[Nasıl] Kullanılmayan eski çekirdekleri temizleme.

Başlatan heartsmagic, 16 Temmuz 2015 - 02:17:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dexter

bu arada bleachbit ile genel bir temizlik yaptım. tüm eski çekirdeleri temizlemiş ve linux-libc-dev:amd64 'yi bırakmış aşağıdaki gibi:
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d'
Alıntı Yaplinux-libc-dev:amd64

heartsmagic

Bleachbit ayrı bir şey kullanıyor o zaman, şu an bu komut verdiğin paket ismini basıyor öyle mi? Anlamadığım mesele, aynı paket bende de kurulu ancak bende listelemiyor kendisini. Bir şeyi kaçırıyoruz ancak ne olduğunu anlayamadım henüz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dexter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ekim 2015 - 23:33:47
Bleachbit ayrı bir şey kullanıyor o zaman, şu an bu komut verdiğin paket ismini basıyor öyle mi? Anlamadığım mesele, aynı paket bende de kurulu ancak bende listelemiyor kendisini. Bir şeyi kaçırıyoruz ancak ne olduğunu anlayamadım henüz.

@tthacktt bu komutu verdiğinde
Alıntı Yaptthacktt@tthacktt:~$ dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d'
linux-libc-dev:i386

libc-dev:i386'yı basmıştı ekrana.muhtemelen onun sistemi 32bit olduğu için bunu bastı. ben sistemim 64bit olduğu için linux-libc-dev:amd64 bastı. bizim sistemlerde bir tuhaflık olabilir :)

heartsmagic

Tuhaflık aradaki paket farklılığı değil, söylediğin gibi onun meselesi 32bit olması, başka bir paket kurulu olması vs. Benim sorduğum sendeki paket bende de kurulu ancak bende listelemiyor ilgili komut. Haliyle örneğin ben temizlik yapmaya kalksam bu komut sorun vermeden iş görüyor. Fakat sende ilgili paketi de kaldıracağı için sıkıntı oluşturuyor. Bende neden basmıyor da sende basıyor? Anlayamadım kısım burası.

dexter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ekim 2015 - 23:57:03
Tuhaflık aradaki paket farklılığı değil, söylediğin gibi onun meselesi 32bit olması, başka bir paket kurulu olması vs. Benim sorduğum sendeki paket bende de kurulu ancak bende listelemiyor ilgili komut. Haliyle örneğin ben temizlik yapmaya kalksam bu komut sorun vermeden iş görüyor. Fakat sende ilgili paketi de kaldıracağı için sıkıntı oluşturuyor. Bende neden basmıyor da sende basıyor? Anlayamadım kısım burası.
Anladım. Cidden tuhaf bir durum ama.

heartsmagic

Şimdi de basıyor iyi mi :) Aradaki tek fark sistemin güncelleme almış olması, henüz yeniden başlatmadım. Bir gariplik var bu işte ama anlayamadım. Neyse, en azından aynı sıkıntı bende de oluştu. Eğer deneme yaparsak bir şekilde duruma göre çözüm bulmaya çalışırız ileride. Gerçi Bleachbit düzgün şekilde temizlemiş, ondan da yararlanılabilir. Kaynağa falan bakılabilir nasıl yapıyor diye.

dexter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ekim 2015 - 03:31:41
Şimdi de basıyor iyi mi :) Aradaki tek fark sistemin güncelleme almış olması, henüz yeniden başlatmadım. Bir gariplik var bu işte ama anlayamadım. Neyse, en azından aynı sıkıntı bende de oluştu. Eğer deneme yaparsak bir şekilde duruma göre çözüm bulmaya çalışırız ileride. Gerçi Bleachbit düzgün şekilde temizlemiş, ondan da yararlanılabilir. Kaynağa falan bakılabilir nasıl yapıyor diye.

