hard diskte boyut arttırma

Başlatan timfox, 21 Ağustos 2015 - 23:10:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

timfox

arkadaslar iyi geceler windows 10 yanına ubuntu kurdum ancak yanlışlıkla çok düşük bi alan ayarlamışım hard disk boyutum 500gb ama linuxta 45mb alan kalmış ne yapmam lazım acil yardım edin

Floki

Windows ortamında
1- Minitool Partition Wizard
2- Paragon Partition Manager
programlarını kullanarak disk boyutlarında küçültme büyütme yapabilirsin.

heartsmagic

Bizim tarafta da Canlı CD kullanılarak Gparted ile yapılabilir bu. Fakat disk bölümlerinin yapısı önemli. Karışık durumdaysa çok uğraştırıcı olabilir. Disk bölümlerinin durumunu bir geç lütfen buraya.

sudo fdisk -l
df -h
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ibrahim.unyeli

timfox Windows tarafinda disk manager a girip shrink volume islemi ile windows diskini kucultebilirsin. Ubuntu tarafi icin LVM disk resize yapman geriyor bunuda fdisk ile yeni bir partition olusturup sonra iki partition u birlestirme ile LVM disk alanini genisletebilirsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ibrahim.unyelitimfox Windows tarafinda disk manager a girip shrink volume islemi ile windows diskini kucultebilirsin. Ubuntu tarafi icin LVM disk resize yapman geriyor bunuda fdisk ile yeni bir partition olusturup sonra iki partition u birlestirme ile LVM disk alanini genisletebilirsin.
Tabi LVM şeklinde ayarlandıysa kurulumda. Diğer türlü yine mevcut bir bölümü daraltması gerekir.

timfox

arkadaşlar bu konuda pek bi bilgim yok su anda 50mb alan kalmış benim için sıkıntı silip tekrardan kurmak istemiyorum hem kaynakta yok cd yada flash
en kısa yoldan ne sekilde yapabilirim

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicBizim tarafta da Canlı CD kullanılarak Gparted ile yapılabilir bu. Fakat disk bölümlerinin yapısı önemli. Karışık durumdaysa çok uğraştırıcı olabilir. Disk bölümlerinin durumunu bir geç lütfen buraya.

Kod: [Seç]sudo fdisk -l
df -h
@timfox, ben dahil birden fazla cevap verildi sana. Hem Windows hem de Linux üzerinde tavsiyeler geldi. Bir tanesini seçip bölümlerden birinden yer açacaksın. Durumun ne olduğunu görmek için bilgileri istedim yukarıdaki şekilde ama vermedin bizlere. Şu durumda son sorundan sonra sana farklı tavsiyeler veremeyiz bizler. Verilecek tavsiyeler aynıları olur.

timfox

omitting empty partition (5)

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, toplam 625142448 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x004b004b

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   215541759   107667456    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       215541760   604291124   194374682+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       604293118   625141759    10424321    5  Ek
Partition 4 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       604293120   612841471     4274176   83  Linux
/dev/sda6       612843520   617041919     2099200   82  Linux takas / Solaris
oguzhangurcu@oguzhangurcu-desktop:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ağustos 2015 - 00:29:55

diskin durumunu yazdım

heartsmagic

4GB kadar mı ayırdın Linux'a? Şu bölüm yapısıyla yeniden düzenleme oldukça zahmetli. Önceki bölümlerden yer açacaksın, taşıma yapacaksın, genişleteceksin vs. Madem kurulumu yeniden yaptın. Linux için açtığın bölümlerin ikisini de sil. Ek bölümü sil. NTFS bölümlerden birini küçült, kafandaki boyut kadar. Sonra Linux için yeniden bölümleme yap.

Yok, illa böyle yapacağım diyorsan yine diğer bölümlerin birinden yer ayırman ve bunu ek yani uzatılmış bölüme taşıman lazım. Hiç tecrübe etmedim, ne kadar yapılabilir yapılamaz bilmiyorum. Fakat zahmetli olacağı kesin.

timfox

pekala bu kurulu olan linuxu kaldırıp yeniden kurmak istiyorum araştırdım ancak bulamadım nasıl yapabilirim linuxu nasıl kaldırabilirim

heartsmagic

Kaldırma diye bir hadise yok. İster Windows tarafından istersen bir Canlı CD ile Linux kullanarak şu an kurulu olan bölümü sileceksin o kadar. Windows tarafından yapabilirsin örneğin, fakat önemli bir nokta var. Bölümü sildikten sonra ek işlem yapıp tekrar Linux kurmazsan Grub sorun verir, düzeltene kadar ne Linux'a ne de Windows'a dönemezsin. Windows için MBR düzeltmesi yapman gerekir örneğin. Bu nedenle iyi bir planlama yap.

1. Windows tarafında diskleri yönetebileceğin bir uygulama bul. Windows'un kendi yöneticisi bölümleri küçültüp yer açabiliyorsa onunla da yapabilirsin.
2. Bu uygulama ile Linux bölümlerini sil, diğer bölümlerden birini yeterince küçült ve istediğin kadar boş alan aç.
3. Ubuntu CD'sini kullanarak önce kurulum yapmadan masaüstüne kadar gel. Gparted uygulamasını aç ve bir uzatılmış (ek) bölüm oluştur. Bu uzatılmış bölüm altında bir bölümü kök bölüm olarak istediğin kadar ext4 olarak biçimle. Diğerini de takasa alanı yap.
4. Kuruluma geç, bölümleme kısmında başka bir şey de. ext4 olan bölümü / olarak bağla ve yoluna devam et.

Not: Çok ama çok hayati verilerin varsa ne olur ne olmaz diye lütfen yedekle. Bu işlemleri doğru yaptığın sürece emin ol verilerine bir şey olmaz fakat yanlış yapma ihtimalini de düşün.