[Çözüldü] UEFİ kuruluma boot ekranı ayarları

Başlatan Floki, 13 Ağustos 2015 - 20:39:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Floki

Arkadaşlar UEFİ olarak Ubuntu 15.04 ve Windows kullanıyorum. UEFİ kurulum yapınca her iki işletim sistemi de kendine ait boot manager oluşturuyor ama bunların birbirinden haberi yok :D Aynı efi bölümü içerisindeler. Ubuntu'yu açmak için Bios'tan Ubuntu seçmem , Windows için ise Windows boot manager seçmem gerekiyor. Herhangi birinin bootloader'ına diğerini nasıl ekleyebilirim.
(Not: Eski tip kurulumdan bahsetmiyorum. Grub onarımı işe yaramıyor.)
novalgin@vivid:~$ ls /boot/grub/
fonts  grub.cfg  grubenv  locale  unicode.pf2  x86_64-efi
novalgin@vivid:~$ ls /boot/efi/
ls: dizin /boot/efi/ açılamadı: Erişim engellendi
novalgin@vivid:~$ sudo ls /boot/efi/
EFI
novalgin@vivid:~$ sudo ls /boot/efi/EFI
Boot  Microsoft  ubuntu
novalgin@vivid:~$ sudo ls /boot/efi/EFI/Boot
bootx64.efi
novalgin@vivid:~$ sudo ls /boot/efi/EFI/ubuntu
grub.cfg  grubx64.efi  MokManager.efi  shimx64.efi
novalgin@vivid:~$

[eklenti yönetici tarafından silindi]

betseg

grub.cfg nasıl? İçinde Windows var mı?

Floki

novalgin@vivid:~$ sudo ls /boot/efi/EFI/ubuntu
grub.cfg  grubx64.efi  MokManager.efi  shimx64.efi
novalgin@vivid:~$ sudo gedit /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg

search.fs_uuid 2e8645bf-f33b-4094-a077-6ba6e8b24826 root hd0,gpt5
set prefix=($root)'/boot/grub'
configfile $prefix/grub.cfg

Windows'un boot kısmındaki "bootmgr.efi" dosyasının bir kopyasını ubuntu klasörü içerisine atsam acaba olur mu?

betseg

Aksiyon ister misin? GRUB'dan sıkıldın mı? Şunu denesene ::) Cidden yazdım ama olur mu bilmiyorum ve merak ediyorum.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GRUB%27dan_gummiboot%27a_ge%C3%A7i%C5%9F

İstemezseniz de şunu yapın, Windows'u düzgün ekler belki.
sudo grub-mkconfig -o /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg

Floki

gummiboot'u deneyeceğim ama bilgisayarda şimdi işim var. Açılmazsa sıkıntı olur :D
Yalnız şu yönergeyi nasıl yapacağım.
Yoksa gummiboot#Kişiselleştirme'deki gibi /boot/efi/loader/loader.conf ve /boot/loader/efi/entries/ubuntu.conf dosyalarını oluşturmalısınız.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 22:20:08

Dayanamadım yapayım dedim.
Şuradaki komutları uygularken hata verdi.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GRUB%27dan_gummiboot%27a_ge%C3%A7i%C5%9F

Aldığım hata.
novalgin@vivid:~$ sudo find . -iname "/boot/efi/efi/ubuntu" -exec rm {} \;
find: Uyarı: Unix dosya isimleri genellikle / içermezler (dosya yolları içerir).  Bu, '-iname "/boot/efi/efi/ubuntu"' ifadesinin bu sistemde her zaman yanlış olarak sonuçlanacağı anlamına gelir.  '-wholename' veya '-samefile' sınamalarını daha kullanışlı bulabilirsiniz.  Ayrıca, eğer GNU grep kullanıyorsanız, 'find ... -print0 | grep -FzZ "/boot/efi/efi/ubuntu"' kullanabilirdiniz.

Nasıl düzeltirim ?

betseg

Sayfada yazıyor işte.

/boot/efi/loader/loader.conf
default    ubuntu
timeout    3

/boot/efi/loader/entries/ubuntu.conf (Gereken şekilde düzenleyiniz :D )
Not: vmlinuz filan /boot/efi içinde olmalı.

title      Ubuntu 15.04 Vivid Vervet
version    15.04 x86_64
linux      /vmlinuz-linux
initrd     /initramfs-linux.img
options    root=/dev/sda2 quiet

/boot/efi/loader/entries/windows.conf
title Windows 8
efi   /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ağustos 2015 - 22:28:51

Onu büyük-küçük şeyi olmasın diye find ile yapmıştım, olmamış galiba. İşte ubuntu klasörünü silin :D

Floki

Grub silme komutunda bir hata var sorun şu anda o. Paylaştım.

betseg

Floki

Live USBden yaziyorum. Imla kurallarini idare edin.
Simdi grubu sildim.Bios icerisinde Linux boot manager olarak belirdi. Ilk actigimda bir iki uyari verdi ama bir *sıkıntı olmadan acildi. Herhangi bir secim ekrani gelmedi.
Sonra config dosyasina bir bosluk birakarak windows girisini ekledim. Acilista Windows`a ait giris gorundu fakat ekledigim bootmgr.efi yolunda birsey bulunamadi hatasi aldim.Ubuntuya ait giris yok zaten :D. Yolu duzeltmek istiyorum ama bilgisayar acilmiyor. Live USB araciligiyla efi`ye girmek istedim sudo ile girmeme ragmen bana dosyalari gostermiyor. Simdi onerileri alayim :D

betseg

Windows bootmgfw olmalı diye biliyorum.

sda'nın içine hiç giremiyor musunuz? Ayrıca ESP klasör sorunu da olabilir.

sda'yı rastgele bir yere (mesela canlının /mnt kısmına) bağlayıp ls yapmayı deneyebilir misiniz?

Floki

Mount ettim ama hem komut satirindan hemde arayuzden efi icerisindekileri goremiyorum.

betseg

Mount sırasında hata vermiyor mu? Gummiboot konusunda birçok şey denediğim için sorunları çok araştırdım ama böyle bir şey görmemiştim.
sudo fdisk -l
ne diyor?

Floki

Boot-Repair ile grub önyükleyicisini onardım. Şimdi işler iyice karıştı. :D
Bios içerisinde 3 giriş var.
1- Windows Boot Manager
2- Linux Boot Manager
3- Ubuntu

-Biostaki Ubuntu'dan açınca Ubuntu girişi çalışıyor, ayrıca Windows için UEFİ girişler de eklenmiş. :D
-Linux Boot manager ile başlatınca yine eklediğim Windows ile ilgili giriş için bulunamadı hatası verip seçim ekranı geliyor. Windows ve Ubuntu için girişler mevcut ve ikiside çalışıyor. :D

betseg

O zaman Ubuntu'ya girip gummiboot klasörünü silin ne diyim :D