[Çözüldü] Ubuntu tabanlı dağıtımlarda apt-get yavaş çalışıyor

Başlatan eronis, 26 Ağustos 2015 - 12:09:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Bunu Linux Mint'te yaşamadım, ancak linux mint bölümüne yazmanın en uygunu olacağını düşündüm. Sorun şu Linux Lite 2.4'de (Biliyorum burası linux lite yardım platformu değil ama linux lite türkiye forumu yok) apt-get update komutu çok yavaştı (Normalde internetim 300'lerde indirmeli ama 90'larda geziyor), install updates'e tıklayınca çok yavaş ilerledi. CupOfLinux forumdaki bir arkadaşım bana yazılım ve güncellemelerden en iyi sunucuyu seçe tıklamamı tavsiye etti, tıkladım isviçre sunucusuna beni aktardı. Türkiye sunucusunda ftp.linux ve ubuntu.gnu.gen gibi 2 tane sunucu gördüm. İsviçre sunucusundan daha sağlıklı olacağını düşünüyorum ama sizin de fikrinizi almak istedim. Sonuçta bizim lokasyonumuz onlarınkinden farklı dolayısıyla bunu en iyi bu forumun bileceğini düşündüm. Türkiyede de 2 tane sunucu var ve sanırım sadece 1 tanesini seçebiliyorum. Ne yapmamı öneririsiniz ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

parduscix

Debian deposu kullan en hızlı olanları onlar.
Pardus Topluluk 3.0 içinde o şekilde kullanıyorum sorun çıkmadı şimdiye kadar.

eronis

Ubuntu debian tabanlı ama debian değil, bu dediğin sorunlara yol açabilir. Ben ubuntu sunucuları arasından hangisini seçmeliyim onu soruyorum. Debian, Ubuntu'nun çok gerisinde paketler kullanıyor ayrıca farklı sistemleri var. Ubuntu'ya debian demek pek doğru olmaz sanıyorum. Bu daha çok manjaro'ya arch diyemememiz gibi görüyorum. Eğer manjaro'ya arch repo'su eklersen ciddi sorunlarla karşılaşırsın.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

@parduscix, Debian deposu derken? Debian tarafı Ubuntu için yansı tutuyor mu?

@eronis, İsviçre sunucusunu kullanabilirsin sorun olmaz. Hızından da memnun kalırsan öylece bırakırsın.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=417.0
Gördüğün gibi biz de forumda Hollanda sunucularını öneriyoruz. Kendi adıma da ya Hollanda ya da Almanya sunucularını tercih ediyorum. Şimdiye kadar sorunla da karşılaşmadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Sanırım bu tür şeyleri dağıtımın seçmesine izin vereceğim :) @heartsmagic vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler :)

heartsmagic

Dağıtımın seçmesine de izin verebilirsin, sen de yönetebilirsin. Kendini sınırlamana gerek yok yani. Bana dağıtım doğru sunucu için İsviçre dese de ben memnunsam Türkiye veya Hollanda kullanabilirim.
Eğer sorun çözüldüyse her zamanki gibi: cozuldukonusu
Bizler de teşekkür ederiz.

parduscix

Benim pcde pardus topluluk 3.0 kurulu. Depolarını Debian depolarıyla değiştirdim. (Kali pardus debian olacak şekilde) Debianın kendine has uygulamalarını indiremesemde %90 uyumluluğu var.(Gördüıüm kadarıyla)
Debian deposu ubuntuda çalışıyor(denedim)
sistemde hem ubuntu hem debian deposu kullanmak dahada iyi oluyor çünkü bağımlılıklar arasında iki dağıtımın en kararlısını bulup indiriyor.
Hem uyumsuz paketler apt-get update esnasında es geçiliyor.

Ubuntu debian değildir fakat aynı paket sistemini ve tabanı kullanıyorlar.(Deb paket sistemi ve Debian tabanı)
Aynı olay diğer tüm debian tabanlılar için de geçerli.

Depolar bir üst çatallanmadaki dağıtıma uyum sağloyor fakat bir alt çatallanmada sorun çıkarıyor.(ör: ubuntu deposu debiana eklenemiyor apt-get update esnasında es geçiliyor. Fakat ubuntuya debian deposu rahatlıkla uyum sağlıyor.)

