Monitöre bazen masaüstü bazende kocaman bir soru işareti geliyor..

Başlatan elrilas, 17 Kasım 2008 - 01:50:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

elrilas

Öncelikle herkese merhaba. Umarım bu güzel sitede sorunuma çözüm bulabilirim. Şimdi sorunumu anlatayım: Bilgisayarıma ubuntu 8.10 yükledim grafik kartını( ati X1300 ) otamatik olarak tanımasada 3d özelliklerinden yararlanabiliyorum, yani bir şekilde fglrx olmadan opengle erişiyor gibi. bunda hiç bir problem yok * her şey gayet düzgün çalışıyor, ta ki ati driverini kurana kadar, o zaman çok garip bir şekilde masaüstü ya açılıyor * ya da açılmıyor, yani tamamiyle raslantısal (* ya da xorg.conf da monitorun desteklenmediği bi ayara denk geliyor ) olarak gelişiyor olay. 10 denememin 6 sında açılmıyor. crl+alt+backspace yaparak 5-6 defada anca açabiliyorum.(bu arada ekran açılmadığı zaman ekranda dolaşan kocaman bir soru işareti beliriyor.Bu sorunu nasıl çözebilirim catalyst kullanmak istiyorum çünkü.. daha hızlı gibi.. 
Bu arada monitorüm crt  samsung 793 df.. ben sorunun monitorle ilgili oldugunu düşünüyorum.. sanki istenmeyen bi refresh rate geliyo yada çözünürlüğe gerçi hiç oynamıyorum onlarla..

elrilas

Arkadaşlar lütfen çözümü bilen varsa yazsın, vallahi soğumak istemiyorum Linux'a, bunun gibi saçma bi sebepten. Yardımlarınızı bekliyorum.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: elrilas - 17 Kasım 2008 - 11:45:54
ya arkadaşlar lütfen çözümü bilen varsa yazsın wallahi soğumak istemiyorum linuxa bunun gibi saçma bi sebepten yardımlarınızı bekliyorum

Sadece biraz sabır. Sorununuz hakkında fikri olmayan arkadaşlar elbette cevap ver(e)meyecektir. Benim de bir fikrim yok maalesef lakin sizi küstürmemek ve küçük bir açıklama yapmak için geldim. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür. Bir de sizden ricam, İmlâ Kuralları'na dikkat etmeniz. Eğer dikkat etmezseniz forumun seviyesi düşmekle birlikte sorununuzu anlamakta zorlanan arkadaşların yardımları da o nisbette gecikir. Hadi bakalım, kolay gelsin.

elrilas

matafleur

Merhaba.Konsola düşüp startx ile login olmayı deneyebilirmisin?Ta ki sorunlu girişi yakalayana kadar.Muhtemelen bir hata mesajı fırlatacaktır.Hata çıktısını buraya aktarabilirsen bir çözüm bulmaya çalışalım.

Bir de xorg.conf dosyanın bir kopyasını buraya aktarabilirsen belki oradan da birşeyler çıkarabiliriz.

(:

elrilas

Dediğin gibide denemiştim. Aynı şeyler olmakta, bazen ekran açılıyor, bazende soru işareti olan şekle bürünüyor. ctrl+alt+backspace le konsola düşebiliyorum ve hata mesajı da vermiyor, çok ilginç dimi. Ben sorunun monitörle ilgili olduğunu düşünüyorum ve birazda yeni sürüm kernellerle ilgili gibi.

erginemr

Ekran kartınızı hangi yolla kuruyorsunuz? hardware Drivers'tan enkinleştiriyorsanız, bir de Envy ile kurmayı dener misiniz? (Envy ile genelde daha yeni bir sürücü versiyonu kurulduğu için, ekran kartınızı tanıma olasılığı daha yüksek.)

elrilas

Ekran kartımı tanıtmada sorun yok. Her yolla denedim ve hepsinde de tanıttım. Ancak bu problem sadece open source ati driverde olmuyor. Geri kalan bütün catalyst driverlarında oluyor. Ha bu arada 7.10 dan önceki sürümlerde böyle bir problem yoktu.

erginemr

O zaman, sorun yeni ATI ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda, bizim önerebileceğimiz pek bir şey yok.