çekirdeklerin tutulduğu belli bir konum varmı acaba. eğer öyle birşey varsa güncel çekirdek hariç hepsini o konumdan temizliyor olabilir. yada isim üzrinden sistemde arama yapıp son sürüm olanları hariç tutarark siliyor olabilirmi ?

heartsmagic

Çekirdeklerin tutulduğu yer var tabi: /boot dizini. Fakat oradan doğrudan silinmemeli çekirdekler, sağlıklı olmaz. Bir şekilde sistemdeki paketlerin silinmesi lazım. Oradan şu şekilde alabiliriz aslında çekirdek paketlerini:
ls -l /boot | grep vmlinuz | grep -v $(uname -r) | awk '{print $9}' | sed 's/vmlinuz/linux-image/'
Fakat geriye linux-headers ve linux-image-extra paketleri kalıyor. Gerçi çekirdek temizliğinden sonra muhtemelen autoremove bunları temizleyecektir. Denemek lazım bir ara. Bir ikinci şey de sed'e takla attırıp, aynı çıktıyı tek komutla linux-headers, linux-image-extra şeklinde çoğaltmak. Şu an nasıl yapıldığını bilmiyorum, bakınmak lazım.

Ayrıca aklıma geldi şimdi, bizim bu başlıktaki komutu güvenceye alabiliriz. grep ile istisna ekleyelim hemen. Eğer sıkıntı yapan tek paket linux-libc ise uğraşmamız gerekmez bile. Şu an ekledim ilk iletiye, en azından bildiğimiz paketleri kaldırmaktan korunmuş olalım.

Hatta awk'ı gereksiz yere kullanmışım. Linux'taki galat-ı meşhurlar arasına eklemiş oldum böylece komutu :D
Şu şekilde daha zahmetsiz olur:
ls /boot | grep vmlinuz | grep -v $(uname -r)  | sed 's/vmlinuz/linux-image/'

dexter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ekim 2015 - 20:40:20
Çekirdeklerin tutulduğu yer var tabi: /boot dizini. Fakat oradan doğrudan silinmemeli çekirdekler, sağlıklı olmaz. Bir şekilde sistemdeki paketlerin silinmesi lazım. Oradan şu şekilde alabiliriz aslında çekirdek paketlerini:
ls -l /boot | grep vmlinuz | grep -v $(uname -r) | awk '{print $9}' | sed 's/vmlinuz/linux-image/'
Fakat geriye linux-headers ve linux-image-extra paketleri kalıyor. Gerçi çekirdek temizliğinden sonra muhtemelen autoremove bunları temizleyecektir. Denemek lazım bir ara. Bir ikinci şey de sed'e takla attırıp, aynı çıktıyı tek komutla linux-headers, linux-image-extra şeklinde çoğaltmak. Şu an nasıl yapıldığını bilmiyorum, bakınmak lazım.

Ayrıca aklıma geldi şimdi, bizim bu başlıktaki komutu güvenceye alabiliriz. grep ile istisna ekleyelim hemen. Eğer sıkıntı yapan tek paket linux-libc ise uğraşmamız gerekmez bile. Şu an ekledim ilk iletiye, en azından bildiğimiz paketleri kaldırmaktan korunmuş olalım.

Hatta awk'ı gereksiz yere kullanmışım. Linux'taki galat-ı meşhurlar arasına eklemiş oldum böylece komutu :D
Şu şekilde daha zahmetsiz olur:

bu komut çedirdek paketlerinimi listeliyor?

heartsmagic

Son görünen hali o ama esasında doğrudan paketleri listeleme komutu değil bu. Senin sorun üzerine cevap verdim ve nasıl olabileceğini izah ettim sadece. Çekirdekler sisteme "paketler" ile kuruluyor malum, depolarımızdan hani. Bu kurulumun neticesinde işte bu /boot dizini içinde görünen gerçek çekirdekler alınıyor. Tabi birçok başka şey de kuruluyor sisteme. Fakat gerçek çekirdekler bu dizinde yer alıyorlar. İsimleri de vmlinuz-falanca-sürüm şeklinde oluyor. Söylediğim gibi çekirdekler elle silinmezler buradan, zira çekirdek paketleri ile sadece bunlar gelmiyor. Silinecekse sistemden paketlerin silinmesi lazım ki güzel temizlik olsun.

ls /boot | grep vmlinuz

komutu çekirdekleri listeliyor, belirttiğim isimle yani.

