Sağ Tık Menüsünün Rengi Nasıl Değiştirilir ?

Başlatan saitp, 03 Temmuz 2015 - 23:20:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

saitp

Öncelikle Selamün Aleyküm, hayırlı cumalar ve Ramazanlar. Ben şu sağ tık menüsünün temasını/rengini şu resimdeki gibi değştirmek istiyorum: Masaüstünde veya herhangi bir klasörde sağ tıklayınca normal Unity arayüzündeki şeklimde geliyor, resmini çekemedim çünkü nedenini anlamadığım bir şekilde masaüstünde sağ tıklayınca SS alınmıyor. Teşekkürler.
Edit: Sadece sağ tık menüsü değil, Nautilus da aynı şekilde... Gnome'un varsayılan temasını kullanmak istiyorum. Nautilus:
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

ilk baştaki sağtık menusü gnomun değil firefox un benm bildiğim kadarıyla
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

saitp

Alıntı yapılan: mozhan - 03 Temmuz 2015 - 23:59:24
Peki o zaman, "Gnome'un varsayılan temasını tamamen nerede kullanabilirim?" olarak değiştireyim soruyu. Siz anladınız benim ne demek istediğinizi. Mozilla'daki gibi kullanmak istiyorum. Gnome'un asıl teması o Mozilla'daki gibi zaten.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

gnome tweak tool u kurup oradan değiştirebilirsin tema vb bütün özelleştirmeler için gtt kullanılır.

jaschar

Alıntı yapılan: saitp - 04 Temmuz 2015 - 00:08:08
Alıntı yapılan: mozhan - 03 Temmuz 2015 - 23:59:24
Peki o zaman, "Gnome'un varsayılan temasını tamamen nerede kullanabilirim?" olarak değiştireyim soruyu. Siz anladınız benim ne demek istediğinizi. Mozilla'daki gibi kullanmak istiyorum. Gnome'un asıl teması o Mozilla'daki gibi zaten.
1) mozilla bir sirket/grup, yaptiklari web browserin adi firefox.
2) firefox ayarlarini kurcala system menu kullanmak icin ayari olmasi lazim, yoksa da extension lara bak.
projectdisco - state of art android distribution .

heartsmagic

Gnome'un asıl teması derken? Gnome Shell'de kullanılan tema mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

saitp

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2015 - 04:30:52
Gnome'un asıl teması derken? Gnome Shell'de kullanılan tema mı?
Aynen o.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2015 - 11:55:42

Alıntı yapılan: mozhan - 04 Temmuz 2015 - 03:10:14
gnome tweak tool u kurup oradan değiştirebilirsin tema vb bütün özelleştirmeler için gtt kullanılır.
Zaten onu denedim.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

aslında sormak istediğiniz şey hala pek anlaşılır değil
gnome da kullanacağın iki çeşit tema vardır
1-Gnome Shell teması ( panel ,dash vb yerler kısacası dıç çerçeve)
2- Gtk3/Gtk2 teması (programların ve uygulamaların çerçevesi ve görünümü sağ tık menüsü de buna dahil)

bu iki bölümün ayarını da Gnome Tweak tool ile değiştirebilirsin
Gnome tweak Tool da karşına çıkan seenekler /usr/share/theme içinde omalı (Not home klasöründe gizli bi klasörün adı da geçiyordu bu yol fakat bence en temizi bu bütün kullanıcılar görür bu yolu)

istediğin temayı bahsettiğim yola atarak Gnome Tweak Tool dan ayarlayabilirsin.

Gelelim ilk paylaştığın resimdeki sağ tık menüsüne o menünün rengi senin kullandığın Gtk teması ile alakalı fakat üst kısımdaki simgeler ise Firefox un  sağtık menüsünde bulunan şeyler.
Yani Firefoxun varsayılan sağ tık menüsünü Gtk teması ile rengini görünüşünü değişebilirsin ama içeriği değil

saitp

Alıntı yapılan: mozhan - 04 Temmuz 2015 - 16:29:19
aslında sormak istediğiniz şey hala pek anlaşılır değil
gnome da kullanacağın iki çeşit tema vardır
1-Gnome Shell teması ( panel ,dash vb yerler kısacası dıç çerçeve)
2- Gtk3/Gtk2 teması (programların ve uygulamaların çerçevesi ve görünümü sağ tık menüsü de buna dahil)

bu iki bölümün ayarını da Gnome Tweak tool ile değiştirebilirsin
Gnome tweak Tool da karşına çıkan seenekler /usr/share/theme içinde omalı (Not home klasöründe gizli bi klasörün adı da geçiyordu bu yol fakat bence en temizi bu bütün kullanıcılar görür bu yolu)

istediğin temayı bahsettiğim yola atarak Gnome Tweak Tool dan ayarlayabilirsin.

