AMD Sürücü Rezaleti

Başlatan FireSwords, 05 Temmuz 2015 - 19:35:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Merhaba, Linux Mint, Arch Linux ve Windows 10 üzerinde AMD Radeon R9 280X grafik kartı ile denemeler yaptım.

Öncelikle FPS kavramı ile başlayalım. FPS saniye başına düşen kare(Frame Per Second) anlamına gelir. FPS oyunun akıcılığını temsil eder. Teorik olarak FPS değeri ne kadar yüksekse oyun o kadar akıcıdır. Ancak bir monitör en fazla yenileme hızı kadar kare gösterebilir. 60 hz standart bir monitör en fazla 60 FPS gösterebilirken 144 hz bir oyun monitörü en fazla 144 FPS gösterebilir. Pek çoğumuz 60 hz bir monitör kullandığımızdan 60 hz üzerinden anlatacağım. 60 FPS ve üzeri akıcı oyun deneyimi anlamına gelir. 30 FPS altı ise kasma olarak nitelendirilir.

FPS ölçümlerinde Linux üzerinde Steam FPS sayacı, Windows üzerinde ise Fraps kullanılmıştır.

Ölçümler en son Catalyst Beta sürümleri üzerinde yapılmıştır.

Not: Grafik ayarları en yükseğe ayarlıdır.

Öncelikle meşhur FPS oyunu(Buradaki FPS birinci kişi nişancı anlamındadır. Üstteki FPS ile karıştırmayalım :D ) Counter-Strike Global Offensive ile başlayalım.

Açık Kaynak Linux Sürücüsü: 110-120 FPS
Catalyst Linux Sürücüsü: 70-80 FPS
Windows: 270-280 FPS

Windows Linux sürücülerini fena olarak sollamış olarak görünse de bu farklar gözle görünecek farklar değil. FPS kurallarını hatırlayalım. Tersine mühendislik ile hazırlanmış açık kaynak sürücülerin kapalı kaynak sürücüleri solladığını görüyoruz. Bu durumun ne denli vahim olduğunu gösteriyor.

Sırada biraz ağır bir oyun olan Bioshock Infinite var.

Catalyst Linux Sürücüsü: 25-35 FPS
Windows: 70-80 FPS

Bu durumun ne denli vahim olduğunun kanıtı. Linux üzerinde oynanmayacak derecede FPS değerleri. Windows tarafında hiçbir sorun yok. Oyun yağ gibi akıyor. 3-4 kat performans farkı var.

Sırada Heaven Benchmark testi var.

Test ayarları: Her şey en yüksek grafik düzeyinde. MSAA kapalı.

Catalyst Linux Sürücüsü: En düşük FPS:10
En yüksek FPS: 35
Ortalama: 26 FPS

Windows :

En düşük:22
En yüksek: 110
Ortalama: 46 FPS

Ekstra: Test süresince Linux'da sürekli bir kasma takılma varken Windows'ta hiçbir sorun görmedim.

Arkadaşlar görüyoruz ki Windows ve Linux sürücüleri arasında bariz çok yüksek performans farkı var. AMD kartların performansı kesinlikle kötü değil. Elimdeki kart ile GTA 5 oyununda 60-70 FPS alıyorum en yüksek ayarlarda. Aynı fiyata alınacak Nvidia kart daha düşük performansa sahip. Ancak Linux üzerinde işler değişiyor. AMD'nin Linux sürücüleri... Tam anlamıyla ÇÖP!

Eğer Linux üzerinde oyun gibi planlarınız varsa kesinlikle Nvidia'dan şaşmayın.

betseg

Reverser

Arch üzerinde hiç oyun oynama fırsatım olmadı ama AMD R7 265 DirectCU II ile, diğer linux dağıtımlarına göre çok daha yüksek video işleme performansı aldım. Bunun nedeni ise arch'ın bleeding edge olması. Demem o ki, evet AMD'nin özellikle yeni kartlarının Linux üzerindeki performansı pek iyi değil ama son zamanlarda biraz daha iyileştirilmiş durumda.
Son olarak şu söze katılıyorum: "Eğer Linux üzerinde oyun gibi planlarınız varsa kesinlikle Nvidia'dan şaşmayın."

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

FireSwords

Alıntı yapılan: Reverser - 05 Temmuz 2015 - 19:42:26
Arch üzerinde hiç oyun oynama fırsatım olmadı ama AMD R7 265 DirectCU II ile, diğer linux dağıtımlarına göre çok daha yüksek video işleme performansı aldım. Bunun nedeni ise arch'ın bleeding edge olması. Demem o ki, evet AMD'nin özellikle yeni kartlarının Linux üzerindeki performansı pek iyi değil ama son zamanlarda biraz daha iyileştirilmiş durumda.
Son olarak şu söze katılıyorum: "Eğer Linux üzerinde oyun gibi planlarınız varsa kesinlikle Nvidia'dan şaşmayın."
Oyun konusunda Arch ve Mint arasında hiçbir performans farkı yok. Video işleme render gibi şeylerle pek tecrübem yok.

jaschar

amd den cok ben utandim, o derece.
projectdisco - state of art android distribution .

turkerataturk

Çok sistem kullandım ve şunu söyleyebilirim Amd Ati çok geride kaldı sistemleri İntel ve Nvidia kadar performaslı değil...
Yani ucuz diye millet Amd Ati alıyor ama o paraya İntel ve Nvidia alsalar daha iyidir..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

FireSwords

Grafik kartları Nvidia kadar güçlü hala. Mesela R9 Fury X ve R9 295x2

Ayrıca aynı fiyattaki Nvidia karttan daha performanslı oluyorlar. Ben memnunum tek sıkıntısı Linux sürücüleri.

Reverser

Alıntı yapılan: mustangank - 05 Temmuz 2015 - 23:11:26
Çok sistem kullandım ve şunu söyleyebilirim Amd Ati çok geride kaldı sistemleri İntel ve Nvidia kadar performaslı değil...
Yani ucuz diye millet Amd Ati alıyor ama o paraya İntel ve Nvidia alsalar daha iyidir..
Gülüp geçtim. :))

XFCE ROCKS !