java sorunu

Başlatan tukre, 18 Kasım 2008 - 13:56:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tukre

şu an sistemde version 6 up 7 yuklu durumda java test yaptigimizda java 6 up 10 yüklememi istiyor bende 'jre-6u10-linux-i586.bin' dosyasını indirdim ama kuramiyorum

dip not: forumu didik didik ettim bi sonuc alamadim

erginemr

Konsolda basitçe;
sudo apt-get install sun-java6-jre
komutuyla kurabilirsiniz.

Paket hakkında daha fazla bilgi için:
http://packages.ubuntu.com/intrepid/sun-java6-jre

tukre

o komutu yazinca böle bir cıktı alıyorum javayi ben 6up 10 nasıl yapacam bin uzantılıyı nasıl kurarım yardımncı olamasmisiniz

yucel@yucel ~ $ sudo apt-get install sun-java6-jre
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
yucel@yucel ~ $

erginemr

Şu an için *.bin uzantılı dosyayı bir kenara bırakın. Yukarıda zikrettiğim paketin versiyonu da 6.10: Package: sun-java6-jre (6-10-0ubuntu2) [multiverse]

Aldığınız hata, aynı anda başka bir paket yöneticisinin (Ekle/Kaldır..., Synaptic) de açık olduğunu gösteriyor. Diğer programları kapatıp öyle deneyin. Ya da paketi Synaptic'ten bulup oradan kurun.

tukre

yucel@yucel ~ $ sudo apt-get install sun-java6-jre
[sudo] password for yucel:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
sun-java6-jre zaten en yeni sürümde.
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 31 yükseltilmeyecek.
yucel@yucel ~ $

ama ben bubu yapinca javaçcom dan test yaptigimda 6 up 10 yüklü degil diyor ve ben paragaranti.com imkb saniye endeksini göstermiyor
dediklerinizi yaptim ama hala dedigim yeri acamiyorum

tukre

http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/multiverse/   deposundan sun-java6-source_6-10-0ubuntu2_all.deb paketini indirdim kurmaya calistigimda
Error: Dependency is not satisfiable : Sun- java6-jdk

diye bir hata aliyorum

heartsmagic

Ubuntu deposundan kuracaksan neden yukarıdaki bağlantıyı deniyorsun? Aç Synaptic'i oradan kur. Eğer daha güncel sürüme ihtiyacın varsa ve depodaki en günceli değilse Sun'ın sitesinden çekmen gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tukre

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Kasım 2008 - 15:08:27
Ubuntu deposundan kuracaksan neden yukarıdaki bağlantıyı deniyorsun? Aç Synaptic'i oradan kur. Eğer daha güncel sürüme ihtiyacın varsa ve depodaki en günceli değilse Sun'ın sitesinden çekmen gerekir.

bana 6up 10 lazim elestiri yapmak güzel ama sonuc olarak sorunum devam ediyor linux konusunda bilgim olsa böle forumları taramazdim bi java kurmaya ugrasiyom saatlerdir yardimci olmak bu kadar zormu ama bu tür cvplar beni yildirmaz nie böyle hata veriyor diyorum cvp alakasiz bi şey geliyo  tsk ler

heartsmagic

Eleştiri nerede? Ben yukarıdaki cümlelerde sadece tavsiye görüyorum. Eğer etrafta bolca gördüğün forum ağzını düşünerek bu eleştiri algısı sana hasıl olduysa hemen unutabilirsin bunu. Cümlelerimi tekrar tavsiye babında okursan eleştiri olmadığını göreceksin.

Şimdi, problemini biraz daha açıklarsan yardımcı oluruz elbette.

1. Sana zaten java'yı nasıl kuracağın yukarıda anlatılmış durumda. Sen de denemişsin ve aldığın cevap:
"sun-java6-jre zaten en yeni sürümde."
Demek ki depolardaki en yüksek sürüme sahipsin. Daha yükseğini istiyorsan Sun'ın sitesine gideceksin.

2. 6up 10 nedir?

tukre

son surum dediginiz paketi yukledim www.java.com dan pc nizde java yüklümü diye test yapiyorum

Java sürümünüz: Version 6 Update 7. Bilgisayarınız için önerilen Java sürümünü yüklemek istiyorsanız aşağıdaki düğmeyi tıklatın.

diyor  son java Version 6 Update 10 oldugu yaziyor ve benimde yuklemek istedigim bu surum cunki girmem gereken sitede bu surumu istiyor

heartsmagic

"Önerilen Version 6 Update 10 (dosya boyutu: ~ 7 MB)
Windows Vista, XP, 2000, 2003 Server "

Şu an bulunduğum sistem Windows olduğundan bana bu sonucu veriyor indirme bağlantısında. Eğer sana da aynı sonucu veriyor ve hâlâ sisteminde Java'nın Update 7'si varsa kuramamışsın demektir. Eğer indirme bağlantısında yukarıdakş sonucu değil de 6 Update 7 görüyorsan demek ki Linux sürümü için henüz Update 10 çıkmamış demektir.

tukre

bin uzantılı dosya var java.com da bunu kurma sansimiz yokmu acaba

btermeli

1. Terminal ac,

2. .bin dosyasinin oldugu klasore gel

cd BIN_DOSYASININ_BULUNDUGU_KLASOR
´

3. .bin dosyasinda ayni klasorde olduguna emin ol

4. sudo chmod +x DOSYA_ADI.bin

5. Son olarak  ./DOSYA_ADI.bin
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
Bkz: 4. madde

Zaten her şey anlatılmış durumda. Yardımcı olmuyorsunuz diye serzenişin bir anlamı yok. Kaldı ki ben sorularıma cevap alamıyorum, bu nedenle boşuna kürek çekiyormuşum gibi hissediyorum.

