Ubuntu 15.04 & Windows 7 Sıkıntısı

Başlatan hamzarvas, 07 Temmuz 2015 - 03:21:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hamzarvas

Merhabalar, öncelikle böyle bir konuyu benzerleri olmasına rağmen gündeme getirdiğimden ötürü çok özür dilerim. Cahilliğimi mazur görün. Forumda buna benzer çok konu var farkındayım ama fazlaca acemi olmamdan dolayı teknik detayların bazılarını idrak edememiş bulunmaktayım. Benzer konuların yarısına baktım neredeyse ve pek yardımcı olamadılar. Muhtemelen benden ötürü.

Dizüstümde iki HDD bulunmakta. Biri Windows 7 64bit Ultimate kurulu olan 60GB MSATA SSD (YerelDisk C), ötekisi de 750GB 7200RPM WD (YerelDisk D). W7 SSD'de alan bırakmadığı için 750GB HDD'nin 50GB'lık kısmını böldüm. Ubuntu'nun 15.04 versiyonunu 8GB taşınabilir aygıtıma bootlanabilir yazdırdım. Kurulum esnasında kök disk olarak ayırdığım bölümü seçtim. "ext4" dosya sistemi üzerine kurdum. Ön yükleme bölümünü de aynı bölüm seçtim. Kurulum başarılı bir şekilde sonuçlandı ve "Şimdi Yeniden Başlat" butonu geldi. (Kurulum esnasında sorulan karşıdan güncelleştirmeler ve üçüncü parti yazılımların da hepsini işaretledim). Tıkladıktan yarım saat sonra dahi dizüstü yeniden başlamadı ve ben de güç düğmesinden makineyi kapattım. Tekrar açtığımda ise direk W7 açıldı. Sanırım "grub" yüklemesinde bir hata oldu diye düşündüm ve Ubuntu'yu tekrar kurdum. Bu sefer ön yükleme için 1GB'lık ayrı bir bölüm ayırdım ve "/boot" olarak orayı seçtim. Tekrar aynı şey oldu. En son bios'a gittim ve HDD'lerin önceliğini SSD'den alıp Ubuntu kurulu olan diske verdim. Bu sefer de açılışta "grub error unknown filesystem" hatası aldım. Kurulu olmasına rağmen hiçbir şekilde bilgisayarımı "grub" önyükleyici ile başlatamıyorum. Bana herhangi bir şey sormuyor. Öncelik SSD'de ise W7'ye atıyor, değil ise grub hatası veriyor. Bu arada da dosya sistemi değişikliğinden olsa gerek (net bir bilgim yok, pc işlerinden derinlemesine anlamam) W7 ile çalışırken Ubuntu'ya ayırdığım bölümü de Bilgisayarım'dan göremez oldum. Şu an bilgisayarımı yüklü olan Ubuntu ile nasıl başlatabilirim? Bana adım adım veya anlayacağım bir şekilde anlatabilir misiniz? Çok fazla teknik detay bilmediğimden affınıza sığınarak basit bir anlatım rica ediyorum. Eğer eksik bilgi verdiysem affola. Sorabilirsiniz. Bu arada belki ilgisi vardır diye PC özelliklerini de yazayım.

Intel® Core™ i7-4700MQ 4-Cores; 6MB L3; 2.40GHz > 3.40GHz; 47W; 22nm
2GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX765M 128-Bit DX11
16GB (2x8GB) DDR3L 1.35V 1600MHz SODIMM
60GB MSATA Kingston
750GB Western Digital Scorpio Black 9.5mm 7200RPM HDD SATA-3

Reverser

lütfen font büyüklüğünü normal haline getir.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

neynefes

Okumaya yeni başlanan kitapların yazıları gibi olmuş.. Koca Koca puntolar :) Hocam mesaj içeriğinizi düzenlemenizi rica edelim ve konuya gelelim.

Windows ext4 dosya sistemini okuyamaz bu sebepten ötürü win tarafından linux'u görememeniz normal.
Usb'ye mi kurmaya çalıştınız Ubuntu'yu tam anlamadım o kısmı?

Ketboga

O font büyüklüğü nedir yahu alay eder gibi? Windows'da iken ext4 dosya sistemini görememeniz çok normal windows bu sistemleri dışarıdan 3. parti programlarla müdahale etmediğiniz takdirde göremez, sorununuzun ana kaynağı da sistemde iki ayrı diskin mevcut olmasından kaynaklanıyor büyük ihtimalle, bu konu hakkında bilgisi olan veya sizinkine benzer bir sistem kullananlar yardım edecektir.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

hamzarvas

Alıntı yapılan: neynefes - 07 Temmuz 2015 - 03:39:50
Okumaya yeni başlanan kitapların yazıları gibi olmuş.. Koca Koca puntolar :) Hocam mesaj içeriğinizi düzenlemenizi rica edelim ve konuya gelelim.

