[Çözüldü] Mate ayar dosyaları ile nasıl kaldırılır veya sıfırlanır?

Başlatan kötükurt, 31 Temmuz 2015 - 11:13:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kötükurt

Mate'yi ayarları ile kaldırıp tekrar kurmak istiyorum.
Bu komut ile kurmuştum:sudo apt-get install --no-install-recommends ubuntu-mate-core ubuntu-mate-desktop
Aşağıdaki komut ile kaldırmak istedim, 2 paket kaldırldı dedi ama Mate hala duruyor.
sudo apt-get purge --no-install-recommends ubuntu-mate-core ubuntu-mate-desktop
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

heartsmagic

*-desktop şeklindeki paketler meta paketlerdir ve diğer paketleri beraberinde getirirler. Ancak, bu paketleri kaldırmak beraberinde gelen paketleri kaldırmaz. Kısacası, kurulan paketleri tespit edip tek tek kaldırman gerekiyor ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

speakerXXL

Meta paketler kalkınca, beraberinde kurulan paketlerin autoremove değişkeni ile kaldırılabildiğine rastlamıştım. Aşağıdaki komut ile deneyebilirsiniz.

sudo apt-get autoremove

Sıkıntı yaşamamak için önce aşağıdaki biçimde simule etmenizi öneriririm.

sudo apt-get autoremove -s

Böylece sistem genelini etkileyebilecek bir paketin kaldırılmayacağından emin olabilirsiniz.

kötükurt

Panelleri düzenlerken bilgisayar çok kasmaya başladı, fare bile oynamıyor, mate-panel işlemi neredeyse bütün işlemciyi kullanıyor. Mate'nin ayarlarını silemek istiyorum, Home dizinindeki dosyalarını bilmediğim için bu şekilde kaldırmak istemiştim, sonra tekrar kuracağım için paketlerin hepsi kalkmasa da olur. Ama eski paneller duruyor ayarlar silinmemiş. Olmazsa Home dizininde büyük bir temizlik yapacağım.

speakerXXL

Aşağıdaki gizli dizinleri silerek genel ayarları sıfırlayabilirsiniz. Ya da tebir olarak silmek yerine dizinlerin adı değiştirilebilir (.config => .config.ydk gibi...).

.config
.cache
.gconf
.gnome
.gnome2
.local

Bu durumda oturumu normal kapatmak yerine CTRL+ALT+BACKSPACE tuşları ile X sunucusunu yeniden başlatmanızı öneririm.

Bu şekilde uygulamaların ayarlarından ziyade sistemin genel ayarları sıfırlanır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: speakerXXLMeta paketler kalkınca, beraberinde kurulan paketlerin autoremove değişkeni ile kaldırılabildiğine rastlamıştım. Aşağıdaki komut ile deneyebilirsiniz.
Ubuntu tarafında, daha doğrusu ubuntu-desktop tarafında öyle olmadığına eminim. Kaldı ki KDE ve diğer masaüstleri için de aynı durum söz konusu. Sırf bu konu için bir başlık var forumda :) O kadar sıkıntılı bir mesele yani.

Bence ayarlardan ziyade söylediğim gibi paketler belirlenip silinmeli önce. Öncesinde mevcutsa başka bir masaüstüne geçmek daha faydalı olur tabi.

kötükurt

Home dizininde Mate ile ilgili olabileceğini düşündüğüm dosyaları sildim olmadı, panel ayarları adından anlaşılamayacak bir dosyada olmalı. Aşağıdaki komut da işe yaramadı. Home dizinindeki ihtiyacım olan dosyalar dışında hepsini sileceğim. Daha iyi bir yol bulmak için açmıştım konuyu ama çözüldü diye etiketliyorum.

sudo apt-get purge mate-desktop mate-themes mate-backgrounds mate-icon-theme mate-utils mate-utils-common libmate-desktop-2-17 mate-desktop-environment-core mate-polkit mate-desktop-common mate-control-center-common mate-media-pulse mate-polkit-common limate-windows-settings1 libmatedict6 mate-tweak mate-control-center mate-media-common ubuntu-mate-themes ubuntu-mate-walpapers ubuntu-mate-wallpapers-utopic mate-terminal mate-terminal-common mate-screensaver-common mate-power-manager-common mate-power-manager mate-menu libmatekbd4 gir1.2-mate-panel eom-common mate-screensaver grub2-themes-ubuntu-mate ubuntu-mate-artwork ubuntu-mate-default-settings ubuntu-mate-icon-themes libmatekbd-common mate-netspeed mate-indicator-applet ubuntu-mate-lightdm-theme mate-session-manager libmate-panel-applet-4-1 ubuntu-mate-core mate-panel-common mate-panel mate-system-monitor mate-menus mate-sensors-applet mate-system-monitor-common libmate-sensor-applet-plugin-dev compiz-mate mate-gnome-main-menu-applet plymounth-theme-ubuntu-mate-logo mate-icon-theme-faenza eom caja-common ubuntu-mate-desktop caja plymounth-theme-ubuntu-mate-text marco-common python-mate-menu mate-settings-daemon-common mate-settings-daemon mozo marco engrampa-common mate-settings-daemon-pulse libmate-slab0 mate-applets-common atril-common mate-applets libatrilview3 libmate-menu2 libatrildocument3 atril engrampa pluma-common mate-notification-daemon pluma libcaja-extension1 libmarco-private0 caja-extensions-common caja-gksu caja-open-terminal caja-sendto

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ağustos 2015 - 14:46:24

Çok rezilim ya, panel ayarlarını sıfırlamak için bir komut olacağı hiç aklıma gelmedi.
Man komutu buldum:
sudo mate-panel --reset

Çözüme yanlış yerden başladığım için başlık ile çözüm uyumsuz oldu, konuyu değiştireyim mi?

heartsmagic

Küçücük bir ekleme yaptım başlığa, böylece etiket de kalabilir bence :(
Teşekkürler çözüm geri bildirimi için.