sürücü değiştirememe

Başlatan ceyhun123, 12 Ağustos 2015 - 22:25:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceyhun123

Ekran kartı sürücümü değiştirmek istiyorum fakat seçenek yapıp değişiklikleri uygula dediğimde bar hemen biraz dolup ondan sonra ilerlemiyor biraz bekleyip tekrar başlatınca yine eski sürücüye dönüyor birçok yol denedim format da attım fakat çözemedim sizce neden olabilir?
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

meda

Önceki sürücüyü kaldırıp deneyin belki de paket depolarında sorun vardır.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Komutlarıından sonra deneme yapın.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ceyhun123

Böyle bir hata veriyor

E: /var/lib/apt/lists/lock kilidi alınamadı - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: /var/lib/apt/lists/ dizini kilitlenemiyor
E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Resource temporarily unavailable)
E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?
Herşeyden şüphe edenler, hiçbirşeyden şüphe etmeyenlerden daha az aptal değildir.

Reverser

@ceyhun, arkada açık olan synaptic paket yöneticisi ya da yazılım merkezi varsa kapatıp tekrar dene.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ceyhun123

Denedim fakat aynı hatayı veriyor

grayloop

sudo rm -f /var/lib/dpkg/lock

deneyin
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

ceyhun123

Onu da denedim fakat yine hata veriyor

mendirec

@ceyhun123, kendi konun varken başkasının açtığı konu altında aynı sorunu bir daha sormana gerek yok.

Son durum nedir şu an? Ekran kartı ile çıktıları kod etiketi içerinde alalım.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

ceyhun123

Sabırsızlığımı maruz görün fakat ubuntuyu kurduğumdan beri bu sorunu yaşıyorum. O yüzden güvenli modda çalıştırıyorum bu sefer de pek tadını alamıyorum. Arayüz üzerinden sürücüyü değiştiriyorm sonra aplly changes butonuna basıyorum bar anlık biraz doluyor ve kalıyor ilerlemiyor ve yeniden başlatınca da işe yaramıyor. Konsol üzerinden yapmak istedim fakat bu seferde Nvidia ' nın web sitesinde yazan talimattaki koda hata veriyor.

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~/İndirilenler$ ./NVIDIA-Linux-x86-304.125.run
bash: ./NVIDIA-Linux-x86-304.125.run: Permission denied

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 19:42:36

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G73M [GeForce Go 7600] (rev a1)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 19:44:16

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_query_renderer, GLX_OML_swap_method, GLX_SGIS_multisample,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.5, 128 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_ycbcr_texture, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 19:49:49

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 640 x 480, current 1024 x 768, maximum 1024 x 768
default connected primary 1024x768+0+0 0mm x 0mm
   1024x768       61.0*
   800x600        61.0 
   640x480        60.0 

mendirec

Şu an sürücü kurulu mu?
dpkg -l | grep nvidia

ceyhun123

kodu yazdığımda kaynağa tekrar dönüyor

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ dpkg -l | grep nvidia
ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 21:18:47

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 21:21:16

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 21:21:42

Bu şekilde kalıyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

sudo apt-get install nvidia-current
Komutun çıktılarını görelim.

ceyhun123

ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ sudo apt-get install-current
[sudo] password for ceyhun:
E: Geçersiz işlem: install-current
ceyhun@ceyhun-HP-Pavilion-dv8000-EZ700UA-ABA:~$ sudo apt-get install nvidia-current
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  account-plugin-windows-live libupstart1
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
Aşağıdaki ek paketler de kurulacak:
  dkms fakeroot libcuda1-304 libfakeroot libvdpau1 nvidia-304
  nvidia-libopencl1-304 nvidia-opencl-icd-304 nvidia-settings
  screen-resolution-extra
Önerilen paketler:
  dpkg-dev debhelper nvidia-vdpau-driver vdpau-driver
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
  dkms fakeroot libcuda1-304 libfakeroot libvdpau1 nvidia-304 nvidia-current
  nvidia-libopencl1-304 nvidia-opencl-icd-304 nvidia-settings
  screen-resolution-extra
0 paket yükseltilecek, 11 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 12 paket yükseltilmeyecek.
27,6 MB/27,6 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 116 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
Ortam değişimi: Lütfen '/media/cdrom/' sürücüsüne
'Ubuntu 14.04.2 LTS _Trusty Tahr_ - Release i386 (20150218.1)'
olarak etiketlenmiş diski takın ve enter tuşuna basın.

mendirec

Sistem ayarlarına girin, yazılım ve güncelleştirmeleri açın. En altta Ubuntu 14.04 Cdrom seçili ise tiki kaldırın ve komutları tekrar yürütün.

ceyhun123

İlginiz için teşekkür ederim fakat başka birşey sorabilir miyim? ubuntu gnome nasıl kullandığım versiyonla önemli bir farkı var mı?

mendirec

Forum kuralı gereği bir başlıkta sadece tek sorun konuşuyoruz. Bu seferlik cevap verelim. Ubuntu, Unity kabuğu ile gelir. Ubuntu Gnome ise Gnome Shell. Masaüstleri değişiktir ve ona bağlı uygulamalar.

Sürücü kuruldu mu? Sorun çözüldü ise konuyu etiketleyebilirsin.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

ceyhun123

updating cache adında bir pencere geldi bar yine anlık biraz doldu sonra takıldı kaldı

mendirec

Komutun çıktılarını vermezsen yardımcı olamayız.

ceyhun123

İlginiz için teşekkür ederim boş yere uğraştırdığımı düşünmeyin lütfen fakat ubuntu gnomeyi yüklemeyi düşünüyorum o sistemi tanıyana kadar bana yine böyle yardımcı olursanız çok sevinirim. İlginize gerçekten çok teşekkür ederim.

mendirec

Rica ederim. Sen bize yardımcı olursan biz de sana her zaman yardımcı oluruz. Şimdi sürücü sorunu halloldu mu?

ceyhun123

Pek sayılmaz aslında bir anlamda o yüzden yazılım değiştiriyorum.

heartsmagic

@ceyhun23, yazılım değil masaüstü kabuğu değiştiriyorsun ve bu senin sürücü sorununu çözmeyecektir. Komut çıktılarını aktar ki sana yardımcı olabilelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.