Lamp Kurulumu

Başlatan mozakca, 08 Nisan 2008 - 23:29:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozakca

Kubuntu forumunda bu konuda bir anlatım yapılmış. Bu forumda da eğer bilen arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirirse seviniriz. Kubuntu forumunda proje sorumlumuz lamp kurulumuyla ilgili bir başlıktaki mesajında kaynak olarak aşağıdaki linki vermiş fakat bu kadar ayrıntılı anlatıma karşın ben bu olayı çözemedim.
Bağlantı şu:
http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/Ubuntu_altinda_Apache_MySQL_PHP_kurulumu_ve_ayarlari

Örneğin bütün kurulumları söylenenler doğrultusunda yaptım. Sunucu çalışıyor fakat veri tabanı oluşturmak için ne yapılıyor onu anlayamadım.

Phpmyadminin sitesinde scripti indirdim www klasörünün içine attım çağırdım ama işte orada tıkanıp kaldım.

Veri tabanına bağlantı nasıl sağlanacak. Örneğin internet ortamında gördüğümüz phpmyadmin arayüzüne nasıl ulaşacağız?
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Orada zaten ayrıntıdan kasıt kurulum ayrıntısıdır. Veritabanı yönetimi değil o yazının amacı. Onu senin araştırman lazım ya da soruyu sorup bilen birinin cevap vermesini bekleyeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mozakca

Bu kadar hızlı olmayı nasıl başarıyorsunuz tebrik ederim sizi. Tamam sizi anladım. Veri tabanı yönetimi hakkında bilginiz varsa anlatabilir misiniz?
sevgi, emek ister.

Sypro

Ubuntu Sunucu Rehberi ya da Ubuntu Gnu/Linux Sunucu Rehberi diye aratırsanız google bir çok sonuç döndürecektir. Çıkan sonuçlardaki websitelerinin yönetimini tanımadığımdan direkt olarak bağlantı veremiyorum malesef..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

mozakca

Teşekkürler yardımlarınız için bir sonuca ulaşırsam buraya da yazarım.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ser_dar - 08 Nisan 2008 - 23:33:27
Bu kadar hızlı olmayı nasıl başarıyorsunuz tebrik ederim sizi. Tamam sizi anladım. Veri tabanı yönetimi hakkında bilginiz varsa anlatabilir misiniz?

Maalesef pek tecrübem yok. @Sypro'nun dediği gibi Google en iyi kaynak.
Phpmyadmin'i eğer doğru şekilde kurduysan zaten yapılandırılması olmuş demektir. Gerekli bilgileri vermiş olman gerekiyor. Eğer sorunsuzca Phpmyadmin sayfasına ulaşırsan istediğin gibi veritabanı oluşturur, siler veya düzenlersin.

mozakca

Kurulumu söylediğiniz şekilde yaptım. Yani sunucu yapılandırmasını yaptıktan sonra www.phpmyadmin.net sitesinden phpmyadmin scriptini indirdim. www klasörünün içine attım ve phpmyadmine ulaşıldı. Yalnız bir noktayı ben atlamışım.

Bu da: mysql kurulurken parola belirleme kısmında ben parola belirliyordum yaptığım bütün işlemleri geri aldım. Yanı sizin anlayacağınız sunucu kurulumu için yaptığım bütün işlemleri geri aldım kaldırdım. Tekrar kurulumunda parola belirlemedim.

Parolayı belirlemediğim için de phpmyadmine hiç parola sorgusu olmadan girebiliyorum. Eğer parola belirlerseniz. phpmyadmin yapılandırma dosyanıza belirlediğiniz mysql şifresini belirtmeniz gerekiyor.

Yalnız phpmyadmin yapılandırmasında mysql şifresinin tanımlama kısmını öğrenemedim. Eğer bilen varsa bu başlık altında anlatırsa sevinirim. Çünkü şimdi veri tabanıma çok rahat ulaşılabiliyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
sevgi, emek ister.

egitimist

phpmyadmin dosyalarından; "config.sample.inc.php" adlı dosyayı buluyor ve bu dosyayı bir metin editörü ile açıyoruz.
Bu dosya içinde
$cfg['Servers'][$i]['controluser'] = 'root';
$cfg['Servers'][$i]['controlpass'] = ";

satırlarını bulup MySQL Server kurulumunda oluşturduğumuz şifreyi ve eğer değiştirdiysek kullanıcı adını ilgili alanlara yazıyoruz. Örnek:
$cfg['Servers'][$i]['controluser'] = 'mysql_kullanici_adim';
$cfg['Servers'][$i]['controlpass'] = 'mysql_sifrem';

linsis

Benim sorun şöyle olacak ben normal de xampp kullanıyordum.kubuntu kullandığımda aşağıdaki kodlar yerine getirdiğimde aynı görevi görecek mi?

bu kadar kolay mı?

