Amd + Amd Çift Ekran Kartı Kurulumu

Başlatan Minty, 07 Temmuz 2015 - 13:56:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Cümleten Selamunaleyküm. Linux Mint 17.2 Kullanıyorum. Sistemimde iki tane AMD ekran kartı var. Bunların kurulumlarını nasıl yaparım? Açık kaynaklı mı kapalı kaynaklıyı mı tercih etmeliyim uçbirimden çıktıları paylaşıyorum, şu anda cairo dock falan kullanırken kasmalar yaşıyorum.

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ uname -rm
3.19.0-22-generic x86_64

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ inxi -Gx
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Mullins [Radeon APU A4-6000 with R2 Graphics] bus-ID: 00:01.0
           X.Org: 1.15.1 drivers: ati,fglrx (unloaded: fbdev,vesa,radeon) Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: AMD Radeon R4 Graphics GLX Version: 1.4 (2.1 (4.4.13374 - CPC 15.20.1013)) Direct Rendering: No

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ glxinfo | grep render
libGL error: dlopen /usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so failed (/usr/lib/fglrx/dri/swrast_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
libGL error: failed to load driver: swrast
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: AMD Radeon(TM) R4 Graphics 

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mullins [Radeon APU A4-6000 with R2 Graphics]
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun LE [Radeon HD 8550M]

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+
   1360x768       60.0 
   1280x768       60.0 
   1280x720       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.0 
   720x576        60.0 
   848x480        60.0 
   720x480        60.0 
   640x480        60.0 
DFP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
CRT1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

ertan@ertan-Lenovo-G50-45 ~ $ cat /etc/X11/xorg.conf
cat: /etc/X11/xorg.conf: Böyle bir dosya ya da dizin yok

~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

turkerataturk

O pc yi kullandım kasmaları normal yani pc çok yavaş ona yapacak bişe yok kardeşim.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Minty

Bilgisayar yavaş değil ki ben gayet memnunum. Call of Duty MW3 oynadım ben bu bilgisayarla gram kasmadan. Basit bir Mint'i mi kasacak? Normal değil bu.

turkerataturk

Belki başka modelidir karıştırmış olabilirim, ama sıfırını 600 tl ye almıştım ve hemen satıp kurtuldum,, eğer o pc ise hiç uğraşma derim çünkü win7 de bile kullanamadım o kadar yani..

Şunları dene kardeş;

http://linuxg.net/how-to-install-the-amd-catalyst-14-6-beta-drivers-on-ubuntu-14-04-and-derivative-systems/

Reverser

@mustangank, @ertancetin sisteminden memnun olduğunu belirtiyor ve sen çamur atıp duruyorsun her zaman olduğu gibi. Konuyla ilgili bir çözüm önerin yoksa bu şekilde yorum yapmamalısın.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

turkerataturk

Alıntı yapılan: Reverser - 08 Temmuz 2015 - 00:54:02
@mustangank, @ertancetin sisteminden memnun olduğunu belirtiyor ve sen çamur atıp duruyorsun her zaman olduğu gibi. Konuyla ilgili bir çözüm önerin yoksa bu şekilde yorum yapmamalısın.

@Reserver kardeşim benimle ilgili bi sorunun varsa açık açık söyle kardeşim. yada donanımlar hakkında bilgin yoksa konuşma bana da çamur atma..
Yanılma payım benimde ve herkesinde vardır bu çamur atmak değil yanılmak yada yanlış anlamaktır..

orada yazan ekran kartı ;
GLX Renderer: AMD Radeon R4 Graphics

Donanım bilgisi;
http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R4-Beema.115399.0.html

''Radeon R4 (Beema)   128 @ 800 MHz   64 Bit''

He sen mint veya ubuntu gibi bir sistemi 128 mb lık bir ekran kartı ile uçururum diyorsan buyur uçur da görelim kardeşim...

Buyur buda benim kullandığım lenovo 50-45
https://www.carrefoursa.com/d/lenovo-g5045-80e3009btx-notebook?gclid=CMaQ_rewysYCFYUSwwodzvMOyA

@Reverser
Burada amacım kimseye çamur atmak değil atmam da...
Kimsenin bu işten kazancı yok,,, var olanı bilemem ama benim yok..
Her zaman eğri otururum doğru konuşurum..
Saygılar...

ata1

Sakince arkadaşımıza yardım edelim .
her iki arkadaşımıda yardım için odaklanmaya davet ediyorum

heartsmagic

Son zamanlarda kişisel atışmalar neden bu kadar arttı anlayamıyorum. Bir şeyler söylemek isterdim ama iki tarafında hem haklı hem haksız olduğu noktalar var. Bu nedenle hiç yorum yapmıyor, meselenin de uzamamasını rica ediyorum.

@ertancetin, hiç sürücü kurdun mu bu makineye?
dpkg -l | fglrx
ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Minty

Alıntı yapılan: mustangank - 08 Temmuz 2015 - 00:49:31
Belki başka modelidir karıştırmış olabilirim, ama sıfırını 600 tl ye almıştım ve hemen satıp kurtuldum,, eğer o pc ise hiç uğraşma derim çünkü win7 de bile kullanamadım o kadar yani..

Şunları dene kardeş;

http://linuxg.net/how-to-install-the-amd-catalyst-14-6-beta-drivers-on-ubuntu-14-04-and-derivative-systems/

Kardeşim, 1500 TL'ye aldım ben bunu. 8 GB Ram, 4 çekirdekli AMD 1,8 GHz işlemci 6GB ekran kartı var. Bir yanlışın olmasın? Biliyorsun ki aynı laptopun G50-45 bile olsa modeli farklı sürümleri oluyor. Birisinin Rami düşük oluyor birinin İşlemcisi yüksek oluyor vs. Yani tüm laptoplar aynı olmuyor. Lenovo G50-45 yazınca bile kaç tane kod çıkıyor Google'da.

turkerataturk

@heartsmagic kardeşim onların sorunları benim profilimde olan imza ve avatarım bunu gayet iyi anlıyorum.

@ertancetin kardeşim @heartsmagic dediklerini uygulayın,, sistemde ''AMD Radeon R4 Graphics'' hariç ikinci bir ekran kartı var sanırım modelini belirtirseniz arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Minty

fglrx: komut bulunamadı

Diyor. Diğer AMD sürücüm de Radeon HD 8500 Serisi

turkerataturk

Ek sürücülereden sürücü yükledin mi hiç ?

Reverser

@heartsmagic, hocam bir şey yazmayayım diyorum da... ;D
@mutangank, beni tanımıyorsun, benimle ilgili hiç bir şey bilmiyorsun ve burada gelmiş, sevgili ATAM üzerinden konuşuyorsun. Çok yanlış ...

XFCE ROCKS !