[Çözüldü] Ubuntu ve uyumlu bir programlama dili

Başlatan crowcodile, 04 Ağustos 2015 - 19:46:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

crowcodile

Arkadaşlar windows ile c++ üzerine programlar geliştiriyordum.
Sonra aklıma bir sürü fikir geldi hepsini birden kafam kaldırmadı çöktüm.
Sonra bilgisayara Ubuntu 15.10 Wily Werewolf kurdum kendimi linux üzerinde geliştireyim diye.
Sonra da linux'da acemi olduğum için kütüphane kıtlığı çektim.
Ve başka bir dile geçmeye cabaladım o da olması beynim çürüdü.
Ubuntu linux üzerine basit ama hoş programlar geliştirmek istiyorum.
Bana baştan başlayabileceğim Ubuntu desteği olan bir dil önerinin (Lütfen Wily Werewolf ile uyumlu olsun sürümünü düşürmek istemiyorum)

*Sadece dil önerip geçmeyin mümkünse iyi bir kaynak ve bir de derleyici/yorumlayıcı yazın

çok teşekkürler

Pozitron

Ubuntu desteği dediğin zaten çoklu platform diller var.Python,java...

Bunlar için de bol bol kaynak bulabilirsin internette.
To follow the path,look to the master,follow the master,walk with the master,see through the master,become the master.

crowcodile

Neyin ne olduğunu biliyorum zaten. Sadece önerilerinizi istiyorum okadar.
Mesela şu an python'u araştıyorum ama halen hiçbirşey den emin değilim.
Peki. Soruyu biraz daraltalım.
Ubuntu ile yazılım yazabileceğim, yüksek seviyeli, terminali yönetebileceğim(renklendirme, işaretçi pozisyonunu değiştirme falan), basit zor önemli değil bir programlama dili.
hepsi bu kadar.
Tek isteğim kendimi geliştirmek.
Tekrardan teşekkürler...

grayloop

İngilizce'niz iyiyse torrent sitelerinde eğitim videoları da dahil pek çok kitap vs. var. Qbittorrent kurarsanız arama motoruna "Python" yazdığınızda pek çok içerik çıkar.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

freeman

Alıntı yapılan: crowcodileNeyin ne olduğunu biliyorum zaten. Sadece önerilerinizi istiyorum okadar.
Ubuntu ile yazılım yazabileceğim, yüksek seviyeli, terminali yönetebileceğim(renklendirme, işaretçi pozisyonunu değiştirme falan), basit zor önemli değil bir programlama dili.
hepsi bu kadar.
Tekrardan teşekkürler...
C++, The King. 
:D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Reverser

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ekremsenturk

Alıntı yapılan: crowcodile - 04 Ağustos 2015 - 21:56:12
Neyin ne olduğunu biliyorum zaten. Sadece önerilerinizi istiyorum okadar.
hepsi bu kadar.
Tekrardan teşekkürler...

Böyle bir soru sorduğuna göre pekte neyin ne olduğunu çözebilmiş değilsin. Kafanın karışık olmasının nedenide bu.

SdlBasic'i bir dene. Öğrenebilmek için gerekli kaynakları kendi içinde barındırıyor. Kütüphaneler de sorun olmuyor, çünkü birlikte kuruluyorlar ve de doğrudan erişiliyorlar. Bir tek, kendi programını bir başka bilgisayara aktarmak istediğinde, hangi kütüphanelerin gerekli olduğunu bilmek zorundasın. O aşamaya geldiğinde de, yeterince tecrübe sahibi olmuş olursun.

Minty

Bir de şu konu başlığını foruma ve isteğine uygun olarak düzenlesen de forumun düzeni bozulmasa olur mu? :)
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

crowcodile

Alıntı yapılan: ertancetin - 05 Ağustos 2015 - 09:32:06
Bir de şu konu başlığını foruma ve isteğine uygun olarak düzenlesen de forumun düzeni bozulmasa olur mu? :)
Tamam

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: crowcodileNeyin ne olduğunu biliyorum zaten. Sadece önerilerinizi istiyorum okadar.
hepsi bu kadar.
Tekrardan teşekkürler...
Python için www.istihza.com adresine bak. Daha iyisini bulamazsın.
C++ için muhammedmastar.com adresine bak.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

crowcodile

Alıntı yapılan: Reverser - 04 Ağustos 2015 - 23:33:36
Function is life, C is everything  :)

Yes, Sir!