Sonra ikinci grep ile o an kullanılan çekirdek sürümü bu listeden çıkartılıyor.

ls /boot | grep vmlinuz | grep -v $(uname -r)

Belirttiğim gibi çekirdek isimleri vmlinuz ancak paket isimleri linux-image şeklinde. Bu değişikliği gerçekleştirmek için de son komut olarak sed devreye giriyor.

Böylece linux-image paketlerini elde etmiş oluyoruz fakat geriye linux-headers, linux-image-extra gibi paketler kalıyor. Söyleme çalıştığım gibi autoremove büyük ihtimalle onları temizler zira esas paketler kaldırılacak. Ancak uğraşmaya değer mi değmez mi bilemiyorum, şu an linux-libc meselesi hallolmuş gibi çünkü.

dexter

anladım verdiğin bilgiler için çok teşekkürler :)

oasln

Bu basligi yeni gorebildim, benim deb-kclean aliasim soyle:

sudo aptitude remove -P "?and(~i~nlinux-(ima|hea) ?not(~n`uname -r`))"
--

heartsmagic

linux-image-generic ve linux-headers-generic paketlerini de tetikliyor kendisi, onu da çözersen aptitude kullanıcıları için ayrı bir öneri olabilir :)

ayc2000

Evet yazdıklarınız tekrar inceleyip boot u temizlemeyi deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Şubat 2016 - 16:30:44

yazıları okudum, konu benim için karışık hale gelmiş. Boot sektörünü en kolay nasıl temizlerim yardımcı olabilir misiniz ?

ilksumat

Merhaba,
Kullanılmayan eski çekirdekleri ben de buradaki komutlara bakarak temizledim, bilgisayar 9.900 MB (küsur) yer kazandı dedi ama sonra hata raporu verdi hatayı rapor etsin mi dedi, etsin dedim. Şimdi bir sorun olmaz umarım. Bir de benim firefox çalışmıyor onu nereye sormalıyım?

Teşekkürler şimdiden, sorularım çok oluyor ama.

heartsmagic

9GB çok fazla eski çekirdekler için. Ne kadardır temizlik yapılmıyordu?
Firefox sorusu için zaten yeni başlık açmışsın.

ilksumat

Bu tarz temizlik hiç yapmamıştım, ancak burada görünce yaptım. Gerçekten eğitim şart! durumundayım yani..

Diğer tarafa yazdığım update manager meselesi de bununla bağlantılı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Mart 2016 - 13:19:05

Bleachbit ile temizlik yaptım arada, aynı şey-mi bilmiyorum (yukardaki ilk yanıtı görünce aklıma geldi)

heartsmagic

Hani mesele tam anlayamadım ama temizlik nedeniyle sorun olmaması lazım. Söylediğim gibi, yeni kurulu sistemde fazla çekirdek çıkmaz. Eski sistemlerde de 9GB çıkması için çok ama çok fazla çekirdek birikmiş olması gerekiyor.

mendirec

Eski çekirdekleri temizlemek için başka bir seçeneğimiz ise "byobu" paketi ile beraber gelen şu komuttur.
sudo purge-old-kernels

"bybou" paketini yüklemek için ise aşağıdaki komutlar kullanılmalıdır.
sudo apt install byobu
veya
sudo apt-get install byobu

Söz konusu "byobu" paketi depolarda mevcut değil ise ilgili PPA eklenip, depolar güncellenmelidir.
sudo add-apt-repository ppa:byobu/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install byobu

elviskilli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2015 - 02:17:51
Bazen mecburiyetten gerekir bu. Örneğin kurulumda /boot bölümü ayrı bir disk bölümü olarak ayarlanır. Eski çekirdekler temizlenmezse bu bölüm bir süre sonra dolar.

