[Çözüldü] Sony VAIO Ubuntu kullanım sorunları

Başlatan lynxcode, 08 Ağustos 2015 - 19:05:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lynxcode

Sony VAIO SVF1521JSTB modeli 4gb ram , 1,80 i5-u333 4 çekirdek, nvidia gt 740m ekran kartı. ubuntu 15.04
Daha öncede boot sorunuyla ilgili bir konu açmıştım. Sıkıntıları kendi başıma çözerim diye ummuştum. Boot sorununu çözdüm istediğim gibi olmadı ama çözüldü nasılsa.

Bir çok sorunum olduğu için bu bölüme açtım. Hepsi için ayrı ayrı açmak istemedim.

1. Isınma sorunu >> http://www.webupd8.org/2014/01/install-laptop-mode-tools-164-with.html  laptop mode tool yükledim ancak ne ısınma problemimi çözdü nede battery power sorununu. Fan çalışıyor ancak sıcaklık 50 derecenin altına düşmedi bir türlü.
2. güç kontrolu (power settings) pili windows(8.1) tan çalışırken 5 saat gibi uzun bir süre kullanabiliyordum ancak ubuntu 3 saatin altında bir performans sergiliyor ve ışığı düşürsembile fayda etmiyor.
3. laptop mode tool da bir kaç ayar yaptıktan sonra sonra bilgisayarda genel bir yavaşlama oldu. ara sıra takılıyor. fandan yada hdd gelen kısa bir ses var. gedit programının auto save özelliğini açtım ve autosave sırasında program kitleniyor.
4. pil ve fişe takılı modları arasında algılaması 5 sn yi buluyor. ve pile geçerken veya fişi takınca brightness otomatik ayarlanmıyor kendim elle düşürüyorum ve tabii bu sırada bazen takılmalar oluyor.
5. nvidia kart sorunu.  nouveau dan nasıl gpu compute kullanabilirim. driver olarak 346 proprietary seçtim çünkü gpu kullanmam gerekiyordu. tabii şuan kullanamıyırum çünkü bazısıkıntılar var.
mesela nvidia-detect komutı none olarak cevap veriyor. optirun blender yazdığım zamanda no gpu devices cevabı alıyorum. ekran kartımda sorunyok bunların hepsini windowsta yapabiliyorum. Blender kullanıcısıyım gpu compute ayarını zar zor yaptım , artık menude görüyorum ancak gpu render almıyor.
6. Firefox intertten yavaş. çoğu zaman internetten düşüyorum ama ubuntu bana bildirmiyor yada çok geç bildiriyor. windows ta sıkıntı yok yanı internetin yavaş olması veya donanımsal çevre birimsel bir sıkıntı yok. Firefox ta html5 video ayarları nasıl yapabilirim. youtube a girdiğimde sadece 320p kalitesinde videolar izleyebiliyorum. Flash kullanmam genelde çünkü hem sevmiyorum hemde bir önceki laptopun ekran kartını iki kez yaktım(video izeyerek ve donanım hızlandırması kapalıydı)...

karalama yapmak istemiyorum. bu srounları belki ben yanlış yolda ilerledeğimden çözemedim belki ama ya sorun ubuntunun laptoplarda sıkıntılı çalışmasında yada sony vaio linux kullanılmasına izin vermiyor.

turkerataturk

1.Isınma sorunu dediğin ubuntunun sorunu değil, ubuntu pc yi tam performasda kullandığı için elbette ısınacak.
2. Güç kontral dediğin şeyi üretici firma üretir ve pcnin donanım hızları kontrol etmeye yarar, yani bu programı ubuntu değil senin leptobunun üreticisi yapması gerekir. Arayacaksın Sony firmasını ben linux desteği istiyorum diyeceksin. yani bu da Ubuntu'nun sorunu değil.
3.Fandan yada HDD ses gelmesi donanımsal sorundur.Bu da Ubuntu'nun sorunu değil.
4.Ayarlardan güç kısmından parlaklık ayarı olması gerekir.
5.Nvidia hangi driver sunarsa onu kullanıyoruz bu Ubuntu'nun sorunu değil Nvidia'nın sorunudur.
6.Fireox linux sistemlerde yavaş Chrome hızlıdır ve flash player içinde gelir. yani bu sorunda Firefox'un sorunu.

