py yada pl uzantılı dosyaları direck çalıştırma hakkında

Başlatan black_sun, 04 Ağustos 2015 - 09:36:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

black_sun

Merhaba arkadaşlar konu başlığı tam anlattımı bilemedim ama bi sorum olacak pl yada py uzantılı dosyaları indirip komut satırında o klasöre girip ör. python xxxxx.py komutunu vermedğimiz sürece çalıştıramıyorum
sorum ise diğer komutlar gibi nasıl komut satırına direk girip o yazılımın sadece ismini ör: root@black-pc:xxxxx yazıp enterlediğimizda çalıştırabilirim

alorak

Bash betiği oluşturup yapabilirsin. Aşağıdaki isimde calistir.sh şeklinde bir dosyayı /home/kullanici/ klasörüne oluştur.

#!/bin/bash
python xxxxx.py

Aşağıdaki şekilde de çağırdığında sorun olmaması lazım:

root@black-pc:/home/kullanici/.calistir.sh
özgürlük için

black_sun

ilgin için teşekkürler dostum fakat calistir.sh dosyası py uzantılı yazılımın yanındamı olacak yada dosyanın yerini nasıl bulacak yada dosyayı nereye kopyalayım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ağustos 2015 - 10:28:27

yani demem o ki nasıl ls komutu hangi dizinde yazarsan yaz çalışıyor yada ifconfig komutu her dizinde çalışıyor bu py uzantılı dosyamı yada pl uzantılı dosyamı onlar gibi sistem komutu gibi çalıştırmak istiyorum

alorak

Alıntı yapılan: black_sun - 04 Ağustos 2015 - 09:36:42
ilgin için teşekkürler dostum fakat calistir.sh dosyası py uzantılı yazılımın yanındamı olacak yada dosyanın yerini nasıl bulacak yada dosyayı nereye kopyalayım

Bash dosyasının içerisindeki aşağıdaki kodu:

python xxxxx.py

şu şekilde dosya dizini belirterek de yazabilirsin:

python /home/kullanici/birklasor/ikinciklasor/xxxxx.py

Diğer dediklerimi değiştirmeden ilgili bash betiği çalıştığında ilgili python dosyası çalışacaktır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ağustos 2015 - 11:00:54

Alıntı yapılan: black_sun - 04 Ağustos 2015 - 10:27:10
yani demem o ki nasıl ls komutu hangi dizinde yazarsan yaz çalışıyor yada ifconfig komutu her dizinde çalışıyor bu py uzantılı dosyamı yada pl uzantılı dosyamı onlar gibi sistem komutu gibi çalıştırmak istiyorum

Bu dediğin ise farklı bir konu. Bunun için alias eklemen gerekiyor. Yani aşağıdaki gibi eklersen herhangi bir yerde "yeniisim" yazarsan ilgili komut çalışır. Ama alias'lar karışırsa ileride sorun olabilir ona dikkat et yeter.

alias yeniisim="python /home/kullanici/birklasor/ikinciklasor/xxxxx.py"
özgürlük için

black_sun

jaschar

shell script yap $PATH e kopyala heryerden sadece shell scriptin adini yazarak py dosyasini calistirabilirsin.
projectdisco - state of art android distribution .

heartsmagic

Alıntı yapılan: black_sunİlgin için teşekkürler... 
Soru kafanda cevaplandıysa  lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.