[Çözüldü] HDD'ten Veri Kurtarma

Başlatan Floki, 26 Temmuz 2015 - 15:55:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Floki

Konuyu doğru yerde mi açtım emin değilim. Kusuruma bakmayın. 
Windows ortamıda bir imajı USB'ye yazdırmak için Win32Diskİmager programı ile yazdırma işlemine başladım fakat 1-2 saniye sonra farkettim ki HDD üzerine yazıyor. Hemen kapattım.
3 sn de ne yaptı etti HDD'i açılmaz hale getirdi. HDD'i bağlıyorum fakat diskler kısmında görünmüyor. Gparted ile olan görüntüsü ekte. Bu diskten nasıl veri kurtarırım. Lütfen yardım edin. Bu veriler çok önemli benim için.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

grayloop

@Floki
Geçmiş olsun, üzerinde oynamadan photorec, testdisk ile deneyebilirsiniz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=PhotoRec_ile_veri_kurtarma

http://www.emreaytac.com/testdisk-photorec-ile-linuxte-silinen-dosyalari-geri-getirme/

http://igulkan.blogspot.com.tr/2011/10/gnulinux-ubuntu-ve-eos-altnta-scalpel.html

Yalnız bunlarda dosya ismi kurtarılamıyor.

+ GParted'da veri kurtarma girişimini de deneyebilirsiniz.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

Floki

Büyük kısmının silinmediğini düşünüyorum. Dosya sistemi görünmediği için kurtaramıyorum. Test disk ve photorec silinmemiş dosyalarıda görür mü?
Şu anda TestDisk ile taratıyorum. Gparted ile nasıl yapılıyor kurtarma işlemi ? Gparted ile disk NTFS olarak belirlesem ve format atmasam acaba düzelme ihtimali var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2015 - 17:57:31

grayloop

Gparted'da diskin üzerine tıklayın, üstteki sekmelerden aygıt kısmında veri kurtarma var.

Windows kısmından kurtarmak isterseniz de "Partition Find and Mount" programını deneyin. 1 Tb'a yakın verimi bu programla kurtarmuştım.
                                 H. Yavuz

Floki

Windows tarafından Minitool Partition Wizard ile deniyorum. Kanser olacağım galiba. O kadar yavaş ki... Sonucu bildiririm. Olmazsa Gparted ile deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2015 - 21:57:19

Hocam bu arada paylaştığım fotoğraf için ne diyorsunuz? Tam anlamadığım için soruyorum. TestDisk ile tarattıktan sonra verilerimin olduğu kısmın başında Fat32 olarak belirtti. (2. sıradaki kısım.Normalde NTFS'di). Sadece "Write" komutu var. Write dersem ne olacak ?

grayloop

Alıntı yapılan: Floki - 26 Temmuz 2015 - 21:54:57
Windows tarafından Minitool Partition Wizard ile deniyorum. Kanser olacağım galiba. O kadar yavaş ki... Sonucu bildiririm. Olmazsa Gparted ile deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2015 - 21:57:19

Hocam bu arada paylaştığım fotoğraf için ne diyorsunuz? Tam anlamadığım için soruyorum. TestDisk ile tarattıktan sonra verilerimin olduğu kısmın başında Fat32 olarak belirtti. (2. sıradaki kısım.Normalde NTFS'di). Sadece "Write" komutu var. Write dersem ne olacak ?

O seçeneklerden "Deeper Search" da deneyin.
                                 H. Yavuz

Floki

Zaten ilk başta deeper search yaptırdım ama bittikten sonra iste dediğim gibi sadece write seçeneği çıkıyor. Write dersem ne olacak?

heartsmagic

Veri kurtarmaya yönelmeden önce bölüm tablosunu yeniden oluşturmayı bir deneyebilirsin belki. Zira, henüz veri yazmadıysa bir ihtimal o şekilde kurtarılabilir bölüm. Yine de düşük bir ihtimal olduğunu söylemek isterim. Diğer türlü, veri kurtarma çalışması yapılacaksa Testdisk anlatımları olacaktı forumda.

Geçmiş olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Floki

Hocam verilerin o kadar çabuk silinmediğine eminim. Ama dosya sistemi gittiği için unallocated kaldı. Yeniden nasıl oluşturabilirim ? @heartsmagic

grayloop

@Floki
"Partition kurtarma" ya da "partition recover" yazdığında pek çok bağlantı var. http://programlar.enpedi.com/2013/12/partedmagic-ve-testdisk-ile-kayp.html gibi bağlantılar göreceksiniz. Hiren's Boot CD de işinizi görebilir.
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Alıntı yapılan: FlokiHocam verilerin o kadar çabuk silinmediğine eminim. Ama dosya sistemi gittiği için unallocated kaldı. Yeniden nasıl oluşturabilirim ? @heartsmagic
Ne yazık ki ben de tam olarak bilmiyorum ancak bakabildiğim kadarıyla diskleri analiz ettikten sonra (analyse) hızlı arama yapacaksın (quick search) ardından kayıp bölümleri bulması gerekiyor Testdisk'in. O noktaya kadar bir gel, sonrasını yine konuşuruz.

http://www.geekyprojects.com/storage/how-to-repair-a-damaged-partition-table-or-mbr/

O noktaya geldikten sonra bölümler üzerinde P dersen dosyaları sıralaması gerekiyor. Bu oluyorsa bölümü geri getirmek için w demen gerekiyor.

