pardus için eski kaptan masaüstü

Başlatan parduscix, 18 Ağustos 2015 - 20:36:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parduscix

Pardus 2009 daki kaptan masaüstü yazılımını inceledim ve debiana uyarladım. Sıfırdan (%10 gambas dili %90 kabuk programlama ile) yazdım
Live iso ile denedim çalışıyor
Kurulu pardus ile denedim çalışıyor
Malesef gnome içinde çalışıyor ama * her şey kayıyor (zaten kde için yazılmış yazılım gnome içindeçgerek yok)

Kaptan1 ve kaptan-files adında iki adet paketten oluşuyor
Kaptan1 genel uygulamanın programlamasını içeriyor kaptan-files ise uygulamanın kabuk programlamada lazım olan dosyalarını içeriyor

Hayri hayırlı uğurlu olsun
Tamamen bitince yandex disk üzerinden hem proje klasörümü hemde uygulamanın kendisini paylaşacağım. herkes proje klasörünü indirip geliştirebilisin diye...

İnşallah parus topluluk sürümüne eklenir

Ekran Görüntüleri:

Paketler:
https://yadi.sk/d/abV6AKwRiX9Wj

proje klasörü
https://yadi.sk/d/XTXfIX3piXBGj

Arka planı değiştirdim. Bana arka plan tasarımı yollarsanız arka planı tekrar değiştirebilirim şu anki geçici arka plan...(700x500 png formatında)

Not: son hakkında ekranına gelmek için hoşça kalın ekranındaki kaptan simgesine çift tık yapın. eğer ilk baştaki kaptan simgesine çift tık yaparsanız konsol çıktısı üretmeyen gizli bir konsol çıkar.

AYRICA BU ÇALIŞMAMI BAŞKA FORUMLARDA PAYLAŞMANIZI RİCA EDERİM...

alıntıdır asıl kaynağı: http://forum.pardus.net.tr/index.php?topic=4411.msg18713#msg18713

Şu an ubuntu ve debian için kullanılabilir haldedir kubuntu kullananlara tavsiye ederim.
bana geri bildirim yapmayı unutmayın.

TopKek

Mukemmel bir is cikarmissiniz. Umarim diger dagitimlara da cikarirsiniz.
Arch Linux mu Gentoo mu?

parduscix

Alıntı yapılan: Web_Monster - 13 Eylül 2015 - 00:51:01
Mukemmel bir is cikarmissiniz. Umarim diger dagitimlara da cikarirsiniz.
Zaten programlayıp paketlerken tüm debian tabanlı dağıtımlarda çalışacak şekilde programladım.
ubuntu debian mint pardus ... (çevirirseniz suse redhat ...) dağıtımlarında kullanabilirsiniz.

TopKek

Alıntı yapılan: parduscix - 13 Eylül 2015 - 01:36:36
Zaten programlayıp paketlerken tüm debian tabanlı dağıtımlarda çalışacak şekilde programladım.
ubuntu debian mint pardus ... (çevirirseniz suse redhat ...) dağıtımlarında kullanabilirsiniz.
Slackware, Arch Linux ve Fedora gibi Debian tabanli olmayan dagitimlarda calisiyor mu?
Arch Linux mu Gentoo mu?

parduscix

Kaptanın stabilitesini arttırdım yeni paketler ve proje klasörü aşağıdadır. air-laptop yapılandırması(air-laptop kendi tema paketimdir.) Eklenmiştir ilk ekrandan seçerek uygulayabilirsiniz. İndiren arkadaşlar bizzat görürler.

paketler(3.0 kararlı - air-laptop ile birlikte):
yadi.sk/d/YJx5CsKnigTNL
proje klasörü:
yadi.sk/d/VxZCHdCeigTEz

air-laptop teması açıklaması
İçeriği:
air-laptop toplu tema yapılandırmasıdır. Bilgisayarınzıa estetik  bir görüntü katmak amacıyla geliştirilmiştir. <p> <p>Masaüstü teması <p>Renk şeması <p>Ksplash ekranı <p>KDM ekranı <p>Simge teması (Milky[Kaynağı :Pardus 2011.2]) <p>Panel yapılandırması (Lancelot kullanır) <p> <p>Yapılandırma için air-laptop paketinin yüklü olması gerekir.
air-laptop teması görünümü:(kendi bilgisayarımdan alma görüntüdür ve Debian 7 ile elde edilmiştir!!!)