Windows ext4 dosya sistemini okuyamaz bu sebepten ötürü win tarafından linux'u görememeniz normal.
Usb'ye mi kurmaya çalıştınız Ubuntu'yu tam anlamadım o kısmı?

Hayır, USB'den PC'ye kurmaya çalıştım. Hatta kurulum başarılı oldu fakat açılmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2015 - 04:45:23

Alıntı yapılan: Ketboga - 07 Temmuz 2015 - 04:11:46
O font büyüklüğü nedir yahu alay eder gibi? Windows'da iken ext4 dosya sistemini görememeniz çok normal windows bu sistemleri dışarıdan 3. parti programlarla müdahale etmediğiniz takdirde göremez, sorununuzun ana kaynağı da sistemde iki ayrı diskin mevcut olmasından kaynaklanıyor büyük ihtimalle, bu konu hakkında bilgisi olan veya sizinkine benzer bir sistem kullananlar yardım edecektir.

Teşekkürler ederim. Font muhabbetine de kusura bakmayın. Genelde büyük puntolar ile okuyup yazdığım için alışmışım.

plazma

Monster mı cihaz , tam marka model nedir?

hamzarvas

Alıntı yapılan: plazma - 07 Temmuz 2015 - 05:32:53
Monster mı cihaz , tam marka model nedir?

Aynen öyle. Modeli MONSTER® Q47MS-16GC3 15.6". Ben SSD ve RAM ekledim ekstradan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2015 - 21:13:56

Sanırım sorun cidden iki ayrı depolama birimine sahip olmamdan kaynaklanıyor. Bir bilgisi olan yazar ise sevinirim.

heartsmagic

1. Grub'u Ubuntu kurduğun bölüme kurmayacaksın. Grub disklerin başına yani MBR'ye kurulursa çok daha etkin kullanılabilir.
2. Makine hangi diskten açılıyorsa Grub'u da o diskin başına kurmalısın ki sistemler açılabilsin. Diskler bizim tarafta sda veya sdb olarak görünür. Haliyle Grub'u bunlardan birinin başına kurmalısın. "Bunlardan biri" derken hangi diskten açılıyorsa makine o diskten bahsediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hamzarvas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2015 - 11:03:45
1. Grub'u Ubuntu kurduğun bölüme kurmayacaksın. Grub disklerin başına yani MBR'ye kurulursa çok daha etkin kullanılabilir.
2. Makine hangi diskten açılıyorsa Grub'u da o diskin başına kurmalısın ki sistemler açılabilsin. Diskler bizim tarafta sda veya sdb olarak görünür. Haliyle Grub'u bunlardan birinin başına kurmalısın. "Bunlardan biri" derken hangi diskten açılıyorsa makine o diskten bahsediyorum.

O zaman ön yükleyiciyi direk W7'nin olduğu SSD'ye kuruyorum. Bir de öyle deneyeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2015 - 04:22:21

Bu sefer de olmadı. Tekrar W7 ile başladı. sda1 olarak gözüken W7 aslında SSD'nin bir parçası ama SSD sdb olarak gözüküyor. W7 loader olan kısım sadece 100MB ayrılmış ve 25MB W7 boot olarak kullanılıyor. Direk W7 boot'un ayrılmış 100MB'ına kurarsam bir daha PC açılmaz diye korkuyorum. 100MB Ubuntu ön yükleyicisi için yeterli midir? Eğer W7'nin boot'unu silersem yerine Ubuntu GRUB kurulur ise W7'yi tekrar başlatabilir miyim? Olay o 100MB'lık ayrılmış alanda bitiyor. Ne yapmalıyım arkadaşlar?

