[Çözüldü] Bumblebee ve Nvidia Temiz Kurulum

Başlatan zuL4, 31 Temmuz 2015 - 23:36:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Aslında temel olarak problemim optirun glxgears komutunun çıktı değerleriyle glxgears değerlerinin aynı olması. Fakat başlıktan da anlaşılacağı üzere baştan temiz bir kurulum yapmak istiyorum çünkü bu FPS değererinin aynı olmasıyla ilgili 2 konuyu da okudum ve orada yazılan yöntemleri de denedim baya karışmış olabilir durum.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

optirun glxgears

294 frames in 5.0 seconds = 58.615 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.051 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.056 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.051 FPS
primus: warning: dropping a frame to avoid deadlock
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
      after 37 requests (37 known processed) with 0 events remaining.
primus: warning: dropping a frame to avoid deadlock
primus: warning: timeout waiting for display worker

heartsmagic

Temiz kurulumdan kastın yeniden kurmaksa, kurup çıktıları buraya aktar ki yorum yapabilelim. FPS değerlerine çok takılmana gerek yok, her zaman doğru bir değerlendirme aracı değildir glxgears. optirun ile açılan oyunlar veya uygulamalar güzel güzel çalışıyorsa takılmaya gerek yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zuL4

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ağustos 2015 - 00:40:24
Temiz kurulumdan kastın yeniden kurmaksa, kurup çıktıları buraya aktar ki yorum yapabilelim. FPS değerlerine çok takılmana gerek yok, her zaman doğru bir değerlendirme aracı değildir glxgears. optirun ile açılan oyunlar veya uygulamalar güzel güzel çalışıyorsa takılmaya gerek yok.

Hocam birçok yöntem denedim şimdi size lazım olan Nvidia sürücülerini kaldırma, bumblebee'yi kaldırma daha sonra tekrar bumblebee'yi kurma komutlarının çıktıları mıdır?
Ekran kartı ile ilgil olabileceğini düşündüğüm sorunlar yaşıyorum mouse imlecinin bir yerde takılıp kalması, sistemin arada hata tespit etmesi ve normal yüklediğim uygulamanın konsoldan ancak optirun komutuyla açılması gibi.

speakerXXL

Primus köprüsünde dikey senkrenizasyon etkin geldiği FPS değeri sabitlenir. Böylece güç tasarrufu olumlu etkilenir ve olası görüntü yırtılma sorunlarının önüne geçilir. İstenirse Bumblebee ile kullanılabilecek virtualgl köprüsünü elle yükleyebilirsiniz. Bu köprüde dikey senkrenizasyon varsayılan olarak etkin olmadığı için FPS değerleri sınırlanmayacaktır.

zuL4

Alıntı yapılan: speakerXXL - 01 Ağustos 2015 - 10:20:53
Primus köprüsünde dikey senkrenizasyon etkin geldiği FPS değeri sabitlenir. Böylece güç tasarrufu olumlu etkilenir ve olası görüntü yırtılma sorunlarının önüne geçilir. İstenirse Bumblebee ile kullanılabilecek virtualgl köprüsünü elle yükleyebilirsiniz. Bu köprüde dikey senkrenizasyon varsayılan olarak etkin olmadığı için FPS değerleri sınırlanmayacaktır.

Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım ama Ubuntu'yu ilk kurduğum da bumblebee'yi yükledikten sonra optriun glxgears değerleri oldukça yüksekti. Şimdi ikinci kez Ubuntu'yu kurup aynı işlemleri yaptıktan sonra değişik değerler almak gerçekten ilginç. Yukarıda verdiğim komutların çıktılarında her şey yolunda mı gözüküyor?

speakerXXL

Bumblebee ile ilgili sorun yok. Virtualgl paketini kurarsanız FPS değeri sınırlandırılmaz. Ya da aşağıdaki komut ile primus köprüsü için dikey senkrenizasyonu pasifleştirerek deneme yapabilirsiniz. Sizin sorun olarak gördüğünüz aslında primus köprüsü ile Vsync'nin açık olması.

vblank_mode=0 optirun glxgears

ya da

vblank_mode=0 primusrun glxgears

zuL4

Verdiğiniz komutlarla çalıştırınca dediğiniz gibi değerler yüksek çıkıyor. Bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için burada sorma gereği duyuyorum. Dün bir program indirdim (.deb uzantılı) sonra kurulumunu yaptım, terminalden baktığım kadarıyla da bir sorun vermedi direkt kuruldu. Fakat programı arayıp tıklayınca açılmıyor fakat optirun komutu verirsem açılıyor. Normal bir program öyle yüksek ekran kartı gerektiren hiç bir işlemi yok.

Burada temiz kurulum derken bunun üstüne ben conky, gnome vs o olayları denemeye çalışacağım ondan dolayı ekran kartı ve grafiksel işlemlerde bir sorun olmamasını istiyorum çünkü daha önce başıma geldi gnome-shell'i kurdum bilgisayar açılmadı.

heartsmagic

Kısacası optirun ile çalışan uygulamalarda bir sorun yoksa Bumblebee tarafında sorun yoktur. Sağ olsun @speakerXXL de bizim eksik kaldığımız, bilmediğimiz konuları aktarmış sana. Bu konuyu etiketleyip, sıkıntı yapan uygulama her neyse onun için başlık aç bence.

al0s

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ağustos 2015 - 00:40:24

Hocam sizin dediğinize bir ekleme yapmak istiyorum. Bazen optirun komutu ile programları çalıştırabilsek, 3D controller olarak nvidia gözükse bile gerçekten nvidia kartı kullanamadığımız durumlar oluşabiliyor. Yani Nvidia sürücüsü kullandığımızı zannederken entegre kartı kullanmış oluyoruz ve istediğimiz performansı alamıyoruz. Böyle bir sıkıntıya sahipmiyiz diye bakmak için glxgears yerine glxspheres kullanmalıyız. Eğer vblank_mode=0 optirun glxspheres ile vblank_mode=0 glxspheres in verdiği fps aynı ise bir sıkıntımız var demektir.

heartsmagic

Açtığın başlık haricinde böyle bir sorun yaşadın mı @al0s? Hani FPS değerleri adına konuşmuyorum ama, sıkıntı yapan uygulama oldu mu yani?

al0s

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2015 - 02:33:32
Açtığın başlık haricinde böyle bir sorun yaşadın mı @al0s? Hani FPS değerleri adına konuşmuyorum ama, sıkıntı yapan uygulama oldu mu yani?

Maalesef Steam' de cs:go oynarken sıkıntı yaptı. Yüksek performans gerektirecek başka uygulama denemedim.

heartsmagic

Tek bir uygulama ile karar vermek güç biraz ama yine de teşekkür ederiz.