eSUDO Sorunu

Başlatan Floki, 11 Temmuz 2015 - 18:27:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Floki

Ubuntu 14.04 Unity kullanıyorum. Kernel 4.0 yüklü.
Arkadaşlar deneme amaçlı E19/Enlightenment Masaüstü kurdum.Beğenmediğim için kaldırdım. Fakat kalkmayan bazı dosyalar var sanırım. Bilgisayarı her açtığımda eSUDO adında bir pencere beliriyor. Bir dosya yolu veriyor. Dosya yolundaki dosyayı sildim ama çözüm olmadı. Yardım ederseniz sevinirim. Ekran görüntüsü ekte.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Elle neden dosya siliyorsun? Böyle silme işlemleri yapma kesinlikle. O dosyanın E19 ile alakası yok ki.
dpkg -S /usr/lib/update-notifier/package-system-locked                                                                             
Alıntı Yapupdate-notifier-common: /usr/lib/update-notifier/package-system-locked

APT için önemli bir dosya kendisi. Paketi tekrar kurdurursak oluşur mu bilmiyorum, sen en iyisi doğrudan işle dosyaya:

sudo -H gedit /usr/lib/update-notifier/package-system-locked

İçerik şu şekilde olacak:

#!/bin/sh
# check if package system is locked
# return 0 if unlocked, 2 if locked, 1 on error
set -e

for f in /var/lib/dpkg/lock /var/cache/apt/archives/lock \
    /var/lib/apt/lists/lock /run/unattended-upgrades.lock; do
    [ -e $f ] || continue

# fuser succeeds if there is at least one user
    if fuser $f; then
        exit 2
    fi
done

exit 0

Ardından:

sudo chmod 755 /usr/lib/update-notifier/package-system-locked

E19'u nereden yararlanarak kurdun?
Başlangıç uygulamalarında kendisi ile ilgili bir şeyler var mı?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Floki

Farklı masaüstlerini denemek istiyordum. İnternette gezinirken bir sayfada denk geldi. Neresi olduğunu hatırlamıyorum.
Ben daha önce bu ekranla karşılaşmamıştım. Enlightenment masaüstünden kaldı herhalde dedim. Baktım sürekli çıkıyor silersem belki kaybolur dedim, kaybolmadı. :D

Dediklerinizi harfiyen uyguladım. Bir iki gün kullanıp sonucu belirtirim. Yardımınız için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2015 - 14:21:07

Maalesef eSUDO ekranı belirmeye devam ediyor.

Floki

Soruna çözüm bulamadım. 14.04'ü 14.10'a güncelleyeyim dedim. Bu sayede eksik dosyalar tekrar oluşur mantığıyla yükseltme yaptım.
Yükseltme sonrası login ekranı terminal zemininde geldi. Her neyse giriş yaptım ama terminal ekranında kaldı. Masaüstü gelmedi. Lightdm yada gdm yi tekrar silip kurdum. Bir değişiklik olmadı. Eminim bir çözümü vardır ama bilgisayar lazım olduğu için daha fazla bekleyemedim.
Sonuç diski silerek Linux Mint 17.2 kurdum.
Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

İletin birleştirildiği için ben konuyu görmemişim ne yazık ki. Neyse, yeniden kurulmuş madem başlığı kapatalım. Geri bildirim için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.