Ekran parlaklığı arttırıp azaltamıyorum neden?

Başlatan ubuntu06, 05 Temmuz 2015 - 21:23:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntu06

Merhabalar arkadaşlar,

cihazım asus marka bir notebook, ekran parlaklığını ne sistem ayarları nede fn+ tuşları ile azaltıp arttıramıyorum, yardımcı olabilirmisiniz,biraz forumda başka yapılanları denedim ama olmadı, birde kendim bazı ayarları yapmaktan çekindeim nezaman ubuntu kursam bir program kurduğumda genelde sistem çöküyor yardımederseniz sevinirim

turkerataturk

Ek sürücülerden ekran kartınızı güncelleyin, tekrar başlatın deneyin.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ubuntu06

Alıntı yapılan: mustangank - 05 Temmuz 2015 - 22:49:57
Ek sürücülerden ekran kartınızı güncelleyin, tekrar başlatın deneyin.

korkuyorum arkadaşım, nedenini söyleyeyim, nezaman ubuntu kurduysam bilgisayarlarıma hep ekran kartı kurmak yada güncellemesini yapında bilgisayar yeniden başlatıyorum ama masa üstü kocamana siyah şekilde kalıyor ve hata raproları alıyorum , sistem çöüyor yada ben anlamıyorum bu işten, halbuki tüm adımları doğru yapıyorum , ama masa üstü gelmiyor ardından

turkerataturk

Tamam o zaman ekran parlaklığın çalışmasın öyle kullan  ;D

ubuntu06

Mecburen Olmalı hem güç tasarrufu hemde aşırı Parlaklık gözümü yoruyor Cihan BAŞINDA fazla durmak zorunda kaldığımda

turkerataturk

ata1

üstadlarımız seninle ilgilenene kadar geçici çözüm önereyim
sağ üstte DEB yazan yere tıkla ve indir. kur
http://lordamit.github.io/Brightness/

ubuntu06

Onu indirdim o işte yaramıyor aslında çalıştı ama istediğim gibi değil normalde led ışığını kılacağına kontrat değerini kısıyor arkadan yani o olmadı

ata1

başka fikrim yok elimden gelen çözüm buydu . deneme şansım da olmadı arch kullanıyorum

ubuntu06

Ya ş demem şu Özgür olmak için Linux dedim ama bu basit olayı çözmezsek , o zaman geri döneceğim Windowsa maalesef

ata1

@heartsmagic beklemelisin yardımcı olacaktır .yinede karar sana ait

ubuntu06

kindly34

Aşağıdaki konudaki kodların çıktılarını paylaşabilir misiniz?
Bilgisayarınız marka ve modeli nedir?
Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsunuz?

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

ubuntu06

Bilgisayar marka Asus X55U,
ubuntu 14.04.2 LTS sürümü

ubuntu@ubuntum:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 6320]
ubuntu@ubuntum:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD PALM
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
ubuntu@ubuntum:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

kindly34

ubuntu06

ubuntu@ubuntum:~$ uname -a
Linux ubuntum 3.16.0-41-generic #57~14.04.1-Ubuntu SMP Thu Jun 18 18:01:13 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

kindly34

Aşağıdaki kodları sırasıyla girebilir misiniz?

sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-vivid
sudo reboot

ubuntu06

gece cvp veremedim. kusura bakmayın :)

dediğiniz işlemi yaptım ama değişen birşey yok parlaklıkğı , ne fn+ tuşları nede sistem ayarlarından kısabiliyorum

kindly34

Aşağıdaki kod ile grub dosyasının içeriğini açınız.
sudo gedit /etc/default/grub

Aşağıdaki satırı bulunuz.
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Bu satıra aşağıdaki gibi ekleme yapınız.
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_backlight=legacy"

Aşağıdaki kod ile grub dosyasını güncelleyiniz.
sudo update-grub

Bilgisayarı yeniden başlatınız.
sudo reboot

heartsmagic

acpi_backlight=vendor ve acpi_osi= parametreleri de aklımızda bulunsun.

Grafik kartı ATI ve eski bir kart değil. Sürücü desteğinin olması lazım. Şu şekilde kurmayı dene lütfen:

sudo apt-get install fglrx

Sonra sistemi yeniden başlat. Ola ki masaüstüne kadar falan gelemezsen ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşer şu şekilde kaldırırsın:

sudo apt-get purge fglrx*
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntu06

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Temmuz 2015 - 19:10:25
acpi_backlight=vendor ve acpi_osi= parametreleri de aklımızda bulunsun.