Şimdi kimi karalamak gerekir dostum ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

lynxcode

Öncelikle ubuntuyu karalamak gibi bir niyetim zaten yoktu. Isınma sorunu 50 derecenin altına inmediği gibi ubuntuda tam performansla çalışmıyor tabii donma ve kasılmalar ubuntu için normal bir şeyse bilemem.
fandan veya hdd den ses gelmesinin nedenini bende çözemedim. ama sanki live ubuntu gibi cd nin yeniden dönmesi gibi bir tepki veriyor bilgisayar. --tam olarak hangi parçadan geldini çözemedim çünkü ikisede aynı anda çalışıyor---
4. bende heralde parlaklık ayarını manual olarak ayarlayan bir kaç kişiden biri olup plmadığımı düşünüyordum. otomatik hale nasıl getirilir aslında onu sormak istemiştim.
5. driver settingste 5 tane driver var hangisi? birtanesi open source onu mu kullanacağım? onunda GPU desteği varmı?
6. flash player içinde veya dışında nerede gelirse gelsin ben onu kullanmayı düşünmüyorum. Chrom u ve flash ı sevmiyorum. Html5 oynatıcı ile youtube dan hd olarak nasıl video izleyebilirim.

sorunlar elbetteki ubuntudan kaynaklanmıyor. Ancak bu kadar sağlıksız bir kullanımda daha önce yaşamadım.  Bütün bunlar la beraber siz nasıl bir ubuntu deneyimi yaşardınız? Memnun kalabilirmiydiniz? belki 3 haftadır ubuntuda bu sorunların çözümüyle ilgileniyorum ama nafile ne yaptımsa daha beter olmaktan başka bir şey yapmadı.
Sony firmasını aramakla sorunun çözüleceğini sanmıyorum çünkü yeni pcler için linux destekleri yok yada olanlar çok eski modelleri için. http://vaio-utils.org/fan/ bu sitedeki programı yükledim ama hiç bir şey olmadı.

onparmakfklavye

kendi tecrübelerimi söyleyeyim linuxta donanımların orjinal sürücüleri gibi stabil çalışması olanaksız. Çünkü donanımların kaynakları kapalı düzgün sürücü yapmak zor. Donanım sorunlarının kalkması için cihazın belli bir olgunluğa erişmesi gerekiyor. thinkpad t400ü sorunsuz kullanıyorum diyebilirim.

html5 için şuraya https://www.youtube.com/html5 girip ayarı etkinleştirmen gerekli.

heartsmagic

Alıntı yapılan: lynxcodeBir çok sorunum olduğu için bu bölüme açtım. Hepsi için ayrı ayrı açmak istemedim.
Aksine, her sorun için önce forumda arama yapılmasını, çözüm bulunamazsa ayrı ayrı başlıklar açılmasını uygun görmekteyiz. Genelde vaktim varsa böyle açılan başlıklarda bazı sorunları irdelemeye çalışıyorum kendi adıma, ancak bu gece yapamayacağım ne yazık ki. Başlık bu şekilde kaldığı sürece sorunları irdelemek imkansız. Örneğin ben bir sorun için çıktı isterim, tavsiye veririm bir başkası başka bir sorun için. Ortalık pazar yerine döner böyle olunca.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lynxcode

Alıntı yapılan: onparmakfklavye - 09 Ağustos 2015 - 01:52:44
kendi tecrübelerimi söyleyeyim linuxta donanımların orjinal sürücüleri gibi *kararlı çalışması olanaksız. Çünkü donanımların kaynakları kapalı düzgün sürücü yapmak zor. Donanım sorunlarının kalkması için cihazın belli bir olgunluğa erişmesi gerekiyor. thinkpad t400ü sorunsuz kullanıyorum diyebilirim.

html5 için şuraya https://www.youtube.com/html5 girip ayarı etkinleştirmen gerekli.

