Hangi Linux Neden?

Başlatan ahmetozcan, 16 Temmuz 2015 - 15:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetozcan

merhabalar arkadaşlar öncelikle konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum ama acilen bi yardıma ihtiyacım var.
hangi linuxu kurmayı denediysem bi türlü verim alamadım iş yerimde ki bilgisayara virtual box kurup içine linux kurdugum zaman bile laptopuma kurdugum linuxtan hızlı ve stabıl çalışıyor
bilgisayarım lenovo z585 a10-4600m
8 gb ram
1tb hdd
2 gb ekran kartım mevcut ancak gelın gorun kı wındows 8 den baska hıc bı ısletım sıtemınden verım alamıyorum buna ubuntu ve linux mint dahil.
bir linuxun açılmasının 89 saniye sürmesi sizcede garip değil mi?
bios ayarlarımdan uefiyi kapatıyorum secureboot u kapatıyorum kurulum yapıyorum aynı bir çok kombinasyon denedim ancak nafile :S

bios ayarlarım nasıl olmalı? hangi dağıtımın hangi sürümünü seçmeliyim. artık canavar gibi linux kullanmak istiyorum. iş yeri pcsine virtualboxla kurdugum linux bile 9 sn de açılıyor :S

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

Floki

Öncelikle Biosun güncel değilse biosunu güncelle.
Kurulum yaparkende UEFİ destekliyorsa , diskini gpt olarak biçimlendirip UEFİ kurulum yap. En yüksek perfomansı bu şekilde alırsın.
Eğer SSD alıp kurulum yaparsan 10 sn de açılır.

ata1

arch normal hdd de 16 sn açılıyor  ;D  benim sistemim ki bios kurulumu yaptım
siz bir şeyleri kaçırıyor olmalısınız

betseg

Bende Arch SSD ile 7 saniyede açılıyor. UEFI'li kurulum.

Floki

Bence de bir sıkıntı var. Ben Lenovo z500 kullanıyorum. SSD aldım taktım. 6-7 sn de açılıyor.

heartsmagic

@ahmetozcan, Linux dağıtımı seçimi sorularını konuştuğumuz bir başlığımız var. Hani önce orasıyla birleştireyim dedim bu başlığı ama hiçbir faydası olmayacaktır. Zira senin durumun hangi dağıtım sorusu değil, belli ki sisteminde Linux ile uyuşmayan, belki çözülebilecek belki çözülemeyecek bir sorun var. Onu araştırmamız gerekiyor kısacası. Bunun için de elimizin altında bir dağıtım olmalı. Bir dağıtım seç, artık hangisini hedefliyorsan, sonra kur ardından forumda uygun bir bölümde konu açıp sorununu dile getir lütfen. Ubuntu ise bu dağıtım genel bölümlerde konuşuruz, değilse Diğer Dağıtımlar bölümünde konu açarsın.

Konuyu sen görüp yorum yaptıktan sonra kapatırız. Öncesinde açacağın yeni konu hakkında sorun varsa sorabilirsin, fakat bu başlığı uzatmayalım bu şekilde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.