Gelelim ilk paylaştığın resimdeki sağ tık menüsüne o menünün rengi senin kullandığın Gtk teması ile alakalı fakat üst kısımdaki simgeler ise Firefox un  sağtık menüsünde bulunan şeyler.
Yani Firefoxun varsayılan sağ tık menüsünü Gtk teması ile rengini görünüşünü değişebilirsin ama içeriği değil
Şöyle resimlerle göstereyim o zaman istediğim rengi/temayı (Shell teması mı yoksa GTK teması mı etkiliyor bu rengi bilmiyorum.) : http://www.uppic.com/uploads/14360234821.jpg ve http://www.uppic.com/uploads/14360234822.jpg Yani Kali Linux'taki gibi. Gnome'un temasını kullanmak istiyorum, Unity'deki gibi değil.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

Adwaita temasını bi dene ama sanmıyorum unity de isteyeceğin görüntüyü sana sunacağını fakat eğer çok istiyorsan o şekilde kullanmak sana önerim Gnome Shell masaüstü ortamını kur orada istediğin gibi olur
Ubuntu da tam hatırlamıyorum fakat şöyle olması gerekir
sudo apt-get install gnome
otutumu kapat ve girişte gnome shelli seç
sudo apt-get install gnome-tweak-tool
buradan da temanı adwaita olarak ayarla istediğin görünümü sağlarsın.

hoşuna gitmezse geri aynı işlemleri geri sararak kaldırabilirsin.

mhmtkrktr

@ Saitp, Yapmak istediğin değişiklik gtk temasına ait ve hangi temayı kullandığın önemli değil. Sonuçta sen zaten değiştirmek istiyorsun. Sağ tık bölümünde görünen rengi çoğu temada, selected_bg_color: "#" rengi tanımlar. Farklı temalarda bunun uygulanma şekli de farklıdır. O yüzden doğrudan şöyle yapman gerekir diyemem. Fakat kullanmak istediğin gtk temasının gtkrc dosyasının İlk iki sayfasını buraya geçersen, nerede değişiklik yapman gerektiğini söyleyebilirim. İlgili dosyayı şurada bulabilirsin;
# /usr/share/themes/Kullanılan_Tema/gtk-2.0/gtkrc

Not : Eğer gtk3 teması kullanıyorsan ( örn: Zukitwo ), gtk3 pencerelerinde kullanılmak üzere ( örn: Nautilus ) , gtk-widgets.css içerisinde de ilgili bölümün düzenlenmesi gerekir. Böyle bir durum varsa, ona ayrıca bakarız.

saitp

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 05 Temmuz 2015 - 04:22:50
@ Saitp, Yapmak istediğin değişiklik gtk temasına ait ve hangi temayı kullandığın önemli değil. Sonuçta sen zaten değiştirmek istiyorsun. Sağ tık bölümünde görünen rengi çoğu temada, selected_bg_color: "#" rengi tanımlar. Farklı temalarda bunun uygulanma şekli de farklıdır. O yüzden doğrudan şöyle yapman gerekir diyemem. Fakat kullanmak istediğin gtk temasının gtkrc dosyasının İlk iki sayfasını buraya geçersen, nerede değişiklik yapman gerektiğini söyleyebilirim. İlgili dosyayı şurada bulabilirsin;
# /usr/share/themes/Kullanılan_Tema/gtk-2.0/gtkrc

