[Çözüldü] Grub Menüsünde Windows Yok

Başlatan Bf5, 09 Temmuz 2015 - 18:58:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bf5

Merhaba. Bir kaç aydır Ubuntu kullanıyorum. Neredeyse tüm sorunlarımı Ubuntu Türkiye sayesinde aştım fakat kurulumdan beri Grub ekranında Windows yok, sadece "Ubuntu" ve "Ubuntu için gelişmiş seçenekler" çıkıyor. Bu sorunu çözebilmek için "Grub Customizer" yükledim fakat onda da Windows yok. Seçimi sadece Bios üzerinde yapabiliyorum (Windows Boot Manager 'i seçtiğimde Windows açılıyor. )
Sorunun kaynağını araştırmama rağmen herhangi bir sonuç elde edemedim.

UEFI Boot: Enabled
Disk: GPT
Sistem: Windows 8.1 ve Ubuntu 14.04

Ketboga

bilgisayarı bende bu şekilde kullanıyorum, gruba Windows'u eklemek için hemen yolu denememe rağmen başarılı olamadım, umarım siz amacınıza ulaşırsınız.

ekleme: bu sorun genelde Windows 8 ile birlikte gelen bilgisayarlarda oluyor sebebi de BIOS yerine UEFI/EFI kullanılması, gerçi bu bir sorun mudur değil midir? Bu konuya da odaklanmak gerek.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

turkerataturk

Canlı usb ile boot repair denediniz mi ?
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

amon-ra

merhaba,

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43270.msg505673#msg505673

bu konuda en iyi çözüm boot-repair kullanmaktır.
Linkte detaylı anlatım mevcut. İncelemenizi öneririm.

heartsmagic

Ben de Ubuntu, UEFI ile kuruldu mu, Boot Repair kullanıldı mı diye sormak isterim @amon-ra gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bf5

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Tavsiyeler doğrultusunda boot-repair yaparak 5 dakika içinde çözüme kavuştum. @amon-ra 'nın paylaştığı konudaki adımları uyguladım ve herhangi bir hata almadan işlemleri tamamladım.
İşlemleri uygulamadan önce eklediğim ilk görüntüdeki sadece ilk iki seçenek mevcuttu. Şu an "Windows Boot Manager" kullanarak Grub ekranı üzerinden Windows 'a ulaşabiliyorum. Fakat çok önemli olmasa da hala ufak bir sorunum var. İkinci görüntüde görebileceğiniz gibi "Grub Customizer" diğer tüm seçenekleri gördüğü halde hala Windows Boot Manager seçeneğini görmüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

@heartsmagic evet sistem UEFI ile kuruldu.
@Ketboga sorunun çözümü çok basitmiş siz de uygularsanız sonuç alacağınızı düşünüyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

FireSwords

İstersen Grub Customizer ile isimleri düzenleyip gereksiz Windows girdilerini silebilirsin.

Bf5

Alıntı yapılan: Ustadharak - 11 Temmuz 2015 - 15:30:25
İstersen Grub Customizer ile isimleri düzenleyip gereksiz Windows girdilerini silebilirsin.

Sorunum biraz daha farklı. Windows Boot Manager, Grub açılış ekranında olduğu halde Grub Customizer'de görünmüyor.

Bf5

Tekrar merhaba, tek yapmam gereken "Windows Boot  UEFI loader" ı seçmekmiş. Yaşadığım sorunu bu şekilde çözdüm. İlgilenen ve yardımcı olan herkese teşekkürler :).