Ücretli Destek Mümkün mü?

Başlatan diamondhead, 24 Ağustos 2015 - 02:51:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

diamondhead

Merhaba arkadaşlar,foruma yeni katıldım ve denk gelmedim ama ücretli destek sağlayan üyeler var mı? Ubuntu vps im var ve çeşitli konularda ücret karşılığı destek arıyorum.Yapılacak işler zor işler değil, optimizasyon ve güvenlik önlemleri gibi işlemler.
Dediğim gibi yeni katıldım aranıza,bu tür konular yasaksa konum silinebilir.İlgilenen varsa da bu konuya yazarsa sevinirim.
Am i Evil?

rutku

Merhaba,

Ücretli olarak teknik desteği burada bulabileceğinizi zannetmiyorum. Buradaki arkadaşlar hobi amaçlı bulunuyorlar. Bahsettiğiniz konular üzerinde bilen birilerini bulamayabilirsiniz. Ama size yardımcı olmak isteyenler buradan çıkacaktır. O da siz sorarsanız. Ne yapmak istediğinizi araştırıp takıldığınız yerde sorarsanız ancak öyle geri dönüş alabilirsiniz. Çünkü optimizasyon ve güvenlik konuları sıkıntılıdır. Bunun sorumluluğunu hobi olarak linux kullanan birisinin para karşılığı yapabileceğini zannetmiyorum. Ancak ağ ve güvenlik uzmanı birisi bunların sorumluluğunu alabilir.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

diamondhead

Anladım,ilginiz için teşekkürler.Ben de bu konuda nereden destek alabilirim diye düşünmüştüm ve burayı en güvenilir kaynaklardan biri olarak gördüm,sonuçta sadece ubuntu konusunda yayın yapan bir site.Webmaster sitelerinde konu açacağım bakalım birini bulabilecek miyim.
Tekrar teşekkürler.
Am i Evil?

Reverser

Çoğumuz gönüllüyüz ücretsiz olarak kendi adıma elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

diamondhead

Hocam gerçekten acemiyim bu konuda,paylaşımlı host yetmediği için vps e geçtim ve böyle sorunlar çıktı ortaya.Bir forumda şunu gördüm;

SUNUCU OPTİMİZASYONU:
Apache kurulum ve optimizasyon
Nginx kurulum ve optimizasyon (WordPress Sorunları)
Litespeed kurulum ve optimizasyon
Llighttpd kurulum ve optimizasyon
Mod_Pagespeed kurulumu
Memcache ve Memcached kurulumu
Varnish kurulumu
Xcache kurulumu
APC kurulumu
CDN Kurulumu ve Ayarlanması
Cloudflare kurulumu
Site taraflı w3 total cache, wp super cache kurulum ve ayarlama (WordPress altyapılı siteler için)

Bunların hepsini yapmak zorunda mıyız? Beni biraz bilgilendirir misiniz acaba?Teşekkürler
Am i Evil?

heartsmagic

Ne amaçlı kiraladın VPS'yi? Eğer kendi siteni (örneğin WP veya başka bir şeyle) yayımlamak içinse ücret ödeyerek bir şeyler yaptırmana gerek yok. Biraz uğraş ve yardımla istediğin şeyleri yapman mümkün. Vaktim, uğraşma hevesim yok diyorsan bilemem.

O listedeki her şeyin yapılmasına gerek yok. Kaldı ki maddelerin bazıları birbirlerinin muadili. Bir web sunucusu ve veritabanı sunucusu dahi basit bir sitenin işini görebilir. Çok yoğun ve trafik alan bir site değilse memcached olsun varnish olsun gerek bile olmayabilir. Yapılırsa iyi olur belki ancak ilk aşamada gerek olmayabilir. Güvenlik konusunda da ufak tefek şeyler yapabilirsin. VPS tarafında zaten sunucun hazırdır, firma sağlıyordur yani. Üzerine diyelim ki bir web sunucusu, bir veritabanı sunucusu kurdun. Basit güvenlik önlemlerini yapman ve sistemi güncel tutman senin için yeterli olacaktır. Bu konuları da burada danışabilirsin bizlere.