Ketboga

Alıntı yapılan: hamzarvas - 10 Temmuz 2015 - 03:22:50
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2015 - 11:03:45

O zaman ön yükleyiciyi direk W7'nin olduğu SSD'ye kuruyorum. Bir de öyle deneyeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2015 - 04:22:21

Bu sefer de olmadı. Tekrar W7 ile başladı. sda1 olarak gözüken W7 aslında SSD'nin bir parçası ama SSD sdb olarak gözüküyor. W7 loader olan kısım sadece 100MB ayrılmış ve 25MB W7 boot olarak kullanılıyor. Direk W7 boot'un ayrılmış 100MB'ına kurarsam bir daha PC açılmaz diye korkuyorum. 100MB Ubuntu ön yükleyicisi için yeterli midir? Eğer W7'nin boot'unu silersem yerine Ubuntu GRUB kurulur ise W7'yi tekrar başlatabilir miyim? Olay o 100MB'lık ayrılmış alanda bitiyor. Ne yapmalıyım arkadaşlar?

ben bilgisayarıma opensuse 13.2 kurarken opensuse nin istediği ayrı /boot bölümünü kendi sistemimde bulunan dev sda2 bölümündeki windows önyükleyicisi ne kurmuştum ve opensuse nin açılış yöneticisi windowsu görüp açmıştı, buda linux sistemlerde windowsu görebildiğim tek başlangıç ekranı oldu şu an kullandığım bilgisayarda.

yani biraz risk gibi olacak ama sonradan windows önyüklecisi de tıpkı grub gibi onarılabilir, demek istediğim sizde ubuntu nun /boot bölümünü windows un yükleyicisinin olduğu kısma kurarsanız muvaffak olursunuz belki de karar sizin, biraz da deneme yanılma yoluyla buluyoruz bazı şeyleri malumunuz.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

heartsmagic

Bir sistemin kendisine ait başlatıcı bölümüne dokunmamak lazım. Kısacası Windows'un boot bölümü denen şeyi Grub ile değiştirmek mümkün deği. Kaldı ki orası esas başlatıcı bölüm de değildir, MBR ayrı bir olay. Ancak, makinede UEFI varsa ek bir UEFI bölümü oluşturmaya gerek yok, var olan bölüm kullanılabiliyor yanlış hatırlamıyorsam.

Tekrar edeyim, Grub bir disk bölümüne kurulmayacak. Disklerin başına kurulacak. Makine hangi diskten başlıyorsa o diskin başına kurulmalı. sda, sdb gibi bir seçim yapılmalı. Eğer Linux ikinci diskteyse bir ihtimal Grub'un kafası karışabilir, onu da düzeltmenin yolları mevcut. Fakat sen Grub'u dahi görebilmiş değilsin.

Makinede UEFI varsa Viki'mizdeki kurulum maddesine bakılabilir.

hamzarvas

Öncelikle cevap verme inceliği gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Evet bir şeyler denedim ve artık Ubuntu'ya girebiliyorum rahatlıkla. Fakat bu sefer de W7'ye giremiyorum çünkü Ubuntu açmak adına W7 loader olan kısmı silmiş bulunmaktayım. Ben Önyükleyicinin W7'yi de görüp bana hangisinin açılacağını soracağını düşünmüştüm oysaki. Detaylıca anlatayım:

"sda" olan aygıt 750GB HDD, "sdb" olan aygıt ise 60GB SSD. Bu bağlamda W7 SSD'ye yüklü olduğu halde (loader) kısmı "sda" kısmına yüklü. Nedenini ben de bilmiyorum. Benim yaptığım şey 100MB'lık W7 loader kısmını biçimlendirip orayı hem önyükleyici kurulacak aygıt olarak hem de "/boot" olarak seçmemdi. Ubuntu'yu da tekrar 750GB'tan ayırmış olduğum zaten yüklü olan "sda6" kısmına yükledim. "sda5" kısmını da daha önceki denemelerimde önyükleyici kurmak için ayırmıştım kaldı o öyle. Bu işlemlerden sonra artık W7 açılmıyor direk Ubuntu ile başlıyor. Halbuki Ubuntu önyükleyicisinin W7'yi de bir işletim sistemi olarak görmesi gerekmez mi? Problemim tamamen tersine döndü şu anda. İlginize teşekkür ederim.

Ketboga

@hamzarvas, anladığım kadarıyla benim söylediğim gibi boot bölümünü Windows 7 önyükleyicisinin olduğu yere yüklemişsiniz, ben Ubuntu'nun Opensuse de olduğu gibi Windows'u göreceğini düşünüyordum benim içinde enteresan oldu, ancak windows önyükleyicisi onarılabiliyor grub gibi fakat onu onardığınız takdirde büyük ihtimalle Ubuntu'yu yeniden  göremeyeceksiniz, açıkçası oldukça ilginç bir durum ancak temelinde iki diskin kullanılması yatıyor, sanırım bir yerlerde disklerin bölümlendirme ve yükleme şekilleri olması gereken gibi değil.

