Windows kuramıyorum

Başlatan hatice, 16 Temmuz 2015 - 14:35:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatice

Ubuntuyu büyük bi hevesle kurmuştum fakat oyun oynarken film izlerken steamda Sürekli bir şekilde donması mavi ekran  hatalrı beni bunalttı netten windows 7 indirdim ....  bu linkten kurarken boş alan hatası alıyorum fakat disklerimde 400 küsür gb boş alan var neden kaynaklıdır bu sorun indirmiş olduğum yerden ve dosyadan da kaynaklı olabilir mi ? :(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ata1

usb yada dvd ile bot etmeyi denediniz mi ekran görüntüsünden anladığım exe ile boot etmeye çalıştığınız .

hatice

Öyle denediğim zamanda disk okumuyor bi tuşa basın diyor basınca ubuntu normal acılıyor.

ata1

usb yada dvd ile  boot edilirken bios ayarlarınızı yapmanız gerek

hatice

yaptım en başa flash belleğide getirdim ama hep aynı hatada kaldı.

ata1

usb görmeme sebebi bios'dur. bios ayarı düzgün ve usbden başladıkdan sonra bu hatayı aldınız mı

Reverser

düzgün şekilde yazamamışsınızdır imajı usb'ye.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

ata1

Bu arada "Sistem bölümünde yeterli boş alan yok." hatasını alıyorsan İSO ile kurulum yaparken ( C: ) diskini (yada hangi diske kuruyorsan) format atarken biçimlendirmen gerek.

hatice

Boot dan başlatmayı yaptım kurulum acıldı dısklerde ıkı bolum gorundu de ntfs olarak istiyor diskleri kurulumda da biçimlendiremiyorum şimdi pc açıkken biçimlendirip format setubunu başlatabilirmiyim ?

ata1

ntfs ye çevirirseniz olur sanıyorum gparted bu işlemi yapabilir

hatice

Deneyip dönerim tekrardan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2015 - 15:08:38

Seciliyken sağ tıklıyamıyorum acaba başka bi yerden mi ?

ata1

formatlanacak diske sağ tıklayıp biçimlendir diyeceksiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2015 - 15:18:36

diskin yanında anaktar işareti var bu bağlı bir disk önce ayır deyip biçimlendirmeyi deneyin .
ayrıca bu komple bir disk lınux burada ise disk bölümü oluşturmalısınız önce

hatice

Secenek açık degil neden anlamadım :(

ata1

diski önce bölmelisin tüm diske lınux kurulu sebeb budur .diski bölün önce 60 gb gibi bir alan ayırın yada daha fazla .
bağlı kullanılan disk biçimlendirilemez .

hatice

Böyle dedi şansıma hiçbişey  düzgün gitmiyor :(

ata1

diski bölerkende aynı zamanda biçimlendirip hazırlayın ardında böldüğünüz alana windowsu kurun
bu işlem boyutlandır kısmından olur

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2015 - 15:29:31

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=GParted_kullan%C4%B1m%C4%B1
buradan faydalanın

hatice

Değerlerine örnek yazarmısınız daha önce yapmadığım için korkuyorum :)

ata1

ne kadar bir alana windows kuracaksan o kadar alan ayır

hatice

Ayırdıktan sonra oraya başka dosya koyamam mı ?

ata1

o kısıma windows kuracaksın dosya koyamam ne demek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2015 - 15:36:42

şunu anlayalım sen linux'u kaldırıp tek başına windows mu kuracaksın dual boot mu kullanacaksın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2015 - 15:56:36

yanıtlamadınız bunu önceden bilmemiz gerek ona göre işlem yapılacak

hatice

ata1

win7 den direk kuramazsınız. önce herhangi bir live linux cd si ile boot edip hardiskin formatını ext4 ten ntfs çevirmeniz lazım. sonra win7 dvd ile boot edip kurabilirsiniz

hatice

ata1

bir linux usb si yada dvd si ile gpeted açılıp yapılmalı bunu anlatmaya çalışıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2015 - 00:32:07

usb yada dvd ile live olarak başlatıp gparted açıp işlemi yapın
GParted canlı CD/USB'de, bilgisayarda işletim sistemlerinin kurulu olduğu disk bölümlerine de müdahale edilebilir. GParted'in canlı sürümünde tüm disk bölümleri öntanımlı olarak bağlanmadan geliyor olması kullanım kolaylığı sağlar.