Alıntı YapLAMP =  Linux + Apache + MySQL + PHP/Perl

1. Apache ve Php5
Kod:

apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5

2. MySQL server
Kod:

apt-get install mysql-server mysql-client php5-mysql

PHP kurulumunuzu test etmek için;
Kod:

sudo nano /var/www/info.php

ile dosyanın içine
Kod:

<?php phpinfo(); ?>

yazılır. Tarayıcıdan http://localhost/info.php adresi girildiğinde sayfa açılıyorsa kurulum başarılı olmuş demektir.
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Evet sadece nano yerine kwrite kullan kde için.

linsis

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Nisan 2008 - 01:21:49
Evet sadece nano yerine kwrite kullan kde için.

heartsmagic özür dilerim ben çok yeniyim biliyorsun bu dediklerin nedir??
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Soruyu yanlış anlamadıysam yukarıda verdiğin kodlar kubuntu'da da geçerli olur mu diye sormuşsun. Ben de evet olur diyorum, fakat o kodlar arasında bir tanesi var:

sudo nano /var/www/info.php

Burada nano dediği şey bir metin düzenleyici. Eğer KDE'de kurulu değilse açamazsın dosyayı. Gerçi kurulu olabilir ancak sen yine de kwrite ile dene, hem daha kolay olur.

sudo kwrite /var/www/info.php

linsis

şimdi anladım teşekkürler :D

linsis

heartsmagic bana başka bir konuda yaşamış olduğum sorunda önerdiği çözüm yolunu aşağıda verdiğim kod ile var/www/ dizini altına dosya taşıma da  ve sayfa.php gibi php sayfaları yaratmada çözüm yolu olarak uyguladım.

sudo su
nautilus

1)ancak ben sürekli bu yolumu izlemek zorundayım.direk var/www/ dizini altında sağa tıkladığımda herhangi bir işlem yapamazmıyım.

2)ayrıca tüm yazılanları yaptım ancak http://localhost/phpmyadmin sayfası çıkmıyor.acaba bu sorunuda nasıl çözebilirim.

3)ayrıca oluşturduğum php sayfalarında türkçe karekter bozukluğu bulunuyor

heartsmagic

1. İstediğin dizine herkes için yazma hakkı verebilirsin.
sudo chmod 777 -R /nerede/bu/dizin

2. Adımları doğru takip ettiysen sorun olmaması lazım. Açılmıyorsa nedenini söylemek güç.

3. Karakter kodlaması ile ilgili olabilir. UTF-8 mi kullandın?

Not: PHP'den anlamam, anlayan arkadaşlar daha detaylı yardımcı olacaklardır.

linsis

http://localhost/phpmyadmin sayfasını çağırdığımda ekranda şöyle bir hata geliyor.

Not Found

The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.
Apache/2.2.8 (Ubuntu) PHP/5.2.4-2ubuntu5 with Suhosin-Patch Server at localhost Port 80

heartsmagic

Phpmyadmin'in kurulumunda sıkıntı vardır muhtemelen. Dediğim gibi bir daha kontrol edersen güzel olur.

ufuk_k

Ayarlarınızı değiştirdikten sonra apache'yi restart etmeyi unutmayın. sudo /etc/init.d/apache2 restart
Mysql'da bir root şifresi belirliyorsunuz. Fakat genel işlemleri bu root şifresi ile değil de hakları verilmiş başka bir kullanıcı hesabı ile yapmak daha güvenli. Mysql kendi komutları phpmyadmin kullanmaktan daha kolaymış bu arada. Ayrıca aradıgınız phpmyadmin, wordpress, drupal falan gibi programlar dahil ubuntu depolarında var. Eski sürüm olanları indirin sadece bence. Dün drupal kurdum, denemek için. Baya karmaşıkmış, konfigurasyonu. Ama kurulumu basit, aynı. Drupal-ubuntu kurulumu belgelerinde bir çok şeyi bulabilirsiniz, sadece drupal ile ilgili değil.
https://help.ubuntu.com/community/Drupal

linsis

resart ettim ancak halen sorun devam ediyor.

http://localhost/phpmyadmin

Not Found

The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.

egitimist

Yanlış isimle çağırdığınızı düşünüyorum. Bilgisayarınızda, site dosyalarınızı koyduğunuz klasöre (mesela benimki /var/www klasörü) indirdiğiniz paketi açın. Açtığınız paketin içindeki klasörün adı büyük ihtimalle uzun birşeydir (örn: phpMyAdmin-2.7.0-pl2) Siz onu kısaca "sql" olarak değiştirin. Aşağıdaki şekilde scripti çağırın.
http://localhost/sql

Mysql için phpmyadmin ayarlarını yapmadan veri tabanlarınaza erişim sağlayamaz config-default.php dosyasının editlenmesi için bir önceki mesajımda bilgi vermiştim.

ufuk_k

phpmyadmin ubuntu depolarında var ve kurulum sırasında otomatik olarak kendi dizinini oluşturuyor diye biliyorum.

dubluwe

Bence paketleri kaldir ve Xampp kur, Lampp sürümü.

Kurulumdan sonra konsolda bunu ver

sudo /opt/lampp/lampp start

yazdiginda hata aliyormusun ciktin su sekilde mi.?

ahmet@ahmet-laptop:~$ sudo /opt/lampp/lampp start
[sudo] password for ahmet:
Starte XAMPP fuer Linux 1.6.6...
XAMPP: Starte Apache mit SSL (und PHP5)...
XAMPP: Starte MySQL...
XAMPP: Starte ProFTPD...
XAMPP fuer Linux gestartet.

degilse eger kurulumu yeniden yapman gerekir,

http://sourceforge.net/project/downloading.php?groupname=xampp&filename=xampp-linux-1.6.6.tar.gz&use_mirror=switch

cu adresten guncel surumunu cek ve yeniden yukle bence, calismasi gerekir.
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

heartsmagic

ihtiyar said

MySQL kurulumuna kadar olan aşamaları yaptım sayılır. Yanlış birşeyler yaptım kanaatindeyim. En başa nasıl dönebilirim? Yani tamamını kaldırım ayarları sıfırlamak için ne yapmalıyım?

heartsmagic

Neleri kurduysan geri kaldırabilirsin. Yaptıkların orada yazıyor zaten, tek yapman gereken geriye doğru gitmek.