İşte tamda bu sebepten dolayı 3 yıldır kullandığım ve 20 Gb ayırdığım (Windowstaki tabiri ile "C" diski) alan 800 Mb kalmış. farkında değildim. Kısa aralıklarla güncelleme yaparım. Yaptığım en son güncellemede yeterli yeriniz yok deyince, inanamadım ve şaşaırdım. Kontrol ettiğimde 800Mb kalmış. Büyük tesadüf ,tam bir yıl önce @heartsmagic arkadaşın açtığı bu konuya denk geldim. Bana çok faydası dokundu. Tam 8,5 Gb yer açıldı yaptığım temizlik sayesinde. İnanamadım. Eski kerneller bu kadar tutarmı diye soruyorum kendime. Demekki tutarmış. @heartsmagic arkadaşa çok teşekkür ederim. Sayesinde üç yıl daha sorunsuz kullanırım dizüstümü.

ayc2000

Benim çekirdek bu çıktı temizlemem gerekiyor mu acaba ?
cc@cc-desktop:~$ uname -r
4.4.0-45-generic
cc@cc-desktop:~$ dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | grep -v "linux-libc"
linux-headers-4.2.0-27
linux-headers-4.2.0-27-generic
linux-headers-4.2.0-42
linux-headers-4.2.0-42-generic
linux-headers-4.4.0-36
linux-headers-4.4.0-36-generic
linux-headers-4.4.0-38
linux-headers-4.4.0-38-generic
linux-headers-4.4.0-42
linux-headers-4.4.0-42-generic
linux-image-4.2.0-27-generic
linux-image-4.2.0-42-generic
linux-image-4.4.0-36-generic
linux-image-4.4.0-38-generic
linux-image-4.4.0-42-generic
linux-image-extra-4.2.0-27-generic
linux-image-extra-4.2.0-42-generic
linux-image-extra-4.4.0-36-generic
linux-image-extra-4.4.0-38-generic
linux-image-extra-4.4.0-42-generic
cc@cc-desktop:~$ ^C
cc@cc-desktop:~$

plazma

sudo apt-get update -y && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get autoremove ilede gereksiz paketleri vs kaldırırsınız.

nahita

Merhabalar konuyu hortlatayım :) Boot dizini %100 ulaştığı için sürekli sistem hatası almaya başladım. Araştırmalarım sonucuna eski çekirdekleri kaldırmam gerektiğini öğrendim. Bu form ve basşka mecralar yoluyla aşağıdaki vereceğim komutlarla çekirdeği kaldırdım. Ancak apt-get dist-upgrade komutunu verdiğimde yine çekirdeğin bağımlıklarının eksik olduğunu ve  'apt-get -f install' komutunu kullanmam gerektiğini söylüyor. Komutu verdiğimde tekrar çekirdekle ilgili bağımlılıkları yüklüyor /boot dizini yine %100 ü aşıyor ve sistem hata veriyor. Uzun lafın kısası kısır döngüye giriyorum. kafayı yiyecek dereceye geldim.

Çekirdekleri aşağıdaki şeklilde kaldırdım. Yıldız olan yere çekirdek sürümlerini yazdım
sudo dpkg --force-all -P linux-image-*

Sonra grubu güncelledim. Sırasıyla aşağıdaki komutları verdim.
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

daha sonra

sudo apt-get clean
sudo apt-get update       
sudo apt-get upgrade     
sudo apt-get dist-upgrade 

sudo apt-get dist-upgrade çıktısı şu şekilde

r$ sudo apt-get dist-upgrade
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bu sorunları düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu çalıştırmanız gerekebilir.
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
linux-signed-image-4.8.0-41-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-41-generic (= 4.8.0-41.44~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-45-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-45-generic (= 4.8.0-45.48~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-46-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-46-generic (= 4.8.0-46.49~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-49-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-49-generic (= 4.8.0-49.52~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-52-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-52-generic (= 4.8.0-52.55~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-54-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-54-generic (= 4.8.0-54.57~16.04.1) ama kurulu değil
linux-signed-image-4.8.0-56-generic : Bağımlılıklar: linux-image-4.8.0-56-generic (= 4.8.0-56.61~16.04.1) ama kurulu değil
E: Karşılanmayan bağımlılıklar. -f kullanmayı deneyin.

