Hangi dil ile programlamaya devam etmeliyim?

Başlatan pisagorcu, 06 Ağustos 2015 - 22:53:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisagorcu

öncelikle herkese iyi akşamlar abilerim ablalarım

lise bu sene bitti grafik tasarım okumak istiyorum ama karakalem konusunda kendimi pek geliştiremediğim için anadolu üni. yetenek sınavını kazanamadım hayırlısı diyelim bu sene kendimi hem karakalem konusunda hem ps ve ai konusunda kendimi geliştirmek istiyorum ve ne zamandır kurmak istediğim linux sisteminide kurdum kendimi kodlarda da geliştirmek istiyorum meslek lisesi web tasarım okudum ama hemen oo webci demeyin bana :) çünkü hem hocalar hem biz sadece orda zaman öldürdük neyse abilerim dediğim gibi kod konusunda da kendimi geliştirmek istiyorum bana öğrenmem gereken diller konusunda yardımcı olmanızı diliyorum şu ubuntu yazılım merkezinede program yazmama yarayacak bi şeyler olursa çok iyi olur herkese iyi günler iyi eğlenceler
Yenince sevgimiz yenilince sadakatimiz artar Beşiktaş

rutku

Eğer sonradan masaüstü üzerinde ticari bir amaç gütmeyeceksen Python u öneririm. Ama ileride ticari bir amacım olabilir diyorsan c/c++ ile qt,wxwidgets,gtk,fltk gibi araçları kullanabilirsin. Ticari olarak söylememin sebebi kodların açılıp okunmamasıdır. Lisansladıktan sonra salt kod güvenliğinden ziyade kullanıcı hakları ihlallerine zaman ayırırsın. Bir dile başlarken haftalık,aylık ve yıllık olarak küçük hedefler koy. Bir yıl sonunda daha ciddi uygulamaları düşünmeye başla. Linux camiasından kişilerle bu konuda daha fazla iletişim kur. Daha fazla araştır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

mozhan

şahsen eğer bu tasarım işini linux da yapmayı düşünüyorsan cs nin kurulumu şuan mümkün mü bilmiyorum fakat buralarda Gimp var ve vektörel tasarım için ise Inkspace var.
Programlama konusuna gelecek olursak da linux dedik açık kaynak dedeik özgür dedik o zman karşımıza şu tablo çıkar

benim kendi fikrim eğer ileride javaya bulaşacaksan çalışmaya şu şekilde başlasan iyi olur
c > c++ > java bu sıra ile öğrenmen en son javayı öğrenme sıranı en kısa tutan şeklidir diyebilirim
diğer bi seçenek ise doğrudan python
web programlama
html,css,javascprit ve php

When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

pisagorcu

Alıntı yapılan: mozhan - 07 Ağustos 2015 - 00:35:04
şahsen eğer bu tasarım işini linux da yapmayı düşünüyorsan cs nin kurulumu şuan mümkün mü bilmiyorum fakat buralarda Gimp var ve vektörel tasarım için ise Inkspace var.
Programlama konusuna gelecek olursak da linux dedik açık kaynak dedeik özgür dedik o zman karşımıza şu tablo çıkar

benim kendi fikrim eğer ileride javaya bulaşacaksan çalışmaya şu şekilde başlasan iyi olur
c > c++ > java bu sıra ile öğrenmen en son javayı öğrenme sıranı en kısa tutan şeklidir diyebilirim
diğer bi seçenek ise doğrudan python
web programlama
html,css,javascprit ve php

html,css,php,javaya çok çok yabancı değilim okulda php ile site yaptık css kullandık html kullandık ama unutmamak için bi tekrar ederim . sanırım programlamada her şeyin başı c ve c++ bunlara başlıyım :)

ersinkandemir

Hayır böyle bir sıralama kesinlikle yok. Önce şunu öğrenmem lazım gibi. Öncelikle tam olarak ne yapmak istediğine karar verip dili ona göre seçmen gerekir. Web işleriyle uğraşacaksan C veya C++ öğrenmenin bir gereği yok mesela. Daha yüksek seviye dillerle başlamanı öneririm, programlamaya yeni başlayan birini pointerlarla, bellek yönetimiyle boğmak yersiz olur. Python kesinlikle en uygunudur bence. Ama dediğim gibi öncelikle ne yapacağına karar vermen gerekecek.
Where there's a shell, there's a way.

