Android'li cihazımı Ubuntu üzerinden nasıl güncellerim?

Başlatan zet, 01 Ağustos 2015 - 09:43:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zet

Arkadaşlar foruma yeni katıldım....
herkese merhaba...

Arkadaşlar bir sorunum var ve sorunumun forumda çözüleceğini düşünerek yardımınızı istiyorum...

Aracımda çin'den getirttiğim yine aracıma uygun android konsol ünitesi var.geçen günler yazılım yüklemesi yaparken sistem çöktü şuanda sadece beyaz ekran var
araştırmalarım sonucu (sd recovery) ön yükleme kartı hazırlayıp cihaza yeniden yazılım yükleyerek düzeltme imkanım var.hazırlama talimatı ve dosyalar elimde
bu kart windows ortamında VMwareworkstation üzerinden ubuntu server kurularak hazırlanıyor...kurulum talimatları var ama ubuntu bilmediğim için bana çok karmaşık geldi..

kurulum talimatı

2 adet dosya mevcut

1--ön yükleyici dosya

talimat'ta bu dosyaları ubuntu üzerinde sd kartın üzerine yazmayı gösteriyor ama ben bu dosyaları nasıl göstereceğimi sd kartın üzerine nasıl yazacağımı bilmiyorum anladığım kadarıyla talimatta verilen komutlar kendi dosya yolu mesela boş sd kart takıp bağlantı yaptım aynı anda usb ön yükleme dosyalarını atıp yine bağlantı yaptım ama dosyaları nasıl göstereceğimi bilmiyorum..

2-yazılımın olduğu dosyalar

ön yükleyici dosyaları sd kartın üzerine yazdıktan sonra bu dosyaları içine atıp cihaza yazılım yükleyecek

ubuntu server programını açıp
sd kart bağlantısını etkinleştirdiğimde ilk resimdeki gibi görüyor sorun yok

sonra

ÖN KURULUM DOSYALARINI BİR TÜRLÜ SD KARTIN ÜZERİNE YAZAMADIM..ÖN KURULUM DOSYASINA NASIL ERİŞEBİLİRİM

SD KARTA YAZILACAK DOSYANIN İNDİRME LİNK'İ AŞAĞIDA DOSYA BOYUTU 300Mb YUKARIDA VERDİĞİM KURULUM TALİMATIDA MEVCUT DOSYAYI İNDİRİP KENDİNİZ YAPARSANIZ DAHA İYİ OLUR BANA'DA NASIL YAPMAM GEREKTİĞİNİ DAHA İYİ ANLATMIŞ OLURSUNUZ..

ÖN YÜKLEME DOSYASI
SD-card-instruction.rar indir

Anlayan arkadaşlar lütfen yardım etsin...
teşekkürler

siberoloji

yükleme dosyaları ve talimatı elimde mevcut diyorsunuz?
Bu dosyalar nerede kayıtlı şu an. Bir CD de mi yoksa netten mi indirdiniz?

zet

Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Ağustos 2015 - 15:23:51

Evet dosyaları net'ten indirdim..
resimli açıklamada belirttiğim gibi talimatları sırasıyla yapıyorum ubuntuya root olarak giriyorum ve sd kartı bağlantı yapıyorum sonra....Is /dev/sd*.......komutunu giriyorum istediğim bölümler çıkıyor ama sonraki talimatta anladığım kadarıyla dosya yaratın diyor bu dosya'yı nasıl yaratacağım yada mevcut sd_wincalcd dosyasını belgelerime kopyalasam dosyaya terminal ekrarından nasıl ulaşırım

betseg

O farklı dediğin değerler sistem saati. Farklı olması normal.

ls /dev/sd* yazınca sizde ne çıkıyor? Düzgün komutu yazmazsanız bilgisayarınızdaki tüm veriler gidebilir.

zet

Alıntı yapılan: zet - 01 Ağustos 2015 - 18:19:46
Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Ağustos 2015 - 15:23:51

Evet dosyaları net'ten indirdim..
resimli açıklamada belirttiğim gibi talimatları sırasıyla yapıyorum ubuntuya root olarak giriyorum ve sd kartı bağlantı yapıyorum sonra....Is /dev/sd*.......komutunu giriyorum istediğim bölümler çıkıyor ama sonraki talimatta anladığım kadarıyla dosya yaratın diyor bu dosya'yı nasıl yaratacağım yada mevcut sd_wincalcd dosyasını belgelerime kopyalasam dosyaya terminal ekrarından nasıl ulaşırım

yada söyle sorayım home menüsünde yada belgelerimde (sd_wincalcd) adında dosya yaratsam bu dosyaya terminalden nasıl ulaşırım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2015 - 18:35:54

Alıntı yapılan: betseg - 01 Ağustos 2015 - 18:28:30
O farklı dediğin değerler sistem saati. Farklı olması normal.

ls /dev/sd* yazınca sizde ne çıkıyor? Düzgün komutu yazmazsanız bilgisayarınızdaki tüm veriler gidebilir.