Ne mutlu sana?
Sanırım vaio nun kullanıcı sayııs daha az. sony cihazlar daha pahallı genelde. Bu nedenle thinkpad e göre daha azkullanııc deneyimi olabilir. Birde bu modeller sonynin asya pazarına sunduğu modellerinden. yani az kullanıcı demek çözümde az demektir. laptopu bu sene mayıs ayında aldım ancak yeni çıkanlardan değil. belki en eski 2013 sonudur. donanımlarım kararlı çalışması felan bilemem ama bir blender kullanıcı olarak ne optirun la beraber kullanabiliyorum nede gpu render alabiliyorum.

@ heartsmagic , evet haklısınız. ben zaten hepsinin çözülmesi kısmını çoktan bıraktım. Nvidia driverları sitediğim gibi çalşsınyeter

heartsmagic

Kısacası grafik kartı konusunu mu irdeleyeceğiz? Optimus mu var makinede?
ekrankomut
çıktıları buraya kod etiketi içinde aktarır mısın: kodetiketi

Bumblebee kurdun mu daha önce?

lynxcode

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2015 - 04:25:45

Bumblebee kurdun mu daha önce?
;D evet

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK208M [GeForce GT 740M] (rev a1)

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 740M/PCIe/SSE2
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_ARB_compute_variable_group_size, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_EXT_render_snorm, GL_EXT_robustness, GL_EXT_sRGB,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_buffer, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_packed_float_linear, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Floki

Aynı Gpu bende de var. Sorunsuz kullanıyorum.
Öncelikle bumblebee'yi kaldır.
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get purge bumblebee

Yazılım kaynaklarında kullanılabilir sürücülerden sahipli - testedilmiş son güncel sürücüyü kur.
Altta intel ile ilgilide bir öneride bulunuyor. Onuda kur.
Ardından Nvidia X-server settings uygulaması belirecek. Dash içerisinde bu programı arat. Bu program aracılığıyla Nvidia yada İntel kullanımını belirleyebilirsin.
Nvidia yüksek güç tüketir , ısınma daha fazla olur. İntel daha az güç tüketir.
Prime - İndicator programını kurarsan da yukarıdaki panelde tek tıklama ile Nvidia - İntel arasında geçiş yapabilirsin.
http://www.webupd8.org/2014/01/prime-indicator-lets-you-quickly-switch.html

lynxcode

@floki, olmadı dediklerini yaptım indicatorde devicesı  değiştirmek istedim ancak üstteki araç çubuğu ve yandakı çubuk kayboldu. artık yoklar

""neyse hallettim"" unity plugin devre dışı kalmış.

Floki

Yazdığım komutların çubuklarla alakası yok ama... Bir bilgisayarı yeniden başlatın.

lynxcode

Biliyorum çubuklarlaalakası yok ama böyle tuhaf hataları ilk kez vermiyor. Driver hatası olabilir. pcyi yeniden başlatınca bir kaç login olamadım tkrar yeniden başlatım buseferde cubuklar gitti. masaüstü sağ tık terminalden firefox u başlattım sorunla ilgili bir sayfada ccsm (compiz configuration)  oradan unity i aktif ettim böyle çözdüm. zaten cuda kurmadan gpu yu tam analamıyla kullanamıyorum.

Floki

lynxcode

@floki belki daha sonra güncellerim. şimdilik gerektiğini düşünmüyorum. ayrıca korkuyorum yeni sıkıntılar felan uğraşamam. sanırım vaio bütün araçları ile parçaları ile linux desteğini çekmiş. her donanımda sıkıntı var. kimseyede tavsiye etmiyorum. bendeartık çözüm için bir şey geliştireebileceğimizi düşünmüyorum. kendi haline bıraktım artık. ingilizcemin yettiğine askubuntu.com a kounun aynını yazdım son çare olarak orayı deneyeceğim. yazılan yazılar net değil yada doğru değil. belkide linux çekirdeği sürümleri ile alakalada olabilir ama açılan konular ya çok eski ya modeller tutmuyor yada ubuntu versiyonu öncekilere göre. Çoğunun denedim. malesef bir değişiklik yok.

Floki

Laptop markasının Sony Vaio olması birşeyi değiştirmez. İçindeki parçalar hepsinde aynı. Yine de sen bilirsin.

lynxcode

@floki bir önceki laptopumun markası samsung grafik kartı ati ydi. atiden indirip yüklediğim driver doğru çalışmadı. Bende samsungdan destek sayfasından indirdiğim driverı kurdum o zamn doğru çalıştı. yani demek istediğim markadan markaya fark olabilir.