Konuyu netleştirmek adına lütfen VPS ile ne yapmaya amaçladığını söyle ki yardımcı olmaya çalışalım. Zira yukarıda söylediğim şeylerse, yapmak bir gününü bile almayacaktır. Bunu da konuya uzak olduğun, soru cevap şeklinde yapacağın için söylüyorum. Öteki türlü bu işlemleri yapmak biraz tecrübeli birisi için bir saati bulur veya bulmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

diamondhead

Teşekkürler heartsmagic.Ben yaptığım işlemleri ve sitemle ilgili detayları vereyim;
Sunucuyu aldığımda panelleri araştırdım ve Sentorayı beğendim,yükledim.Sitesinde söylediğine göre şunlar otomatik olarak kuruluyormuş;

MySql -5.5.29
Apache – 2.4.3
PHP -5.3.20
Bind – 9.9.2-P1
phpMyAdmin – 3.5.8.1
RoundCube – 0.9.2
Dovecot – 2.0.9
Postfix – 2.6.6
proFTPd – 1.3.3g

Sitem hakkında; günlük tekil hit 5bin ile 6bin arasında değişmekte.Ve wordpress+mybb kurulu sunucuda.İlk olarak blog açılıyor xxxx.com da, xxxx.com/forum adresinde de mybb kurulu.
Sunucum şöyle;

Bu durumda ekstradan yapmam gereken bir şey var mıdır? Yoksa Sentora gerekli tüm yazılımları kurmuş mudur?
Am i Evil?

heartsmagic

İşin içine panel giriyorsa biraz ortalık karışır zira paneller kendisi yapıyor ne yapıyorsa ve yapılandırmayı kendileri tutuyorlar. Bizlerin de yardım etmesi zorlaşıyor bu durumda. İlgili bileşenlerin kurulu ve çalışıyor olup olmadığını ihtiyacına göre denetleyerek öğrenebilirsin.

Örneğin, Apache çalışıyor mu, basit bir phpinfo sayfası basılıyor mu?
Mysql arkada çalışıyor mu? mysql ile herhangi bir kullanıcı için uçbirime düşülebiliyor mu?
phpmyadmin çalışıyor mu?
Bind'e muhtemelen ihtiyacın olmayacaktır, ns'leri sunucuya tutturur musun bilemiyorum. Genelde alan adını aldığın yere yaptırmak daha makul oluyor.
FTP yapabiliyor musun?
Sistem dışarıya eposta geçebiliyor mu?
Eposta sunucusu olarak kullanılacaksa sunucu Roundrobin'e oturum açılıyor mu?
gibi.

Panel yerine bu işleri tek tek yapmak hem daha öğretici olur, hem de hemen her şey olması gerektiği yerde olacağı için hata ayıklama, yapılandırma işleri daha sağlıklı olur.

diamondhead

Dediklerinizin hepsi çalışıyor.Hiçbir sıkıntım yok.Maillerden tutun da phpmyadmin, her şey tam olarak çalışmakta.Fakat webmaster forumlarında da konu açtım ve birkaç kişi güvenlik için çeşitli düzenlemeler yaparız,ücreti 50 Tl dediler.
Sizin bir fikriniz var mı? Yapmam gereken herhangi bir şey? Açıkçası kendim yapmak-öğrenmek istiyorum ama net bir kaynak bulamadım sunucu işlemleri için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2015 - 21:19:02

Bu da paneldeki php bilgileri sanırım;

Am i Evil?

tefoski

- Kolay olandan başla,
- EHCP sunucu kontrol paneli kurabilirsen,
- gereken her şeyi otomatik kuruyor,
- fazla uğraştırmaz,
- ilerleyen senelerde diğer seçenekleri denersin  ...

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14859.0

BirDost

diamondhead

Hemen bakıyorum teşekkürler.

Bu arada birçok kişi sıfır ubuntu üstüne kurmalısın demiş.Ben sentorayı ve diğer dosyaları silip sıfırdan mı başlayayım Ehcp kurulumuna?
Am i Evil?

heartsmagic

Hemen bakma bence. Bu şekilde gidersen bir oraya bir buraya koşarsın. Bir panel kurmuşsun zaten, ikincisine gerek var mı? Kurduğun ve beğendiğin bir tanesiyle devam edebilirsin. Birden fazla deneyeceğim diyorsan mevcut panel varken diğerine bakma, zaten söylendiği gibi temiz sisteme kurulmaları salık verilir.

Kişisel önerim: Eğer zamanın var ve öğrenmek istiyorum diyorsan temiz bir sunucu kur. Tek tek istediğin her şeyi kendin yapmaya çalış. Yok, zamanım ve isteğim yok diyorsan kendine bir panel beğen. Hemen kurma ama, iyice, etraflıca araştır sonra kur ve kullan.

diamondhead

Ben zaten sentorayı çok beğendim açıkçası.Kolay ve sade bir paneli var.Dediklerinizden yola çıkarak şuan için fazladan bir şey yapmamaya karar verdim.İlerde bir sıkıntı çıkarsa düşüneceğim bunları.Her şey için teşekkürler.
Am i Evil?