SSH ile bağlanma

Başlatan natgho, 28 Temmuz 2015 - 16:18:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Merhaba arkadaşlar;

Ben evdeki bilgisayarıma SSH üzerinden JuiceSSH gibi programlarla telefonum üzerinden bağlanmak istiyorum.
Sitede çok araştırdım ancak genel SSH anlatımları ipconfig üzerinden anlatılmış, oradaki IP adresi modemin verdiği adres olduğundan aynı ağda olmayı gerektiriyor.

Acaba bilgisayarımda SSH'ı devamlı aktif kılıp istediğim şekilde nasıl bağlanabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2015 - 21:43:00

Bu konuda kimse bilgi sahibi değil mi acaba?
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

Sabır yahu :) Son zamanlarda çok söyler oldum bunu nedense ama cidden aynı gün içinde veya bir iki gün içinde konulara yetişemiyoruz.

İstediğin şeyin ipconfig ile alakası yok. Çok da basit esasında. Adım adım anlatayım, takıldığın yerleri sorarsın.

1. Sisteme openssh-server paketini kur. Kendisi yeniden başlar sistem açıldığında, bir şey yapmana gerek yok.
2. Şimdi, normalde aynı ağ içinde bu sisteme doğrudan istek yaparsan hemen bağlanırsın:
ssh kullanıcı@iç_ip_adresi (192.168.2.2 gibi)
Dışarıdan bağlanmak için, modem ayarlarından 22 portunu bu makinenin ip adresine yönlendirmen lazım. NAT yapılacak kısacası. Bunun için de sistemin kullandığı IP adresini dinamik değil de sabit yapacaksın. 192.168.2.2 yap, modem tarafından da 22 portunu bu ip adresine yönlendir.
3. Bu aşamadan sonra dışarıdan modemin aldığı ip adresine, yani dış ip adresine istek yaparsan bağlanabilirsin:
ssh kullanıcı@dış_ip_adresi (78.170.55.70 gibi)
4. Peki modem yeniden başladığında IP adresin değişirse?
a. Ya yeni IP adresini her seferinde kayıt edeceksin bir yere,
b. Ya da http://www.noip.com/ üzerinden ücretsiz üyelik alıp alan adı olarak kullanacaksın. falanca.no-ip.com gibi. Ücretsiz üyelik alırsan ayda bir (yanlış hatırlamıyorsam) sana eposta gelir ve güncelleme yapman gerekir.
Bunun üstesinden gelmek için de sisteme noip paketini kurarsın. Anlatımı kendi sitesinde var:
http://www.noip.com/support/knowledgebase/installing-the-linux-dynamic-update-client/

Not: Bu işlemi yaptığında aynı makineden, daha doğrusu aynı modemin arkasından dış ip adresine ssh yapamazsın aklında olsun. Dışarıdan denemen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

natgho

İlginize teşekkür ederim, kusura bakmayın sizi yoruyorum ancak sorumun cevabını net olarak alamadığım zaman konu açtığıma emin olabilirsiniz :)

Nat ile bağlama yöntemi olduğunu biliyorum, ben makinemin, bağlı olduğu modem veya bağlantıdan bağımsız olarak bu imkana sahip olup olmadığımı merak ediyordum, sanırım yok :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

@natgho, çözümünü bulamadığın her sorunun için yeni konu açabilirsin, benim serzenişm cevap beklenme süresi yönündeydi :)

Sorunu anlayamadım ne yazık ki. Tam olarak ne istiyorsun sen? Modem veya bağlantıdan bağımsız derken neyi kastediyorsun?

natgho

İnceliğin için teşekkür ederim, yeni bir şeyler keşfetme hevesi olunca birkaç saat bile uzun gelebiliyor, bu yollardan geçmişsinizdir mutlaka :)

Sorum basitce şu, bilgisayarımı ortamdan bağımsız olarak, herhangi bir yerde internete bağladığım an, SSH ile uzaktan bağlanabilirmiyim? Sanırım mutlaka sabit bir IP tanımlamak gerekiyormuş, araştırmaya devam edip böyle bir varsayımda bulundum?