pisagorcu

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 07 Ağustos 2015 - 23:22:06
Hayır böyle bir sıralama kesinlikle yok. Önce şunu öğrenmem lazım gibi. Öncelikle tam olarak ne yapmak istediğine karar verip dili ona göre seçmen gerekir. Web işleriyle uğraşacaksan C veya C++ öğrenmenin bir gereği yok mesela. Daha yüksek seviye dillerle başlamanı öneririm, programlamaya yeni başlayan birini pointerlarla, bellek yönetimiyle boğmak yersiz olur. Python kesinlikle en uygunudur bence. Ama dediğim gibi öncelikle ne yapacağına karar vermen gerekecek.

web işi değil kardeş şimdi seçmek istediğim ubuntuda programlama ve ubuntuda yazılım merkezine yazılım yazma çünkü şunun farkına vardım bundan bi 50 sene sonra yani geleceğin işletim sistemi kesinlikle linux hani isterimki bu çöl arazilerde bi şeyler ekelim en çok işe yarayacak şeyleri ekelim

ersinkandemir

@rutku'nun iletisini tekrar oku öyleyse. Özellikle koyu yazdığını. :) 
Where there's a shell, there's a way.

pisagorcu

Alıntı yapılan: ersinkandemir - 08 Ağustos 2015 - 00:56:46
@rutku'nun iletisini tekrar oku öyleyse. Özellikle koyu yazdığını. :)

küçük hedefler derken küçük programlar değil mi?

Reverser

hayal kurmak güzeldir kişiyi zamanla hedefine taşır ama dikkat edilmesi gereken şey zamanla olduğudur. Birden bire büyük işlere girişmek seni hayal kırıklığına uğratacak ve soğumana sebep olacaktır. Bu nedenle @rutku'ya katılıyorum.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

mozhan

Benim bahsettiğim şey şuydu aslında javaya gitmeden önce c ve c++ a bakmalı direk dalmamalı bence fakat burada kastettiğim c ve c++ a tamamen hakim olmak değil sadece mevzular nereden nereye gidiyor görünmeli aksi taktirde anlam veremediğim bi sürü olayı beyne kabul ettirmiş oluruz
diğer bir konu ise programlama ile web programlamayı ayırdım çünkü hangi alanda olduğunu belirtmemişti

pisagorcu

Alıntı yapılan: mozhan - 08 Ağustos 2015 - 02:51:00
Benim bahsettiğim şey şuydu aslında javaya gitmeden önce c ve c++ a bakmalı direk dalmamalı bence fakat burada kastettiğim c ve c++ a tamamen hakim olmak değil sadece mevzular nereden nereye gidiyor görünmeli aksi taktirde anlam veremediğim bi sürü olayı beyne kabul ettirmiş oluruz
diğer bir konu ise programlama ile web programlamayı ayırdım çünkü hangi alanda olduğunu belirtmemişti

@ersinkandemir e yanıt verirken bahsetmiştim kardeşim gözünden kaçmış sanırım web işi değil programlama istiyorum çünkü okulda web gördük sayılır yani bakın c# php html css ye çok uzak değilim anlıyorum neyin ne olduğunu ben @rutku nun dediği gibi c/c++ ile qt,wxwidgets,gtk,fltk  dilleri istemiştim şimdi başta c ve c++ başlıyacağım. ubuntu yazılımlarıda öğrenmek istiyorum yani bu c/c++ ile qt,wxwidgets,gtk,fltk gibi diller işime ubuntuda işime yarar değil mi windows ile ubuntuda bu diller farklılık gösteriyor mu acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2015 - 13:20:11

bu arada şu ana kadar yanıt veren bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim.

