Compiz'den sonra masaüstü yok oldu

Başlatan abche, 04 Ağustos 2015 - 03:51:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abche

Compiz ile birkaç efekti uygulamamdan sonra bu sorunla karşılaştım. Masaüstünden kastım sol taraftaki uygulama çubuğu ve üstteki Ubuntu Desktop yazan yatay çubuk. Klasörü firefox ile açarak ulaşabildim internete. Forumda ve internette sorumun yanıtını bulamadım. Ctrl+alt+t aracılığı ile terminale erişimim yok. Ctrl+alt+f1 işliyor. Umarım yeterince açık olmuşumdur yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada Ubuntu 14.04 kullanıyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

heartsmagic

Uçbirim öykünücüsünü yani masaüstü tarafındaki uçbirim uyygulamasını açamıyorsan iş azıcık zor. Şu iletiyi dikkatlice oku, umarım halledersin zira ben forumdan çıkmak üzereyim:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44109.msg516124#msg516124
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abche

Yanıt için teşekkürler öncelikle. Verdiğiniz linkteki çözümler bende işe yaramadı. Sonra ctrl alt f1 yaparak sudo apt-get install gnome komutu verdim. Bilgisayarı yeniden başlattım ve mor olan şifre ekranım griye dönmüştü. Şifre kısmının sağ altındaki dişli çarka tıkladım ve seçenekler şöyle
-Cairo-Dock (GNOME)
-System Default
-GNOME
-GNOME Klasik
-GNOME Flashback (Metacity)
-GNOME Flashback (Compiz)
-Ubuntu
-Xfce Oturumu

Bunlardan birkaçını denedim. Ubuntu'da haliyle uçbirim, uygulamalar, üst sekme vs yok
Xfce Oturumu`nu açmaya çalıştığımda birkaç saniye sonra beni tekrar şifre ekranına attı
GNOME, GNOME Flashback (Metaciy) ve Compiz'de uygulamalar uçbirim vs herşeye erişimim vardı ve masaüstündeki klasörlerim, arka plan fotoğrafım da Ubuntu ile aynıydı. Bu durumda;
Bu masaüstlerinden birini tutup diğerlerini silme imkanım var mı?
Diğer masaüstlerindeki terminal vs vasıtasıyla ubuntuyu düzeltebilir miyiz?

ata1

terminal yada tty1 ekranına ulaşıyor isen bunu bir dene
compiz --replace

unity --reset

abche

tty1`de
compiz --replace

compiz (core) - Info: Loading plugin: core
compiz (core) - Info: Starting plugin: core
compiz (core) - Fatal: Couldn`t open display
compiz (core) - Info: Stopping plugin: core
compiz (core) - Info: Unloading plugin: core

unity --reset

WARNING: no DISPLAY variable set, setting it to :0
ERROR: the reset option is now deprecated

Bu hatalari aldim komutlarda.
Farkettiniz uzere klavyem de ing oldu komutlardan sonra super+space de fayda saglamiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ağustos 2015 - 18:55:17

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
export DISPLAY=:0
ccsm

Komutlarıyla compiz ayar ekranına erişebildim fakat ön tanımlı ayarlara dön'e tıklamama rağmen masaüstünde herhangi bir değişiklik olmuyor. Bu ekrandan düzeltebilme şansım var mı?

ata1

abche

Verdiğiniz linkleri inceledim ve fglrx, fglrx-core öğelerini yükledim. Şuan ekranım berbat durumda. ATI Radeon hd 4650-5165 kullanıyorum. Sanırım tekrar nvidia yüklemem gerek? Masaüstünde de herhangi bir değişiklik olmadı.

turkerataturk

Compiz ayarları riskli iş dikkatli olmak lazım bende ''Save'' dosyası var onu nasıl yüklersin onu bilmiyorum işte :)
Aslında bu işi öğrenirsek iyi olur hata durumunda save yükleyerek eski haline getirebiliriz sanırım.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

heartsmagic

Benim verdiğim bağlantıdaki komutlar ne tepki verdi?
Dosya çalıştırılabilir oldu mu?
Çift tıklayınca neler oldu?

abche

@mustangang

Save dosyası olarak ne yapabiliriz bilmiyorum fakat sanırım bu anlamda yapılabilecek en mantıklı şey normal bir compiz'in ayarlarını bir yerden bakarak harfiyen kendi compiz'ime uygulamak olur.

@heartsmagic

Verdiğiniz komutları gedit'e kaydettiğimde hiçbirşey olmadı. tty1'den belgeyi söylediğiniz şekilde program olarak açmasını söylememe rağmen. Hatta birlikte açtan yazılım çalıştır programıyla bile açmaya çalıştım fakat değişen bir şey olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ağustos 2015 - 11:39:40

Ubuntu hakkında bu kadar bilgili insanlar bile bu konuya açıklama getiremediyse (yada ben söylenenleri beceremediysem) sanırım yeniden Ubuntu kurmanın vakti gelmiştir. Dosyalarımı kopyalıyorum şuanda, yeniden kurulum yapacağım birazdan. Cevap verip yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

heartsmagic

Yeniden kurulumlarda etiketlemeden başlığı kapatıyoruz. Öncesinde bir şey daha sormak istiyorum. İlgili ayarlamalardan sonra eski başlıkta tarif ettiğim gibi dosyanın ne yapılacağı sana sorulmalıydı, sen de çalıştır diyecektin. Öyle bir seçenek gelmedi mi karşına? Tabi oradaki tarifte ayrıntılar mevcut. Dosyaya kayıt, özelliklerden çalıştırılabilir yapma, sonrasında çalıştırılabilir uygulamanın doğrudan gedit ile açılmasını engelleme. Bunların hepsi yapılmasına rağmen çalıştırayım mı diye sormadı mı sana sistem?

abche

Üzgünüm Çözüldü etiketi için. Hayır, dosyaya çift tıkladığımda tepki alamıyordum. Çalışır vs gibi seçenekler gelmiyordu.

heartsmagic

Şimdi aynı tarifi tekrar denedim ve sorunsuzca çalıştırıldı deneme dosyası. Gerçi eğer dosya gedit ile açılmadıysa senin de yapabilmiş olman lazım. İlgili komutların da uçbirimde yürütülmüş olması lazım. Uçbirim anlık olarak görünüyor muydu, görünmüyor muydu onu hatırlayamıyorum. Durduk yere Unity ve Compiz ayarlarımı da sıfırlamak istemiyorum :)

Bir deneme hesabı açıp denedim, uçbirim görünmüyor haliyle ancak bende Unity ve Compiz sıfırlandı bu şekilde. Benim yanlış hatırladığım şeyse çalıştırayım mı diye sormuyor oluşu. O ayarı yaptıktan sonra doğrudan çalıştırıyor ilgili dosyaları. Sende daha başka bir sorun oluşmuş muhtemelen. İrdeleyebilirdik belki.

abche

Ben de öyle düşünüyorum çünkü compizle alakalı konuda sıkıntı yok gibi gelmişti bana artık. Compiz ekranına ulaşıp ayarları irdeledim kaç kere ama çözememiştim. Buradaki yardımlar da cabası. İrdelemek bence de güzel olurdu fakat gün sayısı arttıkça benim sabrım da azaldı doğru orantılı olarak.  :)
İnsan özlüyor Ubuntu'yu.

heartsmagic

Neyse artık olan oldu :) Konutu doğrudan kapatalım.