[Çözüldü] Uygulamaların İkonlarını Değiştirmek

Başlatan MertKamit, 18 Ağustos 2015 - 23:36:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MertKamit

Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu 15.04 kullanıcısıyım ve Plank kullanmaktayım. Firefox, Chrome, Sublime Text gibi programların bu ikonlarını nasıl değiştiririm? Resimler de vs. görüyorum hep ancak nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

betseg

GNOME Look, DeviantArt gibi sitelerden tema indirip, zipi ev dizininizde .icons klasörüne açıp,
sudo apt-get install unity-tweak-tool

le Tweak Tool'u kurup menüden ikon temasını/GTK temasını kurabilirsiniz.

MertKamit

Alıntı yapılan: betseg - 18 Ağustos 2015 - 23:41:21
GNOME Look, DeviantArt gibi sitelerden tema indirip, zipi ev dizininizde .icons klasörüne açıp,
sudo apt-get install unity-tweak-tool

le Tweak Tool'u kurup menüden ikon temasını/GTK temasını kurabilirsiniz.

home dizinin de .icons klasörü yoktu ve ben bir tane oluşturup ekledim. ARdından DeviantArt'dan indirdiğim bir ikon klasörünü oraya attım. Unity Tweak Tool'u da yükledim ancak buradan sonrasını yapamadım?

betseg

Tweak Tool içinde icons (simgeler) diye bir bölüm olmalı. Oraya tıklayın, temayı seçin.

MertKamit

Alıntı yapılan: betseg - 19 Ağustos 2015 - 00:00:40
Tweak Tool içinde icons (simgeler) diye bir bölüm olmalı. Oraya tıklayın, temayı seçin.

Tamamdır oldu, teşekkürler.

betseg

O zaman çözüldü etiketi ekleyebiliriz: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

MertKamit

Alıntı yapılan: betseg - 19 Ağustos 2015 - 00:04:26
O zaman çözüldü etiketi ekleyebiliriz: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

Etiketlemiştim zaten hocam. Birde bir şey sormak istiyorum bir ikon paketini aktifleştirdim direkt plank üzerinde ki ikonlara etki etti. Bir diğer paketi .icons klasörüne attım, Unity'den etkinleştirmeye çalıştım ancak olmadı.

Başka türlü nasıl kullanabilirim bunu?

heartsmagic

Simge arşivinin doğrudan atılıp kullanıldığına emin misin? Hangi simge seti örneğin bu bahsedilen?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MertKamit

Emin değilim, sadece .icons klasörünün içine atıyorum.

Ben bir şeyi merak ediyorum. Diyelim ki Chrome için ben özel bir simge tasarladım. Bu simgeyi nasıl kullanırım?

mhmtkrktr

Birden çok yolu var bunun,
Editör /usr/share/applications/chromium.desktop

İçeriğini kullandığın metin editörü ile açarsın ve
İcon=chromium
chromium yerine kullanmak istediğin simgenin dosya yolu ile birlikte adını girersin. örn: İcon=/home/Kullanıcı_Adı/yenikromsimgesi.png
Diğer bütün başlatıcıları yine /applications dizininin içerisinde bulabilirsin.

Başka bir yolu,
/usr/share/icons/Kullandığın_Simge_Seti/apps/96x96/
içerisinde chromium.png simgesi ile kendi kullanmak istediğini değiştirirsin. Bu şekilde birinci de olduğu gibi, .desktop içerisindeki değişikliği yapman gerekmez.

Not: en ideali ikinci yöntem olup, aynı simgenin farklı yerlerde farklı ölçülerde kullanılacağını da göz önünde bulundurup, /apps/ içerisinde bulunan 16x16/simge.png, ........  , 96x96/simge.png , scalable/simge.svg  şeklinde kullanılan ölçülere ait değerlerle tüm içeriği, kendi kullanmak istediğinle değiştirmek olur.

MertKamit

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 25 Ağustos 2015 - 01:17:48
Birden çok yolu var bunun,
Editör /usr/share/applications/chromium.desktop

İçeriğini kullandığın metin editörü ile açarsın ve
İcon=chromium
chromium yerine kullanmak istediğin simgenin dosya yolu ile birlikte adını girersin. örn: İcon=/home/Kullanıcı_Adı/yenikromsimgesi.png
Diğer bütün başlatıcıları yine /applications dizininin içerisinde bulabilirsin.

Başka bir yolu,
/usr/share/icons/Kullandığın_Simge_Seti/apps/96x96/
içerisinde chromium.png simgesi ile kendi kullanmak istediğini değiştirirsin. Bu şekilde birinci de olduğu gibi, .desktop içerisindeki değişikliği yapman gerekmez.

Not: en ideali ikinci yöntem olup, aynı simgenin farklı yerlerde farklı ölçülerde kullanılacağını da göz önünde bulundurup, /apps/ içerisinde bulunan 16x16/simge.png, ........  , 96x96/simge.png , scalable/simge.svg  şeklinde kullanılan ölçülere ait değerlerle tüm içeriği, kendi kullanmak istediğinle değiştirmek olur.

Teşekkürler.