Floki

Hocam yaklaşık 6-7 kere analiz işlemini yaptım.(Tamamen tecrübesizlikten.)
Disk biçimim GPT olmasına rağmen GPT'yi seçmeyip İnteli seçtim. Bana birkaç bölüm çıkardı.
GPT olarak seçtiğimde ise 30-40 adet bölüm çıkardı. Çıkardığı bölümlerin yanına "P" işareti konulunca yeşil oluyorsa sıkıntı yok demektir ama kırmızı renge dönüşüyrsa o işlemi gerçekleştiremiyoruz.
Ben ortalama 40 tane bölümün 34 tanesini yeşil olarak belirleyebildim. Yani başına P koyabildim. Sonrasında Write komutunu verdim ama bana 34 tane disk bölümü oluşturdu. Hepsinin içi boş yada EFİ bölümü olan diskler. Masaüstüm disk kaynıyordu. Hepsini inceledim. Hemen hemen hepsi aynı ama içerikte Efi bölümü dışında birşey yoktu.(Bölüm sayıları tamamen hayalidir :D ). HDD içerisinde çok sayıda Linux dağıtımının iso dosyası vardı. Sanırım onları bu şekilde bölümlere ayırdı diye düşündüm. Bu işlemin bana faydası olmadığını anladım ve Gparted üzeriden tüm bölümleri sildim ve diski tek bir parçada birleştirdim. Dosya biçimini daha önce NTFS olarak biçimli olduğu için NTFS yaptım. Ama biçimlendirmedim. NTFS olduktan sonra içerisine baktım birşey yok.
Bu aşamadan sonra Dosya sistemi kurtarma olayının bittiğine kanaat getirdim.
İndirdiğim testdisk dosyası içerisinde bir araç daha vardı.
fidentify_static = hiçbir işe yaramadı
testdisk_static = Yukarıda anlattığım kısım.
photorec_static = Şimdi anlatacağım kısım
Photorec kısmı silinen verileri kurtarmak için olan kısım. Komut sisteminden çalıştırdım. Yönergeleri izledim. Elimde birtane daha HDD vardı ve onu EXT4 olarak biçimlendirdim. Kurtarılan dosyaların sığması için buna ihtiyacım vardı. Komut satırında kurtarılanların koyulacağı yer olarak bu HDD'i seçtim. İşlem yaklaşık 6 saat sürdü. Birçok txt , mp3 vs dosyayı kurtardı. Kedince belirlediği sayılarda dosyayı bir klasör olarak kaydediyor.
İşlem tamamlandı.  Dosyalara bir baktım ki... (Resim altta) Ne dosya ismi ne birşey. Bu dosyaları benim düzenlemem abartısız 1 ayımı alacakır.

SONUÇ: Bunları kullanıcılara örnek olsun diye yazdım.
1- Büyük miktardaki dosya kayıplarından birşey beklemeyin sonra aradığınızı bulamıyorsunuz. Sadece küçük bir USB içerisinden silinen birşeyleri aratın.
2- Dosya sistemi onarma kısmı hem karmaşık hemde sonuç alamadım. Boşuna denemeyin derim.
3- Windows ortamındaki programlarla da denedim. Kanser oldum. Çok yavaşlar. (Minitool Partition Wizard )
4- Gparted ile denedim. Her denememde Gparted karardı ve çöktü.

heartsmagic

Testdisk'in en büyük eksiği dosya isimlerini de geri getiremiyor oluşu. Bu konuda bir iki uygulama var kafamda denemeyi düşündüğüm, yıl geçti aradan hâlâ ilk elden deneyemedim. Biri R-Linux diğeri de Scalpel.
Konuyu da etiketlesek mi etiketlemesek mi bilemiyorum.

pwl

Alıntı yapılan: grayloopGparted'da diskin üzerine tıklayın, üstteki sekmelerden aygıt kısmında veri kurtarma var.

Windows kısmından kurtarmak isterseniz de "Partition Find and Mount" programını deneyin. 1 Tb'a yakın verimi bu programla kurtarmuştım.
merhaba grayloop hocam,

1TB'a yakın diskinizi kurtarmanıza sevindim. Bunu hangi senaryoda denemiştiniz ? Ben şurada bir başlık açtım.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51161.new#new

Senaryo ise ntfs olan disk üzerine yanlışlıkla ubuntu kurdum. Şimdi kurtarmayı deniyorum.