Nvidia Düzgün Çalışıyor Mu?

Başlatan zuL4, 26 Temmuz 2015 - 00:30:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zuL4

Ubuntuyu yükledikten sonra bir iki programy yükledim(opera, skype) sonrasında da direkt hiç bakamadan nvidia ile ilgili her şeyi silip, bumblebee'yi kurdum.
Sürekli aynı ekran kartı olayında sorun yaşadığım için bunu direkt yaptım. Fakat sistem bir iki kez hata tespit etti, ubuntuyu kullanırken(malesef ekran görüntüsü almadım ama alacağım).
Açılışta herhangi bir hız problemi yok ama siyah ekranda bir iki hata mesajı veriyor sonra sistem açılıyor. Nvidia'da sorun olabilir mi diye konuyu buraya açmayı düşündüm.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 630M] (rev ff)

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent,

xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Unutmadan glxgears diyerek çalıştırdığımda 60 fps optirun komutunu kullanına 13.000'lere çıkıyor.

heartsmagic

optirun glxgears
komutunun çıktısını görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zuL4

5981 frames in 5.0 seconds = 1196.171 FPS
6028 frames in 5.0 seconds = 1205.553 FPS
5879 frames in 5.0 seconds = 1175.681 FPS
6064 frames in 5.0 seconds = 1212.753 FPS
6103 frames in 5.0 seconds = 1220.534 FPS
5909 frames in 5.0 seconds = 1181.796 FPS
[VGL] ERROR: in readback--
[VGL]    247: Window has been deleted by window manager

heartsmagic

Normal görünüyor, hata vermemiş. Doğru kurulmuş gibi Bumblebee ve Nvidia sürücüleri.

zuL4

İnternetten video izlerken, gezinirken veya masaüstünde birşeyler yaparken herhangi bir donukluk, kasılma vb şeyler yaşamıyorum ama girişte aldığım sorun devam ediyor. Onun için yeni konu mu açmam gerekiyor acaba?
Şöyle hatalar alıyorum: ata1.00 failed to enable AA  bu hatanın aynısını tekrar ekrana yazdıktan sonra bir iki bir şey daha yazıyor sonra sistem açılıyor.

Suraka

Bende de Açılışta bu durum var sanırım siyah ekranda böyle yazılar çıkıyor sonra Açılıyor sistem.

zuL4

Alıntı yapılan: Suraka - 27 Temmuz 2015 - 02:36:38
Bende de Açılışta bu durum var sanırım siyah ekranda böyle yazılar çıkıyor sonra Açılıyor sistem.

Bunun bir sorun olduğu aşikar :) Ben hala ekran kartı olaylarından şüpleniyorum forumda da arattım ama çözemedim sorunu.
İnşallah donanım tabanlı bir sorun değildir.

Suraka

Alıntı yapılan: zuL4 - 27 Temmuz 2015 - 02:43:05

Bunun bir sorun olduğu aşikar :) Ben hala ekran kartı olaylarından şüpleniyorum forumda da arattım ama çözemedim sorunu.

Herkes de olmadığına göre sorun o zaman ama şu ana kadar sıkıntı çıkartmadı yani.
konuyu takip ediyorum bende olursa çözüm Yaparım inşallah  :)

zuL4

Alıntı yapılan: Suraka - 27 Temmuz 2015 - 02:47:43

Alıntı yapılan: zuL4 - 27 Temmuz 2015 - 02:43:05

Herkes de olmadığına göre sorun o zaman ama şu ana kadar sıkıntı çıkartmadı yani.
konuyu takip ediyorum bende olursa çözüm Yaparım inşallah  :)

Yabancı forumlara baya baktım birisi Ubuntu CD'sini takıp HDD'yi kontrol et demiş hani yüklemeden önce uyumlu mu diye, kimileri sata da sorun var diyor. Fedora'nın forumunda da birisi çözmüş sorunu ama nasıl yaptığını anlayamadım. Kaldı ki bu sorunla karşılaşanlar hep aynı çıktıları koymuşlar smartctl ile ilgiliydi sanırım ben bu kodları bile çalıştıramadım :) Buradan da cevap çıkmayınca sürümü 14.10'a güncelliyorum bakalım olmazsa yeni konu açacağım.

heartsmagic

Keşke hiç yükseltme işine girmeseydin diğer başlıkta da söylediğim gibi. Bu bahsedilen hata aslında hata bile olmayabilir, donanımsal sorun olmayabilir yani. Çekirdekteki bir böcektir belki? Önce sana çekirdeği yükselttirmeyi denerdik.