C, C++ ve D Programlama Dili

Başlatan -DıLgEş-, 29 Temmuz 2015 - 17:24:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-DıLgEş-

Programlama dillerinden C, C++ ve D dillerinin tarihini, özellikleri ve kullanım alanlarını ele alarak bir yazı yazıyorum. Okuyan herkese teşekkür ediyorum.

-C Programlama Dili
   C dili, dünyada halen yaygın olarak kullanılan bir dildir. Hemen hemen tüm yüksek seviyeli diller C dilinden esinlenerek geliştirilmiştir.

-> Tarihi
   C dili, orta seviyeli bir programlama dilidir. 1970'li yılların başında Bell laboratuvarlarında çalışan Dennis Ritchie tarafından yazılmıştır.
   Bu dil, UNIX üzerinde programlama yapmak için yazılmıştı. Bir süre sonra C dili'nin önemi arttığında 1978 yılında Kernighan, Brian ve Dennis Ritchie tarafından "The C Programming Language" isimli bir kitap yazıldı.
   Bu kitapla birlikte C dilinin önemi ve kullanım alanı genişlemiş oldu. Gerek oyun sektöründe, gerek işletim sistemi sektöründe C dili 1980'li yıllarda kullanılmaya başlandı.

-> Özellikleri
1-> C dili, güçlü ve esnek bir programlama dilidir.
2-> Dünya üzerinde sık kullanılan programlama dillerinden birisidir.
3-> C dilinde yazılan her bir program başka bir platformda, donanımda pek fazla değişikliğe uğramadan yazılabilir.
4-> C yapısal bir programlama dilidir.
5-> C derlemeli bir dildir. Böylelikle program içinde hata oranını azaltır.

-> Kullanım Alanları
-> C dili, oyun sektöründe kullanılabilir.
-> Büyük teknolojik işlerde kullanılır.
-> Assembly ile birlikte kullanıldığında işletim sistemi yazılabilir.
-> Grafik geliştirme ortamlarında kullanabilirsiniz.

Hemen hemen her yerde kullanılabilir. C dili, gelişen bir dil olduğundan tercih olarak hep ön safhalarda tutulmaktadır.

-C++ Programlama Dili
   C++ dili, C dilinden esinlerek ortaya gelmiş bir dildir. C++ derleyicisi C ve C++ programını derler. Bu nedenle her C programı aslında bir C++ programıdır. Ancak her C++ programı bir C programı değildir.

-> Tarihi
   Herkes tarafından bilindiği gibi C dili, güçlü ve esnek bir dildir. Günümüzde yazılan çoğu proje C dili ile yazılmıştır. Fakat projelerin boyutu belli bir noktayı aştıktan sonra C dili ile bunun kontrolünü yapmak, derlemek, hatayı yakalamak vs. işkence haline gelecektir.
   1980 yıllarında Bjarne Stroustrup, bu durumu ele alarak C diline çeşitli eklemeler yapmıştır. Oluşan bu dile "C++ With Classes"(Sınıflarla C++) adını verdi. Bu isim 1983 yılında C++ olarak değiştirildi. Bu dile D ismi verilmemesinin sebebi dilin C dilinin bir uzantısı olmasıydı.
   1985 yılında Bjarne Stroustrup "The C++ Programming Language" isimli ilk ortaya çıkarıldı. Böylelikle projelerde yavaş yavaş C++ diline geçilmeye başladı.
   C++ dili, 1990 yılından itibaren gelişimini tamamlamış bir dildir. 1990 yılında dil X3J16 ANSI komitesi C++ için bir standart geliştirmeye başladı ve 1997 yılında bu standartın son taslağı yayınlanmış oldu.

-> Özellikleri
1-> C dilindeki tüm özellikler bu dilde de geçerlidir. Tek fark bu dil onları biraz daha geliştirmiştir.
2-> C++ nesneye yönelik bir programlama dilidir. Bu nedenle, Sınıflar, Kalıtım ve Çokşekillilik bu dilin en önemli özellikleridir.
3-> C++, veri tipine daha fazla önem verir. Bu nedenle veri tiplerine C dilindeki yapılan hatalar giderilmiş oldu.
4-> Standart C operatörleri kullanıcı doğrultusunda istediği gibi kullanılabilir. Tabi, C++ dilinde bazı kısaltmalar mevcuttur.

Özellikler kısmı daha fazla arttırılabilir. Ben uzatmayacağım ve hemen kullanım alanlarına geçiyorum.

-> Kullanım Alanları
-> C++ dili, C dilinin kullanıldığı her alanda kullanılabilir.
-> Sözcük işlemciler bu dil ile yazılabilir.
-> Haberleşme programları, veri tabanları, dosya ve dizi işlem düzenleyicileri, kullanıcı arayüzleri, elektronik çalışma tabloları bu dil ile ile yazılabilir.

