Birkaç soru

Başlatan ckursadturk, 04 Temmuz 2015 - 21:28:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ckursadturk

Uzun bir aradan sonra Mint i bırakıp Ubuntu ile devam etmeye karar verdim (unity masaüstü hoşuma gitti) ama birkaç sorum var.

-) Linux Mint de unity masaüstünü kullanabilir miyim ? Nasıl yapabilirim *kararlı olur mu?
1)Ubuntu hangi sürümü yüklemeliyim 14.04 mu 15.04 mu 15.10 mu bunların arasında ne fark var.15.04 kararlı sürüm mu yada 15.10 kararlı mi ?
2) Ubuntu yükledikten sonra yeni sürüm çıktıktan sonra tekrar baştan kurmadan yükseltebilir miyim ?
3) Ubuntu sol bar dan kurtulmanın yolu var mı yada yerini değiştirmenin
4) teorik olarak linux Mint te yapılan hersey Ubuntu da da yapılabilir mi ?
5) linux Mint Ubuntu ya göre daha fazla mi özelleştirilebilir.Ubuntu yu linux Mint kadar özelleştirebilirmiyim?
6)Bu benim için çok önemli  Ubuntu nasıl özelleştirebilirim (kişileştirebilirim) link sayfa öneri  vs varsa paylaşırsaniz
7) Ubuntu da deb paketleri kurabilir miyim?
8) Ubuntu yükledikten sonra ne yapmalıyım detaylı  bununla ilgili link sayfa yazı ve önerilerinizi alabilir miyim ?
9) linux Mint hem Ubuntu deposunu kullanıyor hem de Debian  peki Ubuntu debian deposunu kullanıyor mu
ϜϓſϞ EY TÜRK!
Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir TİTRE ve KENDiNE DÖN !
(Bilge Kağan)ϜϓſϞ

prospheim

Dostum her soru için ayrı bir başlık açmalısın. Böyle yaparsan hem karışıklık çıkar hem de aynı soruları olan insanlar içinde yardımcı olur. Sorduğun soruların birçoğu daha öncede soruldu hangi sürümü kurmalıyım gibi. Biraz forumda arama yaparak bulabilirdin.
Sometimes Memories Can Kill!!

betseg

-Bilmiyorum.
1-14.04.2 en kararlı, 15.04 en yeni sürümdür.
2-Evet.
3-Unity yerine başka bir masaüstü yükleyebilirsiniz veya Kubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE veya Ubuntu GNOME kurabilirsiniz.
4-Evet.
5-İkisi de oldukça özelleştirilebilir.
6-Forumda arayıp bulabilirsiniz.
7-Evet.
8-OMG! Ubuntu'da bununla ilgili yazılar var.
9-Hayır.

turkerataturk

Hemen hemen hepsini kullandım ama ubuntu kadar stabil ve ve hoş kullanımına hiç raslamadım bu diyebilirim..
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ekremsenturk

Ubuntu ve Mint, ikiside aynı sistem. Mint temasını kaldırdığın veya devre dışı bıraktığın zaman Ubuntu olarak açılıyor. Ubuntu varsayılan olarak bazı paketler (Mint'e göre) eksik geliyor. Bu da indirme boyununu azaltmış oluyor. İnterneti kotalı olan, veya internet hızı düşük olanlar için bir tercih nedeni olabilir.

heartsmagic

Birkaç soru diyerek bütün forumu bize anlat diyorsun resmen.
Tek soru sorayım sana: Bu kadar tembel olacaksan Linux'u ne kadar zamanda öğrenirsin? :)

-) Unity istiyorsan neden Ubuntu kullanmıyorsun? Ne gerek var Mint'in sana sunduğu masaüstünü kullanmayacaksan kendisini kurmaya?
Cevap evet ama, kurabilirsin. Fakat gerek var mı?
1. Cevap verilmiş zaten. 15.10 kararlı sürüm değil. Ya 14.04 kur ya da 15.04.
3. Yok. İlginç isteklerde bulunuyorsun. Unity'nin büyük bileşenlerinden birini istemiyor ancak kendisini Mint'e de kurmak istiyorsun. Kaldıramaz veya yerini değiştiremezsin o başlatıcının. Gizleme olanağın var.
4. Teorik olarak Mint'te yaptığın her şeyi herhangi bir Linux dağıtımında yapabilirsin.
7. Çok tembeliz, çok.
8. Bir üstteki cevap.
9. Kullanmıyor diyelim kabaca. Yerine göre Debian diye adlandırılmış depolar eklenebilir. Fakat bu her gördüğün depoyu veya Debian'ın standart depolarını ekleyebileceğin anlamına gelmez. Kaldı ki, Debian'da olup Ubuntu'da olmayan ne gördün de bu soruyu sordun? Görmeden sordun yüksek olasılıkla, bu da tembelliğe işaret.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jaschar

-) evet. apt ile kurabilirsin metapackage adi unity ubuntu depolarinda.

1) major release lerin hepsi kararli güya ama 15 i düzgün bulmadım. en son 14.10 kurmuştum. o iyi.

2) evet

3) evet tweak programi vardi unity icin, yapabiliyoduk.

4) evet, birincisi ikiside linux ikincisi ikiside dpkg kullaniyor.

5 ve 6) sacma soru, ikisi de linux. istedigin masaustunu, temani, shellini kur. eger cinnamon ve unity yi ozellestirmekten bahsediyorsan ikisi de ozellestirme konusunda berbat. ozellestirme istiyorsan kde5 ve xfce fena.

7) evet, $ dpkg -i x.deb

8) ubuntu baya baya hazir configli geliyor bisey yapmana gerek yok. programlarini kur kullan.

9) ubuntu sadece kendi deposunu kullaniyor. depo tanimlayabiliyorsun zaten sonradan, bildigim kadariyla. ki heartsmagic cevabı yapıştırmış, gerek yok ubuntu depolarinda ne aradiysam buldum şuana kadar, en fazla 10-15 paket bulamamışımdır onuda ppa ile hallettim.

özet: ubuntuyu sadece unity icin kuruyorsan ubuntu kurma, kendi sistemine unity kur.
projectdisco - state of art android distribution .

jaschar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Temmuz 2015 - 04:49:13
Tek soru sorayım sana: Bu kadar tembel olacaksan Linux'u ne kadar zamanda öğrenirsin? :)

+1
linux u kurcalamak lazim ezber yapip ogrenilmez. iyice aylar yillar kurcalamak lazim.
projectdisco - state of art android distribution .