Belirli Yazıtiplerine Türkçe Karakter Ekleyebilecek Gönüllü Aranıyor

Başlatan Bedreddin, 16 Kasım 2008 - 11:08:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bedreddin

Merhabalar.
Derginin çeviri çalışmalarına başladık, derginin içindeki metinlerden bağımsız bölümleri çevirirken fark ettim ki sık kullanılan iki yazıtipinin Türkçe karakter sorunu var. Yapılacak şey basit, küçük "i" harfinin noktası büyük "i" harfine kopyalanacak. Bir de küçük ve büyük "g" harflerine başka bir fonttan alınmış "yumuşak g" şapkası takılacak, aynı işlem ö, ç vb. harfler için de yapılacak, hangi harfler olduğunu yazıtipini düzenlerken görebilirsiniz, anlamadığım bir şekilde "ı" var ama diğerleri yok. Kendim halletmeye çalıştım ama daha önceden benzer bir işlem yapmadığım için başarılı olamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bu yazıtipleri açık kaynaklı olduğu için aynı zamanda Türkçe açık kaynak yazı tiplerinin de sayısını arttırmış olacak :) Şimdiden teşekkürler.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

Bu yazı tiplerini öğrenebilir miyim? Macarca ve benzer birkaç dile ait sayıları incelemiştim. Orda Türkçe'den çok uzak karakterler var. Bu konuda ana ekibin görüşlerini almamız gerekecek galiba.

Bedreddin

MGOpen Modata Bold ve Garuda Bold isimli fontlar. Bunlarda bir uzaklık yok, latin alfabesi zaten de, sadecen noktaları eklenecek ;)

Düzeltme: yazım hatası.
      bu hasret bizim!

egitimist

@Verbatim, FCM Tayfasının kullandığı fontları kullanmak gibi bir zorunluluk var mı? Benzer bir font bulunabilir. Yok illa onların fontunu kullanacağız dersniz fontforge adlı font düzenleme yazılımını biraz kurcalayarak yardımcı olmaya çalışırım. Hangi font bu. İndirme bağlantısını verir misin?

Bedreddin

Sanırım zorundalık yok, benzer fontlara * bir şey demezler herhalde, ama fontlar gerçekten güzel, ve açık kaynak kodlu olarak daha iyisini kısa zamanda bulabileceğimizi sanmıyorum. E-posta attım yine de, yanıt bekliyorum. Fontforge'a da biraz baktım ama, çok yol alamadım açıkçası.

Fontlar için bağlantı,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4729.msg52857.html#msg52857
İsmini verdiğim fontlar gerekli şimdilik sadece.
      bu hasret bizim!

egitimist

Alıntı yapılan: Verbatim - 16 Kasım 2008 - 23:53:40
Sanırım zorundalık yok, benzer fontlara * bir şey demezler herhalde, ama fontlar gerçekten güzel, ve açık kaynak kodlu olarak daha iyisini kısa zamanda bulabileceğimizi sanmıyorum. E-posta attım yine de, yanıt bekliyorum. Fontforge'a da biraz baktım ama, çok yol alamadım açıkçası.

Fontlar için bağlantı,
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4729.msg52857.html#msg52857
İsmini verdiğim fontlar gerekli şimdilik sadece.

Tamam. Akşam fontforce ile çalışacağım. Fontforge biraz karışık görünse de zor değil.

Bedreddin

FCM ekibinden Ronnie e-posta cevap atmış. Karakter mi ekleyelim yoksa değiştirebilir miyiz yazı tipini diye sormuştum. Hangisi rahat olacaksa onu yapın ancak mümkünse karakter eklemeniz daha kolay olacaktır aksi halde yazılar sütunlara/satırlara vb. sığmayabilir ve çok uğraştırıcı olabilir dedi.

egitimist,

teşekkürler. Eğer sonuç alamazsan çok da uğraşmana gerek yok, başka bir yazı tipi bakarız o zaman;)
      bu hasret bizim!

xwes

Cahilligimi hoş gorun: bu fonlarin farki nedir? yani çok standart ve siradan fonlar degiller mi? Mesela bu mesajimin fontundan ustunlugu nedir? Bende 7000'in uzerinde farkli bir suru font var. Bunlarin bir kalitesi varsa neye gore karar veriliyor buna?

lseker

@xwes ,
Fontlar adı geçen derginin kullandığı fontlar. Türkçeye çeviri esnasında da aynı fontların kullanımı sitenin dizaynını bozmayağı için böyle bir uğraş verilmekte.
Alıntı YapFCM ekibinden Ronnie e-posta cevap atmış. Karakter mi ekleyelim yoksa değiştirebilir miyiz yazı tipini diye sormuştum. Hangisi rahat olacaksa onu yapın ancak mümkünse karakter eklemeniz daha kolay olacaktır aksi halde yazılar sütunlara/satırlara vb. sığmayabilir ve çok uğraştırıcı olabilir dedi.

egitimist,

Yoksa başka bir özelliği yok bildiğim kadarıyla.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Bedreddin

Yazıtipinin kalitesinden çok, görünümü vardır. Bir dergi tasarlanırken, herşeyiyle tasarlanır, yani eğer köşeleri yuvarlanmış (rounded denilen) bir tasarım varsa, bu mesajları yazdığımız gibi köşeli yazıtipleri yerine, daha yuvarlak hatlara sahip yazıtipleri kullanılır. Hem bu yüzden, hem de lseker'in dediği gibi elimizdeki dergi şablonunun sınırlarını zorlamadan, rahatça kullanmak ve görselliğini kaybettirmemek için FCM ekibinin seçtiği fontları kullanmaya çalışıyoruz. :)
      bu hasret bizim!

xwes

Alıntı yapılan: Verbatim - 17 Kasım 2008 - 22:14:40
Yazıtipinin kalitesinden çok, görünümü vardır.
Zaten bu yuzden 7000lik bir font arşivim var :)
Ozellikle bu fontlar ile ilgili olarak konuşulunca ben de bir ayricakliklari var da ben mi bilmiyorum diye duşundum, hepsi bu.
Teşekkur ederim yanitlar için

Bedreddin

Sorunumuz egitimist sayesinde çözülmüştür. Kendisine FCM çeviri ekibi adına teşekkürler.
      bu hasret bizim!