rutku

@pisagorcu windows ortamanında kullanabilmen için öncelikle mingw kurulu olması lazım. Sonrası ise her uygulama için farklı yöntemlerle kurmaktır. Tek seferde kuramayacağın uygulamar mevcut. Bunu kendin seçebilirsin. Benim tavsiyem Qt ile ilgilenmen. Tek seferde mingw dahil Qt creatoru da beraber kuruyor. Platform bağımsızlığını ciddi manada aşmış ve artık kendi kütüphanelerine iyileştirme ve hız işlerine odaklandılar. Ticari boyutunda bize tuzlu gelebilecek bir fiyatı ile çok iyi destek veriyorlar. Ama olsun şuan unity bile gtk yerine Qt ile geliştiriliyorsa bir düşün. Ubuntu hep resmi olarak gtk tabanlı projeler ile oluşturuldu. Şimdi Qt yi tercih etmesinin sebebini ben c++ ve Qt nin gelişmişliğine bağlıyorum.

Ubuntu yazılımları olarak bakıyorsun olaya fakat diğer linux dağıtımlarında da çalışabilir. Sadece paket yönetimi ve bir kaç ayar değişiklikleri ile diğer dağıtımlarında çalışacaktır. Hatta debian tabanlılarda gerekmiyor bile.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

mozhan

Alıntı yapılan: pisagorcu - 08 Ağustos 2015 - 13:17:35
Alıntı yapılan: mozhan - 08 Ağustos 2015 - 02:51:00

@ersinkandemir e yanıt verirken bahsetmiştim kardeşim gözünden kaçmış sanırım web işi değil programlama istiyorum çünkü okulda web gördük sayılır yani bakın c# php html css ye çok uzak değilim anlıyorum neyin ne olduğunu ben @rutku nun dediği gibi c/c++ ile qt,wxwidgets,gtk,fltk  dilleri istemiştim şimdi başta c ve c++ başlıyacağım. ubuntu yazılımlarıda öğrenmek istiyorum yani bu c/c++ ile qt,wxwidgets,gtk,fltk gibi diller işime ubuntuda işime yarar değil mi windows ile ubuntuda bu diller farklılık gösteriyor mu acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2015 - 13:20:11

bu arada şu ana kadar yanıt veren bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim.

kullanacağın kütüphaneler iki sistemde de olduğu sürece sıkıntı çıkmaz bence

freeman

@rutku, hocam Qt  severek kullandığım bir çatı. Ama piyasada ne derece kullanılıyor, nerelere girmiş pek bilgi sahibi değilim. Bu konuda bir bilginiz var mı?
Bir de hep Qt 'nin geleceği hakkında insanlarda bir şüphe var. Bu şüphenin kaynağı nedir? Qt ile gelecekte nelerle karşılaşacağız? 
Bu konuda da bildikleriniz varsa, okumak isterim.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

rutku

@SkynetX Qt'nin gelecek ile bir sıkıntısı yok. Qt nin yeni sahibi çok güzel gelişmeler gösterdi. Qml, Qt Quick, arm desteği bunlar çok önemli şeyler. Opengl konusunda ise daha ayrıntılı çalışmalar yaptılar. Qt5 ile gelen opengl kütüphaneleri daha verimli fakat belgelendirmeleri çok sıkıntılı. Belki bir ileride güzelce tamamlarlar. Aslında belgelendirmelerin eskidiğini söylemek lazım. Örnekler artık yeni sürüm ile çalışmıyor.

Ticari konularda pek bir bilgim yok. Sadece sitesinden adres verebilirim.

Qt kullananlar
İş ortakları

Türkiye kısmını ise bilemiyorum. Onu gruba sormak lazım.

Qt Türkiye
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

pisagorcu

arkadaşlar herkes verdiği bilgiler için sağolsun zamanla bende her şeyi deneyerek araştırarak öğreneceğim inşallah son bir şey soracağım facebookda ubuntu grubu varmı bize yardım edecek kişiler filan herkese iyi geceler ..

heartsmagic

Konuyu programlama bölümüne taşıyalım ve ismini değiştirelim. Öneri ve İstekler bölümü genel sorunlar için değil de, forumun işleyişi ile ilgili önerilerin olduğu bölüm.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pisagorcu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2015 - 02:05:43
Konuyu programlama bölümüne taşıyalım ve ismini değiştirelim. Öneri ve İstekler bölümü genel sorunlar için değil de, forumun işleyişi ile ilgili önerilerin olduğu bölüm.

nasıl istersen reis dediğin daha mantıklı