Dilin kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Programcı hayal gücünü kullanarak her işi yapabilir.

-D Programlama Dili
   D dili, C, C++ ve daha pek çok yüksek seviyeli dilden esinlenmiş bir dildir. D dili, daha hızlı, daha kolay uygulama yazılmasını kolaylaştıran bir dildir.

-> Tarihi
   D dili, 2001 yılında Walter Bright tarafından tasarlanmış bir dildir. Dil ortaya çıktıktan sonra pek çok değişikliğe uğradı. 2006 yılında Andrei Alexandrescu'nun tasarımıyla dil daha iyiye ilerledi.
   D dili, geçen zaman içinde D1 ve D2 olarak ikiye ayrılmıştır. D1 dilinin desteği 31 Aralık 2012'de sona ermiş olup dil tamamen D2'ye yoğunlaşmıştır.
   Kısa bir süre sonra D2 tasarımı tamamlanmış olup, tüm derleyiciler tarafından sunulmaya çalışılmaktadır. D dili için ilk kitap, Andrei Alexandrescu tarafından 2010 yılında "The D Programming Language" çıkmıştır. D dilinin en son kararlı sürümü 26 Nisan 2015 yılında ortaya çıkmıştır.

-> Özellikleri
1-> C, C++ ve daha pek çok yüksek seviyeli dillerin özelliklerini bu dil için de sayabiliriz.
2-> D diline, Unicode desteği eklenmiştir. Bu sayede C ve C++'ta kullanamadığımız türkçe karakterlerini bu dilde kullanabilmekteyiz.
3-> D dili, SDL, GTK ve Qt ortamında kod yazabilme olanağı sağlamaktadır.
4-> D dili, sisteme yakın ve hızlı olarak çalışan bir dildir.
5-> D dili, içinde C kütüphanelerini kullanabilme olanağı sağlar.

-> Kullanım Alanları
-> D dili, C dilinin tüm kullanım alanlarını desteklemektedir.
-> D dili,  sunduğu performanstan ötürü oyun programlamada rahatlıkla kullanılabilir.

C dili, geniş kullanım alanları ve geliştirmeleri ile iyi bir dildir. Öğrenilmesi kolay bir dildir.
   C++ dili, C'nin tüm kullanım alanlarını da desteklemektedir. Nesneye yönelik bir programlama dilidir. Öğrenilmesi herkesçe kolay bir dil değildir. Dili öğrenebilmek için sabır ve asla vazgeçmeme isteği gerekmektedir.
   D dili, C ve C++ dillerinden ayrı olarak bambaşka bir dildir. Öğrenilmesi kolay ve hızlı bir dildir. Dilin, bazı eksiklikleri devam etmektedir. D dili, piyasada iş bulma olanağı hiç denecek kadar azdır. C ve C++ dilinin özelliklerinden çoğunu almaktadır.
   Yazıyı okuduğunuz için teşekür ediyorum. Konu, her türlü yoruma açıktır.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

blacksnow

Alıntı yapılan: nurullahisrganC dili, geniş kullanım alanları ve geliştirmeleri ile iyi bir dildir. Öğrenilmesi kolay bir dildir.
İkinci cümle yeni başlayanlar için heveslendirici olabilir fakat tam olarak gerçeği yansıtıyor mu bilemedim. :) En başta da belirtiğin gibi esnek bir dil olduğu için bazen zorlayabiliyor.Tabii kişiden kişiye değişebilir.Emeğin için teşekkürler.

Sh4oTT

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: blacksnowAlıntı yapılan: nurullahisrganC dili, geniş kullanım alanları ve geliştirmeleri ile iyi bir dildir. Öğrenilmesi kolay bir dildir.İkinci cümle yeni başlayanlar için heveslendirici olabilir fakat tam olarak gerçeği yansıtıyor mu bilemedim. En başta da belirtiğin gibi esnek bir dil olduğu için bazen zorlayabiliyor.Tabii kişiden kişiye değişebilir.Emeğin için teşekkürler.
C dili, C++ kadar gelişmemiştir. Ancak kullanım alanları geniş bir dildir.
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

blacksnow

Ben zaten kullanım alanları hakkında yorum yapmamıştım.Öğrenilmesi açısından kolaylığı veya zorluğu hakkında o yorumu yapmıştım.

Amenofis

Hayır c de c++ kadar gelişmiştir. Her problemin çözümünde OOP gerekmediği için c++ derleyicisine/kütüphanesine bağımlı olmadan fonksiyonel kodlama yapabilirsiniz c ile. Neredeyse her programlanabilir sistem c desteği verir. Bu yüzden en taşınabilir, en yaygın, en garanti dil c' dir.