elrilas

Açıkçası bilemiyorum tabi ama, ben crt monitorle ilgili olduğunu düşünüyorum ya da kernelle ilgili. Ati driver problemi olsa, bir şekilde ati çalışanları bu sorunu ortadan kaldırılardı, gelen bug açıklmalarına karşılık. Hem birde baya bi araştırdım bu sorunu yaşayan başka kimseyi görmedim.Açıkçası bende birşey diyemiyorum, sanırım problemi çözemiyeceğiz.

erginemr

Ama monitörle ilgili olsa, açık kaynak kodlu sürücüde de istediğiniz çözünürlükte açılmazdı. Bahsettiğiniz monitörün çok benzerini (yine Samsung) ben de kullanıyorum. 17" bir Samsung CRT monitör için ideal çözünürlük 1024 x 768 pikseldir.

Şunu bir deneyin:
1. ATI ekran kartının 3D sürücüsünü kurun.
2. Ctrl+Alt+F1 ile sanal terminale geçin.
3. "sudo /etc/init.d/gdm stop" komutu ile X sunucusunu durdurun.
4. "sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.yedek" ile mevcut X ayar dosyasını yedekleyin.
5. "sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg" komutu ile X sunucusunu yeniden yapılandırın.
6. "sudo /etc/init.d/gdm start" komutu ile X sunucusunu yeniden başlatmayı deneyin.

İşe yaramazsa, yine konsola düşüp, yukarıdaki şekilde X sunucusunu durdurun ve eski yedeğinizi geri yükleyin:
"sudo cp /etc/X11/xorg.conf.yedek /etc/X11/xorg.conf"

Bu aşamadan sonra, sıra X ayar dosyası içine çözünürlüğü elle girmeye geldi. Bu bilgi ışığında, şu mesajları inceleyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3908.msg43162.html#msg43162
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1999.msg20732.html#msg20732
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3026.msg44101.html#msg44101

Tek yapmanız gereken; konsolda "sudo nano /etc/X11/xorg.conf" ile X ayar dosyasını düzenlemek üzere açmak ve yukarıdaki örneklerdeki gibi, Section "Screen" bölümü altına;
Alıntı YapSection "Screen"
   ...
   ...
   DefaultDepth    24
   SubSection        "Display"
      Depth    24
      Modes   "1024x768"  "800x600" "640x480"
   EndSubSection

EndSection
satırlarını eklemek. Nano'da dosyayı kaydetmek için Ctrl+O ve Ctrl+X komutlarını kullanın.

Ardından X sunucusunu, ya da bilgisayarı yeniden başlatın. Umarım bu şekilde çözülür.

elrilas

Tamam akşam deniyeceğim. Sonuçları yazarım akşama. Teşekkürler.

elrilas

Bir kaç gün gecikmeyle yazıyorum kusura bakmayın. Malesef hiç bir şekilde çözüme ulaşamadım denedim hepsini. Sanırım bu şekilde kullnmaya devam edicem. Herkese çok teşekkür ederim.

elrilas

elrilas

http://biosagentplus.com/results.php?ref=48lckrl&referral=488   arkadaşlar şu adrese tıklarmısınız biostan şüpheleniyorum. Update yapmam lazım sanki. Çünkü bazende disklerle ilgili hatalar verip, sistem açılırken udev satırında takılıyor. Buda arada bir olunca heralde biosla ilgili bir problemdir diye düşündüm. Ama sizlerinde fikirlerini almak istedim.

heartsmagic

Bu adresten neyi anlamamız lazım? Ya da neye bakacağız?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

elrilas

Bakıcağınız şey bios ve Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici kısımları, yazılımları çok eski (programın yaptığı teste göre tabi) güncel sürümlerini yüklemem gerektiğini söylüyor. Benim başıma gelen hatalarda bunlarlamı ilgili diye soruyorum. Umarım bilen birisi çıkar.

heartsmagic

Şahsi fikrim ilk mesajında anlattığın problemlerle BIOS'un alakasının olmadığı. Ancak dediğim gibi bu benim şahsi fikrim. ATI sürücüsü kurmadan(fglrx) normal ati sürücüsü ile de aynı problem yaşanıyor mu?

elrilas

heartsmagic

Bu durumda tavsiyem yeni sürüm fglrx çıkana kadar ati ile yola devam etmek.