@eronis debian depoları kararlı test ve kararsız olmak üzere ayrılırlar.genelliklede kararlı depo kullanılır.
Test yada kararsız depolardan yüksek sürümlü uygulamaları bulabilirsin fakat stabilite sorunları olması muhtemeldir.(Paketlerin geri kalma sebebi bu)

heartsmagic

@parduscix, yersiz ve yanlış öneriler vermezsen seviniriz. Ubuntu ile Debian depoları kullanılmamalıdır! Bana bunu öneren bir tane uzman ve işi bilen Linux kullanıcısı gösterebilir misin? Lütfen yanlış bilgi yaymayı terk et. Taban olarak Debian'ı alıyor olabilir Ubuntu, fakat Debian'dan birçok yönde ayrılır. Kendi depolarını, kendi özelleştirmelerini, kendi ek yamalarını kullanır. Politikası farklıdır. Kısacası Ubuntu'ya Debian depolarını iliştirmek makul ve mantıklı değildir. Senin söylediğinin aksine, sisteme kararlılık değil kararsızlık getirir.

parduscix

Tabikide ubuntuda debian deposu sorun çıkarabilir. Anlatmak istediğim o değil uyumluluk sağlaması ile ilgilidir.
Mesela debiandaki bir paket daha kararlı fakat kararsızlık yapıyor. Paketler indirilirken kararsız olan indiriyip kuluyor ve uygulama açılmıyor.(Debian için kararlı olan ubuntu için olmayabilir fakat bilgisayar böyle düşünmüyor)
zor durumda kalınmadığı sürece başka dağıtımın depolarını kullanmayalım. @heartsmagic anlatmak istediğimi tam ifade edemediysem bu açıklamayı yaparak düzelteyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2015 - 23:35:05

Ayrıca daha iyi oluyor dediğimde tek başına debian deposu ile oluyşacak kararsızlıklar ikisi birden kullanılınca azalıyor fakat hala kararsızlıklar oluşuyor demek istemiştim.

heartsmagic

Düzeltmekte fayda var tabi, zira senin iletini okuyan yeni bir kullanıcı Debian deposu eklemeyi düşünebilir. Zor durumda kalınma meselesi değil, Debian depoları asla eklenmemeli sisteme. Şu ayrımı yapalım ama, diyelim ki bir uygulama var ve sitesinde debian deposu şeklinde adres veriyor bize Ubuntu için. Geliştirici bunun bilincindedir ve ona göre depo tutuyordur bir yerlerde. Kendisine ait paketlerin bu şekilde dağıtılması sorun olmuyordur. Fakat esas yani temel Debian depoları, Debian'ın kullandığı depolar kesinlikle, hiçbir şekilde Ubuntu'ya eklenmemelidir. Paketler farklıdır, kesinlikle sorun yaşanır.

parduscix

@heartsmagic Tamda anlatmak istediğim konu bu. Ağzına sağlık. Eklenince uyum sağlıyor fakat eklenmesi sakıncalıdır.Kararlılık sorunları olabilir.
Paketler aynı uzantıyı taşıyübilir fakat farklı paketlerdir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 00:34:37

Depo ekleme gerekçeme örnek vereyim:
Pardus2013 ilk çıktığı zaman yükledim fakat depo adresleri çalışmıyordu. Bende debian deposu ekleyerek şansımı denemek istedim.(gnome indirecektim ama depo linkleri çalışmıyordu( depolar taşınıyormuş o sıralar) )
Gnome indirdim fakat 5 adet bazuk paket uyarısı aldım.
Sonra yeni pandus deposu linki buldum ve bozuk paketlerimi düzelttim.

Zaten o sıralar pardus 2013 debian 7 kopyası gibi bişeydi. Hatta bazı yerlerde debian kalıntıları bile vardı. (geliştirenler iki senede ne kadar yol kat etmişler(!) Bunu öğrendiğim an pardusu silip ubuntuya geçmiştim.) Şu an pardus topluluk 3.0 kullanıyorum debian depoları sorun çıkartıyor. Artık pardus debiandan bayağı farklılaştı.

heartsmagic

Pardus en azıından tam anlamıyla Debian temelliydi o zamanlar, sanmıyorum ki fazlaca farklılaşmış olsun. Fakat orada bile doğrudan depo kullanılmamalı. Neyse, konu yeterince tartışıldı ve anlaşıldı sanırım. Etiketlendiğine göre kapatabiliriz.