Oyun Ekibi

Başlatan Cank53, 12 Mart 2015 - 16:39:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Amenofis

Uygulamayı nereye port ettiğin değil ne üzerinde geliştirdiğin önemli. Korsan windows üzerinde oyun geliştirip linuxa port etmeye çalışmak zaten saçmalığın daniskası.

Oyunu linux üzerinde geliştirirsin, kodları ve kullandığın kaynakları açık tutarak yayınlarsın. Böylece hem oyunseverlere, hem meraklı kodçulara faydası olmuş olur. İsteyen de oyunu windowsa ya da başka bir sisteme port edebilir. Sen uğraşmasan da olur yani uğraşacak birileri çıkar. Bu işin adabı budur.

Birde oyun deyince aklınıza hemen 3d geliyor. Böyle uçuk fikirler sadece hayal olarak kalır onu söyleyeyim. Artı neden unity? Unity gibi oyun motorları görselliğin kodlamaya baskın çıktığı zamanlarda kullanılır. Yani sen grafikersindir, şakır şakır 3d model üretirsin ama kod yazamazsın. Bu durumda oyun motorları sana kod yazmadan basit lojik işlemleri halletme imkanı sağlar. Basit kelimesinin altını özellilkle çizelim, hiçbir sürükle-bırak işlemi yazmanın verdiği esnekliği veremez.

Grafik yerine kod ağırlıklı oyunlar programcılar açısından daha caziptir (öyle olmalı). Bir 2d oyunu C + SDL ile yazmanın kazandırdığı tecrübeyi unity ile open arena yapsanız kazanamazsınız. Basit ama eğlenceli oyunlar aynı zamanda iyi de para kazandırır.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: AmenofisBirde oyun deyince aklınıza hemen 3d geliyor. Böyle uçuk fikirler sadece hayal olarak kalır onu söyleyeyim. Artı neden unity? Unity gibi oyun motorları görselliğin kodlamaya baskın çıktığı zamanlarda kullanılır. Yani sen grafikersindir, şakır şakır 3d model üretirsin ama kod yazamazsın. Bu durumda oyun motorları sana kod yazmadan basit lojik işlemleri halletme imkanı sağlar. Basit kelimesinin altını özellilkle çizelim, hiçbir sürükle-bırak işlemi yazmanın verdiği esnekliği veremez.
Ben Unity indirdim açamadım. Lisans sayfasına baktım unityin kendi sitesinden bir kaç şey kurcaladım yine olmadı. CryEngineye baktım o da internet istiyor. Benim bilgisayarda internet yok. İnternet bağlatınca ona dönerim. Ubuntu için oyun motoru bulamadım yani indirme adresini bulamadım. Böylece bu işten vazgeçtim.

Edit: Qtyi iyice bir öğrendikten sonra oyun yapmaya çalışırım.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

FireSwords

Aşırı büyük hayaller peşinde koşmanın anlamı yok. İnsanların bağımsız yapımcı oyunlarından beklentileri belli. Muazzam grafiklere gerek yok. Damakta kalan bir senaryoya gerek yok. Gerçekçi ses efektlerine gerek yok. Orijinal ve eğlenceli olsun yeter. Bir örnek vereyim. Yeni çıkmış büyük yankı uyandırmış günlerdir oynadığım hayranı olduğum Grand Theft Auto V'i örnek verelim. Rockstar çok büyük bir firma. Ve böyle muazzam oyunlar yapabilecek kapasitede. İnsanlar da böyle oyunlar bekliyor böyle firmalardan. Ama bağımsız geliştiriciler küçük gruplardan ibaret genelde. Kimse sizden bir GTA V yapın demiyor. Zaten ben Rockstar ve Bethesda dışında güzel açık dünya oyunları yapabilen bir firma görmedim ama konumuz bu değil. :) 

Orijinal bir fikir ve eğlenceli bir oyun. Bağımsız geliştirici oyunlarının temel ilkesi bu olmalı.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: UstadharakAşırı büyük hayaller peşinde koşmanın anlamı yok. İnsanların bağımsız yapımcı oyunlarından beklentileri belli. Muazzam grafiklere gerek yok. Damakta kalan bir senaryoya gerek yok. Gerçekçi ses efektlerine gerek yok. Orijinal ve eğlenceli olsun yeter. Bir örnek vereyim. Yeni çıkmış büyük yankı uyandırmış günlerdir oynadığım hayranı olduğum Grand Theft Auto V'i örnek verelim. Rockstar çok büyük bir firma. Ve böyle muazzam oyunlar yapabilecek kapasitede. İnsanlar da böyle oyunlar bekliyor böyle firmalardan. Ama bağımsız geliştiriciler küçük gruplardan ibaret genelde. Kimse sizden bir GTA V yapın demiyor. Zaten ben Rockstar ve Bethesda dışında güzel açık dünya oyunları yapabilen bir firma görmedim ama konumuz bu değil.  

Orijinal bir fikir ve eğlenceli bir oyun. Bağımsız geliştirici oyunlarının temel ilkesi bu olmalı.
Evet zaten 2-3 kişiyle de böyle şeyler olmaz.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

pisagorcu

ubuntuyu kuralı 1 hafta olmadı ama izlediğim videolarda ubuntunun eksiklerini gördüm ubuntu yazılım merkezinde gereği kadar program yok oyunlarda bunlardan biri şu an konuyu okurken çok heycanlandım öğrenmeye aç bir insanım bir kaç şeyler öğretilebilirse yada öğrenme yolları gösterilirse elimden geleni yapmaya hazırım
Yenince sevgimiz yenilince sadakatimiz artar Beşiktaş

Cank53

Ben şuan C++ dilinden başladım ve biraz ilerledim , Unreal Engine kullanabilirim.Ama en son yaşadıklarımdan sonra bunu ben pek yapmam.

Not = Hello World olayını geçeli neredeyse 2,5 ay oldu.

neynefes

@pisagorcu, oyun eksiği olduğu doğrudur. Bunun oyun üreticilerinden kaynaklanıyor olması zaten sıkıntı ama steam gibi sağlam bir firma Linux'e portluyor oyunlarını ve daha fazlasınında geleceği aşikâr.  Ubuntu'nun eksileri demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Yazılım merkezine bağımlı kalmanıza gerek yok. Bu kadar öğrenme isteği varsa eğer öncelikle sistemin temel dinamiklerini öğrenmeye başlayın.

pisagorcu

Alıntı yapılan: neynefes - 27 Temmuz 2015 - 18:16:40
@pisagorcu, oyun eksiği olduğu doğrudur. Bunun oyun üreticilerinden kaynaklanıyor olması zaten sıkıntı ama steam gibi sağlam bir firma Linux'e portluyor oyunlarını ve daha fazlasınında geleceği aşikâr.  Ubuntu'nun eksileri demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Yazılım merkezine bağımlı kalmanıza gerek yok. Bu kadar öğrenme isteği varsa eğer öncelikle sistemin temel dinamiklerini öğrenmeye başlayın.

kardeş sen bana ufak bi yardım etsen yani link olur veya konu başlıkları olur söyle bana ben ufak başlıyım
Yenince sevgimiz yenilince sadakatimiz artar Beşiktaş