Not : Eğer gtk3 teması kullanıyorsan ( örn: Zukitwo ), gtk3 pencerelerinde kullanılmak üzere ( örn: Nautilus ) , gtk-widgets.css içerisinde de ilgili bölümün düzenlenmesi gerekir. Böyle bir durum varsa, ona ayrıca bakarız.
Değiştirmek istiyorum ama sadece rengi değil aslında. Çünkü sadece rengini değiştirince tamamen aynısı olmayacak. Ben temayı tamamen Gnome'un varsayılan teması ile değiştirmek istiyorum. Unity'den kalan kalıntıları değiştirmek istiyorum ancak Gnome Tweak Tool'dan ne kadar değiştirsem de varsayılan Gnome teması olmuyor. NOT: Gnome'u Ubuntu Yazılım Merkezi'nden kurdum.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

Bu yorum biraz kişisel olacak ama Arkadaşım sen de benim gibi biraz çok ince şeyi kafaya takanlardansın galiba için bi türlü rahat etmeyecek biliyorum.
Bana soracak olursan iyisi mi sen git Ubuntu Gnome kur varsayılan ayarlar istediğin gibi zaten hem için rahat etsin :)

saitp

Alıntı yapılan: mozhan - 05 Temmuz 2015 - 15:33:43
Bu yorum biraz kişisel olacak ama Arkadaşım sen de benim gibi biraz çok ince şeyi kafaya takanlardansın galiba için bi türlü rahat etmeyecek biliyorum.
Bana soracak olursan iyisi mi sen git Ubuntu Gnome kur varsayılan ayarlar istediğin gibi zaten hem için rahat etsin :)
Aynen öyle. İnternette default temaları bulamadım. Ubuntu Gnome resmî mi? Yani arkasında Cannonical var mı yoksa kullanıcıların yaptığı bir dağıtım mı? Neden Gubuntu değil ki  :o  ???  ::)
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

Sana şöyle söyleyeyim ubuntu kendi başına bi dağıtımdır ve masaüstü ortamı olarak Unity kullanır
Kubuntu - KDE
Lubuntu - LXDE
Xubuntu - XFCE
Ubuntu Gnome ise Gnome Shell
kullanır yani aslında hepsi aynı sistem sadece sistemin sana sunuluş şekli farklıdır.

saitp

Alıntı yapılan: mozhan - 06 Temmuz 2015 - 02:08:17
Sana şöyle söyleyeyim ubuntu kendi başına bi dağıtımdır ve masaüstü ortamı olarak Unity kullanır
Kubuntu - KDE
Lubuntu - LXDE
Xubuntu - XFCE
Ubuntu Gnome ise Gnome Shell
kullanır yani aslında hepsi aynı sistem sadece sistemin sana sunuluş şekli farklıdır.
Gnome kurmak istedim, Manjaro Gnome indirdim. O da çok sorunlu. Ubuntu'dan başka yol yok galiba. Onu da tekrar indiremem, Unity kalsın. :) Konu kilitlenebilir.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

mozhan

Eğer konu çözülmüşse kitleme işlemini ilk attığın mesajı düzenleme bölümüne girerek başlığın yanındaki çözüldü etiketine tıklayıp kaydetmen yeterlidir.

betseg

Bir de MATE kullanan Ubuntu MATE var. 
Neden Mubuntu, Gubuntu olmadığını Google+'da sormuştum; Goobuntu ile karışır dedi bazıları; bazıları da Mubuntu, Gubuntu kullanılabilir dedi.

saitp

Alıntı yapılan: mozhan - 06 Temmuz 2015 - 13:54:26
Eğer konu çözülmüşse kitleme işlemini ilk attığın mesajı düzenleme bölümüne girerek başlığın yanındaki çözüldü etiketine tıklayıp kaydetmen yeterlidir.
Yani aklıma geldi ama sonuçta sorun çözülmediği için yapmadım ;D Yapayım şimdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2015 - 14:40:25

Alıntı yapılan: betseg - 06 Temmuz 2015 - 14:06:32
Bir de MATE kullanan Ubuntu MATE var.
Neden Mubuntu, Gubuntu olmadığını Google+'da sormuştum; Goobuntu ile karışır dedi bazıları; bazıları da Mubuntu, Gubuntu kullanılabilir dedi.
Evet aslında, mantıklı. Goobuntu'yu şimdi duydum ama evet, karışabilirdi.
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

heartsmagic

İstediğin şeyi yapamadıysak başlığı etiketlemeye gerek yok. Kapatılmasın da bence, öneriler gelebilir sonrasında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.