heartsmagic

Bilgisayarım derken :) Bu söylediğin şey imkansıza yakın. Esasında olay biraz temel yani çok basit ağ meselesine dayanıyor. Sabit IP gerekiyor doğrudur ancak bu senin istediğin şeyi gerçekleştirmez ne yazık ki. Öyle bir dünya mevcut değil :)

Şimdi, internet dediğimiz dünya kocaman bir bulut. Bu bulutun içinde her makinenin bir adresi yani IP'si var bunu biliyoruz. Eh, ipv4 uzayındaki IP adresleri de sınırlı olduğu ve zamanında bol keseden dağıtıldığı için milletin etekleri tutuşmuş. Kısacası o kadar kalabalıklaşmış ki internete bağlanan sistem sayısı, IP adresi kalmamış. Ne olmuş sonra, NAT ile insanlar iç ağlarda sanal IP sınıfları ve adresleri üretmeye başlamışlar. Diyelim ki senin bir şirketin var, IP dağıtan büyük ağabeyler sana bir tane "gerçek" IP adresi veriyorlar, sen alıyorsun o IP adresini şirketinin dışarı ve içeri giriş noktası olarak belirliyorsun. Şirkette bin tane sistem var, işte onlara da sanal IP adresleri tanımlıyorsun. Sanal veya özel artık ne dersen. Evdeki modemin var ya, işte bu görevi ifa ediyor. İşletim sistemindeki ip adresine bakarsan 192.168.x.x, 10.0.0.x gibi şeyler görürsün hani, işte onlar özel ağdaki sanal IP adresleri (NAT). Ancak, dış dünyada bu adres 78.170.55.70'dir. Evinde istersen on tane bilgisayar kullan, hepsinin dış dünyadaki adresi bu olacaktır. İçeride ise 192.168.2.2, 192.168.2.3 diye gidecektir.

Sen diyelim ki böyle bir modem veya yönlendirici arkasındasın. İşte bu noktada benim diğer açıklamalarım geçerli olacaktır. Modem tarafından 22 portunu içerideki SSH suncusunu çalıştıran sisteme yönlendireceksin. Dış dünyadaki IP adresine istek yapınca da bu sisteme ulaşacaksın. Peki kiraladığımız sunucular nasıl iş görüyor? Firma sana bir adet "gerçek" IP adresi veriyor. NAT falan yok yani. Çeşmenin başındasın orada, ne yaparsan yaparsın.

Bilgisayarını böyle çeşme başında bir yere bağlayabilirsen her gittiğin mekanda tamamdır, öteki türlü öyle bir dünya yok yani :) Latife bir tarafa kafandaki düşündüğün şey mümkün değil.

natgho

Anladım, anlatımınız ve ilginiz için teşekkür ederim :)

jaschar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Temmuz 2015 - 12:04:07
Not: Bu işlemi yaptığında aynı makineden, daha doğrusu aynı modemin arkasından dış ip adresine ssh yapamazsın aklında olsun. Dışarıdan denemen lazım.

benim bu işlemi yaptigim modem arkasindaki bilgisayar x olsun,
kiraladigim bir server var diyelim y olsun.
birde evimde başka bir cihaz var diyelim z olsun.

x ten y ye artik ssh ile baglanamaz miyim? x ten z ye, z'den x'e de baglanamam degil mi?
projectdisco - state of art android distribution .

heartsmagic

@droidzade, kiraladığın sunucuya veya o sunucudan evdeki ağa bağlanmada herhangi bir sıkıntı olmaz. Zaten her iki sistem farklı ağda yer almaktalar. Sorun iç ağdaki bir makineden yine iç ağdaki başka bir makineye, dış IP adresi ile bağlanmaya çalışmakta. Kısacası,
X<->iç ağ IP adresi<->Z olayında sıkıntı yaşanmaz.
X<->dış IP adresi<->Z olayında sıkıntı yaşanır zira zaten bir kere NAT yapılmakta iç ağa gelirken. Ha, bunu aşan modemler var mı var, ancak bizlerin evlerimizde kullandığımız modemlerde bu desteğin olduğunu sanmıyorum. Bu nedenle "yapamazsın" dedim bir üstteki iletimde @natgho'ya.

@natgho, eğer konu senin için çözüldüyse etiketleyebilirsin. @droidzade'nin başka soruları varsa cevaplamaya çalışır sonrasında da konuyu kapatırız.