Grafik kartı ATI ve eski bir kart değil. Sürücü desteğinin olması lazım. Şu şekilde kurmayı dene lütfen:

sudo apt-get install fglrx

Sonra sistemi yeniden başlat. Ola ki masaüstüne kadar falan gelemezsen ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşer şu şekilde kaldırırsın:

sudo apt-get purge fglrx*

Şimdi Yaptım kurdum sürücüyü fakat şöyle birşey yapıyorum Ati kontrol merkezinden parlaklığı kıs diyorom oda ekran ışığını değilde ekranda renk ayarlarını kısıyor , kontrat ayarlarını kısıyor yani bu ekranda mesela Microsoft ta Ati değil direk Microsoft üzerinde Ekranın ışığını koyabiliyorsunuz mesela benim ki led monitör onun LED'leri ni koyabiliyorum , şimdi ne yapmalıyım Buda istenilen durumu oluşturmadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2015 - 22:20:03

Kindly34 adlı arkadaşın önerisini yani en son kini yapmadım daha

heartsmagic

Tamam, bir dene olmazsa benim önerilerime geçersin.

ubuntu06

Denedim , her iki durumda da fn tuşlar ile sistem ayarlarından ekran ışığını kısamıyorum , sadece ati kontrol ile parlaklığı düşür düyorum ama o istediğim şey değil, orda renkler üzerinden parlaklık azaltılıyor , oda karman çorman bir hal aldırıyor, ya anlamadığım basit bir durumu neden linux çözemiyor , microsofta gitmeyeyim dedikçe bu sorunlar yüzünden yinemi windows diyorum

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntu06..ya anlamadığım basit bir durumu neden linux çözemiyor , microsofta gitmeyeyim dedikçe bu sorunlar yüzünden yinemi windows diyorum
Linux derken? :)

Linux bir şirket değil, sadece bir çekirdek. Her marka, her donanım kendisi ile deneme yapıp geri bildirimde bulunmuyor. Dünya üzerindeki zilyon tane makine için de bunu tek tek yapmak mümkün değil. Senin gibi sorun yaşayan olursa ve bir şekilde sorununu çözerse geri bildirimde bulunabiliyor. Sorununu çözemese de geri bildirimde bulunuyor ki geliştiricilerin haberi olsun.

Eğer Windows'a dönmeyi düşünmüyorsan makinenin marke ve modelini alabilir miyiz?

ubuntu06

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Temmuz 2015 - 14:19:09
Alıntı yapılan: ubuntu06..ya anlamadığım basit bir durumu neden linux çözemiyor , microsofta gitmeyeyim dedikçe bu sorunlar yüzünden yinemi windows diyorum
Linux derken? :)

Linux bir şirket değil, sadece bir çekirdek. Her marka, her donanım kendisi ile deneme yapıp geri bildirimde bulunmuyor. Dünya üzerindeki zilyon tane makine için de bunu tek tek yapmak mümkün değil. Senin gibi sorun yaşayan olursa ve bir şekilde sorununu çözerse geri bildirimde bulunabiliyor. Sorununu çözemese de geri bildirimde bulunuyor ki geliştiricilerin haberi olsun.

Eğer Windows'a dönmeyi düşünmüyorsan makinenin marke ve modelini alabilir miyiz?

bende şirket olarak demedim zaten :)

biliyorum linux bir çekirdek ve geliştiriciler bu çekirdek üerine işletim sistemlerini inşa ediyorlar, kastım genel linux tabanlı işletim sistemleriydi, ben en çok ubuntuyu seviyorum, lakin şu basit şeyi çözemiyorken ubuntu gerçekten sıkıntı oluyor bana ya ,aslında sorun çoğuna göre basit gereksiz ama benim gözler alışık değil fazla ışık gelince ekrandan yoruluyor , yani rqahatsızlıkvar o yüzden manuel oarak ekranı kısmam gerekiyor, şimdi diyorum ya windows yapabiliyorken basit şeyi ubuntuda neden yapamıyoruz.

windows'a dönme konusunda  cihazım asus x55u amd e450 işlemcisini barınıran notbook tur, ben bu cihaza daha düne kadar windows xp ve 8.1 i kurmnuş kullanıyorsum , ama ben özgür olamk için geldim buraya yoksa gelmezdim windowsa devam ededim, masaüstümde bile birden fazla linux türevli işetim sistemi var şuanda kullanıyırum , orada özgürlüğü sanal olarak yaşıyorum ama zorunlu nedenlerden öyle oluyor :)

demem oki bu basit ışık ayarlarını açma ve kısma sorunbunu düzeltsek çok iyi olur