tukre

Alıntı yapılan: btermeli - 18 Kasım 2008 - 15:54:35
1. Terminal ac,

2. .bin dosyasinin oldugu klasore gel

cd BIN_DOSYASININ_BULUNDUGU_KLASOR
´

3. .bin dosyasinda ayni klasorde olduguna emin ol

4. sudo chmod +x DOSYA_ADI.bin

5. Son olarak  ./DOSYA_ADI.bin

aynen yaptim yükledim sanirim java.com dan cektigim bin dosyasını desktop a kaydetmistim yükleyince desktop a ''jre1.6.0_10'' adlı bir klasör olusturtu içerisinde

bin
javaws
lib
man
plugin

adli klasörler ve üzerinde kilitli simge bulunan

COPYRIGHT
LICENSE
README
THIRDPARTYLICENSEREADME.txt
Welcome.html

dosyalari var ama hala java.com dan test ettgimde version 6up 7 diyor

bu desktop taki klasörü baska bi yeremi kopyala yapistir yapcam acaba

matafleur

Arkadaşlar ısrarla aynı şeyi tekrar edip durmuşlar ama ben de bir kez üzerinden geçeyim.

java --version komutumu çıktısı:
Alıntı Yap
java version "1.6.0_10"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_10-b33)
Java HotSpot(TM) Server VM (build 11.0-b15, mixed mode)

Yani benim bilgisayarımdaki jre sürümü.

Yani depolardaki java sürümü.Yani jre ubuntu depolarında son sürümünde.

Eğer sizinkinin sürümü Version 6 Update 7 ise ya güncelleme yapmadınız ya da yukarıdaki komutları çalıştırmadınız.Burası ubuntu forumu.Genel olarak Ubuntu ile ilgili sorunları tartışmak için var.Ha çözümü ubuntu içinden bulamıyorsanız diğer yollar konusunda insanlar elbette yardımcı olurlar.

Ama eğer Ubuntu çözümü varken ısrarla el ile kurmak istiyorum diyorsanız tercih sizindir.Kimse * bir şey diyemez.Ama bir konuda size önerilen yol dışında başka bir yol üzerinde ısrar ediyorsanız insanların zamanını çalabiliyor olabileceğinizi de gözardı etmezseniz sevinirim. (:

Ve sorununuza gelince.Ubuntu çözümleri verildi.Hata mesajı dönmediğinize göre ya denemediniz ya da sağlıklı çalıştı.Ha buna rağmen el ile kurmak istiyorum dediniz.Eyvallah.Bu konuda kurulumun nasıl yapılacağını Java zaten kendi sitesinde açıklamış.

Şurada:

http://java.sun.com/javase/6/webnotes/install/jre/install-linux.html#self-extracting

Eğer yoğurdu çin yemek çubuklarıyla yiyeceğim diyorsanız yukarıdaki linkte nasıl yapılacağı açıklanmış.Kolay gelsin.Aynı şey o açılmış olan paketteki readme dosyasında da bulabilirsiniz muhtemelen.

İyi çalışmalar...

heartsmagic

Ben de bir ek yapayım. Hardy depolarında 6-06, Intrepid depolarında 6-10 var. Kısacası ya Intrepid'e güncelleyeceksin ya da elle kurmayı deneyeceksin.

bk-bk

Java sorunu çözüldü: Burada http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4130.15 bahsi geçen java sorunu,Intrepid sürümü ile an itibarı ile giderilmiştir.2 saat önce kurdum ve java sitesinde test etttim.

sonuç: (Java Sürümü Test EdildiTebrikler!)
Bilgisayarınızda önerilen Java sürümü (Version 6 Update 10) kurulu.
eh ! bir de satranç oynanır bu keyifle. O ne ! benim piyon vezir olmuş ;D

(güncelleme yerine temiz kurulum yapmanızı öneririm.)

herkes layık olduğu yerdedir

yucela

cvp yokmu acaba kac haftadir

yucela

son bişe jre1.6.0_10 klasör ü hala masaüstünden silemedim ne anlama geliyor kilitli klasör acab a

teneke

Alıntı yapılan: yucela - 28 Aralık 2008 - 20:10:34
son bişe jre1.6.0_10 klasör ü hala masaüstünden silemedim ne anlama geliyor kilitli klasör acab a
Kilitli klasörün kilidini açmanız için dosya özelliklerden kullanıcı okuma yazma seçeneklerini yetki alıp kilidi açabilirsiniz silebilirsiniz.
* ya da Alt+f2 ile  nautilus'u açıp dosya yöneticisinden root hakkıyla /home/kullanıcı_adınız/Masaüstü dizinine giderek, sorun çıkartan bu klasörü silebilirsiniz.
Alıntı:@erginemr

yucela

cahilligimi maruz görün ama dosya özelliklerden kulanıcı okuma yazma seçenekleri yokki tam yolu söyleyebilirmisiniz

erginemr

Alternatif olarak, Alt+F2 ile çalıştır diyalog kutusunu açtıktan sonra "gksu nautilus" yazarak dosya yöneticisini root yetkileriyle açabilir ve /home/kullanıcı_adınız/Masaüstü dizinine giderek, sorun çıkartan bu klasörü silebilirsiniz.

yucela

uzerinde kilit simgesi olan bu klasör demir atti masaüstüme bi türlü silemedim yaff

yucela

erginemr arkadasim cok tşk ler sonunda kurtuldum klasörden