(Mesela Linux'ta conio.h yok, ne yapacağız?)

-DıLgEş-

unistd.h

Bu kütüphane çoğu conio.h fonksiyonlarını tutar. Getch fonksiyonu için ise: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45801.0
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

jaschar

hepsinin (yamulmuyorsam) derleyicisi var gnu/linuxa.

c++ icin g++ (gcc derleyici setinin icinde) derleyicisini kullanabilirsin, alternatif olarak clang++ da var (llvm derleyici setinin icinde).

c icince gcc nin c compileri de var llvm nin clang i de var. ama gcc standart cogu yerde (linux kernel de gcc ile derleniyor)
projectdisco - state of art android distribution .

crowcodile

peki çok sağolun
araştırmamın cevabını buldum ve biraz rahatladım
ubuntuyla c çalışacağım
kaynağım ise www.tutorialspoint.com
çok sağolun
*pcye geçince çözüldü yaparım

jaschar

Alıntı yapılan: crowcodile - 05 Ağustos 2015 - 14:48:42
peki çok sağolun
ubuntuyla c çalışacağım
çok sağolun
yanliz clang daha iyi hata mesajlari veriyor şimdiden soyleyeyim, daha kolay anliyorsun nerde sorun oldugunu. sifirdan peogram yaziyorsan tavsiyem gcc,llvm ikisini de deneyip karar vermen, ama buyuk bi projeye eklemeler yapiyorsab o proje official olarak neyle derleniyorsa neyse onla derle.
projectdisco - state of art android distribution .

crowcodile

Alıntı yapılan: droidzade - 05 Ağustos 2015 - 21:15:46
peki çok sağolun
ubuntuyla c çalışacağım
çok sağolun
yanliz clang daha iyi hata mesajlari veriyor şimdiden soyleyeyim, daha kolay anliyorsun nerde sorun oldugunu. sifirdan peogram yaziyorsan tavsiyem gcc,llvm ikisini de deneyip karar vermen, ama buyuk bi projeye eklemeler yapiyorsab o proje official olarak neyle derleniyorsa neyse onla derle.
sıfırdan değil windows+c++ da büyük bir deneyimim var hatta okul projelerimi bile orada tasarladım dediğim gibi konu çözüldü teşekkür ederim

eronis

Ubuntu'da objective c bile yazarsın (Monodevelop) ne geliştirmek istediğine karar ver öyle başla işe, cevabı senin bulman lazım burada. Çıkıp ben sana git C'den başla, C++'a geçersin, oradan java'ya geçersin dersem komik olur. Ben sana C kullan derim sen web programlama yada mobil oyun yada bunların ikisini de yapmak istiyorsundur bu durumda en uygun dil (html, css'i falan bir kenara bırakırsak) javascript'tir misal. Ne istediğine karar ver, internette dilleri araştır. İngilizcenin olması artıdır bunu da unutma.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

crowcodile

Alıntı yapılan: droidzade - 05 Ağustos 2015 - 21:15:46
peki çok sağolun
ubuntuyla c çalışacağım
çok sağolun
sıfırdan değil windows+c++ da büyük bir deneyimim var hatta okul projelerimi bile orada tasarladım dediğim gibi konu çözüldü teşekkür ederim
Alıntı yapılan: eronis - 06 Ağustos 2015 - 01:12:12
Ubuntu'da objective c bile yazarsın (Monodevelop) ne geliştirmek istediğine karar ver öyle başla işe, cevabı senin bulman lazım burada. Çıkıp ben sana git C'den başla, C++'a geçersin, oradan java'ya geçersin dersem komik olur. Ben sana C kullan derim sen web programlama yada mobil oyun yada bunların ikisini de yapmak istiyorsundur bu durumda en uygun dil (html, css'i falan bir kenara bırakırsak) javascript'tir misal. Ne istediğine karar ver, internette dilleri araştır. İngilizcenin olması artıdır bunu da unutma.
"konu çözüldü"

heartsmagic

Çözülen konular için: cozuldukonusu
PC'ye geçince yaparım demişsin, mobilden olmadığını varsayarak ben yapıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.