hamzarvas

Alıntı yapılan: Ketboga - 11 Temmuz 2015 - 02:21:17
@hamzarvas, anladığım kadarıyla benim söylediğim gibi boot bölümünü Windows 7 önyükleyicisinin olduğu yere yüklemişsiniz, ben Ubuntu'nun Opensuse de olduğu gibi Windows'u göreceğini düşünüyordum benim içinde enteresan oldu, ancak windows önyükleyicisi onarılabiliyor grub gibi ancak onu onardığınız takdirde büyük ihtimalle Ubuntu'yu yeniden  göremeyeceksiniz, açıkçası oldukça ilginç bir durum ancak temelinde iki diskin kullanılması yatıyor, sanırım bir yerlerde disklerin bölümlendirme ve yükleme şekilleri olması gereken gibi değil.

Aynen sizin dediğinizi yaptım. Windows Başlangıç Onarma'yı çalıştırırsam muhtemelen Ubuntu yalan olur. Şu an Ubuntu kullanıyorum iyi hoş fakat onlarca oyunum var oynayamıyorum. Windows kurulu olmasının tek sebebi de o zaten. Denemediğim GRUB onarma kaldı bir tek herhalde. Onu da becerebilir miyim bilmiyorum. Sorun %90 iki ayrı HDD olmasından kaynaklanıyor ama elim kolum bağlı kaldı.

heartsmagic

Yani şu an ekran görüntüsünde görünmekte olan sda1'deki Windows bölümü yok mu artık? Grub'un yalan olması sorun değil, eğer Windows'un öyle bir kabiliyeti varsa sda1'i yine kendisine tahsis et öncelikle. Sonrasında Grub'u tekrar kurarsın olur biter. Yok, eğer görüntü güncel ise Windows bölümü yerli yerinde duruyor gibi.

hamzarvas

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Temmuz 2015 - 04:55:23
Yani şu an ekran görüntüsünde görünmekte olan sda1'deki Windows bölümü yok mu artık? Grub'un yalan olması sorun değil, eğer Windows'un öyle bir kabiliyeti varsa sda1'i yine kendisine tahsis et öncelikle. Sonrasında Grub'u tekrar kurarsın olur biter. Yok, eğer görüntü güncel ise Windows bölümü yerli yerinde duruyor gibi.

Windows yerli yerinde duruyor zaten sadece erişemiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2015 - 22:49:24

En sonunda Ubuntuyu sildim. Kapasitesi daha yüksek bir SSD alıp ikisini aynı yere kuracağım. İki disk ile olmuyor yahu

heartsmagic

Windowsun kurulu olduğu sormamıştım, "boot" bölümünü sormuştum ki kendisi sda1 olarak görünmekte ve Windows bölümü olduğu görülüyor ekran görüntüsünden.

hamzarvas

İşte ben de onu diyordum en başta. W7 SSD yani sdb ye kurulu iken nasıl oluyor da boot sda da oluyor. onu anlamamıştım.

heartsmagic

Yok, biz anlaşamadık :) Senin söylediğin şey hakkında benim de fikrim ok. Windows neden oraya oluşturdu bölümü bilemem. Benim sorduğum şu an disk bölümlerinin böyle görünüp görünmediği. Kısacası sda1 hala ntfs mi?

Hakko

abicim banada yardım edermisin . turkcell 3g usb vınn linux install kuramıyorum . erişim engellendi diyor kullanıcı kilidide acık.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

neynefes

@hakko, lütfen bir başlık açın. Zira aynı konudan bahsetmiyorsunuz.

Hakko

başlık açtım kimse ne bakıyor ne çözüm öneriyor.

neynefes

Alıntı yapılan: Hakko - 14 Temmuz 2015 - 17:03:04
başlık açtım kimse ne bakıyor ne çözüm öneriyor.

O zman bekleyin hocam. Bilen biri müsait zamanında illa cevap verecektir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Hakkobaşlık açtım kimse ne bakıyor ne çözüm öneriyor.
Beş dakika olmuş başlığı açalı bu satırları yazalı. Sence de biraz sabırsız değil misin? Bir gün bile cevap verilmese sorun yapılmaması lazım. Burası bir forum netice olarak, çağrı merkezi değil.
Neyse, bu konuyu dağıtmayalım lütfen.

Hakko

ozür dilerim sizler yardım etmedikten sonra bu formun ne anlamı var ,

chmod +x install

bu kodu verdim boyle bir diizn bulunamadı diyor