apt-get -f install instal'i kullandığımda tekrar eski çekirdekleri yüklüyor ve boot dizini doluyor. Başa dönüyorum. Aslında yukarıdaki çekirdekllerin çoğunu kaldırdım ama tam kaldıramadım. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

bazı bilgiler işe yarayabilir.
uname -a
Linux Mono 4.8.17-040817-generic #201701090438 SMP Mon Jan 9 09:40:28 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

#bu çekirdeği elle yükledim

$ dpkg -l linux-image*İstenen=bilinmeyen(U)/kur(I)/kaldır(R)/temizle(P)/tut(H)
| Durum=kurulu-değil(N)/kurulu(I)/yapılandırma-dosyası(C)/açılmış(U)
|/yarı-yapılandırılmış(F)/yarı-kurulu(H)/tetikleyici-bekliyor(W)
|/tetikleyici-askıda(T)/ Hata?=(yok)/tekrar-kur(R) (Durum,Hata: büyük-harf=kötü)
||/ Ad             Sürüm        Mimari       Açıklama
+++-==============-============-============-=================================
un  linux-image    <yok>        <yok>        (açıklama mevcut değil)
ii  linux-image-4. 4.10.0-28.32 amd64        Linux kernel image for version 4.
un  linux-image-4. <yok>        <yok>        (açıklama mevcut değil)
ii  linux-image-4. 4.8.0-58.63~ amd64        Linux kernel image for version 4.
ii  linux-image-4. 4.8.17-04081 amd64        Linux kernel image for version 4.
ii  linux-image-ex 4.10.0-28.32 amd64        Linux kernel extra modules for ve
ii  linux-image-ge 4.10.0.28.31 amd64        Generic Linux kernel image

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2017 - 12:35:48

[mention=629367]@plaza[/mention]  yardımcı olabilirseniz sevinirım

conanait

Merhaba,
uname -r
5.0.0-37-generic

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | grep -v "linux-libc"
linux-generic-hwe-18.04
linux-headers-4.15.0-20
linux-headers-4.15.0-20-generic
linux-headers-4.15.0-72
linux-headers-4.15.0-72-generic
linux-headers-5.0.0-32
linux-headers-5.0.0-32-generic
linux-headers-generic-hwe-18.04
linux-image-4.15.0-20-generic
linux-image-4.15.0-72-generic
linux-image-5.0.0-32-generic
linux-image-generic-hwe-18.04
linux-modules-4.15.0-20-generic
linux-modules-4.15.0-72-generic
linux-modules-5.0.0-32-generic
linux-modules-extra-4.15.0-20-generic
linux-modules-extra-4.15.0-72-generic
linux-modules-extra-5.0.0-32-generic

Bu aşağıdaki çekirdeği kaldırabilir miyim?

Teşekkürler

speakerXXL

Alıntı yapılan: conanait - 21 Aralık 2019 - 16:43:36

Bu aşağıdaki çekirdeği kaldırabilir miyim?

Bu zaten çekirdek değil, sadece meta paket, bu paketi kaldırmayınız. Çekirdek güncellemeleri, bunun güncellemesi ile birlikte tetiklenerek yükleniyor. Aynı durum aşağıdaki paketler için de geçerli.

linux-headers-generic-hwe-18.04
linux-generic-hwe-18.04

apt-rdepends paketini yükleyip, bir paketin bağımlılığını kontrol edebilirsiniz.

apt-redepends linux-generic-hwe-18.04

Ya da aşağıdaki komutla ters bağımlılıklar kontrol edilebilir.

apt rdepens linux-image-5.0.0-32-generic

Kısaca linux-generic-hwe-18.04 paketinin güncellemesi, linux-headers-generic-hwe-18.04 ve linux-image-generic-hwe-18.04 paketini tetikliyor. Bunlarda çekirdek ile ilgili güncel paketleri tetikleyerek çekirdek güncellemesinin yapılması sağlanıyor. Tabii bu durum 18.04 tabanında çekirdeğin 5.0.x serisi için böyle. 18.04 tabanında çekirdeğin 4.15.x serisini kullananlar için aynı işlevi linux-generic paketi görüyor.