Sudo Sorunu

Başlatan senmut, 20 Şubat 2009 - 12:29:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

@senmut,

Şimdi yazacaklarım biraz sallama olacak. Ama denemekten zarar gelmez sanırım. Yani inşallah  ;)

Kullanıcı adın tx sanırım. Öncelikle recovery ile sistemini açıp aşağıdaki ile bir yedek al:

cp /etc/group /etc/group.backup

Sonra ise nano ile açarak, ilk satırı aşağıdaki gibi yap:

root:x:0:

Sonra sistemi yeniden başlat. Eğer olmaz ve eski haline getirmek istersen, yine recovery mode ile açıp aşağıdaki komutu ver:

cp /etc/group /etc/group.backup.2
cp /etc/group.backup /etc/group

Ama recovery mode bile bunu yapmana izin vermeyecek durumda olursa da, livecd ile dosyaları açıp düzenleyebilirsin. Dediğim gibi, bilgiye dayalı bir şey değil. Fakat senin dosyanda farklılıklar gördüm. Sen daha önce açıp üzerinde oynama yapmış mıydın?

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

senmut

Daha önce açıp oynama yapmadım. dediğiniz gibi değişiklik yaptım ama yine değişmedi.

Belki bugün 8.10 yükleme yaparım tekrar.

teşekkürler.

Alıntı yapılan: bytan - 22 Şubat 2009 - 01:41:40
@senmut,

Şimdi yazacaklarım biraz sallama olacak. Ama denemekten zarar gelmez sanırım. Yani inşallah  ;)

Kullanıcı adın tx sanırım. Öncelikle recovery ile sistemini açıp aşağıdaki ile bir yedek al:

cp /etc/group /etc/group.backup

Sonra ise nano ile açarak, ilk satırı aşağıdaki gibi yap:

root:x:0:

Sonra sistemi yeniden başlat. Eğer olmaz ve eski haline getirmek istersen, yine recovery mode ile açıp aşağıdaki komutu ver:

cp /etc/group /etc/group.backup.2
cp /etc/group.backup /etc/group

Ama recovery mode bile bunu yapmana izin vermeyecek durumda olursa da, livecd ile dosyaları açıp düzenleyebilirsin. Dediğim gibi, bilgiye dayalı bir şey değil. Fakat senin dosyanda farklılıklar gördüm. Sen daha önce açıp üzerinde oynama yapmış mıydın?

senmut

çözüm için uğraşılarınız için teşekkürler, herşeyi denedim. ama olmadı. bende 8.10 u tekrar kurdum. teşekkürler.

bytan

Alıntı yapılan: senmut - 22 Şubat 2009 - 16:38:52
çözüm için uğraşılarınız için teşekkürler, herşeyi denedim. ama olmadı. bende 8.10 u tekrar kurdum. teşekkürler.

Maalesef çözüm bulamadık. Geçmiş olsun @senmut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

terrarin

Fujitsu&Siemens AMILOPro V2045 üzerinde LinuxMint Felicia kullanıyorum.Firefox kapatma ve küçültme düğmeleri bende de yok oldu.
Kendi bilgilerimle denediklerim bir işe yaramadı.Bu konuda yardım edebileceklerin yardımlarını bekliyorum.Teşekkürler.
Öğreniyorum..

terrarin

ayrıca yine firefox açıkken alttaki menü bar görünmüyor.masaüstünü göster gibi seçenekler görünmüyor.
Öğreniyorum..

terrarin

arkadaşlar şunları yaptıktan sonra çözüldü:
1-önce son başarılı boot kipinde açtım
2-ardından sisteme root olarak login oldum
3-firefox'u çalıştırdım
4-normal bir şekilde çalışıyordu(küçültme ve kapatma düğmeleri vardı)
5-firefox'u kapattım.
6-sistemi tekrar başlattım
7-bu sefer kurtarma kipinde açarak seçenekleri tek tek denedim
8-en son normal bir şekilde kendi profilimle sistemi açtım
9-firefox'u açtım ve her şey normaldi :)

bana olanlar çok mantıklı görünmedi ya da en azından ben anlayamadım.ama bunları yaptım,sorun çözüldü.
benzer sorunu olanlar deneyebilirler.kolay gelsin..
Öğreniyorum..

terrarin

Arkadaşlar olayı biraz kısalttım.Şunları yapsanız da yeterli oluyor(Aynı şey tekrar başıma geldi ve deneme fırsatı buldum):
*Bilgisayarı kurtarma kipinde açın.
*Kurtarma kipindeki bütün seçenekleri tek tek deneyin.
*Son olarak normal bir şekilde açın.

Artık sorunun ortadan kalkmış olması gerekiyor.
Öğreniyorum..

heartsmagic

Buradan kurtarma kipinin zaman zaman oldukça iş gördüğünü de anlamış olduk. Teşekkürler @terrain.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.