Floki

Pek mümkün olmayan birşey gibi görünse de olmuş. Normalde Ati'nin sitesinde üretici firma olduğu için en son güncel driverlar ve beta driverlar bulunur. Belki beta indirmiş olabilirisin. Samsung'un sitesinde driverlar nerden baksan 6 ay - 1 yıl öncesinden gelir. Sonuçta Samsung da kendi sitesine Ati'den alıp driver koyuyor.

lynxcode

evet bende öyle düşünmüştüm ama laptoplarda daha öncelikli olarak laptop markasının sitesinden indirilmeli bence @ floki http://askubuntu.com/questions/451335/cant-switch-anymore-from-intel-to-nvidia-gpu  adresinden bakarak gpu olayını çözdüm. şuan istediğim gibi sayılır. sizin verdiğiniz yönergeler doğruymuş ancak nvidia sürücüsünü silmeden olmayacakmış. bumblebee ve nvidia346 yı sildim sonrada cuda-toolkit sildim. reboot tan sonra nvidia346 ve cuda toolkiti yeniden yükledim. nvidia-modprobe u çalıştırınca oldu. diğer sorunlar için araştırıyorum laptop-mode yerine tlp kurdum pek bir şey değişmedi ama en azından fan-hdd den gelen ses sorunu kalktı.

Floki

heartsmagic

CUDA ne alaka burada?

Sistemde Optimus varsa doğrudan sürücü kurulmamalı. @Floki, sen böyle yaptın ve kullanabiliyor musun kartlarını? Doğrudan sürücü kurulumu sıkıntı yapıyor Optimus sistemlerde.

@lynxcode, Prime mı kurdun? Kartlar arasında geçiş yapabiliyor musun? Zira sorun varsa irdeleyebiliriz, Bumblebee konusu Vaio'ya has bir durum değil neticede, forumda dünya kadar kullanan insan var.

lynxcode

@heartmagic , cuda ne alaka derken ne demek istediğini anlamadım. blender cycles engine için gerekliydi, eskiden gpu compute yapmıyordu bende
bumblebee, nvidia346 ve prime sildim nvidia346 ve prime yeniden yükledim. nvidianın sitesinden indirdiğim cuda-toolkit i yükledim. sonrada nvidia-moprobe çalıştırdım. Bunları yapmadan blender da gpu compute kullanamadım ben. Optimus vardır yanı intel ve nvidia var. genel olarak nvidia kullanılıyor. zaten nvidia kullanılsın kullanılmasın pil 3 saatten fazla kullanılamıyor. Bunu nasıl çözeceğimi bulamadım uğraşıyorum.

heartsmagic

CUDA ne alaka derken, çözüme yönelik olarak ne alaka diye sordum. Hani onun katkısı olmamalı. Söylediğin meseleler için gerekiyor tabi, o başka.
Kısacası sen Bumblebee'den vazgeçtin ve Prime'a yöneldin.

Pil meselesi grafik kartı ile çözülmüyorsa diğer çözümler ne kadar yarar verir bilemem. tlp denenebilir belki.

lynxcode

pil verimli kullanmak için -> laptop_mode_tool aracını yükledim tlp tam verimli olamıyor. bazı ayarlar sanırım laptop mode toolu yeniden yükleyince yerine geldi. 3 saatten fazla kullanılabiliyor. ısınma ve fan sorunlarıda kalktı

ekran kartı için -> nvidia-prime, kullanıyorum çünkü bumblebee yi ya beceremedim yada bana göredeğil. zaten cuda için bumblebee kullanana rastlamadım internette araştırdığım kadarıyla.:)

Emeği geçen herkese teşekkürler. Sorunları halledemeyeceğimi düşünerek bir kaç günlüğüne fedora ya geçmiştim. BAzı sorunlar nedeniyle ubuntuyu tekrar yükledim. Sorunların çözümü için gerçekten sitelerin altını üstüne getirdim. hepinize kolay gelsin

heartsmagic

Geri bildirim için de bizler teşekkür ederiz.