteminiz son durumu görmek açısından aşağıdaki komutların çıktılarını alabilirmiyiz.
sudo efibootmgr -vsudo ls /boot/efi/
sudo fdisk -l

İlk komut açılış kaydını listeler, 2. komut /boot/efi altındaki klasör ve dosyaları listeler son komutsa disk yapısını listeler, birden fazla efi bölümü var mı diye merak ettim normalde olmaz ama

teşekkürler dönüş için

komutları sırasıyla uyguladım. son komutun ki çok uzun çıktı ancak görmek istediğiniz kısım oldugunu düşündüğüm yeri aldım

gecegezen

sudo ls komutunu eksik vermisim /etc/efi/EFI seklinde olmalıymış sizde ama önemli değil efibootmgr kısmında çıkıyor gibi birde resim yüklemek yerine ilgili kısımları direk kopyala yapıştır ile foruma kod # etiketi ile daha kolay olur hemde aramalarda indeksleme içinde iyi olur.
ilk komut ile varsa microsoftun efi sileceksiniz, ikinci komut işe anakarta bulunan microsoft girdisini silmek için;
sudo rm -r /boot/efi/EFI/Microsoft
sudo efibootmgr -b 0004 -B
Buradaki "0004" boot0004'den geliyor

Çetin

[mention=646770]@gecegezen[/mention]

günaydın alıntı olayına alısamadım daha da benim mesajlarda geliyor diye o yüzden bahset daha mantıklı geldi :)

şimdi sırasıyla girdim verdiğiniz komutları

cetin@cetin-Lenovo-ideapad-310-15ISK:~$ sudo rm -r /boot/efi/EFI/Microsoft
[sudo] password for cetin:
rm: cannot remove '/boot/efi/EFI/Microsoft': No such file or directory
cetin@cetin-Lenovo-ideapad-310-15ISK:~$ sudo efibootmgr -b 0004 -B
Could not delete variable: No such file or directory
cetin@cetin-Lenovo-ideapad-310-15ISK:~$

daha sonra restart yaptım ama hala çıkıyordu windows boot manager. sırasıyla sunlar yazıyor

Ubuntu
Advanced options for Ubuntu
Windows Boot Manager (on /dev/sda 2)
System setup

gecegezen

[mention=646771]@Çetin[/mention] onuda kullanırız sıkıntı yok ben anakartın boot sırası olarak düşünmüstüm ama bu liste grub sırasına daha çok benziyor onun için ufak bir güncelleme komutu var.
sudo update-grub
aslında ilk önce bunu düşünmem gerekiyordu ama şu sıralar efi ile uğraştığımda aklım ona kaydı.