İSOYA ENTEGRE EDİLMESİNİ ŞİDDETLE RİCA EDERİM...

~/.kde/Autostart/kaptan.sh içeriği(çalıştırılabilir izni olmalı):
touch ~/.local/log.txt
Kaptan1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Eylül 2015 - 01:45:18

Alıntı yapılan: Web_Monster - 13 Eylül 2015 - 01:39:17

Alıntı yapılan: parduscix - 13 Eylül 2015 - 01:36:36
Slackware, Arch Linux ve Fedora gibi Debian tabanli olmayan dagitimlarda calisiyor mu?
İndirdiğiniz debian paketini çevirirseniz çalışır tabikide.
PostInstall script kullanmadım.(kaptan1 kendini menüye ekliyor o hariç)
sorun çıkarmadı şimdiye kadar.

V-K

Sevgili parduscix, konu biraz farklı ama burada pardus uzmanını bulmuşken bir kaç merak ettigim soru var umarım yanıtlarsınız.
Eski pardus ile yeni pardus'un isim benzerliginden başka herhangi bir benzerligi var mı?
Eski pardus'un devamı niteliginde görünen pisi linux için görüşün nedir?
Devletin veya varlıklı kesimlerin yerli işletim sistemine duyarsız kalmasını neye bağlıyorsun?
Sizce ubuntu'nun linux işletim sistemlerindeki yeri ve kalitesi nedir?

Saygılar...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

parduscix

Öncelikle pardus topluluk tübitak izniyle pardus ismini kullanır ve pardus 2013 taban alarak geliştirir.

Pardus 2013 yılında pisiyi bırakıp debian tabanına geçmiştir. PisiLinuxu geliştiren gönüllüler pardus2011.2 baz alarak geliştirirler.

PisiLinux diğer dağıtımlara göre çok farklı bir yapıya sahiptir.(bence en iyi dağıtım) pisi paket yöneticisi en kararlı paket sistemi olup debiana göre daha iyi paketleme imkanı sunar.

Şu anda piyasada aldığımız bir bilgisayar oem olmasa bile windos ile elimize veriliyor. Bu işlerden fazla anlamayanlar ise doğal olarak linuxu kullanamıyor. Piyasadaki bilgisayarlar Linux yüklü gelirse (dağıtımın önemi yok yeter ki linux olsun) bu işten anlamayan insanlar ve önemli kuruluşlar "böyle birşey varmıydı bilsek daha önce kullanırdık" diyerek linuxu(dolayısıyla pardusu) önemserdi.

Ubuntu benim için hep özel yeri olmuştur fakat linuxa yeni başlayan için tavsiye etmem.(arayüzü ile ilgili sıkıntı çekebilirler.[ör: pencere kontrolü solda, başlatıcı zor gelebilir...] KDE XFCE LXDE  kullanarak başlamaları daha iyi)

Bu arada pardus uzmanı değilim sadece kullanıyorum ve geliştirmeye çalışıyorum.

V-K

Teşekkürler...

Pardus ve pisi her ikisinin de 32 bit lxde sürümü yok, o yüzden maalesef kullanamıyorum...
Ubuntu, sevgi ve bilginin çocugudur...

TopKek

Alıntı yapılan: V-K - 13 Eylül 2015 - 03:05:47
Teşekkürler...

Pardus ve pisi her ikisinin de 32 bit lxde sürümü yok, o yüzden maalesef kullanamıyorum...
Ayni durum benim icin de gecerli. Eski bilgisayarimdaki Arch Linux'u kaldirip yerli havalari estirecektim ama olmadi[emoji20]
Arch Linux mu Gentoo mu?

parduscix

Pardusta olmayan paketleri depian deposundan yükleyebilirsin (başka dağıtımlarda bunu yapmayın)