Is /dev/sd* komutu yazdığımda resimde görüldüğü gibi değerler çıkıyor yani dev birimlerinin hepsini görüyorum buraya kadar sorun yok sorun bundan sonra anladığım kadarıyla elimde olan ön yükleme dosyalarını bulup bunları sd kartın üzerine yadırmam yada kopyalamam gerekiyor

mendirec

Alıntı yapılan: zet - 01 Ağustos 2015 - 18:32:05
yada söyle sorayım home menüsünde yada belgelerimde (sd_wincalcd) adında dosya yaratsam bu dosyaya terminalden nasıl ulaşırım

Aşağıdaki komutu kullanarak klasörler arasında geçiş yapabilirsiniz.
cd
Örnek olarak
kadir@kadir-Lenovo-G710:~$ ls
Belgeler          Genel         Masaüstü  Resimler   Videolar
examples.desktop  İndirilenler  Müzik     Şablonlar
kadir@kadir-Lenovo-G710:~$ cd Belgeler
kadir@kadir-Lenovo-G710:~/Belgeler$

Şimdi indirdiğiniz kurulum dosyaları Ubuntu'da nerede? Bir de SD kartı taktığınızda Ubuntu'da uçbirimi açın (Ctrl + Al + T) ve aşağıdaki komutu verin. Çıktısını da buraya geçin.

zet

lütfen yardım edecek kimse yokmu...

ata1

arkadaşım bilgisi olan elinden geldikçe yardım etmeye çalışıyor . burada insanlar gönüllü yardım ediyor
bu nedenle her an burada olup konuları cevaplayamıyor .sabırlı olup  konu hakkında gerçekten bilgisi olanlar sana yardım edecektir .
bu şekilde  yardım edecek yok mu demen fazla yardım edilecek anlamına gelmiyor
bence sabırla beklemelisin

zet

Buraya kadar sorun yok ama anladığım kadarıyla sd_wincalcd klasörü yada dosyası oluşturun diyor dosyamı klasörmü onuda anlamadım..
komut (cd /home/nana/sd_wincalcd ) girdiğimde böyle bir dizin yok diyor bu dizinde dosya hangi bölümde oluşturulacak..
anladığım kadarıyla ikinci komut'ta bu klasörün içeriğini gösteriyor (bunlar ön yükleme için gerekli dosyalar bu dosyalar elimde mevcut) acaba sd yada usb aracılığıyla sd_wincalcd kalsörü yaratarak ön yükleme dosyalarını bunun içine atıp home klasörünemi kopyalayacağım yada( cd/home/nana/sd_wincalcd) dizin yoluna göre hangi klasöre kopyalamalıyım'ki ikinci komutu girdiğimde(home/nana/sd_wincalcd )kalsör içeriğini görebileyim...

iskenderoguz

dizin oluşturmak için mkdir kullanmalısın

cd  /home/nana
mkdir sd_wincalcd

siberoloji

Yükleme dosyaları elimde mevcut diyorsunuz.
Evet o yükleme dosyalarını internetten indirip hangi formattaysa açıp içine girmeniz gerek. içine gireceğiniz klasör işte aradığınız klasör. Windowsa indirdiyseniz oradan wmvare ubuntu içine koymalısınız. ve cd komutuyla o dosyaların içine girmelisiniz ve içindeki programı çalıştırmalınız. Program zaten sd kartı kendi istediği gibi formatlayacak.
--------------
İndirdiğiniz dosya formatı ne?
İçeriğinde neler var?
Bunu sanalda açtığım ubuntuya nasıl kopyalarım?
Komut satırından o klasöre nasıl giderim?
cd /home/nana ya takılmayın. indirdiğiniz dosyanın bulunduğu klasör içinde aradığınız programlar. Bunu sanal ubuntuya paylaşılan klasörler vb. bir yolla yüklemeniz gerek.
--------------
Benden bu kadar.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mendirec - 01 Ağustos 2015 - 19:34:17
Şimdi indirdiğiniz kurulum dosyaları Ubuntu'da nerede? Bir de SD kartı taktığınızda Ubuntu'da uçbirimi açın (Ctrl + Al + T) ve aşağıdaki komutu verin. Çıktısını da buraya geçin.

Alıntı yapılan: zet
lütfen yardım edecek kimse yokmu...

Yardım almak için yardım edenlere senin yardımcı olman lazım. Basit bir soru bu, inan yapmak istediğin şey de çok basit. Resimlerle falan uğraşma, başlık çöp haline geliyor. Klasik forum saçmalıkları bu resimli iletiler. İndirdiğin dosyanın, dizinin nerede olduğunu söyle bizlere. Yapacağın şey çok basit:

cd /home/falanca/nerede_bu/dosyalar
./sd_fusing.sh /dev/sdb

Bu kadar. /dev/sdb'nin sd kart olduğuna emin olmalısın. Aksi takdirde başka bir disk olursa silip atar kendisini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turkerataturk

Cihazın pc için yazılım atma programı yoksa eğer SD kartı cihaza takarak bootdan flash laman gerekir android ler genelde böyle çalışır.

Dosyaları hafıza kartına atarsın cihazı boot moduna geçersin dosyayı yükle dersin yükler...
Tabi bu dediklerim üreticinin programı yoksa geçerli olan durumdur.
Eğer ki cihaz boot moduna geçmiyorsa cihaz brick olmuştur üretici firmaya göndermen gerekir tabi garanti dahilinde olacağını sanmıyorum.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''